Log In
Richmond Festival of CX • Oct 24 2021 • Richmond, VA
Race uploaded by Frank Deal csv | json
4.1
1.4
4
3.2
5.2
Partly Cloudy, 67 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
1.4
Moisture
4
Accel
3.2
Tech
5.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kory Robinson
2 Eli Culbertson Miller school
3 Felix Facteau Seven Rivers
4 August Chamot SEAVS/Haymarket
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Culbertson Seven Rivers
2 Raina Logar Seven Rivers
3 Zach Fisher chesterfield chaingang
4 Camille Culbertson Seven Rivers
5 M. Whitfield evans Seven Rivers Country Day School
6 Callum Hamilton Seven rivers country day school
7 Grayson Corradino Seven Rivers School
8 Stratton Deal
9 Ezra Bryant
10 David Darring Charlottesville Racing Club
11 Forrest Chamot
12 William Reeves 360IT Partners
13 Thomas Turpin Rogue Velo
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Presley Evans Miller School of Albemarle
2 William Foster ECE Racing
3 Chris Coleman
4 Ethan Morris dcdevo Racing Academy
5 Gary Bryant
6 Christopher Adams Rogue Velo Racing
7 Mark Mclewee Blue Wheel
8 Noel Medrano DistrictTaco Racing
9 Mike Platania Sweet Spot Cycling
10 James Strane Virginia Beach Wheelmen
11 Ryo Akimoto Miller School of Albemarle
12 Earl Smith Deschutes Brewery Roanoke
13 Jared Ladia Deschutes Brewery
14 Dave Turpin Rogue Velo
15 Jonah Killy
16 Nathan Stover CS Velo
17 Thomas Grinnan Team Carytown Bicycle Company
18 Wilson Hale
19 Sam Park
20 Kory Robinson
21 Samuel Lang
22 Sean Shanks
23 John Messersmith
DNF Travis Hall
DNF Christian Sheridan BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
DNF Travis Steber
DNF Brandon Davis
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 13   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Martinek Vt Fot
2 Brenton Carson
3 Mark Mclewee Blue Wheel
4 Samuel Lang Colonial Revolution/Fat Frogs Racin
5 James Strane Virginia Beach Wheelmen
6 Chandler Evans Seven Rivers Country Day School
7 Jared Ladia Deschutes Brewery
8 James Collins THR Cycling
9 Dave Turpin Rogue Velo
10 Jeff Rominger Charlottesville Racing Club
11 Scott Evans Kenmore Envelope Co.
12 Stephen Smiley Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
13 Travis Steber
14 Brad Hemp
15 Chris Thorpe Average Pull
16 Bradley Harger Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
17 Samuel Dworetzky RollCallRVA
18 William Lyddane Bike Gang Gang
19 Lloyd Blake
20 Andrew Booden East Coast Elite
21 Michael Phillips
22 Nathan Ayers Full Spectrum Racing
23 Ryan Edwards Full Spectrum Racing p/b Coqui Cycl
24 Oliver Dimalanta THR Cycling
25 Alex Mcmahon I generally make bad line choices
26 Peter Morgan Tula Racing
27 Nikolai Braun
28 Steven Hendricks Virginia Beach Wheelmen
29 Kyle Watson Team Hampton Roads
30 Christopher Soova THR Cycling
31 Brandon Davis Team Carytown Bicycle Company
32 Josh Flood
33 Paul Hahn
34 Brian Reeves THR Cycling
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 18   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Buehring Deschutes Brewery
2 Adam Northup Carytown
3 Zac Culbertson Cold Country Salmon
4 Eric Crandell Rogue Velo Racing
5 Dave Turpin Rogue Velo
6 John Emanuel Outpost Richmond
7 Steve Harris The DAVE
8 Chad Holm
9 Andre Randolph Bike Works Racing
10 John Mcmillan HOTWIRE / ALKI VELO CLUB
11 Sean Yeager Altius Cycling Team
12 Nathan Ayers Full Spectrum Racing
13 Sean Shanks
14 Neil Landini Full Spectrum Racing
15 Josh Flood
DNF Scott Evans Kenmore Envelope Co.
DNF Tom Jeffrey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Parmain American Flyers
2 Paul Livelli Sportif Coaching Group
3 Thomas Richeson Design Physics Racing
4 Scott Paisley Blue Wheel Bikes
5 Jim Fisher Design Physics Racing
6 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling
7 Thomas Grinnan Team Carytown Bicycle Company
8 Thomas Craney Sweet Spot Cycling
9 Christian Sheridan BRC Racing p/b Reynolds GM/Subaru
10 James Revere n/a
11 Ryan Laramore
12 Matthew Marchal Altius Cycling Team
13 Nick Blend Richmond Velo Sport
14 Tom Brookfield Altius Cycling Team
15 Frank Smith
16 Steve Zanetti none
17 Oscar Ruiz Altius Cycling Team
18 Mike Jinks BikeWorks Racing
19 Dirk Servine
20 Matthew Mega
21 Brian Ezzelle Sweet Spot Cycling
DNF Andrew Booden East Coast Elite
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sait Arana
2 Grant Fanning Crosshairs Cycling
3 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling wrapped in Vie13
4 Frank Deal Deschutes Brewery
5 Paul Livelli Sportif Coaching Group
6 Mike Buehring Deschutes Brewery
7 Charles Parmain American Flyers
8 Garnet Vertican
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Fanning Crosshairs Cycling
2 Gary Bryant
3 Graham Costa THR Cycling
4 Robert Suydam Outpost
5 Brian Beckmann Sweet Spot Cycling
6 Wilson Hale
7 Peter Morgan Tula Racing
8 Brandon Davis Team Carytown Bicycle Company
9 Christopher Cobbs
DNF Elwood Glass Cutaway x One South
DNF Jeremiah Still Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Conley Sweet Spot Cycling
2 Maggie Barton Sweet Spot Cycling
3 Erica Cline
4 Teresa Brusadin THR Cycling
DNF Heather Lang
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Fisher Miller School of Albemarle
2 Heather Lang Colonial Revolution/Fat Frogs Racin
3 Zanna Logar Miller School of Albemarle
4 Alice Hoskins Miller School of Albemarle
5 Alexandria Gagnon
6 Bridget Ciambotti Miller School of Albemarle
7 Claire Sands RAR Richmond
8 Addie Johnson RollCallRVA
9 Kristi Walker RUSH Cycling Co
10 Katrina Lyddane Bike Gang Gang
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denelle Grant Flying Frog Racing/Coqui Cyclery
2 Bobbi Pal RVA Racing
3 Erica Cline
4 Maggie Barton Sweet Spot Cycling
5 Teresa Brusadin THR Cycling
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Jordan 3T / Q + M
2 Erin Silliman Sweet Spot Cycling
3 Mary Still Rogue Velo Racing
4 Michelle Adams Los Locos
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1