Log In
2016 Downeast Cyclocross • Oct 22 2016
Race uploaded by CrossMgr csv | json
4.8
6
4.3
4.9
5.3
Mostly Cloudy, 61 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
6
Moisture
4.3
Accel
4.9
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Laura Campbell Rainbow Bicycles 0:46:03 08:49 09:10 09:35 09:28 08:59
2 Olivia Lord Jewett Farms Racing 0:46:18 08:55 09:11 09:32 09:23 09:14
3 Katherine Johnson NCC/ JAM Fund 0:48:02 09:01 09:08 10:23 09:51 09:37
4 Lindsay Strattard 0:48:22 09:35 09:46 09:52 09:37 09:30
5 Rosalea Kimball 0:49:06 10:05 09:46 09:35 09:42 09:57
6 Brooke Spaulding IMSHI CYCLES 0:50:27 08:46 11:17 10:04 10:01 10:16
7 Ashley Stanton niehoff Tall Sock Racing 0:41:07 09:48 09:59 10:23 10:56
8 Amy Lawson Kennebec Valley Coaching 0:42:10 10:08 10:44 10:33 10:42
9 Caroline Doviak 0:44:28 10:14 10:52 11:31 11:50
10 Casey Beaudoin 0:45:03 10:53 11:11 11:44 11:14
11 Elisa Olds 0:45:26 10:46 11:37 11:51 11:11
Finishers: Cat 4: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Luca Haines Cannondale Sports Lingo Jingo 0:23:48 07:48 08:02 07:58
2 Jackson Roseberry Gus CX 0:24:45 07:54 08:25 08:25
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 John Sumner www.bikeman.com 0:16:17 08:00 08:16
2 Chachi Dilworth Healthy Kids Happy Kids 0:16:41 08:09 08:31
3 Aiden Simmons HK2 0:18:09 08:56 09:13
4 Robie Sumner www.bikeman.com 0:20:07 09:46 10:20
5 Henry Lord Jewett Farms Racing 0:20:08 11:28 08:39
6 Jonah Katz Gus CX 0:25:47 12:19 13:28
7 Chanah Katz Gus CX 0:25:53 11:52 14:01
8 Cal Hale Hup United 0:29:19 13:36 15:43
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Rick Nelson Bikeman.com 0:43:21 06:55 07:08 07:17 07:20 07:17 07:21
2 George Lowe NEXT-BMB 0:44:56 07:16 07:22 07:29 07:24 07:32 07:51
3 Jason Bradeen Portland Velo Club 0:46:05 07:15 07:22 07:41 08:01 07:47 07:56
4 Robert Hale Hup United 0:46:29 07:17 07:46 07:49 07:46 07:58 07:49
5 Christopher Darling Portland Velo Club/ Cyclemania 0:47:41 07:16 08:25 07:57 08:01 07:56 08:03
6 Eric Wemhoff Bikeway Source Racing 0:48:05 07:28 07:59 08:13 08:03 08:17 08:03
7 Chris Poulin Tall Sock Racing 0:48:55 07:26 08:10 08:17 08:21 08:18 08:20
8 Nate Katz GUS CX 0:49:39 07:38 07:56 08:12 08:41 08:30 08:39
9 John Sumner www.bikeman.com 0:54:49 08:11 08:43 08:36 08:30 09:07 11:40
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6
1 Patrick Ruane Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:44:26 07:14 07:12 07:20 07:32 07:30 07:35
2 Paul Vogel NEXT-BMB 0:45:05 07:22 07:25 07:34 07:38 07:35 07:29
3 Joel Brown Clif Bar/MeltSnow.com 0:45:16 07:31 07:24 07:33 07:32 07:35 07:39
4 John Vogel NEXT-BMB 0:45:46 07:51 07:22 07:38 07:33 07:37 07:43
5 Bruce Schwab Rainbow Bicycle Racing 0:46:20 07:34 07:23 07:34 07:40 07:56 08:09
6 Mark Burns Nantucket Velo 0:46:21 07:24 07:35 07:41 07:51 07:55 07:51
7 David Belknap Cycle Lodge 0:46:30 07:35 07:40 07:45 07:51 07:50 07:45
8 Kevin Callahan CYCLE LODGE 0:46:31 07:41 07:36 07:47 07:45 07:51 07:47
9 Bruce Diehl Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:46:54 07:57 07:28 07:47 08:02 07:53 07:44
10 Paul Denis Central Maine Cycling P/B Fall Road 0:47:16 07:50 07:37 07:38 08:05 08:09 07:55
11 James Williams Bikeman.com 0:47:17 07:59 07:40 07:46 08:00 08:00 07:50
12 Eiric Marro Sunapee /Continental Paving/Buchika 0:47:33 07:41 07:43 08:04 08:00 08:07 07:56
13 John Grenier Rancourt Shoe/ Rainbow Bike 0:47:37 07:44 07:52 07:54 08:01 08:02 08:02
14 Ron Dunn Central Maine Cycling P/B Fall Road 0:47:50 08:05 07:46 07:56 07:55 08:06 08:00
15 Paul Weiss Portland Velo Club/Cyclemania 0:48:09 07:52 07:42 07:58 07:57 08:20 08:18
16 Gary Dalton Clif Bar/MeltSnow.com 0:48:20 07:56 08:04 08:02 08:07 07:59 08:09
17 Daniel Russell Cycle Lodge 0:48:45 08:02 07:50 07:58 08:15 08:16 08:22
18 Andrew Arsenault SJCC 0:48:54 07:54 07:55 08:10 08:24 08:16 08:12
19 Timothy Shea Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:41:41 08:08 08:16 08:18 08:25 08:32
20 David Foley WeeBIKE Racing 0:42:17 08:07 08:15 08:17 08:50 08:45
21 George Benington Portland Velo Club/Cyclemania 0:42:46 08:03 08:18 08:42 09:04 08:37
22 Eric Larsson Portland Velo Club/Cyclemania 0:43:09 08:41 08:33 08:39 08:36 08:39
23 Paul Niehoff PVC (Portland Velo Club) 0:44:12 08:51 08:34 08:53 09:07 08:44
24 Tom Scontras Jewett Farms & Co. Racing 0:46:40 08:44 09:01 09:38 09:27 09:47
25 Lee Strout Bikeman.com 0:47:46 08:58 09:05 09:35 09:53 10:13
26 Jim Dowling Maine Cycling Club 0:49:22 09:12 09:32 10:11 10:11 10:14
27 Tom Duncanson MAINE CYCLING CLUB 0:53:05 09:04 09:53 10:34 10:37 12:55
28 Joe Rapuano ecv | essex county velo 0:42:44 10:11 10:01 10:43 11:48
29 James Nash CCB Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 23   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Eric Darling 0:36:46 07:14 07:21 07:21 07:31 07:18
2 Tom Kelly 0:37:03 07:10 07:10 07:31 07:37 07:33
3 Josh Geib Downeast Racing 0:37:22 07:02 07:31 07:41 07:37 07:29
4 Jonathan Sturm 0:37:35 07:09 07:29 07:27 07:50 07:37
5 Camden Black ingersoll Downeast Racing 0:37:44 07:39 07:12 07:33 07:37 07:40
6 Dave Murray Lagunitas 0:38:20 07:05 07:31 07:41 07:59 08:02
7 Hugh Kenny 0:38:24 07:35 07:38 07:56 07:42 07:30
8 Sanford Student Greycork 0:39:18 07:28 07:44 07:57 07:48 08:19
9 David Jaffe Sunapee/Continental Paving/Buchikas 0:39:37 07:34 07:42 08:06 08:14 07:59
10 Nate Katz GUS CX 0:40:06 07:36 07:53 08:18 08:22 07:55
11 Chris Roseberry GUS CX 0:40:14 07:36 08:14 08:09 08:12 08:00
12 Tom Haines Cannondale Sports Lingo Jingo 0:40:43 07:33 08:09 08:27 08:18 08:14
13 Michael Bloom Jewett Farms + Co. Racing Team 0:40:51 07:53 08:06 08:13 08:22 08:14
14 Nolan Sutherland Happy Savages 0:40:56 07:45 08:02 08:26 08:25 08:15
15 Andrew Page Bikeman 0:41:01 08:02 08:00 08:22 08:18 08:16
16 John Sumner www.bikeman.com 0:41:09 07:46 08:12 08:25 08:27 08:16
17 Chris Dsida Bates College 0:41:15 07:54 08:17 08:21 08:34 08:07
18 Justin Perry 0:42:44 07:52 08:17 08:50 08:46 08:57
19 Andrew Scheufele Hup United 0:43:06 07:58 08:28 08:52 08:59 08:47
20 Stephen Simmerman PBM Coaching 0:43:15 08:01 08:35 08:55 08:56 08:46
21 Tom Prugar Riverside Racing 0:43:38 07:17 10:15 08:48 08:37 08:41
22 John Karod Bikeman 0:45:59 08:40 09:12 09:21 09:24 09:19
23 Chris Housley Jewett Farms Race Team 0:36:59 08:31 09:26 09:33 09:27
24 John Cox 0:37:11 08:56 09:26 09:37 09:10
25 Kyle Rancourt Rancourt & Co. / Rainbow Bike Cycli 0:37:34 08:47 09:10 09:53 09:42
26 Jacob Mead Happy Savages 0:37:54 07:36 07:28 10:49 11:59
27 Kevin Wellenius Central Maine Cycling Club 0:38:22 09:02 09:25 10:01 09:53
28 Tyler Brown 0:40:40
29 Robert Schulz MCC/Rainbow Bike 0:42:10 09:36 10:43 10:50 11:00
30 Michael Della donna 0:43:27 09:56 10:47 11:13 11:29
31 Andrew Malinowski 0:46:11 10:11 11:38 12:20 11:59
32 Seann Moriarty 0:51:28 08:12 12:30 15:22 15:22
33 0:37:42 37:42
DNF Scott White Maine Cycling Club / Rainbow Bike C 07:16 07:21 07:21
DNF John Bott
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 15   Cat 5: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Lap 6 Lap 7 Lap 8 Lap 9
1 Alec Donahue JAM / NCC 1:01:27 06:38 06:41 06:49 06:42 06:52 07:02 06:43 06:55 07:01
2 Andy Scott Riveriside Racing / PW Fit 1:01:36 06:38 06:38 06:49 06:44 06:51 07:02 06:56 06:59 06:54
3 Benjamin Grenier Rancourt & Co. Cycling 1:01:44 06:39 06:40 06:45 06:44 06:50 07:04 06:53 07:02 07:01
4 Troy Barry TREK CYCLOCROSS COLLECTIVE / Downea 1:04:47 06:52 07:06 06:59 07:13 07:11 07:14 07:19 07:23 07:27
5 Hunter Pronovost Cheshire cycling Racing 1:05:50 06:49 07:00 07:04 07:13 07:16 07:14 07:26 07:39 08:05
6 Sean Curran IMSHI CYCLES 1:06:55 06:45 07:07 07:27 07:27 07:31 07:26 07:30 07:46 07:53
7 Fred Prescott Dr. Naylor-Treadwelltraining Racing 1:10:30 06:50 07:00 07:10 07:32 07:33 07:39 07:48 08:07 10:46
8 Eliot Pitney 1:01:58 07:28 07:27 07:30 07:48 07:51 07:56 07:55 08:00
9 Anthony Giguere NEXT-BMB 1:03:12 06:57 07:53 07:49 07:53 07:54 07:55 08:14 08:33
10 Andy Weigel 1:04:39 07:33 07:42 07:55 08:03 08:10 08:13 08:28 08:31
11 Nathaniel Smith Downeast Racing 1:04:59 07:34 08:01 07:48 08:09 08:40 08:06 08:25 08:12
12 Brian Cole Portland Velo Club/Cyclemania 1:06:37 07:59 07:55 08:06 08:14 08:23 08:26 08:37 08:54
DNF Case Butler NCC/JAM 06:37 06:46 07:12 07:19 07:31 07:25 07:25 07:16
DNF Devin Frederick Downeast Racing 07:29 07:59 07:56 08:11 08:24 08:07
DNF Carter Hall HK2 06:49 07:10 07:44 07:27 07:27
DNF Neal Coughlin Maine Cycling Club Racing 07:39 07:57 08:23 08:10
DNF Adam Lampton Portland Velo Club/Cyclemania 10:07 07:47 08:20
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Emily Molden Nantucket Velo 0:42:34 08:47 08:21 08:24 09:05 07:55
2 Heidi King SJCC 0:44:18 09:04 08:31 08:41 08:55 09:05
3 Stephanie Makoujy tall sock racing 0:49:32 09:23 09:24 09:49 10:10 10:45
4 Robin Macdonald-foley Judgement Velo/TBOV 0:45:31 11:29 11:08 11:17 11:35
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1