Log In
GO Cross presented by Deschutes Brewery • Nov 14 2020 • Roanoke, VA
4.8
5.2
5.3
4.1
2.8
Clear, 59 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
5.2
Moisture
5.3
Accel
4.1
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gus Walker Industry Nine
2 Adrian Groman Rock Creek Velo
3 Ethan White Recycles Bike
4 Lukas Brandt Baltimore Youth Cycling
5 Noah Sunde
6 Robert Berry Star City Cycling
7 Alex Reichmann Rock Creek Velo
8 Parks Harrison Carolina Pedal Works
9 Camden Tolentino
10 Ashton White AW5 Racing
11 Brydon Patschke Baltimore Youth Cycling
12 Ben Elmore Abingdon Composite
13 Jensen Cervati NCTC
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Groman Rock Creek Velo
2 Jacob Hines Baltimore Youth Cycling
3 Henry Schumm Star City Cycling
4 Harrison Morosco Velocious Sport
5 Baxter Caress NC Triathlon and Cycling
6 Alexander Sarkisov Rock Creek Velo
7 Ian Marks Baltimore Youth Cycling
8 Jackson Vaughn NCTC
9 Drew Brislin Star City Cycling
10 Jonas Juusola-fitzpatrick Bike Doctor Juniors
11 Ethan Morris DC Devo
12 August Chamot Velofix
13 Ethan Mccorkle Star City Cycling
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Austin walker iv Industry Nine Cycling Team
2 Christopher Scallion
3 Mike Buehring Deschutes Brewery
4 Nathan Kerr Deschutes Brewery
5 Garnet Vertican Tote and Kari
6 Frank Deal Deschutes Brewery
7 Scott Richardson Richardsonclassicrenovations
8 Jake Fox Bike Doctor Junior Cycling Club
DNF Neil Landini Full Spectrum Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Parmain Team Soundpony p/b Triad Bank
2 Ronald Glowczynski American Flyers Racing
3 Thomas Richeson Design Physics Racing
4 Zachary Wills Massage Envy Racing
5 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
6 Scott Staubach Greensboro Velo
7 Brian Funk Team Spoke Cycles
8 Boyd Safrit Legion Brewing CX
9 Michael Shipp East Coast Bicycles
10 Paul Curley Spin Arts/American Lung Association
11 Fred Wittwer Sweet Spot Cycling
12 Frank Haranzo Deschutes Cyclocross Team - Roanoke
13 Todd Earnhardt
14 James Lee
15 Jake Fox Bike Doctor Junior Cycling Club
16 Edward Dishong Guipago Custom Cycles
17 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
18 Phil Graves MatchBurner CX
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Werner Kona CX Team
2 Andrew Strohmeyer CXHairs Devo : Trek Bikes
3 Merwin Davis Cycle-Smart
4 Andrew Giniat Pony Shop p/b KPMG
5 Clayton Travis Team Skyline
6 Asher Tilghman dcdevo Racing Academy
7 Owen Brenneman CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
8 Thomas Carey East Coast Elite
9 Evan Coleman Baltimore Youth Cycling
10 Wesley Haggstrom
11 Eli Woodard
12 Gorgi Popstefanov EuroCyclingTrips-CMI Pro Cycling
13 Christopher Scallion
14 Calvin Hinkle Hammercross
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Strauss NCTC
2 Logan Douglas Foothills Cycling
3 Mike Petrikonis Blackwater Bike Shop Factory Race T
4 David Davenport Velocious Sport P/b Crumley Roberts
5 William Foster Old Dominion University
6 Chris Coleman
7 Jeff Meier Legion Brewing
8 Jeff Schauland Deschutes Brewery
9 Niko Strauss NCTC
10 Jensen Cervati NCTC
11 James Strane
12 Ryan Laramore
13 Chuck Pistole Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
14 Andy Mitchell Excite Bikes
15 Dave Cassen Legion Brewing
16 Davy Overcash
17 Barry Defibaugh Bike Doctor Frederick
18 Paul Espanol VeloPigs
19 Eric Golike Revenge of the Plum Smugglers
20 Michael Schnell
21 Rodrigo Perea North Carolina Triathlon and Cyclin
22 Neal Caren NC Triathlon and Cycling
23 Eric Spina Giant Wake Forest NC
24 Mark Harrel 0
25 Aczuan Ragland
26 Fabrice Beaulieu Fellowship of Christian Athletes
27 Freddie Shashaty Liberty University
28 Jordan Gates
29 Frank Fitzpatrick Bike Doctor Frederick
30 Phil Brown Hull Tigers Cycling
31 Tristan Curtis Frederick Velo Club/Bike Doctor Fre
32 Neil Landini Full Spectrum Racing
33 Oscar Echeverri Rogue Velo Racing
34 Austin Murray
35 Nicholas Morosco
36 John Hitchins
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 18   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Velocious Sport
2 Mike Buehring Deschutes Brewery
3 Eli Woodard
4 Will Summer Oak City Cycling Project Race Team
5 Chuck Pistole Blue Ridge Cyclery Racing p/b Reyno
6 Eric Golike Revenge of the Plum Smugglers
7 Fabrice Beaulieu Fellowship of Christian Athletes
8 Joseph Laciny Joe's Bike Shop Racing Team
9 Paul Espanol VeloPigs
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Lukens American Flyers
4 Lorri Warlick
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
2 Irina Sarkisov
3 Cara Schultz Team Bikenetic
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Arensman Blue Ridge Cross
2 Emily Shields Ken's Bike Shop
3 Katherine Sarkisov CXHairs Devo / TREK BIKES
4 Erica Zaveta 3G BC
5 Sabrina Hayes SEAVS / Haymarket
6 Johanna Neuber Rogue Velo Racing
7 Brooke Lyman
8 Evie Edwards
9 Sydney Wenger Summit Freewheelers
10 Ella Dishong Guipago Custom Cycles
11 Abby Walker Industry Nine
12 Patty Shoaf Team Hammer Cross
13 Ella Brenneman CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
14 Kelly Mclaughlin Team Hammer Cross
15 John Paul amalong Kelly Benefit Strategies Elite-Devo
16 Ronald Glowczynski American Flyers Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov DC Devo
2 Alyssa White AW5 Racing
3 Molly Dishong Guipago Custom Cycles
4 Allison Duvall Deschutes Brewery
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Smith Deschutes Brewery
2 Kate Workman Baltimore Youth Cycling
3 Margo Workman Team BBC
4 Tonya White AW5 Racing
5 Silvana Alfieri NC State Cycling
6 Kristen L. sheldon Legion Brewing
7 Connie Ferrell
8 Victoria Ruppenthal Baltimore Youth Cycling
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 3