Log In
GACX @ Boundary Waters Park P/B Smyrna Bicycles • Oct 1 2017
4.3
1.4
3.5
3
2.8
Clear, 66 degrees, wind 12 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
1.4
Moisture
3.5
Accel
3
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnny Rhodes delbridge Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
2 Elizabeth May Frazier Cycling Juniors
3 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
4 Owen Braunecker Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
5 Carmine Miller Team Mugshots
6 Gabriel Ceniza Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
7 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
8 Julien Ruhe Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
9 Amelia Hicks Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
10 William Van arkel Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
11 Caleigh Rasser Frazier Cycling Juniors
12 Baden Rogan Frazier Cycling Juniors
13 Francesca Ruhe Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
14 Nate Sterchi Privateer Cyclocross Chattanooga
15 Dane Braunecker Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
16 Gigi Nguy 0
17 Noah Sterchi Privateer Cyclocross Chattanooga
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Heath Frazier Cycling Juniors
2 Seth Callahan Frazier Cycling Juniors
3 W. Harrison nguy Frazier Cycling
4 Reece Latham Keenz Racing p/b Mission Source/NGC
5 Cole Rasser Frazier Cycling Juniors
6 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
7 Luke Mccoin 0
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
2 Artur Sagat Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3 Weskey Garland Team Mission Source / NGCA
4 Andrew Scarano 0
5 Matthew Reeves Cycle-Smart Inc.
6 Hank Beaver Litespeed-BMW
7 Jeff Hopkins Litespeed-BMW
8 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
9 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
10 Tim Mondor Prima Tappa Cycling p/b Mansfield O
11 Eric Nicoletti 0
12 Josh Jackson 0
13 David Sagat Reality Bikes
14 Jordan Heimer Litespeed-BMW
15 Garey Gomez Litespeed-BMW
16 Stewart Miller Six26 Cycling
17 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
18 Clay Parks Litespeed-BMW
19 Kinzer Hewitt LNC Race Team p/b Slim Wonder Wears
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 13   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Brandes
2 Jeremy Spafard
3 Clay Adair
4 David Heath
5 Ruben Jacobo-rubio
6 Murphy Davis
7 Daniel Podratsky Sabotage
8 Chris Bulloch
9 Michael Weigand
10 Griffin Jones
11 Wesley Burruss
12 Todd Steigerwalt
13 Blake Zorn
14 Zach Holmes
15 Brad Beadles
16 David Mcdaniel
17 Michael Montgomery
18 Matthew Marchal
19 Christian Dicenso
20 Jeff Burgoon
21 Haegan Altizer
22 Dalford England
23 Ryan Crabbe
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Huntley Nash
2 Seth Callahan
3 Tim Spackman
4 Bill Hansen
5 Mike Horton Twin Six
6 Eric Garlinghouse
7 Jerome Grilhot
8 David Kemp
9 D Aaron braswell
10 Eli Hoppenfeld
11 Reece Latham
12 Josh Vandall
13 Tony Blansit
14 Jason Spruill
15 Kevin Addams
16 Ted Pazur
17 Cole Rasser
18 Chris Sterchi
19 David Braunecker
20 Sean Taylor
21 Jason Spruill
22 Jeremy Paine
23 Michael Mende
24 Jim Cullen
25 Owen Braunecker
26 Andrew Belshine
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Rasser Frazier Cycling Juniors
2 Connor Leopard 0
3 Geoffrey Whitfield 0
4 William Saunders 0
5 Drew Rosedale L5Flyers Cycling Team
6 John Heemstra jr PLAN7 DS Cycling Team
7 Tomas Kepka 42
8 Shane Byler Wahoo
9 Lance Cross Peachtree Bikes
10 Antonio Orru 0
11 Ryan Scheinfeld 0
12 Jacob Cronan Bike Law Cycling Club
13 Erik Gonzalez 0
14 Kenneth Oladapo Bike Law Cycling Club
15 Corey Allen 42
16 Donald Dunagan 0
17 Edward Donnelly Spindle
18 Nick Jeanfils Bike Law Cycling Club
19 Joshua Handyside Bike Law Cycling Club
20 Stephen Yanczura 0
21 Max Erwin 0
22 Mitchell Enfinger 0
23 Marcus Lostracco 0
24 Geremy Van arkel GDI
25 Michael Sanders 0
26 J Sroczynski Village VW Chattanooga Cycling Team
27 Dan Brock 0
28 Andrew Kloster ABS Racing
29 Danny Lankford 0
30 Kenneth Walker Lucky Ranch Racing Team
31 David Reimche Peachtree Bikes
32 Howard Welch 0
33 Gregory Ekrem 0
34 Keith Werle Team Mission Source / NGCA
35 Alex Selby 0
36 Terrick Munn 42
37 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling Juniors
38 Todd Cowan 42
39 Trey Johnson 0
40 Raymond Little Peachtree Bikes
41 Jonathan Elmoro 42
42 Kevin Robinson 42
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 28   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Salomone
2 Eric Garlinghouse
3 Tony Blansit
4 Edward Donnelly
5 Erik Gonzalez
6 Lance Cross
7 Mark King
8 Akwetee Watkins
9 Jason Spruill
10 Nick Jeanfils
11 Kirby Yoder
12 Brint Scales
13 J Sroczynski
14 Kenneth Walker
15 Josh Vandall
16 Chris Sterchi
17 John Sowell
18 Raymond Little
19 Andrew Kloster
20 Danny Lankford
21 Andrew Fleming
22 Jim Cullen
23 Phil Cosper
24 Dennis Decker
25 John Felso
26 Jeff Gordy
27 Steve Jarvis
28 Richard Patterson
29 Robert Contratto
30 Angelo Desimone
31 Carol Mulligan
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weskey Garland Team Mission Source / NGCA
2 Nathan Sibly Peachtree Bikes
3 Chris Chotas Litespeed-BMW
4 James Tudor Peachtree Bikes
5 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
6 Jeff Brown Peachtree Bikes
7 Travis Tindle Team Mission Source / NGCA
8 Kevin Maxey Litespeed-BMW
9 Tony Blansit Georgia Neurosurgical Institute
10 David Hicks L5Flyers Cycling Team
11 Darren Comer Litespeed-BMW
12 Jim Bilotto L5Flyers Cycling Team
13 D Aaron braswell BPC Cycling
14 Brady Rogers Litespeed-BMW
15 Greg Bauer Privateer Cyclocross Chattanooga
16 Glenn Mccoin 0
17 Greg Brown 0
18 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
19 Ryan Crabbe 0
20 Richard Craig 0
21 Curt Arey 0
22 Matthew Hutchinson Williams Street
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Burton Toyota Forklifts of Atlanta
2 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga
3 Mark Gernazian 0
4 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador
5 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
6 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
7 Tom Butler Smyrna Bicycles
8 Kirby Yoder Team Mission Source / NGCA
9 Robert Conatser Reality Bikes Ambassador
10 Bobby Thrash Adventure Cycles
11 Andy Bailie L5Flyers Cycling Team
12 Carl White 0
13 Daryl Ellis Northstar Racing
14 Phil Cosper Little Fire Cycles
15 Jim Cullen 0
16 Michael Brierley Peachtree Masters Elite Team
17 Richard Hubbard Northstar Racing
18 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Mauney Toyota Forklifts of Atlanta
2 Wayne Nix Whitetail Bicycles
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kemp
2 David Marbut
3 Chad Conley
4 Justin Bristol
5 Kinzer Hewitt
6 Travis Tindle
7 Clay Adair
8 Chase Blanton
9 Matthew Harris
10 Kenneth Oladapo
11 Max Erwin
12 Jeff Burgoon
13 Mike Albaneso
14 Stephen Yanczura
15 Gregory Ekrem
16 Andre Bargenquast
17 James Behning
18 Sergei Grigorian
19 Molly Russell
20 Cassidy Thornton
21 Zach Holmes
22 Michael Brierley
23 Ronnie Bratcher
24 Victor Fabricius
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mackenzie Myatt Rescue Project/Stratton Exteriors
2 Judah Sencenbaugh CTH Performance Project
3 Molly Russell LNC Race Team p/b Slim Wonder Wears
4 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
5 Elizabeth Lee Team Zoom
6 Cambrie Epperson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
7 Maria Carrelli Team United Healthcare Georgia/706P
8 Leigh Hopkins United Healthcare p/b 706P
9 Brianna Isbell LNC Race Team p/b Slim Wonder Wears
10 Iris Levin Bike Law Cycling Club
11 Iona Parks United Healthcare p/b 706P
12 Chloe Murdock Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
13 Ali Whittier Privateer Cyclocross Chattanooga
14 Beth Gearhart Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
15 Trish Albert Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth May Frazier Cycling Juniors
2 Kathleen Laporte L5Flyers Cycling Team
3 Jennifer Colestock Team United Healthcare Georgia/706P
4 Amy Christian Privateer Cyclocross Chattanooga
5 Isabella Nguy United Healthcare p/b 706P
6 Tina Locklear Georgia Neurosurgical Institute
7 Megan Diebold mohn Smyrna Bicycles
8 Kathryn Brown Peachtree Bikes
9 Sarah Sowell 0
10 Alexandra Tarbous Spindle
11 Jessica Podratsky Sabotage
12 Emily Burrows MOMS
13 Autumn Kirkendall Snyder Factory Racing
14 Rebecca Dillard LNC Race Team p/b Slim Wonder Wears
15 Jodie Branum Taco Mamacita
16 Cassidy Thornton 0
17 Jennifer Hogan 0
18 Teresa Latham MOMS
19 Ronda Zents MOMS
20 Claire Marsh 0
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 7   Cat ?: 6