Log In
Elks Aidmore Benefit Cross/States • Dec 4 2016
5.2
6.8
3.3
5.1
5.9
Light Rain, 45 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
6.8
Moisture
3.3
Accel
5.1
Tech
5.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
2 Stephen Heath Frazier Cycling
3 Artem Shmidt
4 Reece Latham North Georgia Cycling Association I
5 Elizabeth May Frazier Cycling
6 Ryan Hoppenfeld Frazier Cycling
7 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association I
8 Alexa Hoppenfeld Frazier Cycling
9 Julien Ruhe
10 Maguire Manthey
11 Francesca Ruhe North Georgia Cycling Association I
12 Amelia Hicks L5Flyers Cycling Team
13 Sophie Zents North Georgia Cycling Association I
14 Gigi Nguy Frazier Cycling
15 Baden Rogan Frazier Cycling
16 Jack Johnson Frazier Cycling
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Wilson Frazier Cycling
2 David Heath Frazier Cycling
3 Henrik Klessmann North Georgia Cycling Association I
4 W. Harrison nguy Frazier Cycling
5 Isabella Nguy Frazier Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Travieso The 706 Project
2 Nicholas Van winkle Litespeed-BMW
3 Artur Sagat SCAD Atlanta
4 Andrew Scarano The 706 Project
5 Weskey Garland Litespeed-BMW
6 Jon Okenfuss L5Flyers Cycling Team
7 Kinzer Hewitt LNC Racing p/b Octane
8 Jeff Hopkins Service Course Auto Works
9 Tim Mondor Prima Tappa Cycling
DNF Elliott Baring
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Hammarlund Prima Tappa Cycling
2 Chris Bulloch Bike Law Cycling Club
3 Clay Adair Sabotage
4 Ryan Collins L5Flyers Cycling Team
5 Michael Garrison North Georgia Cycling Association I
6 Jeremy Spafard Sabotage
7 David Mcdaniel Privateer Chattanooga
8 Michael Weigand Bike Law Cycling Club
9 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
10 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
11 Blake Wilson Frazier Cycling
12 Daniel Podratsky Sabotage
13 Brad Beadles Cycle Haus Racing
14 Todd Steigerwalt Atlanta Cycling
15 Adam Newsom
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W. Harrison nguy Frazier Cycling
2 Zach Holmes Atlanta Bicycle Barn
3 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
4 David Kemp The Bike Shop of Columbus
5 Kevin Maxey Litespeed-BMW
6 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
7 Blake Cowing LNC Racing p/b Octane
8 David Heath Frazier Cycling
9 Mike Horton Peachtree Bikes
10 Eric Garlinghouse L5Flyers Cycling Team
11 Jeff Moore L5Flyers Cycling Team
12 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
13 Paul Lantinga L5Flyers Cycling Team
14 Ross Monckton
15 Ted Pazur L5Flyers Cycling Team
16 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association I
17 Stephen Heath Frazier Cycling
18 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling
19 Kevin Addams Peachtree Bikes
20 Michael Brierley Peachtree Bikes
21 Owen Braunecker North Georgia Cycling Association I
22 Jonathan Hamilton
23 Noah Williams
Finishers: Cat 4: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Gernazian
2 Joel Demeritt
3 Buff Harsh
4 Christopher Hale Spindle X Westside Bikes
5 Patrick Goral Outback Bikes Racing
6 Antonio Orru Podium Multisport
7 Andre Bargenquast Apalachee Cycle
8 Phil Cosper Apalachee Cycle
9 Lance Cross
10 Carmine Miller MOVEDADDY.COM RACING
11 Stephen Yanczura
12 Dan Brock Artist Stone Gardening
13 David Reimche Peachtree Bikes
14 Ryan Hoppenfeld
15 Kenneth Oladapo Clutch BMX
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Tindle Southwest Cycling Club Racing
2 Scott Morris Scenic City Velo
3 Mike Albaneso Outback Bikes Racing
4 Chris Robinson L5Flyers Cycling Team
5 Matthew Hutchinson
6 Thomas Armes Wahoo Fitness Masters Team
7 Jason Spruill LNC Racing p/b Octane
8 Bill Hansen Peachtree Bikes
9 Eric Thiele
10 Lance Cross
11 Akwetee Watkins
12 Kirby Yoder North Georgia Cycling Association I
13 Richard Hubbard Reality Bikes
14 Phil Cosper Apalachee Cycle
15 Robert Contratto
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Manthey
2 Chris Chotas Litespeed-BMW
3 Nate Zukas
4 Darren Comer Litespeed-BMW
5 Nathan Sibly Atlanta Cycling
6 James Tudor Peachtree Bikes
7 Charles Rossignol Litespeed-BMW
8 Conor Mcnally L5Flyers Cycling Team
9 James Bilotto L5Flyers Cycling Team
10 Brady Rogers Litespeed-BMW
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Corsello Next Moto Champion Cycling p/b Rosw
2 Michael Schmid Reality Bikes
3 Robert Conatser Reality Bikes
4 William (dub Smith Toyota Forklifts of Atlanta
5 Chris Isenberg North Georgia Cycling Association I
6 Michael Fitzgerald L5Flyers Cycling Team
7 Richard Mauney Fulton Flyers Cycling Club
8 Howard Buckley Bike Law Cycling Club
9 James Behning Toyota Forklifts of Atlanta
10 Sergei Grigorian Bike Law Cycling Club
11 Charles Clark
12 Jeffrey Cartwright
13 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Bristol Daffin Area Race Team
2 David Marbut Toyota Forklifts of Atlanta
3 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
4 David Kemp The Bike Shop of Columbus
5 Chase Blanton
6 Jeff Burgoon Smyrna Bicycles
7 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team
8 David O'rear
9 Chloe Murdock Sorella Cycling
10 Andre Bargenquast Apalachee Cycle
11 Victor Fabricius Northstar Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Downey Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
2 Jean Miller Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
3 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
4 Cambrie Epperson Sorella Cycling
5 Maria Carrelli The 706 Project
6 Molly Russell Spindle X Westside Bikes
7 Iris Levin
8 Kimberly Sawyer Toyota Forklifts of Atlanta
9 Lisa Bongiorno Frazier Cycling
10 Rebecca Martz
11 Carolyn Baldwin Sorella Cycling p/b Hincapie Sportw
DNF Chloe Murdock Sorella Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Frey Peachtree Bikes
2 Brianna Isbell LNC Racing p/b Octane
3 Elizabeth May Frazier Cycling
4 Alexa Hoppenfeld
5 Isabella Nguy Frazier Cycling
6 Carol Mulligan Cross Cat
Finishers: Cat 4: 6