Log In
NCCX Race #4 Lenoir • Oct 28 2017
5
5.1
4.1
4.6
4.3
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
5.1
Moisture
4.1
Accel
4.6
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calvin Hinkle HammerCross
2 Asher Strauss HammerCross
3 Parks Harrison Slippery Sasquatch Racing
4 Jamin Whitaker Blue Ridge Bike Shop
5 Cj Burford Evolution Jr. Devo Team
6 Evan Elk Team Hammercross
7 Alexandra Richardson EVO DEVO!
8 Jonathan Arensman Evolution Jr. Devo Team
Finishers: Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Grice GRICE FINANCIAL GROUP
2 Eli Elk Team Hammercross
3 Wesley Haggstrom Evolution Jr Development
4 Niko Strauss HammerCross
5 Jaxon Smith Evo Devo
6 Nicholas Salazargarcia Hearts Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pierce Fowler Mock Orange Bikes
2 Cole Woodson
3 ? Shawn Evo Devo
4 Jack Newport HammerCross
5 Mario Quivera Supercycling
6 Caleb Burford Evolution Jr. Devo Team
7 Travis Mathers
8 Nathan Arensman Evolution Jr. Devo Team
9 Riley Pearman Evo Jr Devo
10 Braxton Walker Evolution Jr Devo
11 Corban Burford Evolution Jr. Devo Team
12 Abigail Arensman Evolution Jr. Devo Team
13 Aidan Pendse Constellation Cycling
14 Hunter Habecker Durham
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Baun Cyclus
2 Jacob Richard
3 Eric Kirouac Joes Garage
4 Garrett Clark Monster Media Racing
5 Thomas Savage Slippery Sasquatch
6 Henry Davis Get Faster p/b Wenzel Coaching
7 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling Team
8 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
9 Jake Tennyson EVO DEVO
10 Sean Gordon Squadra Coppi
11 Charles Prezioso Legion Brewing Cyclocross
12 Kyle Mcnamee
13 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
14 Eric Flowe
15 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
16 Austin Sheffer
17 Tyler Garrard
18 Dallas Handy
19 Jacob Florence
20 Jonathan Hogan Fiets Maan
21 Brenden Forbis Legion Brewing
22 Christian Klender The Spirited Cyclist CX
23 William Seitz North Georgia Cycling Association I
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Tinsley
2 Charles Page
3 Matthew Jones Appalachian State University
4 Rick Handy Finkraft
5 Shaun Groat Asheville
6 Wesley Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
7 Jamie Williams Boone Area Cyclists
8 Joshua Abbe Dire Wolf Racing
9 Steven George 12Th State Cycling
10 Anders Pokela UNC-Chapel Hill
11 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing Cyclocross Team
12 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
13 Kenny Blackburn Clemmons Bicycle
14 Jacob Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
15 Chris Gladora UNKNOWN-DORNIER Racing
16 Nicholas Survoy Crank Arm Brewing Cycling Team
17 James Spencer
18 Albert Rosales UNKNOWN-DORNIER Racing
19 David Burstein Appalachian State University
20 Daniel Dziuban 12Th State Cycling P/B Spoke Cycles
21 Alex Casper Constellation/Inland Construction
22 Chris Mauldin
23 Evan Mueller The Cyclery Racing Team
24 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
25 Braxton Wilson 12th State Cycling
26 Alexander Vannoy
27 Andrew Gould
28 Joshua Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
29 Wade Colvard
DNF Kyle Kimball
DNF James Walsh Squirrel Awareness Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sheedy Giant Racing
2 S Austin walker iv Industry Nine
3 Jacob Mcgahey
4 Keith Handlon Jigawatt Cycling P/B Carolina Ale H
5 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
6 Joshua Whitmore Organic Valley-Hiball
7 Charles Storm Sanford
8 Todd Hunter Get Faster P/B Wenzel Coaching
9 James Pittman Crosstown Velo
10 Robb Peterson
11 Zach Lail Mock Orange Bikes
12 Michael Tennyson Michael Wayne Tennyson
13 Justin Mckean Troutman
14 Corbitt Bourne Blue Ridge Bike Shop
15 Bc Roberts Slippery Sasqautch
16 Cecilio Cruz
17 Ben Hill Beverly-Hanks REALTORS
18 Eric Smith Hoffenchard
19 Chris Shields Cycle-Smart
20 Brian Funk Team Spoke Cycles
21 Luis Flores HTR
22 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
23 Jason Epstein 12Th State Cycling
24 Brad Reed Team Rize
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Hill
2 Carlos Zamarripa Jigawatt Cycling
3 Kevin Spradlin
4 Deane Gauthier Crosstown Velo
5 Joseph Cross
6 Rod Stanton Team Spoke Cycles
7 Shawn Moore Fiets Maan Racing P/B Grava Bike Co
8 Jack Brown Fiets Maan Racing Team P-B GRAVA B
9 Luis Flores Happy Tooth Racing
10 Kevin Watt
11 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
12 Jonathan Davis Trek Greensboro Generals
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Vogelzang Velo Club
2 Jonathan Marshall Race City Cycling
3 Brian Lafranchi
4 Jason Bowman
5 Michael Perdek Antietam Velo Club/AVC - Team Hager
6 Chris Mauldin Cycleworks
7 Davy Overcash Live It Xtreme Sports
8 Jason Pendse 12Th State Cycling
9 David Brumfield Boone Area Cyclists
10 Michael O'Brien Mock Orange Bikes
11 Robert Peters
12 Dave Cassen Legion Brewing / Bikesource
13 Tom Pearman Legion Brewing
14 Billy Barnes Rescue Racing
15 Serhan Saral
16 Adam Long Constellation Cycling
17 Kyle Habecker
18 Joel Eisner Constellation Cycling P/B Inland Co
19 Chris Hill Paul's Cycling & Fitness
20 John Walkerwicz 92 Fifty
21 Brad Woodson
22 Jonathan Howell Crank Arm Brewing Cycling Team
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Mobley Team Rize
2 Randy Shields Hearts Racing Club
3 Randy Miller The Bike Shop
4 Todd Davis KCOI Boulevard
5 Boyd Safrit Legion Brewing
6 Chris St peter
7 Barney Baxter
8 Jeff Mcconaghy Legion Brewing
9 Mark Jordan J.A. King Racing
10 David Parker Electric Banana
11 Timothy Hopkin NCCX
12 Jay Forgione Race City Cycling
13 Terry Forrest Atomic Cycles
14 Alan Bengtson Team Objekt Produktion
15 Jonathan Dubel Wattage Cottage Racing
16 Lonnie Brooks Greensboro Velo Club/Cycles De Oro
17 Kevin Sigrist
18 Jeff Tripp Finkraft
19 Paul Paisant Mock Orange Bikes
20 Chris Knetsche
21 Bryan Ream Atomic Cycles
22 Jeffrey Smith
DNF Robert Pugh Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Lester Legion Brewing
2 James Cole
3 Mike Roman
4 Guilford York Ken's Bike Shop
5 Douglas Miller Greensboro Velo Club
6 David Brendle
7 Robert Cole
8 Dwayne Deese Legion Brewing Bike Source Lauf For
9 Bevington Steve Team Hammercross
10 Brian Nunn Slippery Sasquatch Racing
11 Jim Siemens Downtown Asheville Racing Club (DAR
12 Scott Kaysen Slippery Sasquatch
13 Don Rose Team Hammercross
14 Charles Gaither
15 Bill Tellman
16 Jeff Montgomerie
17 Gary Jackson Velosports Racing
18 Greg Sheehan Brawley Drafters
19 Tim Riddle Cycleworks
20 Phil Graves
21 John Bauer Hickory Velo Club
22 Kevin Freeman
23 Stephen Knight Inland Construction/Constellation
24 Tomas Kelemen
25 Fred Perrino Mock Orange Bikes
26 George Berger Birdsong Brewing Cyclocross Team
27 James Lee Music Palace Radio
28 Jim Casper Constellation/Inland Construction
29 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
30 Gregg Marland Boone Area Cyclists
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chuck Gillis
2 Steven Andreaus Constellation Cycling - C2
3 Ron Swenson
4 Steven Baker Revolutioncyclesports/Lonerider Bre
5 David Fuller Cycles Deoro/Cone Health
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Bikes
2 Eric Thompson MSPEEDWAX.COM
3 Charlie Mullins
4 Scott Hoffner CIC Racing
5 William Harrison Clemmons Bicycle Racing
6 Jules Van kempen Tri-Cyclists
7 Michael Potter Mock Orange Bikes
8 Lucas Livermon Crank Arm Cycling Club
9 Bradford Perley Brevard College
10 Sean Herring Legion Brewing
11 Garret Thompson Oak City Cycling Project
12 Joseph Alachoyan Velosports Racing
13 Will Barnes Berger Hardware Bikes
14 Spencer Lowden Bpcpa Cycling Team
15 Tony Sigrist
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Cox
2 Tony Sigrist
3 Raymond Laffin Crosstown Velo
4 Sean Huson Crosstown Velo
5 Regis Bryer
6 Alan Bengtson
7 Raul Gutierrezgarcia Cycles De Oro
8 Joseph Cross Vogelzang Velo Club
9 Steve Lowe Slippery Sasquatch
10 David Parks The Cyclery Racing Team
11 Robert Pugh Legion Brewing
12 Nate Zellmer Cary
13 Douglas Miller Greensboro Velo Club
14 Andrew Ammon Cycle Path/ S2f
15 Don Rose Team Hammercross
16 Kevin Walker Evolution Jr Devo
17 Michael Blankenship Hearts Racing Club
18 Jacob Clayton Oak City Cycling Project
DNF Kevin Sigrist
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt Birdsong
2 Andrea Tadros Clemmons Bicycle Racing
3 Nina Mastandrea Hawk Empire Cycling
4 Tanya Harris Team Spoke Cycles
5 Michelle Canada Clemmons Bicycle
6 Greta Haggstrom
7 Chloe Holzapfel 12Th State Cycling
8 Kathleen Mckeithan Evolution Jr Devo
9 Michelle Horvath Michelle Horvath
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bevin Mcgahey
2 Amelia Shea Legion Brewing
3 Caroline Gaynor
4 Brittany Donaldson Mock Orange Bike
5 Rachael Grant
6 Eleanor Christopher
7 Stephanie Taylor
8 Susan Pendse 12Th State Cycling
9 Tina Whitfield Velo Bella
10 Candice Horvath The Generals
11 Tara Keefer
12 Mary Keller
13 Casey Bowman
14 Caroline Conrad
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Zaveta Garneau-Easton P/B Tlc
2 Laura Rice Happy Tooth Racing
3 Kelly Mclaughlin Team Hammer Cross
4 Evie Edwards Colavita Mid-Atlantic
5 Karen Tripp Finkraft
6 Molly Lohry Squirrel Awareness Racing
7 Kimberly Flynn Happy Tooth Women
8 Skylar Bovine
9 Abby Walker
10 Jessica Winebrenner Oak City Cycling Project
11 Julie Paisant Mock Orange Bikes
12 Hope Ann snyder-walsh BOBCAT RACING
13 Kim Bishop Mock Orange Bikes
14 Hannah Bauer
15 Deb Sweeney whitmore Organic Valley - Hiball
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 6