Log In
North Carolina Grand Prix Day 1 • Dec 14 2013
4.8
6.8
3.6
4.6
3.2
Rain, 37 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
6.8
Moisture
3.6
Accel
4.6
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Kevin Burgess Lees McRae College
3 James Wittwer ASU Cycling
4 Ophir Sefiha Primal - McDonald Audi
5 Walker Shaw SRAM
6 Luca Shaw SRAM
7 Trent Blackburn Wattage Cottage
8 Spencer Lowden Brevard College
9 Caleb Welborn Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
10 Keith Marek Brevard College
11 Jack Mock unaffiliated
12 Miles Hubbard ASU Cycling
13 Abe Goorskey CycleWorks
14 Kyle Mcnamee Team Hoffenchard
15 Silas Moorefield Live it Xtreme
16 Jesse Pipes Boone Velo
17 Evan Lacy Durham Cycles
18 Jordan Marhanka Hincapie Development team
19 Hayden Miller Garneau Custom p/b Hutchinson
20 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
21 Stephen Smith NCSU
22 Keith Handlon Hillsborough Street Elite
23 Joshua Cole Velosports Racing
24 Ian Nelson Hoffenchard
25 Joseph Grimes Abby Design & Construction
26 Cecilio Cruz Fiets Maan racing
27 Steven Boehm Berger Hardware Bikes
28 Kyle Ellis Unattached
29 Justin Evans Appalachian State University
30 Ray Dangelmaier Brevard College
31 Andrew Hager Team Hoffenchard
32 Charles Prezioso Giordana Clif-Bar
33 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
34 Eddie Murray
35 Jason Midkiff ASU Cycling
36 Will Barnes Berger Hardware Bikes
37 Anthony Williams Reedy Creek Bicycles LLC
38 James Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm
39 Seth Ray Oak City Cycling Project Race Team
40 Ryan Taylor
41 Josh Payne ABRC
42 Blake Stephenson KC Sho-air/Prolougecycling.com
43 Josh Baker Hoffenchard
44 Nick Bragg na
45 Matt Goddard Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
46 James Reisen
47 Matt Grainger
48 Trevor Hughes Clemmons Bicycle Racing
49 Forrest Howard ASU Cycling
50 Adam Koch
51 Eric Carlson Rogues Racing
52 Michael Potter VeloSports
53 Seth Long
54 Carter Harris SV/Bike Source Racing
55 Grayson Brookshire Slipstream-Craddock Junior Developm
56 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
57 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
58 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
59 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
60 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
Finishers: Cat 2: 17   Cat 3: 38   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brown
2 Reid Rhodes
3 Greg Junge Team Rize Bicycle Time
4 Andrew Koch Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Christopher Kent
6 Larry Gibson Generals/UNCG
7 Regis Bryer Brevard College
8 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
9 Christopher Ragland
10 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
11 Boyd Safrit
12 Jake Rosenbloum
13 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
14 Zachary Lowden Team Kuat
15 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
16 Tyler Garrard Durham Cycles
17 Luke Mcmurtrey
18 Jose Avila Lees McRae College
19 David Beverly Birdsong Brewing p/b Common Market
20 Eli Wemyss Treehouse Racing
21 Moffatt Prescott
22 Gary Jackson Velosports Racing
23 Ian Harding Greenville Spinners Racing
24 Parker Haney Frazier Cycling
25 Mike Myracle Generals
26 Arthur Koch
27 Curtis Kiser Emerywood Beer Co
28 Eric Minman
29 Matthew Sand Crosstown Velo
30 Curtis Kiser Emerywood Beer Co
31 Evan Mcintosh
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 15   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
2 Jacob Mcgahey Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
3 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing
4 Jason Morgan CrossTown Velo
5 Justin Mckean LIVE IT EXTREME
6 James Pittman Crosstown Velo
7 Charlie (jimmy) Bruner Inland Construction / C2
8 Jeff Varner Mock Orange Racing
9 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX Team
10 Richard Tsui Trek Charlotte p/b Cool Breeze LLC
11 Todd Hunter Garneau Customs p/b Hutchinson/Wenz
12 Olivier Vrambout solidsurface fueled by waffle power
13 Robb Peterson Cycleworks
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Farris Evolution Jr. Devo
2 Anthony Bailey ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Trevor Laffin Crosstown Velo
4 Alastair Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
6 Gabriel Cunningham
7 Kate Seiler Red Zone Cycling
8 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
9 Lillith Ahrens Evolution Jr Devo
10 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Devo
11 Jamie Mchenry Evolution Jr Development
12 Skylar Bovine Revolting Cogs / Evolution Jr Devo
13 Ben Mckenzie ABRC/AYC JR. DEVO P/B DIY MUSIC
14 Michael Fuerst na
15 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
16 Ryan Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
17 Joshua Morrow Unattached
18 Eli Mumford
19 Ben Kealy
20 Christopher Mumford Team Hammer Cross
21 Shawn Watkins ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
22 Connor Smith Asheville Cyclocross
23 Keren Bennett EvoDevo Racing
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Aidan Pounder ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
4 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
5 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
6 Megan Baxter Inland/C2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Biggs FS Series
2 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
3 John Weigel GVC
4 Kevin Hessler Asheville Cyclocross
5 Bc Roberts Bicycle Sport
6 Jared Kelley Motion Maker Bike Shop
7 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
8 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Store
9 Eric Smith Team Hoffenchard
10 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
11 Douglas Ahrens Evolution Jr Devo
12 William Sumner CycleTherapy/CLM
13 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
14 Robert Derose Hoffenchard / Thomson
15 Travis Neumuller Team Mission Source/NGCA
16 Eric Carlson Rogues Racing
17 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
18 Kevin Watt Durham Cycles
19 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
20 Alan Wages Cycle-Smart Grassroots Team
21 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
22 Thomas Wilson Velosports Racing
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Wehn Stans Notubes Elite CX Team
2 Ronald Glowczynski BikeFlights
3 Andrew Good Trek Bike Store p/b Coolbreeze LLC
4 Tim Hall NashvilleCyclist.com
5 Andrew Applegate Asheville Bicycle Racing Club
6 Michael Schmid Reality Bikes
7 Sonni Dyer Industry9 Cycling p/b: ABRC
8 Skip Johnson Revolution Cycle Sports
9 Marcus Jones Crosstown Velo
10 Andrew Pooser Chainheart Cycling Studio
11 Raymond Laffin Crosstown Velo
12 Daryl Rains Modry Evergreen
13 Michael Ventola Unattached
14 Todd Braswell Fiets Maan Racing
15 Todd Davis KCOI Boulevard
16 James Clark Fiets Maan Racing
17 Robert Colbert Mock Orange Racing
18 Michael Seiler Rogue Racing Project
19 James Berry
20 David Gerrer Crosstown Velo
21 Robert Pugh Fiets Maan Racing
22 Tomas Kelemen
23 Paul Paisant Mock Orange Bikes
24 Austin Temple Hearts Racing Team
25 Ed Mckee Hearts Racing / Kens Bike Shop
26 Paul Gamewell Fiets Maan Racing
27 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Maxxis
28 Mark Odendahl Greenville Spinners Racing
29 John Baxter Inland/C2
30 Joey Carico Cycle-Smart Grassroots Team
31 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
32 Roger Payne ABRC
33 Mark Fasczewski The Generals
34 Chris Verwoerdt Hearts Racing Club
35 Greg Casteel KnoxVelo
36 Robb Peterson Cycleworks
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 11   Cat 3: 19   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Wittwer C3-Twenty-20 cycling Co.
2 Dwight Wyatt AVLCX
3 Jeff Tripp Blue Steel Cyclery
4 Jeffrey Haase ABRC
5 Doug Shaw Crosstown Velo
6 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
7 Matt Jones American Classic / Cycleworks
8 Ron Swenson Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Bennett
2 Cris Bifaro
3 Jay Womack Abby Design & Construction / Boone
4 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
5 Ron Heninger Hearns Cycling
6 Larry Trent Hearts Racing Club
7 Brandon Highsmith Rize
8 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
9 Brett Bennett Fiets Maan Racing
10 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
11 Eric Bray
12 James Fender Clemmons Bicycle
13 John Smith Asheville Cyclocross/MOOTS
14 Tony Zaffino VeloSports Racing
15 Bill Tellman Pisgah Area Cycling
16 Jim Siemens ABRC
17 Gregory Brown
18 Don Rose Team HammerCross
19 David Lamond na
20 Jay Capers
21 Joshua Klaaren
22 Jimmy Bennett
23 Richard Morgan Hincapie Sportswear Development Tea
24 Josh Miller Clemmons Bicycle
25 Wayne Dellamaestra Storm Racing
26 John Ventevogel Team HammerCross
27 David Brumfield Abbey Construction & Design
28 David Pressley Back to Dirt Cycling
29 George Berger Birdsong Brewing p/b Common Market
30 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
31 John Luckett Velosports Racing Asheville
32 Christopher Mumford Team Hammer Cross
33 Michael O'Brien La-Z-Boyz
34 Joel Eisner Inland Construction/ C2
35 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
36 Jeff Hendricks
37 Joe 'the angry Rodrigues Evolution Jr. Devo
38 Paul Mckeithan
39 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
40 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
41 John Hicks
42 Scott Kaysen WFO
43 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 33   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Heninger Hearns Cycling
2 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
3 Eric Bray
4 Jim Siemens ABRC
5 Don Rose Team HammerCross
6 Jay Capers
7 Joshua Klaaren
8 Wayne Dellamaestra Storm Racing
9 George Berger Birdsong Brewing p/b Common Market
10 John Luckett Velosports Racing Asheville
11 Christopher Mumford Team Hammer Cross
12 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
13 Jeff Hendricks
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Tellman Pisgah Area Cycling
2 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
3 Paul Mckeithan
4 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
3 Bc Roberts Bicycle Sport
4 David Thomas na
5 Raymond Laffin Crosstown Velo
6 David Marbut Toyota Forklifts/Sport Factory
7 Mike James Prima Tappa
8 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
9 James Reisen
10 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
11 Matt Jones American Classic / Cycleworks
12 Don Rose Team HammerCross
13 Ed Mckee Hearts Racing / Kens Bike Shop
14 Austin Temple Hearts Racing Team
15 Chris Verwoerdt Hearts Racing Club
16 Christopher Mumford Team Hammer Cross
17 Josh Miller Clemmons Bicycle
18 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
19 Thomas Vandevender Asheville Cycloross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Powers Rapha - Focus 1:06:50
2 Tim Johnson Cannondale Cyclocross World 1:07:45
3 Troy Wells Team Clif Bar 1:08:42
4 Kerry Werner Mock Orange Pro Cx Team 1:09:08
5 Zach Mcdonald Rapha - Focus 1:09:26
6 Yannick Eckmann California Giant/Specialized 1:09:37
7 Brian Matter Racc/Trek/Pro Gold 1:10:18
8 Kevin Bradford-parish Set Coaching/Specialized 1:11:20
9 Jake Wells Stans Notubes Elite Cyclocross Team 1:11:53
10 Robert Marion American Classic Pro Cx Team 1:12:14
11 Bradford Perley Champion System/Cannondale 1:12:20
12 Eric Thompson Mt. Borah Epic Team 1:12:30
13 Anthony Clark Jam Fund/Ncc 1:13:08
14 Stephen Hyde Jam Fund/Ncc 1:13:20
15 Tristan Cowie Sycamore Cycles 1:13:39
16 Alec Donahue Jam Fund / Ncc 1:14:23
17 Adam Myerson Smartstop - Mountain Khakis 1:14:41
18 Greg Wittwer C3 Twenty20 Cycling Co. 1:14:56
19 Thomas Turner Pro Gold Lubricants 1:15:08
20 Lewis Gaffney American Classic 1:15:21
21 Nate Morse Cyclocrossworld.Com 1:16:13
22 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing 1:16:26
23 Alex Ryan Mock Orange Bikes Pro Cx Team @ 3 Laps
24 Frank Travieso Smartstop / Mountain Khakis @ 3 Laps
25 Gunnar Bergey Champion System Cannondale @ 3 Laps
26 Olivier Vrambout Solidsurface Fueled By Waffle Power @ 3 Laps
27 Andrew Reardon Sophisticated Living P/B Bobs Red M @ 3 Laps
28 Joseph Welsh @ 3 Laps
29 Andrew Bailey Piney Flats Bicycles And Fitness @ 3 Laps
30 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike @ 3 Laps
31 Todd Hancock Oak City Cycling Project Race Team @ 4 Laps
32 Matt Moosa Stans Notubes/ Pb Proferrin @ 4 Laps
33 Nathan Brown @ 4 Laps
34 Elliott Baring Deeds Publishing/Epic Customs @ 4 Laps
35 Christopher Larsen Earthfare/Industry 9 @ 4 Laps
36 Ryan Murray Tgcr @ 5 Laps
37 Barret Fishner Hse Elite Cycling Team @ 5 Laps
DNF Travis Livermon Smartstop - Mountain Khakis DNF
DNF Shawn Milne Keough Cyclocross P/B Felt DNF
DNF Jake Sitler Seavs/Haymarket Pb Van Dessel DNF
DNF Artur Sagat Unattached DNF
DNF Andrew Dillman Sophisticated Living P/B Bobs Red M DNF
DNF Tanner Hurst Be Real Sports DNF
DNF Ryan Knapp The Pony Shop DNF
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman Evolution Jr Devo
2 Lisa Randall Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
3 Sarah Hill Brevard College
4 Grace Chappell Spokeswomen Syndicate/Parcycles
5 Mackenzie Filippi Lees-McRae Cycling
6 Laura Rice Beer City Bicycles
7 Megan Archer Cycle-Smart Inc.
8 Nicole Miranda Brevard College
9 Allison Forkner Motion Makers
10 Sarah Matchett CoolBreezeTrek
11 Genisis Dancer Pink Rhino Racing
12 Karen Tripp Blue Steel Cyclery
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Calvin Trek Bike Store p/b Cool Breeze Cyc
2 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc. p/b Parc
3 Grace Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
4 Amy Snyder
5 Philicia Marion Cycleworks
6 Stephanie Myracle Generals
7 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
8 Andrea Tadros clemmons bike racing
9 Jaime Johnsen
10 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
11 Cid Guy Tri-cyclists
12 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
13 Victoria Haney AYC
14 Ann Kota CycleTherapy/CLM
15 Noelle Frederickson Dirt Divas
16 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
2 Jana Morris Giordana-Clif Bar
3 Julie Paisant Mock Orange Bikes
4 Janet Trubey NCCX
5 Lorri Warlick Cycletherapy-Zimmer
6 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo
7 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
8 Debbie Gillespie Team Zoom
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler Bikesport Nw / Jamis 0:42:17
2 Ally Stacher Specialized-Lululemon 0:43:11
3 Allison Arensman Sophisticated Living P/B Bobs Red M 0:43:19
4 Beth Ann orton Team S&M 0:43:36
5 Emma Swartz Brazen Dropouts/Machinery Row Bicyc 0:43:45
6 Erica Zaveta Team Redline 0:44:18
7 Corey Coogan cisek Power Fix Cx 0:44:27
8 Emily Shields Mock Orange Pro Cx Team 0:44:37
9 Sunny Gilbert Michelob Ultra/ Big Shark Bicycle 0:44:53
10 Jane Burlew Asheville Cyclocross 0:45:00
11 Julie Hunter Phaup St. Journal 0:45:16
12 Meghan Korol Asheville Cyclocross 0:45:34
13 Joanne Grogan Cyclocrossracing.Com 0:46:01
14 Katherine Santos Red Zone Elite Cycling Team 0:46:05
15 Katherine Shields Mock Orange Pro Cx Team 0:47:18
16 Deb Sweeney whitmore Team Globalbike Wipes 0:48:13
17 Mackenzie Green Northstar Development Cycling 0:48:37
18 Kimberly Flynn The Generals 0:49:51
19 Genisis Dancer Pink Rhino Racing 0:50:03
20 Angelina Stevens Garneau Custom P/B Hutchinson 0:50:33
21 Erin Donohue Team Chch National Cycling Centre O 0:50:33
22 Nicki Grupka Cycletherapy - Zimmer 0:51:12
23 Heather Davis Hd-Rv.Com @ 3 Laps
DNF Cinthia Lehner Asu Cycling DNF
DNF Erin Silliman Colavita Racing Inc. Nj/Ny Colavita DNF
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 9   Cat 3: 4