Log In
Savannah Superprestige Day 1 • Oct 29 2016
5.6
1
4.2
2.2
1.6
Clear, 78 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
1
Moisture
4.2
Accel
2.2
Tech
1.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reece Latham North Georgia Cycling Association
2 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
3 Elizabeth May Frazier Cycling
4 Jack Johnson Frazier Cycling
5 Baden Rogan Frazier Cycling
6 Amelia Hicks L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 W. Harrison nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso The 706 Project
2 Artur Sagat SCAD Atlanta
3 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
4 Wesley Garland Litespeed-BMW
5 Hank Beaver Litespeed-BMW
6 Dillon Swaim Prima Tappa Cycling
7 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
8 Elliott Baring 0
9 Josh Jackson Outspokin Bicycles - Augusta
10 Andrew Luettgen East Point Track Club
11 Tim Mondor Prima Tappa Cycling
12 Zach Lutz L5Flyers Cycling Team
13 Bryan Schoeffler Savannah Wheelmen
14 Elliott Caldwell Crosshairs Cycling
15 Justin Bristol Daffin Area Race Team
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling
2 Daniel Podratsky Sabotage
3 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
4 Clay Adair Sabotage
5 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
6 Jackson Evans 0
7 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
8 Tim Marshall Stonehaus Factory Trek
9 David Mcdaniel Privateer Chattanooga
10 Gregg Jones Low Country Cycling Team
11 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
12 Todd Steigerwalt Atlanta Cycling
13 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
DNF Wesley Burruss Toyota Forklifts of Atlanta
Finishers: Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 Brad Beadles Cycle Haus Racing
3 Rudy Szymanski Cycle Sport Concepts Tampa
4 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
5 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
6 Blake Cowing LNC Racing p/b Octane
7 David Kemp The Bike Shop of Columbus
8 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
9 Robin Blake 0
10 Mike Horton Peachtree Bikes
11 Nicholas D'allesandro Low Country Cycling Team
12 Juro Sunde 0
13 Alex Petkus Low Country Cycling Team
14 Noah Williams 0
15 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team
16 Tony Blansit 0
17 Mike Meeks GearLink Racing INC.
18 Tim Spackman Daffin Area Race Team
19 William Taylor St. Johns Encore
20 Sean Taylor Toyota Forklifts of Atlanta
21 Mathew Brady Low Country Cycling Team
22 W. Harrison nguy Frazier Cycling
23 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
24 Alexander Bender #N/A
25 Jim Cullen ChattaHooligans
26 Ted Pazur L5Flyers Cycling Team
27 Erik Engstrom Low Country Cycling Team
28 Michael Suver 0
29 Bill Hansen Peachtree Bikes
30 Christian Moreno Sfatto
31 Michael Brierley Peachtree Bikes
32 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Ostlund
2 Ross Monckton
3 Patrick Goral
4 Staten Putnal
5 Blaine Felton
6 Dustin Freeman
7 Lauton Sutley
8 Bo Keller
9 Brian Hale
10 Todd Nadler
11 Tyler Roach
12 Phil Cosper
13 Dan Brock
14 Peto Fallas
15 Stephen G gannon
16 Andrew Kloster
17 Zachary Bell
18 Chris Price
19 Stephen Yanczura
20 Chris Stanfield
21 Jonathan Hamilton
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
2 Bill Hansen Peachtree Bikes
3 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
4 Uri Camens Low Country Cycling Team
5 Mike Meeks GearLink Racing INC.
6 Tony Blansit 0
7 Staten Putnal Peachtree Bikes
8 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team
9 Travis Karp Savannah Wheelmen
10 Jim Cullen ChattaHooligans
11 Phil Cosper Apalachee Cycle
12 John Sowell 0
13 Richard Hubbard Reality Bikes
14 Raymond Little 0
15 Andrew Kloster #N/A
16 Michael Brierley Peachtree Bikes
17 Tony Lewis 0
18 Stephen Jackson Reality Bikes
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
2 Brady Rogers Litespeed-BMW
3 Nathan Sibly Atlanta Cycling
4 Chris Chotas Litespeed-BMW
5 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
6 David Hicks L5Flyers Cycling Team
7 Charles Rossignol Litespeed-BMW
8 William Sellers Hilton Head Cycling Inc
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Chris Isenberg North Georgia Cycling Association
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Marshall Stonehaus Factory Trek
3 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
4 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
5 Charles Clark 0
6 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
2 Chase Blanton 0
3 David Kemp The Bike Shop of Columbus
4 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
5 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
6 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
7 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
8 Lance Anderson #N/A
9 Brianna Isbell LNC Racing p/b Octane
10 Jonathan Hamilton Apalachee Cycle
11 David O'rear 0
12 Patrick Goral Outback Bikes Racing
13 Charles Clark 0
14 Molly Russell-Holmes 0
15 Brad Beadles Cycle Haus Racing
16 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Downey Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
2 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
3 Maria Carrelli The 706 Project
4 Elizabeth Lee Team Zoom
5 Cambrie Epperson Sorella Cycling
6 Mae Gurene The 706 Project
7 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts of Atlanta
8 Loren Morgan Prima Tappa Cycling
9 Alexandra Martinez Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
10 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
11 Trish Albert Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
12 Kelli Rogan Frazier Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Russell-Holmes Spindle X Westside Bikes
2 Candace Kimbrell Andy Jordan's Bicycle Warehouse
3 Brianna Isbell LNC Racing p/b Octane
4 Sarah Sowell 0
5 Jennifer Undutch Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
6 Isabella Nguy Frazier Cycling
7 Tina Locklear 0
8 May Williams 0
9 Ashley Hamilton Apalachee Cycle
10 Carol Mulligan Cross Cat
Finishers: Cat 4: 9   Cat ?: 1