Log In
Marty Cross (North Cross) Day 2 • Oct 21 2012
5
2.2
3.8
2.7
5.9
Clear, 59 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.2
Moisture
3.8
Accel
2.7
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavriel Epstein Champion System p/b Stan's No Tubes
2 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team
3 Cody Lacosta High Gear cyclery
4 Tony Hall Century Road Club Assoc
5 Dag Anderson Team Somerset
6 Szymon Niemotko Northeastern Hardware/ CJCT
7 Thomas Dinunzio Team Bulldog
8 Andrew Logiudice sussex bike
9 Ryan Heerschap Cycle Craft/Bulldogs
10 Dan Larino Pete's Bike/Century Road Club of Am
11 Ariel Mendez-penate Century Road Club Assoc
12 Allan Rego Century Road Club Assoc
13 David Wilson Northeastern Hardware/CJCT
14 Ilya Cantor MTBNJ.com - Halter's Cycles
15 Nick Iacovelli Colavita Racing
16 John Arias SCOTT PRO MOUNTAIN BIKE TEAM
17 Noah Granigan Team Somerset
18 Sean Pasieka Elite Endurance Training Systems
19 JP Partland Kissena Cycling Club
20 Jim Vreeland Seven Cycles / High Gear Cyclery
21 Samuel Richardson CRCA/Rapha Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa Colavita/espnW NJ
2 Tara Parsons CRCA
3 Amy Miner 1K2GO-Onion River Sports
4 Victoria Boughton nelson EECT
5 Jessica Kruse Team Bulldog
6 Brooke Wilson Team Somerset
7 Laura Carlson Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
8 Katherine Russell Team Somerset
9 Christina Perkins
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Pantellere STAMPEDE! p/b Budd Bike Works
2 Soren Jensen Insane Cross Posse
3 Daniel Lehmann Colavita-Baci U19
4 Steven Persak Liberty Cycle
5 Todd Mcloughlin Kissena
6 Steven Mancuso Cycle Craft/Bulldogs
7 Philip Stango STAMPEDE!
8 Jeff Mandell Fincraft Cycling Team
9 Christopher Esnes High Gear Cyclery/Watchung Wheelmen
10 Mike Kucharski Cycle Craft/Bulldogs
11 Sean Runnette Bailey Bikes
12 Christopher Michaloski Halters Cycles
13 Sean Tarricone Watchung Wheelmen
14 Kurt Hoff Cicli Devotion
15 David Adornato Team Montclair Bikery
16 Mitchell Jacaruso Insane Cross Posse
17 Richard Bravo Century Road Club Assoc
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raymond (rj) Reisen Colavita-Baci U19
2 Jun Sugai Chari & Co.
3 Keith Garrison Pink Rhino Racing
4 Gregory Orticelle Team Marty's
5 John Sedlak Team Marty's
6 Phil Garofolo Cicli Devotion
7 Brett Champlain NYC Velo-Rosko Cycles
8 Brian Mcgee Cicli Devotion
9 Jules Roazen Kissena Cycling Club
10 Bryan Carbone Knapp's Cyclery Racing
11 Eli Branch
12 Brad Turner MTBNJ.com - Halter's
13 Eric Baumann Stampede!
14 Eric Noonan Team Marty's
15 Robert Mecea Brooklyn Velo Force
16 Christopher Foster Cicli Devotion
17 Johnny Hsu Cicli Devotion
18 Sean Smith Team Somerset
19 Joaquin C de baca KISSENA CYCLING CLUB
20 Nicholas Alutin Century Road Club Assoc
21 Franklin Saillot
22 Matthew Doyal Pure Energy Cycling-ProAirHFA
23 Adam Kaniper
24 Brandy Boyle Liberty Cycle
25 Doug Alpers Team Marty's
26 Jeffrey White Kissena Cycling Club
27 Miguel Galvan CRCA/Asphalt Green Cycling Team
28 Bill Dove Team Martys
29 Robert Logiudice Skylands Cycling
30 Takahiro Kudo Chari & Co. NYC
31 Andrew Mauro Colavita Racing Inc.
32 Daniel Golden Search and State
33 Matthew Jogodnik Colavita Racing Inc.
34 Megan Schmidt
35 Jonathan Mann
36 Joshua Caesar Kissena Cycling Club
37 Anthony Utitus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 34   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Dagostino
2 Robin Dunn Team MTBNJ.com-Halter's
3 Anaelle Gamanho Colavita/espnW NJ
4 Carol Becht Montclair Bikery
5 Milica Wren STAMPEDE!
6 Gabrielle Czernik
7 Jennifer Defalco Colavita Racing Inc.
8 Lauren Seavy
9 Andrea Vasilevski
10 Elizabeth Keesler Liberty Cycle
11 Shannon Dehart
12 Kerri Martin Second Life Bikes
13 Lillian Pliner
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19
2 Hugo Schreur Liberty Cycle
3 Gregory Cordasco Liberty Cycle
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Spiller Colavita-Baci U19
2 Andrew Mauro Colavita Racing Inc.
3 Jacob Boyle Liberty Cycle
4 Perry Andre Team Somerset
5 Gregory Felker Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Delfina Picchio Philadelphia Cyclocross School p/b
2 Elissa Antelman Somerset Wheelmen
3 Johanna Cordasco Liberty Cycle
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Alutin Westwood Velo
2 Marcello daniel Rodio Team Montclair Bikery
3 Joseph Kosa
4 Lee Merkel
5 David Schwartz Team Town Cycle
6 Percy Uribe DNK Racing
7 Paul Rosica Team Marty's
8 David Sanossian Kissena Cycling Club
9 Doug Antelman Somerset Wheelmen
10 Chris Labudde High Gear Cyclery/Watchung Wheelmen
11 Paul Thomasch Speedwell Racing
12 Larry Riley DeathRow Velo
13 Greg Heller Team Marty's
14 Dusan Strika Kissena Cycling Team
15 Richard Pickup EBS Racing Club
16 Michael Grant TEAM MARTY'S
17 Jeffrey Deyerle
18 Brian Curry
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pohndorf Colavita Racing Inc.
2 Jonathan Lombardo Finkraft Cycling Team
3 Eric Schlauch Team Somerset
4 David Kahl Liberty Cycle
5 Robert Campos Century Road Club Assoc
6 Matthew Howard Century Road Club Assoc
7 Roger Foco Bicycle Tech Racing / Eleven Madiso
8 Christopher Gozick MTBNJ.com/Halter's Cycles
9 Chris Facas Westwood Velo/Specialized
10 Kirt Mills MTBNJ.com - Halter's
11 David Kishbaugh Auto Haas
12 Rob Glick Team MTBNJ.COM-Halter's
13 Victor Schepisi Team Marty's
14 Chris Tarnowski CRCA/Westwood Velo
15 Rich Weinstock Van Dessel Factory Team
16 Chris Franson ExpoWheelmen
17 Charles Erndl 3D racing team/ Atlantic Cyclery
18 Thomas Mains Van Dessel Factory Team
19 Gary Lasala Liberty Cycle
20 Igor Bystrycky Cycle Craft Inc
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Anderson Somerset Wheelmen
2 Larry Towner Liberty Cycle/ProPower Coaching
3 Ed Burgess Bryans Bikes / Hammer Nutrition
4 Robin Kinney Pure Energy Cycling-ProAirHFA
5 Martin Jones TEAM SOMERSET - NJBIKE.COM
6 Scott Sugent Watchung Wheelmen/TMB Racing
7 Ed Troianello Watchung Wheelmen
8 Jamie Bothwell Wolverine Sports Club
9 Patrick Kennedy Liberty Cycle
10 Kris Weber Cycle Craft/Bulldogs
11 Fafar Bayat Team Cosmic
12 Tom Bowmaster Liberty Cycle
13 Andy Keesler Liberty Cycle
14 Marc Muller
15 Craig Rotile Finkraft Cycling Team
16 Chuck Crocco Team Somerset
17 Tom Perkins Cyclocrossworld.com
18 Robert Sands Evolution / Beaver Valley Velo/ Fl
19 Gerard t Remsen iii Skylands Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Dudek Team Somerset
2 Christopher Moriarty Jay's Cycle Center
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1