Log In
Savannah Superprestige Day 2 • Oct 27 2013
Race uploaded by Ryan Allen csv | json
5.4
1.2
4
6.3
1.1
Clear, 66 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
1.2
Moisture
4
Accel
6.3
Tech
1.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Cheung College Park Bicycles
2 Michael Schmid Reality Bikes
3 Mikey Waine Junior Flyers
4 Mclean Harris Smyrna Bicycles/BMW
5 Justin Bristol KindHuman Cycling Team
6 Charles Rossignol Litespeed-BMW
7 Kenneth Fischer Reality Bikes
8 Jon Wienandt Hilton Head Cycling Inc.
9 Austin Sholly Macon Cyclocross Team
10 Duncan Mcguire Reality Bikes
11 Clay Benoit Smyrna Bicycles/BMW
12 Wesley Burruss Outspokin Bikes
13 Matthew Reeves LNC
14 Eric Ivey ACC
15 Mikey Nelson
16 Sergei Grigorian Bike Raising
17 Gabriel Dennes Macon Cyclocross Team
18 Kyle Schultz ATLX
19 Andrew Stachhouse
20 Daniel Mccarthy Smyrna Bicycles/BMW
DNF Jake Andrews Macon Cyclocross Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Morris Village Volkswagen
2 Ethan Sealy The Bike Store
3 Alex Newton Faster Mustache
4 Christopher Haddock Bear Creeks Bikes Race Team
5 Yoni Pollak Bikeways
6 Tyler Adsit Georgia Cycling Inc.
7 Aaron Chamberlin Faster Mustache
8 Chip Larkby Team GB Racing
9 Jake Jackson ATHCX
10 Ben Braxley
11 Andy Lydick Frazier Cycling
12 Travis Karp Subaru PlanX
13 Bob Knoll
14 Johnny Mayero Frazier Cycling
15 Anthony Bailey Asheville Youth Cycling
16 Larry Mayse
17 William Bailey
18 Christopher Slone ATLX
19 Ross Douglas ACC
DNF Eric Sutton
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Blake
2 James Sciarini
3 Charles Martino
4 Zach Lutz
5 Chris Hurst
6 Benjamin Dempsey
7 Tim Moody
8 Kevin Addams
9 Tony Lewis
10 William Miller
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey
2 Troy Waine Junior Flyers
3 Leon Waine Junior Flyers
4 Reece Latham Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Prunier Smyrna Bicycles/BMW
2 Daryl Sawyer Toyota Forklifts
3 Michael Schmid Reality Bikes
4 Ryan Rish Toyota Forklifts of Atlanta
5 Brady Rogers Litespeed-BMW
6 Travis Neumuller NGCA-Mission Source
7 Kenneth Fischer Reality Bikes
8 Connell Patterson
9 Eric Ivey ACC
10 Kelly Edwards ACC
11 Josh Frank ATLX
12 Scott Morris
13 Curt Arey ATLX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonni Dyer Asheville Bicycle Racing Club
2 Richard Burton Toyota Forklifts
3 William (dub Smith Toyota Forklifts
4 Tom Butler Smyrna Bicycles/BMW
5 Bobby Thrash Adventure
6 Brad Harper NGCA-Mission Source
7 Michael Johnson
8 Sergei Grigorian Bike Raising
9 James Behning C-Town Bikes
10 Stephen Jansa
11 James Lane NGCA-Mission Source
12 Carol Mulligan Wheelmom
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso Smart Stop
2 Thomas Turner Team Jamis
3 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
4 Artur Sagat
5 Andrew Boiler
6 Chris Lessing Round Here Racing
7 Hank Beaver Litespeed-BMW
8 Brian Schoffler Subaru/Guayaki
9 Osias Lozano Subaru/Guayaki
10 Brady Rogers Litespeed-BMW
11 Chris Chotas Litespeed-BMW
12 Tim Barrett EPTC
13 Myles Lietzke Kind Human
14 Elizabeth Lee L/G Factory p/b Fuji
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mclean Harris Smyrna Bicycles/BMW
2 David Marbut Toyota Forklifts
3 Kelly Edwards ACC
4 John Wienandt Hilton Head Cycling Inc.
5 Joshua Frank ATLX
6 Kyle Schultz ATLX
7 William Bailey
8 Carol Mulligan Wheelmom
DNF Tim Barrett EPTC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Lee LG Factory Team p/b Fuji
2 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts
3 Amy Frank ATLX
4 Trish Albert Sorella Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
2 Jennifer Rossignol Sorella Cycling
3 Emiline Renz ATLX
4 Rhys May ATHCX
5 Ashley Chan
6 Carol Mulligan Wheelmom
7 Caroline Haynie Smyrna Bicycles/BMW
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1