Log In
Ontario Provincial Cyclocross Championship • Nov 3 2013
Race uploaded by Jeff Moote csv | json
3
4
5.7
4.3
5.9
Clear, 36 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3
Beers
4
Moisture
5.7
Accel
4.3
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lafrenire Ride with Rendall
2 Jamie Gilgen Blacksmith Cycle
3 Haley Smith Norco Factory Team/Uxbridge
4 Emily Flynn West Of Qu?bec Wheelers
5 Antje Thamm Invita?FCV from Thorold
6 Mandy Dreyer TUF RACK Racing from Dundas
7 Laura Bietola RealDeal/Gears p/b Fieldgate
8 Siobhan Kelly AdrenalineRacer / ToWheels
9 Katlyn Dundas Trek Store C.C./St. Catharines
10 Paige Foxcroft Trek Store C.C. from Nottawa
11 Farleigh Creswicke Invita?FCV from Tottenham
DNF Ashley Barson CoachChris.ca/Ted Velikonja
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Tatem Norco Evolution/North York
2 Taylor Near Trek Store C.C. from Toronto
3 Chris Mcquinn Midweek Cycling Club/Toronto
4 Jeff Faulds Silent Sports/Peterborough
5 Tom Kakamousias Silent Sports from Toronto
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew L`esperance "Norco Factory Team/Halifax
2 Andrew Watson Norco Factory Team from Barrie
3 Marco Li Beaches Cycling Club/Toronto
4 Jacob Mcclelland AWI Racing from Orillia
5 Jacques Cormier Bikes on Wheels from Toronto
6 Jon Winfield Team Bikeland from Barrie
7 Mark Winfield Team Bikeland from Barrie
8 Jon Slaughter CSAJCC p/b Norco LG/Waterloo
9 Chris Barson CoachChris.ca/Ted Velikonja
10 Jeff Moote RealDeal/Gears p/b Fieldgate
11 Tom Cauduro Waterloo Cycling Club/Kitchener
12 Alex Keen The Wheeling Dandies p/b Mattamy Ho
13 Darek Kocan Dark Horse Flyers from Toronto
DNF Adam Poll Waterloo Cycling Club
Finishers: Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Holmgren Velocity Cycle And Ski/Orillia
2 Lori Kofman ERACE Cancer Cycling Team
3 Linda Shin Blacksmith Cycle from Oakville
4 Kathleen Macewen Lapdogs Cycling Club/Toronto
5 Briana Ingram ERACE Cancer Cycling Team
6 Nicole Visschedyk Dark Horse Flyers from Toronto
7 Sandra Deegan from St. Mary`s
8 Sasha Gollish RealDeal/Gears p/b Fieldgate
DNF Carolyne Haill Chain Reaction Cycling Club
Finishers: Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Mogg Stevens Racing p/b The Cyclery
2 Tim Marshall Morning Glory Cycling Club
3 Tristan Smit Evolution Cycling Club/Keswick
4 Jamie Sprules Chain Reaction Cycling Club
5 Mark Brusso Lapdogs Cycling Club/Toronto
6 Nathan Poulton from Guelph
7 Grahame Rivers Dark Horse Flyers from Toronto
8 Christopher Bozek Dark Horse Flyers from Toronto
9 Alex Cojocaru CSAJCC p/b Norco LG : Dark Horse Fl
10 Jeff Kirchner The Wheeling Dandies p/b Mattamy Ho
11 Remi Laroche Cyclepath Oakville Race Team
12 Justin Rogers Nacsworld.com Norco/Brooklin
13 Bob Tomsic Nacsworld.com Norco/Brooklin
14 David Wheelock The Wheeling Dandies p/b Mattamy Ho
DNF Andrew Merrick Dark Horse Flyers from Toronto
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Holmgren Velocity Cycle And Ski/Orillia
2 Jon Barnes Trek Canada Mountain Bike Team
3 Andrew Croutch The Hub Race Team/Kitchener
4 Tom Nesbitt Morning Glory Cycling Club
5 Jeff Buchan Velocity Cycle And Ski/Orillia
6 Ed Makarchuk Sound Solutions from Toronto
7 Scott Buschlen Euro?Sports from Brampton
8 Patrick Kings Sound Solutions/Collingwood
9 Andrew Lees Nine2FivePro.com Cycling Team
10 William Logie Cyclepath Oakville Race Team
11 David Moore Morning Glory Cycling Club
12 Kevin Higgins Morning Glory Cycling Club
13 Edgars Apse Blacksmith Cycle from Toronto
14 Angus Botterell Morning Glory Cycling Club
15 Chris White EsteemTraining.Com/Caledon
16 Graham Jones Morning Glory Cycling Club
17 Richard Thomas from Midhurst
18 Edmond Mellina Morning Glory Cycling Club
19 Ted Ingram ERACE Cancer Cycling Team
20 Matt Thomas NovoFit ? C360R from Kitchener
21 Stephen Chester ERACE Cancer Cycling Team
22 Brad Hunter ERACE Cancer Cycling Team
23 Joel Rose The Hub Race Team/Kitchener
24 Matthew Spak AWI Racing from Waubaushene
25 Stephen Gregory from Toronto
26 Peter Demos Muskoka Lakes Cycling Club
27 Neil Ireland CoachChris.ca/Ted Velikonja
28 Ciprian Scriuba Dark Horse Flyers from Toronto
29 Rolston Miller Morning Glory Cycling Club
30 William Fu from Toronto
31 Andrew Rucklidge Wheels of Bloor/Graywood Developmen
32 Pary Bell Morning Glory Cycling Club
33 Corey Tkachuk Morning Glory Cycling Club
34 Derek D`angelo Sudbury Cycle Club/Sudbury
35 Eric Sanders Wheels of Bloor/Graywood Developmen
36 Erick Begin Midweek Cycling Club
37 Richard Bowers Lapdogs Cycling Club/Limehouse
38 Derek Koops ZM Cycle & Fitness Club
39 Scott Doel ERACE Cancer Cycling Team
40 Kevin Brown Morning Glory Cycling Club
DNF Scott Morrow Morning Glory Cycling Club
DNF David Labancz The Hamilton Cycling Club
DNF Warren Blatt ERACE Cancer Cycling Team
DNF Pedro Caraballo Oakville Cycling Club
DNF Rob Macewen Lapdogs Cycling Club
DNF Chris Romano Chain Reaction Cycling Club
DNF Mark Stuart Cyclepath Oakville Race Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Bergman Canadian Cycling Magazine
2 Peter Kofman ERACE Cancer Cycling Team
3 William Mcilroy "First Capital Cycling
4 Adrian Jackson Nacsworld.com Norco/Aurora
5 Pete Keir from St Johns
6 Ron Spencer Velocity Cycle And Ski/Orillia
7 James Cook Canadian Cycling Magazine
8 Eric Orschel Trek Store C.C. from Uxbridge
9 Brad Stafford Evolution Cycling Club
10 Marcus Boyle Lapdogs Cycling Club
11 Gilles Cordier Ride with Rendall
12 Andy Parry from Port Sydney
13 Robert Nespolo Speed River Cycling Club/Guelph
14 John Giangrande Trek Store C.C./Richmond Hill
15 William Ross Midweek Cycling Club/Toronto
16 Mike Chalovich Lapdogs Cycling Club
17 Jamie Osborne Morning Glory Cycling Club
18 Phil Renaud Ontario Masters Cycling Association
DNF Giles Marshall ERACE Cancer Cycling Team
DNF Colin Funk "First Capital Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Laird "First Capital Cycling
2 Rob Cheskey Cyclepath Oakville Race Team
3 Jean Michaud Lapdogs Cycling Club/Toronto
4 Francis Morrow from Milton
5 Ian Macqueen Team Hardwood?Trek from Barrie
DNF Jack Sasseville Newmarket Eagles Cycling Club
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Leonard Team Hardwood?Trek from Barrie
2 Levi Ogryzlo Cyclepath Oakville Race Team
3 Max Chalovich Lapdogs Cycling Club
4 David Moore from Bracebridge
DNF Dylan Kerr Team Hardwood?Trek/Coldwater
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruby West Team CHCH ? National Cycling Centre
2 Samantha Fuller Down to Earth from Pontypool
3 Charlotte Creswicke Invita?FCV from Tottenham
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Holmgren Velocity Cycle And Ski/Orillia
2 Tyler Orschel Trek Store C.C. from Uxbridge
3 Quinton Disera CSAJCC p/b Norco LG/Barrie
4 Patrick Staples Team Hardwood?Trek : Centurion Deve
5 Gavin Kerr Team Hardwood?Trek/Coldwater
DNF Noah Simms CSAJCC p/b Norco LG
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Lee St. Catharines Cycling Club : Invit
2 Brian Moore Muskoka Lakes Cycling Club
3 Bayley Simpson Peterborough Cycling Club
4 Griffin Lambert CSAJCC p/b Norco LG/Bracebridge
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Disera CSAJCC p/b Norco LG/Barrie
2 Alex Gibson EsteemTraining.Com/Tottenham
3 Ben Andrew Euro?Sports from Ottawa
4 Alex Schmidt Speedriver.com from Guelph
5 Eddie Skala Pedal Bicycle Shop
Finishers: Cat ?: 5