Log In
Brookside CX Cup • Oct 3 2021 • Indianapolis, IN
4.7
5.1
3.8
4.4
3.9
Possible Light Rain, 70 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
5.1
Moisture
3.8
Accel
4.4
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Crismon Giant/Appriss
2 Michael Larson Red Kite Fund
3 Luke Arens Adapt Cycling
4 Eli House Texas Roadhouse
5 Zachary Andrews Bissell-ABG-Gia
6 Brandon Goodwin Aether Racing
7 Clayton Travis Team Skyline
8 Steven Carwile B-Velo/DRT
9 Andrew Boneff Village Cyclery
10 Robert Frangi Dash Racing
11 Justin Miller Purdue Univeris
12 Justin Sorber DRT Racing
14 George Frazier Merlin Metalwor
15 Max Palmer Midwest Devo
16 ? Dnf OPE! Developmen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Messer BE REAL SPORTS
2 Eric Anderson TREK / BGI
3 Shane Brenner K&G Bike Center
4 Michael Mcshane Be Real Sports
5 William Sherman Shamrock Cycles
6 Chris Bowman Gray Goat Dirt
7 Brett Conaway Midwest Devo Su
8 Paul Richardson Team Neighborli
9 Timothy Beirne Schellers Racin
10 Benjamin Dawson
11 Bo Sherman Mariner Cycling
12 Ryosuke Baba Sweathogs Racing
13 Jason Stoner Fiets Met Slagr
14 David Palmer Midwest Devo Su
15 Matt Emmert Bloomington Vel
16 Bryan Boggs Gray Goat Dirt
17 Randy Witte
18 Ryan Martin Appriss Racing
19 Ben Brantley Appriss Racing
20 Michael Keppler Speedway Wheelm
21 Dennis Barber Bicycle Station
22 Robert Strobel Team Lithko
23 Shelby Gibbs Dash Racing p/b
24 Timothy Hall Fort Wayne Outf
25 Joe Bellante Team Hungry Cyc
26 Kevin Clark Against The Gra
27 Andy Perrino Team Hungry
28 John Yoder Phoenix Fitness
29 Timothy Gavin Team Heroes
30 Cody Sowers Team Bird/Bisho
31 Greg Dartt Queen City Whee
32 Michael Schulze Team Hungry
33 John Schmitz Indie bike
34 Charles South 3 Rivers Velosp
35 Craig Reynolds J's Bikes Racin
36 Chuck Warren Ronin Velosport
37 David Bradway Team Neighborli
38 Ron Swenson Unattached
39 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 21   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kuepper
2 Gavin Weinstein Lionhearts
3 Calvin Conaway Midwest Devo
4 Mikus Abolins-Abols privateer
5 Zach Goodrich K & G Bike Cent
6 Ryun Mielke Shake 'n Bake
7 Broden Kelly nine13 sports p
8 Neal Ward Dash Racing
9 Robert Messmer Bike Blast Las
10 Alec Clements Midwest Devo
11 Thomas Minner ZWS / Brilliant
12 Joe Laux Team Indiebike
13 Ryan Martin Appriss Racing
14 Mark Illingworth Queen City Whee
15 Mark Shearing Shake 'n Bake
16 Blake Dawson Fort-Wayne outf
17 Cory Muth Monogram Mambas
18 Kevin Clark Against The Gra
19 Gregory Dyas ACT
20 Luther Prater Speedway Wheelm
21 Collin Shipman Midwest Devo Su
22 Anson Sperry Nine13sports p/
23 Miles Johnson Team Indiebike
24 Nathan Wyrick Zone 6
25 Fred Iversen Shamrock Cycles
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Brown Midwest Devo
2 Levi Hall Fort Wayne Outf
3 Gavin Weinstein Lionhearts
4 Marco Deshaies
5 Anson Sperry Nine13sports p/
6 David Sandberg
7 Will Smotherman Al Dente
8 Jude Serrani Neic Trailblaze
9 Kris Lasure The Bicycle Sta
10 Zach Goodrich K & G Bike Cent
11 Mike Whitlow Monogram Mambas
12 Jake Williams Lionhearts Juni
13 Tom Lewnard Queen City Whee
14 Phil Gardner The Post Racing
15 Maciej Kawalkowski Queen City Whee
16 David Bradway Team Neighborli
17 Zachary Ballinger ZWS / Brilliant
18 Keith Woods Dash Racing
19 Patrick Smith Team Neighborli
20 John Colton
21 Alex Caupp K&G Bike Center
22 Mitchell Thonnerieux Lionhearts Juni
23 Steven Cook queen city whee
24 Justin Pol Queen City Whee
25 Andrew Fredrick Roll: racing
26 Michael Conaway Shamrock Cycles
27 Jack Palmer Midwest Devo
28 Parker Darby Lionhearts Juni
29 Seth Monholand Greencastle Cyc
30 William Palmer Midwest Devo
31 Derek Groves Dash Racing
32 Sean Hughes Allied Forces V
33 Noah Chabot NEXT Cycling
34 Andrew Hoffman Team Neighborli
35 Jeremy Miller Terre Haute Cyc
36 Christopher Keyser
37 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
38 John Wheeler ii Shamrock Cycles
39 Keith Morlen Unattached
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 25   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Bickel
2 Justin Rice Project Echelon
3 Bryan Gehrum Queen City Whee
4 Kevin Peterson K&G Bike Center
5 Michael Liechty
6 Joe Mercer Midwest Devo Su
7 Kevin Wagner Ronin Velosport
8 W. Alan clements Midwest Devo Su
9 Seamus Silliman The Post Racing
10 Nathan Gross
11 Andrew Alvarado Midwest Devo Su
12 Michael Tamaddoni
13 Philip Pryor Midwest Devo Su
14 Noah Peconga
15 Matthew Helm
16 Steven Fecanin @@RP
17 Rob Proctor
18 Kyle Carey
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Mercer MIdwest Devo
2 Ethan Clements Midwest Devo
4 Brenden Shrum Midwest Devo
6 Bryce Shrum Midwest Devo
8 Quinn Peconga Midwest Devo
9 Kenny Halpin Tippecanoe NICA
10 Andrew Boehman J's Youth Cycli
14 Gavin Fronk Lionhearts
15 Elliott Thonnerieux Lionhearts Juni
16 Topher Dolinski Midwest Devo
17 Benjamin Toth
18 Declan Mckitrick lionhearts
20 Dylan Skinner Lionhearts Juni
21 Aaron Boehman Team Adventures
22 William Hoffman Team Neighborli
25 Evan Schaefer Midwest Devo
26 Jenson Tamaddoni Midwest Devo
27 Henry Sowers Lionhearts
28 Owen Hoffman Team Neighborli
29 Adam Boehman Team Adventures
Finishers: Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Clark Be Real Sports
2 Maria Weese Ghisallo Cyclin
3 Sarah Larson Bonsai Enduranc
4 Carrie Masters Lionhearts Juni
5 Gabriella Arnold
6 Brinley Shrum Midwest Devo
7 Geraldine Schulze Team Hungry
8 Sierra Siebenlist Upland Brewing
9 Alison Mundell Ronin Velosport
10 Brooklyn Raddin Lionhearts Juni
11 Emma Balding Nine13sports p/
12 Emily Bradway Team Neighborli
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooklyn Raddin Lionhearts Juni
2 Kari Hutson Dirty Kitten Ra
3 Marissa Doner Be Real Sports
4 Janet Sherman Shamrock Cycles
5 Gail Blevins Team louisville
6 Susan Sagan team dayton
7 Kimberly Krimpenfort
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
3 Ava Shipman Midwest Devo
5 Claire Thonnerieux Lionhearts Juni
7 Alexandra Farmer Lionhearts Juni
11 Isabela Fronk Lionhearts
12 Evie Alvarado Midwest Devo
13 Josie Masters Lionhearts Juni
19 Ella Pryor Midwest Devo
23 Emelia Brown Midwest Devo
24 Charlotte Pryor Midwest Devo
30 Ellie Minner Lionhearts
31 Arlie Moore Midwest Devo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
13 Lizzy Gunsalus Cannondale p/b
Finishers: Cat 2: 1