Log In
ABD Sunrise Park Cyclocross • Oct 24 2010
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Rassi Wild Card Cycling
2 Eric Sondag The Pony Shop
3 Mike Phillips
4 John Gatto
5 Dave Norton TheBonebell.com
6 David Sachs Vision Quest
7 Teodoro Ramos Iron Cycles
8 Jeremey Rodriguez
9 Andrew Daley Burnham Racing
10 Jason Knauff Burnham Racing
11 Evan Jahn Rhythm Racing
12 Ara Oggoian Bicycle Heaven
13 Kevin Flowers
17 Jared Craft PSIMET Racing
18 Frederic Moreau
DNF Luke Seemann xXx Racing
DNF Daniel Eiten
DNF Howard Smith The Pony Shop
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Wat Burnham Racing
2 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
3 Michael Naughton Unattached
4 Liam Donoghue xXx Racing
5 Eric Christ Bicycle Heaven
6 Frederic Moreau johnny sprockets
7 John Whipple Team TATI
8 Mike Norman The Pony Shop
9 Mitchell Bogardus Unattached
10 Mike Conroy Mox Multisport
11 Sean Piper Burnham Racing
12 Eric Drummer Unattached
13 Luke Seemann xXx Racing
14 Brandon Elliott Iron Cycles
15 Ken Dawson xXx Racing
16 Waylon Janowiak Verizon u25 Team p/b ABD
17 Kyle Fleener Unattached
18 Andrew Yeoman Team Pegasus
19 Justin Somerville Bicycle Heaven
20 Erik Herro Team Pegasus
21 William Pankonin xXx Racing
22 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
23 Chase Negley Iron Cycles
24 Kansas Waugh CRCA/Jonathan Adler Racing
25 Jesse Williams Team TATI
26 Troy Crady Mox Multisport
27 Michael Kirby xXx Racing
28 Brandon Feehery South Chicago Wheelmen
29 Christian Waterstraat Unattached
30 Steven Brawley Unattached
31 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
32 Derek Held Wheel Fast Racing
33 Chase Wolford Rhythm Racing
34 Jacob Oyen Iowa Ortho Race Team
35 Charles Aldous Flatlandia Cycling Team
36 Nicholas Gajewski Rhythm Racing
37 Derrick Lewis
38 Craig Abrams Unattached
39 William Jackson Unattached
40 Joel Roth Team TATI
41 David Bowers Half Acre Cycling
42 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
43 Jared Craft PSIMET Racing
51 Bryan Mcvey ReCycling Team
DNF Newt Cole Ritte Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 38   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Hague Beverly Bike/VeePak
2 Michael Beebe Iron Cycles
3 David Lombardo Verdigris Cycling
4 Tim Holt Unattached
5 Mark French Wild Card Cycling
6 Bryan Lee Unattached
7 Alex Nemeth Tower Racing
8 Rory Murphy Team TATI
9 John Shull
10 Nicholas Venice xXx Racing
11 David Hudson xXx Racing
12 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
13 Sasha Reschechtko Team TATI
14 Jonathan Fairman Unattached
15 Ryan Giuliano PowerBar
16 Larry Stoegbauer xXx Racing
17 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
18 Alex Rams Colavita Racing
19 Andrew Demey Unattached
20 John Hoffman Duplicraft / Main Street Bicycles
21 Justin Merkey Rhythm Racing
22 Edwin Bagley Iron Cycles
23 Frank Snyder Unattached
24 Lew Chin Rhythm Racing
25 Tracy Dangott xXx Racing
26 Kevin Pietka Project 5 Racing
27 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
28 Mike Grimm
29 Dominic Bosco Unattached
30 Thomas Dvoratchek spin doctor cyclewerks
31 Michael Welch Unattached
32 Chris Enockson Team Bicycle Heaven
33 Christopher Mcmahon Unattached
34 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
35 Cameron Pease Duplicraft / Main Street Bicycles
36 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
37 Sean Bjork xXx Racing
38 Loren Bo Team TATI
39 Kevin Hermanq Endurance Trust
40 David Capretto Team TATI
41 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team
42 Brett Williams
43 Steve Schafer Unattached
44 Derek Oberg
45 Mauro Fisher xXx Racing
46 Thomas Reineking Bicycle-Heaven
47 Henry Heisler Iron Cycles
48 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
49 James Sneddon ABD Cycling Team
50 Kenneth Dorado Iron Cycles
51 Anthony Pontecorvo Team Bicycle Heaven
52 Randy Koren
53 Andy Walker ABD Cycling Team
54 Otto Hansen Team TATI
55 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
56 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
57 Blayne Greiner xXx Racing
58 Chris Fellows WORS
59 Ken Muszynski PSIMET Racing
60 Steve Biedron Mox Multisport
61 Phil Reynolds Unattached
62 Patrick Smithray Unattached
63 William Swearingen Turin Bicycle/Barker+Nestor
64 William Draper xXx Racing
65 Cory Kazonovitz Bicycle Heaven
66 Kenneth Mitchell Spidermonkey Cycling
67 Stephen Miwa South Chicago Wheelmen
68 Jeffrey Popelka Unattached
69 Alex Koch Unattached
70 Adam Wachendorf Iron Cycles
71 Mike Davis Unattached
72 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
73 Kasey Klipsch Team TATI
74 Joshua Herting Phenom Security Integrators
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 32   Cat 4: 38   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark French Wild Card Cycling
2 Mark Scaife Unattached
3 David Hudson xXx Racing
4 Evan Kuchar xXx Racing
5 Richard Lenski Spin Doctor Cyclewerks
6 Eric Grzeskowiak Unattached
7 Thomas Dvoratchek spin doctor cyclewerks
8 Dan Mallek Village Cyclesport Racing
9 Timothy Lim Unattached
10 Tracy Dangott xXx Racing
11 Jeff Jackson Village Cyclesport Racing
12 Jim Groenhof Unattached
13 Andre Odendaal Unattached
14 Rob Capps
15 Jacob England Johnny Sprockets
16 David Herberich Team TATI
17 Will Frame Unattached
18 Josh Kline Unattached
19 Brett Michael Team Sunnyvale
20 Thomas Reineking Bicycle-Heaven
21 Joseph Berenyi PSIMET Racing
22 Andrew Heidel xXx Racing
23 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters CC
24 Trent Williams Spidermonkey Cycling
25 Andy Walker ABD Cycling Team
26 Chris Fellows WORS
27 Greg Labelle Higher Gear Bike Shop
28 Jacob Fraser Mox Multisport
29 Nick Diedrich Unattached
30 Amy Comstock Team Mox
31 Hayes Sanborn Unattached
32 Ryan Handley PSIMET Racing
33 Alan Stoughton Unattached
34 Geoffrey Sutter Vision Quest
35 Moshe Siegel Roscoe Village Bike Racing
36 David Torpe
37 Katie Isermann Iron Cycles
38 Amos Willis Unattached
39 Donald Isaacs Bicycle Heaven
40 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
41 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
42 Michael Angus
43 Dave Knauff Turin Bicycle/Barker+Nestor
44 Robert Haffey Unattached
45 Steve Capps Unattached
46 Tom Christ Bicycle Heaven
47 Todd Williams Unattached
48 James Benthusen Give bikes 3
49 James Reineking Bicycle Heaven
50 Dan Lucas Unattached
51 Mark Loula Team Dennis
52 Brad Scott
53 Steven Dickerson Turin Bicycling Society
54 Iouri Dolgitser
55 Chris Shaffer
56 Mark Calvert
57 Erica Gaddy Team Mox
58 Tom Mosby Unattached
59 Steven Blum Iron Cycles
60 Michael Cho
61 Joseph Castello Beverly Bike/ Vee Pak
62 Gregory Makowski Unattached
63 Emmanuel Dimalanta Driving While Asian
64 Mike Candella Bicycle Heaven
65 Henry Harris Tati
66 John Gruber
67 Sarah Bransfield Tati
68 Michael Schietinger Unattached
69 John Dufford
70 Joe Sullivan Unattached
71 Jacob Thom Half Acre Cycling
72 Andy Ho
73 Greg Teiber Unattached
DNF Andy Baran Team TATI
DNF Vincent Giovinco Half Acre Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 47   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Bogardus Unattached
2 David Lombardo Verdigris Cycling
3 Ryan Oconnell Expo Racing
4 Gage Rodriguez
5 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
6 Konrad Witt ABD Cycling Team
7 Corey Higgs Village Cyclesport Racing
8 Tom Mosby Team Higher Gear
9 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
10 Emily Shull
11 Steven Levernier PSIMET Racing
12 Mauro Fisher Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Smart Cycling Bike Shop
2 Gina Johnson Smart Cycling Bike Shop
3 Keely Jackson
4 Luke Arrigoni Village Cyclesport Racing Ltd
5 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks
6 Ryan Mccann Mox Multisport
7 Hanna Goc Team TATI
8 Jacob Thom Half Acre Cycling
9 Mitchell Dutczak
10 Jack Norman The Pony Shop
11 Arianna Schafer
12 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
DNF Katie Bautch
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Gatto Twin Six
2 Walid Abu ghazaleh The Pony Shop
3 Tim Boundy Verdigris Cycling
4 Brian Karlow Verdigris Cycling
5 Christando Lombardo Verdigris Cycling
6 Brandon Elliott Iron Cycles
7 Teodoro Ramos Iron Cycles
8 Cliff Golz The Pony Shop
9 Ted Burger Flatlandia Cycling Team
10 Andy Swims Team Bicycle Heaven
11 Paul Kardosh Mox Multisport
12 Eric Drummer Unattached
13 Troy Crady Mox Multisport
14 Benjamin Demong ABD Cycling Team
15 John paul Mccarthy SRAM Factory
16 Patrick Myers Team TATI
17 Martin Michalowicz The Pony Shop
18 Brad Keyes CarboRocket
19 Kevin Flowers Bellum Racing
20 Chernoh Sesay Johnny Sprockets
21 Dominic Bosco Unattached
22 Kenneth Benavides
23 Nick Amlot xXx Racing
24 Brad Dash ABD / Twin Six
25 Tom Norvilas Wheel Thang
26 David Pilotto Flatlandia Cycling Team
27 Richard Potter Half Acre Cycling
28 Neil Sauter
29 Mark Feary The Pony Shop
30 Michael Campbell
31 Sean Bjork xXx Racing
32 Matt Larson Iron Cycles
33 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
34 W. Andres romero
35 Philippe Lunardelli Team Tati
36 William Olderr Flatlandia Cycling Team
37 Kevin Mulcahy Unattached
38 David Bowers Half Acre Cycling
39 Alexander Tweedie Roscoe Village Bike Racing
40 Steven Ohlhaber Dolce Vita Cycling
41 Henry Heisler Iron Cycles
42 Jason Trock
43 Christopher Berthold Unattached
44 Kevin Hermanq Endurance Trust
45 Rich Whitman Cycle Smart
46 Kenneth Dorado Iron Cycles
47 Michael Keach Unattached
48 William Jackson Unattached
49 Steve Biedron Mox Multisport
50 Hayes Sanborn Unattached
51 Peter Monko Illinois Institute of Technology
52 Chris Fellows WORS
53 Joshua Arends Half Acre Cycling
54 Alex Grant Unattached
55 Michael Dudgeon Unattached
56 Rob Eisenmenger Village Cyclesport Racing Ltd
57 Robert Curtis PSIMET Racing
58 Mark Smith
59 Scott Van maldegiam Spin Doctor Cyclewerks
60 Daniel Engel
61 Chris Shaffer
62 Vincent Giovinco Half Acre Cycling
DNF Scott Knoepke PSIMET Racing
DNF Jacob Teitelbaum Iron Cycles
DNF Tristan Whitehead Team Higher Gear
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 32   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christando Lombardo Verdigris Cycling
2 Michael Heagney Vision Quest LLC
3 Michael Naughton Unattached
4 Bryan Rheude The Pony Shop
5 Mike Norman The Pony Shop
6 Erik Enyedy Verdigris Cycling
7 Patrick Myers Team TATI
8 David Schrauth 2CC/Second City Cyclists
9 Steel Bokhof Turin Bicycling Society
10 Peter Rolewicz Start2Finish
11 Brad Keyes CarboRocket
12 James Nowak ABD Cycling Team
13 Marc Moeller Duplicraft / Main Street Bicycles
14 Pat White Bellum Racing
15 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
16 Mike Scalise Village Cyclesport Racing Ltd
17 John Shull
18 James Linn Turin Bicycle/Barker+Nestor
19 Michael Stanley Verdigris Cycling
20 Kevin Flowers Bellum Racing
21 Rich Delgado Village Cyclesport Racing
22 John paul Mccarthy SRAM Factory
23 Vincent Boyer Village Cyclesport Racing Ltd
24 Richard Prodans Colavita Racing
25 Nicholas Venice xXx Racing
26 James Brady The Pony Shop
27 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
28 Duane Higgs Village Cyclesport Racing
29 Larry Stoegbauer xXx Racing
30 Robert Schrank Team Type 1
31 Scott Starbuck The Pony Shop
32 Harlan Thompson Unattached
33 Jeff Jackson
34 Rich Whitman Cycle Smart
35 Frank Lofrano Village Cyclesport Racing
36 Jay Corgiat ABD Cycle Club
37 Jim Groenhof Unattached
38 Bob Mazursky Village Cyclesport Racing
39 Robert Higgins Johnny Sprockets
40 Colin Donlan Vision Quest LLC
41 Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
42 Steve Schafer Unattached
43 Justice Leppanen
44 Sean Mccann Mox Multisport
45 John Mahr Wheel Fast Racing
46 Jeff Provisor North Branch Cycling Club
47 Kenneth Jurish Bellum Racing
48 Sigmund Katz
49 Larry Vena Unattached
DNF Dan Mallek Village Cyclesport Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 28   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris Cycling
2 Scott Ross Unattached
3 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc.
4 Allan Thom Half Acre Cycling
5 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks
6 James Anderson PSIMET Racing
7 Tim Homola Village Cyclesport Racing
8 Andrew Kerr Village Cyclesport Racing
9 Joel Roth Team TATI
10 William Waters South Chicago Wheelmen
11 Edward Bartley Tower Racing
12 William Keith Unattached
13 George Lambros Flatlandia Cycling Team
14 John Craychee Unattached
15 Robert Berg Tower Racing
16 William Heffernan Village Cyclesport Racing Ltd
17 Thomas Kramer Unattached
18 Fred Faller Unattached
19 Robert Antinelli COLAVITA/BACI presented by COOKING
20 Thomas Carlson
21 John Stainthorp xXx Racing
22 Walter Stoops ABD Cycling Team
23 Ken Muszynski PSIMET Racing
24 Julian Coupland
25 Albert Weigel velo club roubaix / E.A.D.
26 Fred Mcdonald Flatlandia Cycling Team
27 Russ Udowitz Unattached
28 Ken Schiffman Flatlandia Cycling Team
29 Richard Kryszak South Chicago Wheelmen
30 Thomas Clarke Unattached
31 David Mcfadden SpinDoctor Cyclewerks
32 Joe Alfini
33 Ronald Sloan Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Hill The Pony Shop
2 Cathy Frampton Project 5 Racing
3 Lindsay Zucco Unattached
4 Katie Isermann Iron Cycles
5 Elizabeth So Team TATI
6 Lara Mele Mox Multisport
7 Rachael Gatto Twin Six
8 Amy Comstock Team Mox
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Couris Verdigris Cycling
2 Tamara Fraser xXx Racing
3 Rebecca Welbes Johnny Sprockets
4 Erica Gaddy Team Mox
5 Jacqueline Spiller Unattached
6 Kristina Young Iron Cycles
7 Lindsay Knight Team TATI
8 Katie Tomarelli Half Acre Cycling
9 Sarah Lu Half Acre Cycling
10 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
11 Erica Chianese Half Acre Cycling
12 Eve Gaus Half Acre Cycling
13 Mara Baltabols Bicycle Heaven
14 Ariel Trader knauff Half Acre Cycling
15 Kristi Hanson Unattached
16 Jen Somerville Bicycle Heaven
17 Alison Lister
18 Karrie Ozyuk
19 Tammi Longsjo The Pony Shop
20 Vanessa Buccella Spidermonkey Cycling
21 Grace Chappell Spidermonkey Cycling
22 Carolyn Golz The Pony Shop
23 Kelly Lein
24 Kathy Austin Unattached
25 Tegan Brace Half Acre Cycling
26 Anne Barnes Turin Bicycle/Barker+Nestor
27 Denise Lau
28 Amy Halsall ABD Cycling Team
29 Martinique Haller Half Acre Cycling
30 Marlene Loula
31 Roberta Jackson
DNF Sophia Panos Iron Cycles
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 21   Cat ?: 6