Log In
METAL CROSS • Sep 28 2013
4.8
3.5
3.3
4.4
3.9
Light Rain, 54 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
3.5
Moisture
3.3
Accel
4.4
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Thompson Mt. Borah Epic Team
2 Craig Faulkner Crossniacs
3 Josey Weik ISCorp Cycling/NCSF
4 Innokenty Zavyalov Minnesota Cycling Team
5 Fred Mills Minnesota Cycling Team
6 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
7 Josh Bauer
8 Christopher Smith The Fix Studio
9 Brian Fuhrmann
10 Ian Stanford Revolution Cycle/Twin Six
11 Joshua Roeser Crossniacs
12 Matt Leizinger All-City
13 Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
14 Samuel Bramel Gopher Wheelmen
15 Drew Wilson Rochester
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Cole Herrmann
3 Ethan Peterson St Paul Bicycle Racing Club
4 Adam Vail Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Willem Robertson
6 Anthony Hilligoss Angry Catfish
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Will Curtis Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Noah Middlestaedt
4 Trek Malarski Omnium Bike Shop
5 Cyrus Nordhougen
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Krumrich Curt Goodrich/Donkey Label Racing T
2 Keith Bianchi Grand Performance Cyclocross Team p
3 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
4 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
5 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc.
6 Bart Hollaren Grand Performance Cyclocross Team p
7 Caleb Donaldson
8 Isaac Young
9 Jason Fife KCOI Boulevard
10 Bryan Hill Grand Performance Cyclocross Team p
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Thornquest Kenwood Racing
2 Charles Jacobs Revolution Cycle/Twin Six
3 Scott Robertson G.S. Circo Azzurro
4 Ladric D'schommer-grant Crossniacs
5 Michael Phillips
6 Thomas Manderfeld Revolution Cycle/Twin Six
7 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport
8 Paul Schoening Mt. Borah Epic Team
9 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
10 Barry Schmitt Grand Performance Cyclocross Team p
11 Andrew Frye Grand Performance Cyclocross Team p
12 Jeff Evanson PACC
13 Eric Swenson Crossniacs
14 Adam Grafa Birchwood/GIS
15 Shannon Smith Grand Performance Cyclocross Team p
16 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
17 Todd Fawcett Synergy
18 Arik Jon holm Union Velo Club
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Thompson Mt. Borah Epic Team
2 William Kuster
3 Michael Cisek
4 Robert Ogren The Fix Studio
5 Tom Bengel Grand Performance Cyclocross Team p
6 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Bush
2 Sam Berkland All-City
3 Charles Simacek Freewheel Bike
4 Monte Dirks Twin Six
5 Daniel Wheeler Gopher Wheelmen
6 Barry Tungseth Silver Cycling
7 Matthew Johannsen Omnium Bike Shop
8 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
9 Parker Roenfanz Twin Six
10 Jason Fife KCOI Boulevard
11 Matt Reeve
12 Daniel Jacobsen Omnium Bike Shop
13 David Lukaska
14 Ezra Taylor
15 Max Severson
16 Aaron Blumke
17 Jacob Garrison Lucid Racing
18 Daniel Burkhardt
19 Drew Wilson Rochester
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Bush
2 Sam Berkland All-City
3 Dave Fetters Twin Six
4 Chris Fischer Synergy
5 Kolyn Kirkham Crossniacs
6 Ronald Williams Range Mountain Bike Association
7 Chris Van ert Peace Coffee Racing
8 Tim Werts Hollywood Cycles
9 Scott Kassekert
10 Eric Boyles Behind-Bars/LGR
11 Adam Rambow Crossniacs
12 Matthew Kurke
13 Tyler Hecht Saint Cloud State University
14 Aaron Shaw Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
15 Tim Savre Freewheel Bike
16 Derek Van de velde Omnium Bike Shop
17 Matthew Prior
18 Andrew Barlage All-City
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Cox
2 Peter Olejniczak St Paul Bicycle Racing Club
3 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Brian Gaines Gopher Wheelmen
5 Mark Harvey Behind-Bars/LGR
6 Gregory Rhodes Synergy
7 Max Severson
8 Nick Watts Grand Performance Cyclocross Team p
9 Kevin Guiney
10 Andrew Holien
11 Theo Halvorson
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ted Clausen All-City
2 Gregorio Ramirez MCT
3 Mitchel Bruns Hollywood Cycles
4 Daniel Strese Flat City Cycling Club Inc.
5 Steven Pippin G.S. Circo Azzurro
6 David Pedersen St Paul Bicycle Racing Club
7 Brian Malarski Omnium Bike Shop
8 Christoffer Graham
9 Mark Westlake Silver Cycling
10 Peter Anderson Crossniacs
11 Mark Halstrom Revolution Cycle/Twin Six
12 Ted Clausen All-City
13 Jason Goldberg Grand Performance Cyclocross Team p
14 Mark Long Omnium Bike Shop
15 Steven Redelsperger St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Roenfanz Twin Six
2 Matthew Johannsen Omnium Bike Shop
3 David Lukaska
4 Matt Reeve
5 Max Severson
6 Grant Flick
7 Kevin Brandt
8 Justin Patch
9 Nick Watts Grand Performance Cyclocross Team p
10 Dustin Skarda Omnium Bike Shop
11 Brian Malarski Omnium Bike Shop
12 Stefen Menzel
13 Keith Johnson Behind-Bars/LGR
14 Corey Soderquist St Goose Bike Team
15 Mark Overgaard Gopher Wheelmen
16 Daniel Burkhardt
17 Brian Imholte
18 Noah Middlestaedt
19 Alan Jones
20 Ilarion Melnikov
21 Derek Ellis
22 Michael Groskreutz
23 Chris Graham The Bicycle Store
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone Crossniacs
2 Corey Coogan cisek The Fix Studio
3 April Morgan All-City
4 Carol Seipp Grand Performance Cyclocross Team p
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Jennifer Mettler
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski Gopher Wheelmen
2 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc.
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anya Malarski Gopher Wheelmen
2 Megan Barr Twin Six
3 Meredith Rambow Birchwood/GIS
4 Alex Lacey
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Barr TwinSix
2 Julie Thompson Mt. Borah Epic Team
3 Dana Buddenbaum Hollywood Cycles
4 Anna Schwinn
5 Rebecca Westlake
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4