Log In
Indian Lakes Resort CX Race Day 2 • Nov 17 2013
5.3
6.3
4.1
4.9
3.7
Rain, 58 degrees, wind 19 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
6.3
Moisture
4.1
Accel
4.9
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kurtz Flatlandia Cycling Team
2 Tim Boundy Verdigris-Village CX
3 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
4 Jason Rassi Little Ades / Team Goose Island 312
5 Christando Lombardo Verdigris-Village CX
6 Greg Springborn Little Ades / Team Goose Island 312
7 Brian Parker The Bonebell
8 Juozas Martynaitis Team UPB / ultimateprobikes.com
9 Evan Jahn Rhythm Racing
10 Jan Vanmieghem Union Cycling Team
11 John Whipple ENZO'S Cycling
12 Matt Daniel Mad Alchemy Rider Cooperative
13 Newt Cole The Pony Shop
14 Mark Bowers
15 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
16 Nick Amlot xXx Racing
17 Timothy Tanner
18 Daniel Stefiuk SRAM Factory
19 Jose Barraza
20 Ken Krebs Verdigris-Village CX
21 Matthew Stokwisz Team UPB / ultimateprobikes.com
22 David Cushman Roscoe Village Bike Racing
23 Alfred Bryant Velosmith Bicycle Studio
24 Andrew Zens Rhythm Racing
25 Joshua Haines Tuxedo Thunder Cycling
26 Anthony Bustamante Velosmith Bicycle Studio
27 Martin Michalowicz The Pony Shop
28 Nathan Gayeski
29 Kevin Clark ROBOTS <
30 Brian Dougherty Verdigris-Village CX
31 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
32 Corwin Spaetti Alberto's Sport
33 Alexandre Solomides Team UPB / ultimateprobikes.com
34 James Maddox Spin Doctor Cyclewerks CX Team
35 Christopher Berthold Velosmith Bicycle Studio
36 Aaron Byrnes Spidermonkey Cycling
37 Michael Kirby xXx Racing
38 Ben Riefe
39 Brandon Todd
40 Justin Lebb Rhythm Racing
41 Jon Schratz
42 Jason Alvarado The Bonebell
43 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
44 Mariano Marinkovic
45 Mark Witthoefft The Pony Shop
46 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
47 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
48 Trent Williams Spidermonkey Cycling
49 Ben Wuellner
50 Jeff Franson
51 Jonathan Markel
DNF Troy Crady Mox Multisport
DNF Thomas Kramer Verdigris-Village CX
DNF Luke Seemann xXx Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 25   Cat 4: 12   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Silvia Roscoe Village Bike Racing
2 Brian Karlow ENZO'S Cycling
3 Louis Kuhn The Pony Shop
4 Bob Karlow ENZO'S Cycling
5 Mike Scalise Verdigris-Village CX
6 Greg Springborn Little Ades / Team Goose Island 312
7 Ken Krebs Verdigris-Village CX
8 Rich Kisseloff Main Street Bicycles Sasquatch Squa
9 Randy Myers Velosmith Bicycle Studio
10 Chris Henning Northbrook Bicycle Club Inc.
11 Michael Kerr The Pony Shop
12 James Nowak ABD Cycling Club
13 Jim Groenhof Verdigris-Village CX
14 Marc Moeller Team Bicycle Heaven
15 Nathan Gayeski
16 James Brady The Pony Shop
17 Frank Lofrano Verdigris-Village CX
18 Randy Koren
19 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
20 Dan Mallek Verdigris-Village CX
21 Dominic Casey Velosmith Bicycle Studio
22 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
23 Andrew Hines Team Mack Racing Assoc. LTD
24 Mike Norman The Pony Shop
25 Ernest Wang Velosmith Bicycle Studio
26 Harlan Thompson The Pony Shop
27 Shon Zeller Team Bicycle Heaven
28 Michael Chiang Alberto's Sport
29 Michael Thomas
30 Chris Kravas EMC2 / Elmhurst Masters
31 Michael Angus Main Street Bicycles Sasquatch Squa
32 James Obrien Alberto's Sport
33 Kyr Gaganidze
34 James Siegele Team Bicycle Heaven
35 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
36 Bob Mazursky Verdigris-Village CX
37 Richard Prodans Alberto's Sport
38 Doug Zell
39 Chris Fellows Rbikes.com / FleetTruckParts.com
40 Tim Gallagher
41 Terry Mcintyre
42 Steve Biedron Mox Multisport
43 Kevin Flowers Wheel Fast Racing
44 Robert Paetsch Northbrook Bicycle Club Inc.
45 Kyle Kershasky Spidermonkey Cycling
46 Jeff Provisor Main Street Bicycles Sasquatch Squa
47 Jason White
48 Kenneth Jurish Team Bicycle Heaven
49 Brian Urban ABD Cycling Club
50 Ramon Rodriguez iii Main Street Bicycles
51 Brian Thornburg
52 Mike Radlicz W2 Racing
53 Reid Montgomery Northbrook Bicycle Club Inc.
54 John Lockwood
55 John Ryan Alberto's Sport
56 Peter Bosma
57 Tiber Scheer xXx Racing
58 Gregory Molnar Flatlandia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 28   Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Warner Verdigris-Village CX
2 David Schrauth The Pony Shop
3 Scott Arrigoni Verdigris-Village CX
4 John Shull Alberto's Sport
5 Gregory Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
6 Tony Pacini ABD Cycling Club
7 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
8 John paul Mccarthy SRAM Factory
9 Steel Bokhof The Pony Shop
10 Fred Schuler xXx Racing
11 James Linn Ten27 Cycling Club
12 Scott Ross
13 William Waters South Chicago Wheelmen
14 Mike Grimm Flatlandia Cycling Team
15 Matthew Paradis Team Bicycle Heaven
16 Alfonso Reyes Heritage Race Club
17 Brian Kavanagh The Pony Shop
18 Duane Higgs Verdigris-Village CX
19 Robert Berg Tower Racing
20 Vincent Boyer Verdigris-Village CX
21 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
22 John Bucksbaum The Pony Shop
23 Timothy Denman Verdigris-Village CX
24 Craig Mckenzie ABD Cycling Club
25 Thomas Kramer Verdigris-Village CX
26 Kevin Mitchell
27 Juan Victoria
28 Chuck Judy Ten27 Cycling Club
29 Thomas Carlson
30 Michael Kelly South Chicago Wheelmen
31 Mike Radlicz W2 Racing
32 Walter Stoops ABD Cycling Club
33 Scott Golas xXx Racing
34 Chris Mailing Ten27 Cycling Club
35 Albert Weigel Verdigris-Village CX
36 Ludwig Montfort ABD Cycling Club
37 John Stainthorp xXx Racing
38 Edward Reed The Pony Shop
39 Elizabeth Markel
40 Ron Sloan
DNF Ross Browne ABD
DNF Mauro Fisher
DNF Wojciech Czerkies
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 20   Cat 4: 14   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
2 Peter Chrapkowski Twin Six
3 Mike Conroy Mox Multisport
4 Lucas Seibel Spidermonkey Cycling
5 Forest Hynes Johnny Sprockets
6 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
7 Dustin Morici Sammy's Bike
8 Robert Higgins Johnny Sprockets
9 Brad Keyes
10 Greg Heck The Bonebell
11 Steve Schafer Verdigris-Village CX
12 Christopher Jensen ROBOTS <
13 Michael Page Verdigris-Village CX
14 Justice Leppanen The Pony Shop
15 Chase Wreyford Tuxedo Thunder Cycling
16 Dan Fuhrmann
17 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
18 Isaac Drew Team Bicycle Heaven
19 Sean Kennedy Johnny Sprockets
20 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
21 Marcus Delgado Mox Multisport
22 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
23 Steven Dickerson Intelligentsia Racing Society
24 Kyle Millns
DNF Stephen Drew Team Bicycle Heaven
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelli Richter PSIMET Racing
2 Tricia Fleischer ABD Cycling Club
3 Danielle Smith Sammy's Bike
4 Corrie Osborne Team Extreme
5 Cady Chintis Les Petites Victoires
6 Lindsay Knight Heritage Race Club
7 Sarah Szefi PSIMET Racing
8 Wendy Gaddey Alberto's Sport
9 Erica Gaddy Half Acre Cycling
10 Katie Isermann PSIMET Racing
11 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
12 Arianna Schafer Verdigris-Village CX
13 Lindsay Zucco PSIMET Racing
14 Claudia Witzig
15 Nancy Heymann Verdigris-Village CX
16 Courtney O'neill xXx Racing
17 Jamie Gavinsmyth Chicago Cuttin Crew
18 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
19 Lynne Arrigoni Verdigris-Village CX
20 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
21 Alex Christofalos Activator Cycle Club
22 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
23 Gina Kenny PSIMET Racing
DNF Mara Baltabols Team Bicycle Heaven
DNF Christine Thornburg Alberto's Sport
DNF Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 21