Log In
2021 NCCX Race #6 Gibsonville • Oct 31 2021 • Gibsonville, NC
Race uploaded by Tyler Ramer csv | json
4
3
4.1
3.2
4.6
Clear, 64 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
3
Moisture
4.1
Accel
3.2
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Boyd Safrit Legion Brewing CX
3 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
4 Joseph Cross Birdsong Brewing Cyclocross Team
5 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
6 Jeff Meier Legion Brewing
7 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
8 Jim Molnar Hammercross
9 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
10 Todd Davis KCOI Boulevard
11 Kenneth Gillie Lexington Bicycle Shop-Pactimo-East
12 Brian Smith
13 Michael O'Brien Mock Orange
14 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
15 Ronald Jester
16 Douglas Ahrens Blue Ridge Cross
17 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
18 Chris Black Berger Hardware Bikes
19 Brian Funk Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Mead Cyclepath
2 Steven Andreaus Constellation Cycling = C2
3 Derek Bateson Team Spoke Cycles
4 Daryl Rains MOB
5 Lonnie Brooks DeOro- Moses Cone- First Citizens/
6 Frank Haranzo Deschutes cyclocross team - Roanoke
7 Chuck Gillis Constellation Cycling pb Inland Con
8 David Fuller GVC/Cycles deOro
9 Steven Baker Revolution Cycle Sports
10 Earl Anderson unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Myers First Flight Devo
2 Levi Porter FreeFly Endurance
3 Kyle Mitchell Deschutes Brewing
4 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
5 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
6 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
7 Jacob Bernas Velocious Sport
8 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project
9 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Widman Jigawatt Cycling
2 Klaas Van kempen NCTC
3 Joe Otto HammerCross
4 Joe Fitzpatrick Pine state coffee
5 Jensen Cervati NCTC
6 Paul Pajerski NC State cycling club
7 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
8 Finote Weldemariam SAU Cycling Team
9 Delane Heath Foothills Cycling
10 Alexander Perrin North Carolina State University at
11 Michael Briles Benissimo
12 Tyler Roe HammerCross
13 James Berkheimer Milligan University
14 Kerry Martin
15 Richard Brandon Rogue Velo Racing
16 Cliff Sherman
17 Ariel Loder
18 Jim Otto HammerCross
19 Chad Quinlan
20 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
21 Braxton Wilson Old North Cycling Team
22 Niko Strauss NCTC
23 Albert Rosales
24 Stephon Beaufort Oak City Cycling Project Race Team
25 Terric Buchanan SAU Cycling Team
26 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
27 Chris Lathrop
28 Barry Evans Hammercross
29 Rick Ash
30 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
31 Josue Ortiz-flores SAU
32 Neal Saxon
33 Trevor Childs Velocious Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 11   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Travis Mathers
3 Noah Brinson HammerCross
4 Hudson Young HammerCross
5 Owen Crowley
6 Isaac Long Constellation Cycling P/B Inland Co
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jensen Cervati NCTC
2 Hunter Hensley Recycles Bike Shop
3 Will Zylstra Velocious Sport
4 Gil Rogerson
5 Bravery Ward HammerCross
6 Austin Boswell
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Peter Hartingh HammerCross
5 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
6 Robert Kelly Velocious Sport
7 Ceadmon Burford Velocious Sport
8 Ryder Molnar Hammercross
9 Gustaf Hamblen Velocious Sport
10 Will Gray
11 Logan Mcdonald HammerCross
Finishers: Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andries Hanekom Team Spoke Cycles
2 Jeremy Yoemans GVC/Cycles de Oro
3 Hansen Su Vuelta/El Deseo
4 Adam Long Constellation Cycling P/B Inland Co
5 Chris Gladora HopFly Cyclocross
6 Nicholas Morosco
7 Neal Caren NCTC
8 Josh Van cleef 12th State Cycling Team p/b Trophy
9 Eric Hunter
10 Jason Jackson 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
11 Craig Young HammerCross
12 Walter Whitfield Ken's Bike Shop
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
2 Vincent Rega
3 Dave Cassen Legion Brewing
4 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
5 Guilford York Ultimate Bicycle
6 Jim Otto HammerCross
7 Don Rose Team HammerCross
8 Matthew Roe Hammer Cross
9 Todd Tuescher Constellation Cycling
10 Ricky Austin
11 Tomas Kelemen birdsong
12 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing
13 Mark Janas SAU Cycling Team
14 Charles Nunn HammerCross
15 Walter Pofahl EC Velo
16 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
17 Barry Evans Hammercross
18 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
19 Robert Tice
20 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
21 David Brown Southeast Velo Racing
22 David Love Birdsong Brewing
23 Ed Gallagher
24 Bevington Steve HammerCross
25 Fred Perrino Mock Orange Bikes
26 Lance Tastet Constellation Cycling p/b Inland Co
27 David Amato
28 Todd Earnhardt
29 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
DNF David Boynton Team HammerCross
DNF Gregory Atchison NCTC
DNF Jay Capers Recycles Bike Shop
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Ibis off Road p/b Eliel Cycling
2 Elijah Johnson Milligan University
3 Eli Woodard North Carolina State University
4 Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
5 Ethan Doherty
6 Christopher Ragland Berger Hardware bikes
7 Isaac Bryant Gateway/Trek
8 Nate Morse
9 Asher Strauss NCTC
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
2 Gil Rogerson
3 James Brown 0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Eli Woodard North Carolina State University
3 Nicholas Barlow The Spook Easy
4 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
5 Will Summer Oak City Cycling Project Race Team
6 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
7 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
8 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
9 Jim Molnar Hammercross
10 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
12 Dwayne Deese Legion Brewing
13 Don Rose Team HammerCross
14 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
15 Ann Kota RRT4G
16 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
DNF Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
DNF Chris Shields Constellation Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Tussey MOB
2 Lynn Weller NCTC
3 Rachael Grant Legion Brewing
4 Patty Shoaf TriClean CX
5 Sue Bransky CRANDIC racing club
6 Alison Weidner Hammercross
7 Holly Spain Sea Weasel Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luca Kaminski NCTC
2 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
3 Chloe Holzapfel 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hadley Molnar Hammercross
2 Nicole Clamann Blue Ridge Cross
3 Hayley White Sea Weasel
4 Caitlyn Davis 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
5 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
6 Jessica Thompson Spokeswomen Racing
7 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
8 Tina Whitfield Ken's bike shop
9 Shelley Molnar Hammercross
10 Bronte Weatherford
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Otto HammerCross
2 Sylvia Nunn HammerCross
3 Brooke Evans Hammercross
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vivienne Myers HammerCross
2 Sophie Whitfield Ken's Bike Shop
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson NCTC
2 Jane Burlew Motion Makers/DARC
3 Erin Necko
4 Kelly Mclaughlin TriClean CX
5 Angelina Stevens Unicorn Racing
6 Hannah Dickson Sycamore Cycles Collective
7 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
8 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
9 Adeline Brinkley Oak City Cycling Project Race Team
10 Hope Ann snyder-walsh Specialized p/b Bobcat Racing
11 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
12 Rebecca Bubp Vogelzang Velo
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6