Log In
UTCX #7 Art Dye Park • Oct 27 2018
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
6.2
3.7
4.7
5.3
5.1
Partly Cloudy, 62 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
3.7
Moisture
4.7
Accel
5.3
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Mike Oblad Millbrook Racing 51:02:00 10:49 7:52 8:04 8:04 8:12 8:02
2 Alex Whitney Ski City Cycling 52:51:00 11:05 8:15 8:33 8:21 8:17 8:20
3 Joshua Mccarrel ClammyChamois 48:50:00 11:39 9:18 9:16 9:23 9:15
4 Arron Mullins 49:08:00 11:55 9:11 9:20 9:17 9:24
5 Todd Erickson 27 Bike Co / DNA Cycing 50:01:00 11:28 8:52 9:19 9:37 10:45
6 Bryan Cooper Utah Mnt Bike 1:03:51 12:17 25:47:00 25:47:00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Austin Jonas American Fork 54:44:00 9:46 7:32 7:23 7:28 7:30 7:33 7:33
2 Maxwell Brooks Goodwin Media 48:02:00 9:49 7:30 8:00 7:37 7:42 7:23
3 Spencer Stevenson Spry Cycles 48:12:00 9:43 7:32 7:30 7:52 7:33 8:01
4 Brennan Bartlett Lone Peak 51:06:00 10:19 7:41 7:54 8:05 8:18 8:48
5 Dallin Bartlett Lone Peak 52:03:00 10:16 7:45 8:04 8:23 8:46 8:49
6 Ethan Atzet 56:24:00 11:15 8:45 9:12 9:07 9:15 8:51
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Addie Jonas American Fork 54:30:00 12:14 10:05 10:21 10:50 11:00
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Michael Nunez Go Ride 52:58:00 9:02 7:24 7:11 7:06 7:14 7:28 7:32
2 Jake Garrett TwelveFiveeighteen 53:44:00 9:07 7:21 7:24 7:00 7:55 7:31 7:26
3 Mike May Killin Time 53:53:00 9:13 7:20 7:22 7:25 7:33 7:27 7:33
4 Tim Stack KUHL 54:33:00 9:09 7:26 7:29 7:28 7:43 7:29 7:50
5 Jeremy Ward Zone Five Racing 54:43:00 9:12 7:25 7:38 7:44 7:37 7:40 7:26
6 Andrew Love Zone Five Racing 47:53:00 9:21 7:43 7:48 7:39 7:42 7:40
7 Mike Kern LOS PLAYBOYS INTERNACIONALES 47:57:00 9:40 7:41 7:32 7:32 7:37 7:54
8 Scott Nielson 47:45:00 17:13 7:37 7:34 7:42 7:39
9 Jason Bradley Plan 7 51:51:00 9:51 8:02 8:31 8:28 8:36 8:24
10 Ryan Cobourn Bingham Cyclery - Peak Fasteners 52:41:00 10:04 8:35 9:12 8:40 8:01 8:09
11 Uel Archuletta Bingham Cyclery - Peak Fasteners 48:17:00 11:02 9:09 9:25 9:07 9:34
12 Michael Greco Bingham Cyclery - Peak Fasteners 50:59:00 11:20 9:55 9:55 9:55 9:55
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Jaxson Weaver Lone Peak 38:07:00 11:49 8:49 8:35 8:55
2 Corbin Sparrow Intermountain Livewell 42:05:00 12:51 9:43 9:41 9:50
3 Jamerson Kent 43:02:00 12:54 9:50 10:15 10:03
4 Merrick Motyka 45:07:00 13:27 10:17 10:38 10:46
5 Jackson Palmer 45:51:00 13:17 10:38 10:53 11:03
6 Patrick Meirowitz 41:50:00 15:10 13:42 12:58
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Russ Jackson 1:04:07 6:52 7:01 7:06 7:09 7:13 7:13 7:14 7:10 7:10
2 Eric White 1:05:23 6:58 7:04 7:10 7:23 7:07 7:21 7:18 7:22 7:39
3 Seth Bradley DNA 58:57:00 6:55 7:01 7:14 7:23 7:30 7:35 7:40 7:38
4 Weston Woodward 59:27:00 6:51 6:52 9:11 7:19 7:27 7:22 7:13 7:13
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Matt Widhalm Intermountain Livewell 42:19:00 9:47 7:59 8:06 8:11 8:16
2 Bryan Osoro Plan 7 42:44:00 10:00 8:16 8:16 8:09 8:04
3 Mark Alston 42:50:00 10:05 8:28 8:00 8:26 7:51
4 Alex Whitney Ski City Cycling 43:00:00 10:00 7:56 8:20 8:14 8:31
5 Jay Bartlett HUP United 44:01:00 10:09 8:25 8:11 8:53 8:23
6 Laura Howat Ski City Cycling 44:14:00 10:27 8:21 8:27 8:35 8:25
7 Scott Laroche America First Cycling Team 44:27:00 10:20 8:33 8:31 8:37 8:26
8 Brian Harris Salt Cycle - Kestrel Wellness 44:31:00 10:40 8:25 8:27 8:39 8:20
9 Mike Russell Zone Five Racing 44:39:00 11:02 8:18 8:13 8:42 8:24
10 Mo Palmer 45:38:00 9:18 9:18 9:18 8:55 8:50
11 Steven Weaver 46:01:00 10:43 8:50 9:03 8:52 8:34
12 Spencer Brown Contender Bicycle 46:02:00 10:42 8:37 8:53 9:01 8:50
13 Chad Bradford RMCC 46:08:00 10:29 8:44 8:55 9:11 8:49
14 Jacob Burby Utah Subaru Ambassadors 46:53:00 10:18 9:14 9:15 8:53 9:14
15 Guy Roundy 47:32:00 10:37 8:50 9:08 8:46 10:12
16 Rick Henrikson Salt Cycle - Kestrel Wellness 38:12:00 11:04 9:01 9:11 8:56
17 Todd Erickson 27 Bike Co / DNA Cycing 38:27:00 11:29 8:55 9:01 9:02
18 Jon Atzet 39:20:00 11:03 9:15 9:27 9:36
19 Mike Motyra 39:54:00 11:14 9:24 9:06 10:09
20 Franklin Johnson imfranklyFIT 45:29:00 12:28 10:56 11:04 11:01
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Mick Harris Bingham Cyclery - Peak Fasteners 47:37:00 6:51 6:51 6:49 6:48 6:46 6:51 6:43
2 Mark Fisher KUHL Cycling Team 47:40:00 6:58 6:42 6:47 6:49 6:45 6:52 6:46
3 Stewart L gray Contender Bicycle 49:06:00 7:06 7:06 6:58 6:57 6:56 7:07 6:56
4 Paul Solomon NOFUCX 49:21:00 6:51 6:53 7:15 7:05 7:08 7:12 6:58
5 Scott Allen Hangar 15 49:27:00 7:01 6:56 7:06 7:06 7:02 7:12 7:06
6 Bill Harris Maybird 49:49:00 7:04 7:06 6:58 7:02 7:20 7:08 7:10
7 Ryan Clayton NOFUCX 50:00:00 6:53 7:01 7:10 7:17 7:13 7:15 7:12
8 Jason Olsen America First Cycling Team 50:06:00 7:05 7:05 7:03 7:18 7:18 7:16 7:01
9 Jeff Juip LOS PLAYBOYS INTERNACIONALES 50:57:00 7:08 7:25 7:32 7:13 7:05 7:18 7:16
10 Cj Wolf Stay Park City 51:29:00 7:19 7:16 7:18 7:21 7:21 7:27 7:27
11 Brad Keyes CarboRocket 51:47:00 7:11 7:13 7:13 7:21 7:23 7:31 7:55
12 Matthew Nelson SaltAir Cross Fever 51:54:00 7:14 7:15 7:34 7:25 7:25 7:29 7:30
13 Bob Saffell Bingham Cyclery - Peak Fasteners 52:01:00 7:13 7:15 7:23 7:26 7:34 7:50 7:21
14 David Wood KUHL 52:19:00 7:05 7:14 7:29 7:37 7:49 7:37 7:27
15 James Deschenes 52:29:00 7:20 7:18 7:33 7:33 7:38 7:32 7:34
16 Kenneth Morris Ski City Cycling 53:16:00 7:36 7:32 7:42 7:51 7:28 7:25 7:44
17 Dayne Hassett 53:35:00 6:57 8:02 7:41 7:48 7:37 7:44 7:44
18 Jeff Flick KUHL 54:00:00 7:46 7:40 7:35 7:35 7:49 7:47 7:48
19 Jim Fearick SLC Trek 49:37:00 7:52 8:06 8:02 8:14 8:44 8:38
20 Darrell Davis Contender Bicycle 51:14:00 8:24 8:24 8:29 8:40 8:33 8:44
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Joseph Brubaker KUHL 37:49:00 7:18 7:28 7:36 7:35 7:53
2 Jeff Flick KUHL 38:14:00 7:31 7:38 7:42 7:46 7:37
3 Paul Lastayo KUHL 38:15:00 7:48 7:36 7:50 7:38 7:23
4 Shane Dunleavy KUHL 39:31:00 7:37 7:51 8:01 8:00 8:02
5 Todd Taft KUHL 40:10:00 7:43 8:05 8:05 8:19 7:57
6 Joseph Albano US Military Endurance Sports 40:40:00 7:50 8:10 8:11 8:15 8:15
7 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 41:28:00 8:27 8:16 8:13 8:24 8:07
8 Jay Boniface RMCC 42:09:00 7:52 8:14 8:26 8:58 8:39
9 Darrell Davis Contender Bicycle 43:14:00 9:04 8:22 8:32 8:41 8:35
10 Vladimir Patra 43:17:00 8:32 8:26 8:41 8:47 8:52
11 Scott Mathewson Contender Bicycle 43:43:00 9:01 8:24 8:45 8:46 8:47
12 Lawrence Woolson Bingham Cyclery - Peak Fasteners 44:46:00 8:30 8:48 9:04 9:20 9:04
13 Hugh Wilson 46:39:00 9:26 9:20 9:11 9:25 9:18
14 Dusty Early 40:14:00 9:58 10:02 10:11 10:04
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Alex Grant Gear Rush 58:15:00 6:20 6:21 6:30 6:33 6:27 6:19 6:31 6:33 6:42
2 Bender Jeff KUHL 58:59:00 6:18 6:25 6:27 6:33 6:28 6:35 6:42 6:54 6:39
3 Bruce Deppe 59:54:00 6:22 6:31 6:39 6:36 6:45 6:52 6:49 6:47 6:32
4 Dylan Cirulis 1:00:00 6:19 6:33 6:41 6:36 6:47 6:51 6:47 6:47 6:40
5 Jack Shuckra FFKR Architects racing 1:00:31 6:32 6:32 6:39 6:46 6:53 6:50 6:52 6:47 6:41
6 Dan Wagoner 1:00:45 6:29 6:35 6:36 6:47 6:52 6:50 6:52 6:47 6:56
7 Thomas Bender KUHL 1:01:46 6:31 6:31 6:42 7:07 6:57 7:03 6:59 7:07 6:47
8 Steve Carwile Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:02:47 6:25 7:13 7:06 7:00 7:13 6:58 7:00 7:03 6:50
9 Cameron Anderson Sabotage 1:02:50 6:46 6:55 7:08 7:05 7:13 7:03 6:52 6:56 6:54
10 Steve Gainer 1:02:55 6:53 6:51 7:01 7:00 7:13 6:58 7:04 7:03 6:54
11 Michael Szczesny LOS PLAYBOYS INTERNACIONALES 1:03:00 6:33 6:51 7:07 7:07 7:10 7:04 7:05 7:07 6:56
12 Lance Heaton FFKR Architects racing 1:03:03 6:35 6:51 6:54 7:13 7:15 7:06 7:04 7:05 7:01
13 Derek Edwards Intermountain Livewell 59:52:00 11:38 7:09 6:52 7:01 6:49 6:58 6:45 6:40
14 Tj Stone 58:48:00 7:38 8:18 8:18 8:32 8:36 8:45 8:41
15 Shane Dunleavy KUHL 1:00:05 8:12 8:29 8:29 8:32 8:44 9:08 8:32
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7
1 Preston Edwards Zone Five Racing 50:03:00 7:39 6:57 7:02 7:13 7:06 7:06 7:00
2 Stephen Cimino 51:16:00 7:58 7:07 7:10 7:08 7:10 7:15 7:28
3 Peter Stack KUHL 51:52:00 7:49 7:09 7:14 7:19 7:28 7:36 7:16
4 Doug Gibula Salt Cycle - Kestrel Wellness 52:34:00 8:08 7:20 7:25 7:27 7:26 7:24 7:25
5 Kirk Campbell Salt Cycle - Kestrel Wellness 52:43:00 8:11 7:24 7:22 7:31 7:23 7:21 7:32
6 Nick Fritz Salt Cycle - Kestrel Wellness 53:07:00 8:09 7:20 7:17 7:19 8:05 7:26 7:32
7 Andrew Robinson Extra Mile Racing 53:22:00 8:25 7:46 7:34 7:21 7:27 7:29 7:19
8 Sam Allen Hangar 15 54:28:00 8:00 8:00 7:31 7:52 7:50 7:45 7:31
9 ? ? 54:52:00 8:43 7:37 7:42 7:42 7:43 7:46 7:38
10 Andrew Greco Hangar 15 54:56:00 8:46 7:42 7:38 7:40 8:00 7:39 7:31
11 Taylor Allred 55:31:00 8:20 7:44 7:45 7:45 8:07 7:45 8:05
12 Elliott Bueu\ier Salt Cycle - Kestrel Wellness 47:49:00 8:35 7:38 7:42 7:57 8:01 7:57
13 Tyler Mullins Summit 48:40:00 8:41 7:50 7:57 7:59 8:05 8:08
14 Leighton Reuss Gear Rush 49:00:00 9:00 7:49 7:52 7:59 8:06 8:13
15 ? ? 49:24:00 8:43 7:37 7:42 7:42 7:43 7:46 7:38
16 Cj Adams 50:05:00 8:53 8:02 8:10 8:19 8:21 8:18
17 Samuel Dearden Zone Five Racing 51:04:00 8:18 7:18 7:08 10:37 8:46 8:57
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Brandon Campbell 40:46:00 8:54 7:51 7:57 8:15 7:48
2 Derek Cooper Utah Mnt Bike 40:48:00 8:48 7:57 7:57 8:19 7:47
3 Brian Ressa Epic Cycling Team 41:09:00 8:58 7:54 8:03 8:12 8:02
4 Andrew Gray Contender Bicycle 41:39:00 8:56 8:05 8:13 8:19 8:07
5 Matt Herp Salt Cycle - Kestrel Wellness 42:47:00 9:06 8:11 8:28 8:31 8:31
6 Kevin Williams 45:41:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Jeff Eggleston Saturday Cycles 1:05:58 9:27 7:46 8:03 8:10 8:00 8:09 8:09 8:13
2 Bryan Hull Salt Cycle - Kestrel Wellness 1:00:03 9:37 8:18 8:29 8:20 8:27 8:05 8:46
3 Pete O'Brien SaltFire Brewing 1:02:45 10:39 9:47 10:07 10:38 11:39 9:55
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Mackenzie Meirowitz Extra Mile Racing 47:00:00 13:33 10:10 11:31 11:47
2 Tanith Miske Lone Peak 48:20:00 19:09 14:52 14:18
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8
1 Trista Winder Plan 7 1:04:14 8:41 7:49 7:49 7:56 7:53 7:58 8:02 8:06
2 Erika Powers Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:04:47 8:16 8:16 7:52 7:52 8:06 8:09 8:08 8:08
3 Meghan Sheridan Bingham Cyclery - Peak Fasteners 1:05:18 8:39 7:49 7:49 7:49 8:25 8:15 8:14 8:17
4 Sarah Kaufmann 1:06:24 9:08 7:19 7:56 8:09 8:17 8:26 8:26 8:44
5 Shannon Smith 1:00:47 9:24 8:19 8:28 8:28 8:38 8:41 8:49
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Arianna Harris 37:55:00 11:47 8:24 8:50 8:54
2 Jody Yarbrough 38:20:00 11:44 8:48 8:55 8:54
3 Aubrey Larsen 39:01:00 12:07 8:55 8:58 9:01
4 Caprise Satterfield BS Cycling 43:09:00 12:44 10:05 10:19 10:01
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Stefanie Wilson Wilson Heat 38:33:00 12:05 8:52 8:54 8:42
2 Maria Oblad Millbrook Racing 42:28:00 12:20 9:52 10:05 10:11
3 Layla Price Salt Cycle - Kestrel Wellness 43:23:00 13:24 10:03 9:56 10:00
4 Christine Mullins 43:49:00 13:29 10:17 10:04 10:00
5 Courtney Foley Go Dog Go SLC 46:21:00 13:26 10:05 10:13 12:38
6 Faith Mims 43:21:00 16:09 13:41 13:31
Finishers: Cat ?: 6