Log In
Tailwind Racing Lake Orion High School - Day 1 • Nov 23 2013
2.6
4.2
6.2
3.4
3.4
Clear, 27 degrees, wind 17 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
2.6
Beers
4.2
Moisture
6.2
Accel
3.4
Tech
3.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trever Kingsbury
2 Jesse Gould
3 Harvey Elliott Ann Arbor Velo Club
4 Joseph Seidl KLM/Cold Stone
5 Ryan Katulic KLM/Cold Stone
6 Landall Proctor Detroit Endurance Lab
7 Alex Huyghe Team O2
8 Max Staran Wolverine Sports Club
9 Brandon Goocher Maumee Valley Wheelmen
10 Jim Goerlich Team Sandbag
11 Chad Rector
12 Greg Johnson Flying Rhino Cycling Club
Finishers: Cat 3: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Gibbs Trails Edge Cycling Team
2 Scott Goocher
3 Mark Bugnell Velvet Elvis Cycling
4 Stephan Ziermann
5 Wendell Delvalle Cycle To Fitness Racing Greyhounds
6 Alex Gonzalez KLM/Cold Stone
7 David Moore Cycletherapy
8 Greg Giles Cycle To Fitness Racing Greyhounds
9 Jason Cotter
10 Mark Caffyn MPI- Main Street Racing team
11 Andrew Wisniewski Cycle To Fitness Racing Greyhounds
12 Christopher Cischke Twin Six
DNF Vincent Cirilo
DNF Derek Hill Cycletherapy- MI
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Olin RBS CYCLING TEAM
2 Chris Winkler Ann Arbor Velo Club
3 Ed Serrat Cycletherapy
4 Tim Faas Wolverine Sports Club
5 Bryan Waldman CFT-Sinas Dramis Law
6 Kenneth O'day
7 Eric Fernando
8 Tom Clark
9 Brian Gillies
10 Alexander Gaulin Flying Rhino Cycling Club
DNF Michael Green Bikeman.com
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephan Ziermann
2 Matt Elser
3 Andrew Sics
4 Shaun Welch
5 Elliot Sarnacki
6 Tyler Carlton
7 Jeremy Meyersieck Team O2
8 James Jackovatz
9 Ryan Slomka
10 Jonathon Vibbart
11 Michael Brokenshire Flying Rhino Cycling Club
12 Paul Steigerwald
13 Gary Mudd
14 Edwin Ho Wolverine Sports Club
15 Mark Mcculloch
16 Ryan Younan Flying Rhino Cycling Club
17 Nicholas Childers
18 Jason Miller Ann Arbor Velo Club
19 Curt Potocki Team Sandbag
20 Jared Smerecki
DNF Matt Bully Squadra Coppi
DNF Tom Demay Velvet Elvis Cycling
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Zatek
2 Craig North Ann Arbor Velo Club
3 Jay Jones Cycletherapy
4 John Krauss
5 Michael Boruszok KLM/Cold Stone
6 Chris Donnelly Cadieux Bicycle Club
7 David Homann
8 Dennis Willyard KLM/Cold Stone
9 Tom Lawrence
10 Jeff Hencher
11 Thomas Sawyer Revolution Racing
12 Jeffery Hill Flying Rhino Cycling Club
13 Thomas Welch
14 Robert Hair Flying Rhino Cycling Club
15 Dave Tholen
DNF Martin Burk Revolution Racing Cycling Team
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Ginsberg Michigan Cycling Club
2 Joshua Matthews
3 John Hubbard
4 Thobias Bjork
5 Jeremy Mack
6 Ezra Henry
7 A-o Wood
8 Paul Woodrufff
9 Jack Mcintyre
DNF Zhao Chen
DNF Roger Mausolf
DNF Joshua Harvey
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Baumann Wolverine Sports Club
2 Scott Hoffner Team Priority Health
3 Aaron Beebe BISSELL-ABG-GIANT
4 Peter Mogg
5 Jeff Weinert Wolverine Sports Club
6 John Osgood Team Sandbag
7 Bryan Underwood Wolverine Sports Club
8 Peter Thompson
9 Jim Hilditch Cycle To Fitness Racing Greyhounds
10 Alex Monte-sano Two Wheel Tango Cycling Club
11 Brian Wachlarz Ventus Cycling Team
12 Thomas Barrett Ann Arbor Velo Club
13 Todd Greene KLM/Cold Stone
14 Raymond Auger Cycle-Smart
15 Collin Snyder Kids Race Sports Development
16 Cory Stange Bissell/ABG Cycling Club
17 Patrick Russell Wolverine Racing/ACFStores.com
18 Simon Bailey Two Wheel Tango Cycling Club
19 Michael Seaman
20 Jarod Makowski
21 Adam Mcintyre Bissell/ABG Cycling Club
22 Rich Stark Two Wheel Tango Cycling Club
23 Todd Frerichs KLM/Cold Stone
24 John Bieda
DNF Benjamin Christian Cycletherapy
DNF Andy Fedewa Flying Rhino Cycling Club
DNF Chad Wells
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 3: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Russenberger
2 George Dering
3 Patrick Reed
4 Alexander Hill
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Oliver Wissman Flying Rhino Cycling Club
2 Jacob Shook
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Russell Wolverine Racing/ACFStores.com
2 Collin Snyder Kids Race Sports Development
3 Michael Seaman
4 Mark Wolowiec Flying Rhino Cycling Club
5 Rich Stark Two Wheel Tango Cycling Club
6 Brian Stoeckel
7 Todd Ace Cycle To Fitness Racing Greyhounds
DNF Michael Green Bikeman.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Paterson Wolverine Sports Club
2 Sue Stephens
3 Anne Schwartz Flying Rhino Cycling Club
4 Adrienne O'day
5 Vanessa Stauffer
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Mack
2 Erin Robertson Wolverine Sports Club
3 Rebecca Wissman Tailwind Racing
4 Sarah Mcintyre REAL WOMEN TRI
5 Laura Fletcher
6 Leslie Skora
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2