Log In
Troegenator Cross • Oct 26 2019
Series: PACX 2019
5.5
4.3
4.4
4.6
3.8
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
4.3
Moisture
4.4
Accel
4.6
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Roberts Edge 48:09:00
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck Gotham Cyclists 18:37
2 Otis Engel Long Tail Creative s.t.
3 Ryan Thornton 3:26
4 Fisher Gunderson 717cycling 3:55
5 Jordan Hench 717cycling 4:44
6 Drew Dommel 717 Cycling 6:32
7 Colin Fox 717cycling 6:46
8 Weston Warwood Armstrong 8:03
9 Brady Witmer 717cycling 9:16
10 Marcus Kennedy -1 lap
11 Cameron Martens 717 Cycling -1 lap
12 Chase Will Team T-town -1 lap
13 Zeke Dixon -1 lap
14 Beckett Front -1 lap
15 Caleb Witmer 717cycling -1 lap
16 Noah Kneisley -1 lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko Cjct 59:08:00
2 Torrey Marks 9
3 Darrell Engel Long Tail Creative 55
4 Nat Amato The Valley Om P/b Two Rivers Br 1:05
5 Geoff Smith Trestle Bridge Racing 1:46
6 Jason Schiltz 2:03
7 Aaron Miller Rare Disease Cycling 2:21
8 Seth Gunderson 717cycling -1 lap
9 Alexander Roberts 717 Cycling -1 lap
10 Michael Meacham Stoudts Brewing/jb Race Team -2 laps
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Livingood Twisted Cog Racing 42:14:00
2 Fred Grafe Active Yards - Chester County V 28
3 Alexander Lepage Twisted Cog Racing 1:28
4 Rob Allen Pactimo 2:01
5 Thomas Wandzilak Era Pro Bikes 2:42
6 David John Guy's Racing Club 2:47
7 Keith Kline Blue Mountain Velo 3:47
8 Keith Cumpston Aerodog Racing Team 4:45
9 William Drucis Twisted Cog Racing 6:43
10 Patrick Zbyszewski Twisted Cog Racing P/b Stable 1 7:49
11 Michael Bunn -1 lap
12 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo -1 lap
13 Paul Seiber -1 lap
14 David Berger Podunk Adventures -1 lap
15 Hans Bakermans Mountain Bikers Of Michaux -1 lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther Pa Masters - Trek - Active Yard 40:24:00
2 David Grant Trek - Active Yards 3
3 Chris Chapman Trek Mid-atlantic Racing 16
4 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 1:40
5 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo 1:45
6 Mike Stevens Trek Mid-atlantic Racing 1:54
7 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 2:00
8 Mark Featherman Guy's Racing Club 2:15
9 Jeffrey Appeltans Gocycling / Drwahner.com / Vole 2:26
10 David Lowe Philadelphia Ciclismo 2:33
11 N. Johan Anestad Philadelphia Ciclismo 2:44
12 Steven Carr Trestle Bridge Racing 2:53
13 Mark Gerstenschlager Trek Mid-atlantic Racing 4:42
14 Tim Isle 5:21
15 Scott Gamble Trek - Active Yards 5:56
16 Matt Perry Pa Masters 6:16
17 Richard Leibfried Activeyards Pb Piscitello Law 9:20
18 Ron Short Pro Pedals Bike Shop -1 lap
19 David Evans -1 lap
20 Robert Tice -1 lap
DNF Dirk Vander laan Active Yards / Chester County V
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Piscitello Pa Masters P/b Piscitello Law 43:20:00
2 Kevin Saint clair Team Skyline 27
3 Paul Wahner Gocycling/drwahner.com 1:58
4 Albert Bold Iron Town/twisted Cog Bike Shop 3:04
5 Tom Burrows Trek Mid-atlantic Racing 4:27
6 Mark Solberg Jamsquad Cycling -1 lap
7 Jim Mueller Bikesport/sly Fox -1 lap
8 Thaddeus Newnam Pa Masters -1 lap
9 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
10 Robert Lund -1 lap
11 Marc Torjman Guy's Racing Club -1 lap
12 Paul Kornet Pa Masters -1 lap
13 Darin Benson Thru It All -1 lap
14 William Marquis Guy's Racing Club -1 lap
15 John Dzubinski Tri State Velo -1 lap
16 Kerry Rapp -2 laps
DNF Michael Baer
DNF Leroy Miller Millersburg Velo Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Bikes Pro Cx 55:09:00
2 ?nathan Barton Rock Lobster 1
3 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 1:43
4 Mark D'avino Cadence Racing 2:07
5 Jerod Stoner Commonwealth Cycling Collective 2:24
6 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo 2:33
7 Philip Maynard Cnyc/nycm Insurance 2:37
8 Jack Drummond Philadelphia Ciclismo 2:47
9 Joe Pigga Lamprey Systems 3:09
10 Jesse Stauffer East Ridge Outfitters 3:55
11 Kyle Centrella Philadelphia Ciclismo 4:42
12 John D'agostino Crca/good Guys Racing P/b High 4:44
13 Alex Pankiw Commonwealth Cycling Collective 5:29
14 William Walton Young Medalists 5:38
15 Tom Mains Van Dessel Factory Team -2 laps
DNF Benjamin Strine Commonwealth Cycling Collective
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Starke Philadelphia Ciclismo 47:13:00
2 Liam Mccary Team Ttown 19
3 Jeffrey Slade Slade's Mechanical Services 41
4 Jeffrey Johnson Tmb Racing 44
5 Kenneth Whittington Thru-it-all Body Shop Inc s.t.
6 Rowan Crowley Army West Point Cycling 1:08
7 Brandon Haslip Twisted Cog Racing 1:47
8 Andrew Mergen Army West Point Cycling 2:05
9 Scott Molnar Sparkle Muffins 2:08
10 Jamie Hibell Colavita-whole Foods Racing Tea s.t.
11 Sonny Lutz QCW p/b Cadence Cycling 2:42
12 Jason Warner World Cup Ski And Cycle 2:59
13 Brian Hazenski Upstatevelo 3:07
14 Jonathon Dixon Mason Dixon Velo 3:14
15 Gregory Farmer 717cycling 3:21
16 Andrew Sorey 3:35
17 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 4:01
18 Steven Heintzelman 717 Cycling Lititz Bikeworks 4:28
19 Ryan Keown Shirk's Bike Shop 4:50
20 Keith Hower Commonwealth Cycling Collective 6:15
21 Eric Ciabattoni 7:16
22 Josh Clingan -1 lap
DNF Andre Burton Hive Racing
DNF Travis Wagner
DNF Zak Andrews Doylestown Bike Works P/b Fred
DNF Michael Montgomery Divine Swine Cycling
DNF Brian Flynn Team Bbc
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mcgeehan 42:44:00
2 Nathan Boyer Pike Creek Coffee Roasters/ Rdc 1:10
3 Otis Engel Long Tail Creative 1:22
4 Brad Gorter Blue Mountain Velo 1:40
5 Andrew Moore 2:29
6 Thomas Repkoe Doylestown Bike Works P/b Fred 2:37
7 Spencer Weisgram Army West Point Cycling s.t.
8 Benjamin Van couvering Rare Disease Cycling/keswick Cy 2:47
9 Craig Nittolo Richardson's Canal House 3:00
10 Kyle Shenk Thru-it-all Body Shop 3:02
11 Jake Looney Action Wheels/party Bicycle Clu 3:15
12 Jeremy King Lancaster Velo 3:22
13 Chuck Steppe 3:23
14 Grant Gunther Etown Mtb 3:56
15 Eric Kulkarni Army West Point Cycling 3:58
16 Sam Green Henry's Bicycle Shop 4:25
17 Brian Fitzgerald 4:47
18 William Weisser 4:56
19 Michael Bush 5:08
20 Cobie Arnold Divine Swine Cycling 5:15
21 Jason Ziegler 5:16
22 Todd Yerger 5:30
23 Grayson Hauck Gotham Cyclists 5:32
24 Eric Moon Millersburg Velo Club P/b Holme 5:52
25 John Hock 6:04
26 Michael Brewer 6:06
27 David Carlson s.t.
28 Scott Feather Team Vortex 6:21
29 Kyle Irwin Antietam Velo Club 6:28
30 Gabriel Ortiz Sunday Strong s.t.
31 Ed Mroz Henry's Bicycle Shop 6:42
32 David Lloyd 6:58
33 Dan Moriarty 7:00
34 Ned Bement Piscitello Law - Pa Masters 7:02
35 Corey G boudman 7:13
36 Jonathan Fulton Fulton Family Riding Club 7:14
37 Brandon Hoover 7:19
38 Noah Rodney Army West Point Cycling 7:33
39 Greg Nauss Herman Miller 8:10
40 Gero Verheyen Kelly Benefit Strategies / Lsv -1 lap
41 Joseph Grant -1 lap
42 Marc Walter -1 lap
43 Stephen Vrabel The Bike Shak -1 lap
44 Christoph Fitschen Riding Silks Cycling Club -1 lap
45 Tyler Sebastian Veloce Elite Pb Discovernepa -1 lap
46 Kevin Seaward Army West Point Cycling -1 lap
47 Matthew Zubak -1 lap
48 Andy Helffrich Cadence Racing - Phl -1 lap
49 Ian Purner Blue Mountain Velo -1 lap
50 Ian Atwood Antietam Velo Club -1 lap
51 Mike Bartlebaugh Born In The Usa -1 lap
52 John Trussell Action Wheels -1 lap
53 Gregory Wesolowich Doylestown Bike Works P/b Fred -1 lap
54 Gavin Strauss -1 lap
55 Scott Kingsley -1 lap
56 Wesley Bayles Army West Point Cycling -1 lap
57 Ben Reeder #teamkickass -1 lap
58 Ryan Shank 717cycling -1 lap
59 Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club -1 lap
60 Parth Doshi Army West Point Cycling -1 lap
61 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop -1 lap
62 Jacob Gerber The Cycle Works -1 lap
63 Kevin Reed -1 lap
64 Gregory Breidenstine-howe -1 lap
65 Jim Wolgemuth Hempfield Tri Club -1 lap
66 Finnegan Harrington Pike Creek Coffee Roasters/ The -2 laps
67 Shayne Watson -2 laps
68 Jack Tirone -2 laps
69 Bob Joos Easy Riders Cycling -2 laps
70 Anson Wright Test -2 laps
71 Peter Raux -3 laps
72 Jovian Yoh Team Aistriu -3 laps
DNF Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick
DNF Dan Ciabattoni Jb Bike Shop
DNF Carter Hayes
DNF Wyatt Boughter Twisted Cog
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 26   Cat 5: 33   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Strine Commonwealth Cycling Collective 41:55:00
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 1:20
3 Brandon Haslip Twisted Cog Racing 2:06
4 John Beers The Valley Om P/b Two Rivers Br 2:23
5 Sonny Lutz QCW p/b Cadence Cycling 3:05
6 Jason Warner World Cup Ski And Cycle 3:08
7 Evans Rohrbaugh The Bike Shak s.t.
8 Jude Vilain Cadence Racing Phl / Swiftwick 4:05
9 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 5:29
10 Scott Rudy Beer Union of Mon-Gearing -1 lap
11 Barry Murray Stoudts Brewing Co. / Jb's Bike -1 lap
12 Ian Atwood Avc/team Hagerstown-washington -1 lap
13 Timothy Pugh Stoudts Brewing Co. / Jb's Bike -1 lap
14 Hayes Carlson 717 Cycling Club -3 laps
DNF Philip Maynard Cnyc/nycm Insurance
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Sho-air Twenty20 Devo 39:00:00
2 Caleigh Bold Bold Precision Inc. 5:01
3 Keira Jones Big Picture Cycling 6:06
4 Sonia Lloyd 1974 7:09
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Brothers Switch4good 22:36
2 Keira Jones Big Picture Cycling 14
3 Julia Bold Bold Precision Inc. 2:11
4 Jenna Lloyd 1974 2:31
5 Hannah Halm 2:55
6 Jillian Halm -1 lap
7 Minori Yamashita Big Picture Cycling Devo -1 lap
8 Clara Engel Long Tail Creative -1 lap
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masami Yamashita The Velo Shop/lwa Racing 37:20:00
2 Marybeth Cochran Jamsquad 26
3 Jennifer Kraut Colavita -whole Foods Market Ra 43
4 Joanne Abbruzzesi Trek Mid-atlantic Off Road 1:05
5 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 3:13
6 Elizabeth Williams Sturdy Girl Cycling 4:44
7 Diane Vettori Hup United 8:19
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Rubino 47:37:00
2 Laura Van gilder Mellow Mushroom 53
3 Louise Borthwick Edinburgh Rc 2:04
4 Ella Brenneman Cxhairs Devo : Trek Bikes 2:24
5 Vanessa Romano Young Medalists 3:07
6 Katrina Dowidchuk Colavita - Whole Foods Market R 3:35
7 Holly Neckermann No. 22 Racing 3:49
8 Elizabeth Huuki Army West Point Cycling 4:51
9 Homare Yamashita Team Twenty20 Sho-air Devo 5:55
10 Shaina Kravitz Team Eps P/b Brielle Cyclery 6:54
11 Angelia Beers The Valley Om P/b Two Rivers Br -1 lap
12 Maria Dziembowska Trek Mid-atlantic -1 lap
13 Melissa Pieragostini Stoudts Brewing/jbs Bike Shop -1 lap
DNF Lauren Festa Rare Disease Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elodie Burlet 42:20:00
2 Marie Iannucci Bikesport/Sly Fox Racing 3
3 Kelly Duignan The Big Heat 2:33
4 Amy Fowler Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 3:45
5 Erin Farmer 717cycling 4:09
6 Ester Roman Army West Point Cycling 4:46
7 Andrea Greene Action Wheels -1 lap
8 Rena Frascella Sturdy Girl Cycling -1 lap
9 Erin Rosensteel -1 lap
10 Danika Baer -1 lap
11 Katelyn Repash The Big Heat -1 lap
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Iannucci Bikesport/Sly Fox Racing 45:23:00
2 Katie Booth Shippensburg 4:13
Finishers: Cat 5: 2