Log In
Bravane CX • Oct 30 2021 • Clearwater, MN
0
0
0
0
0
Partly Cloudy, 48 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anton Smirnov University of Minnesota 1:03:33.3
2 John Heinlein iii Dunk Squad 1:03:33.4
3 Peter Olejniczak Dunk Squad 1:03:42.7
4 Dominic Talerico Wolftooth Components 1:03:43.7
5 Nicholas Lemke KUHL Cycling Team 1:05:49.7
6 Tyler Stein DNA Cycling 1:07:47.1
DNF Jake Helmbrecht Freewheel Bike 0:38:23.4
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 1:05:07.4
2 Ethan Nelson Saint Paul Bicycle Racing Club 1:06:04.7
3 Eli Shank One On One 1:06:37.2
4 Andy Englesmith 1:07:39.9
5 Satchell Mische richter 1:08:36.5
6 Daniel Nelson 1:03:42.9
7 Eamon Ohara 1:03:43.1
8 Paul Krumrich Donkey Label Racing 1:04:56.8
9 David Smith Tacocat Racing 1:06:11.1
10 Andrew Hudacek One Ten Racing 1:08:29.4
11 Chris Gibbs CTCC/LCR 1:08:55.3
DNF Blake Nelson Synergy 0:52:51.1
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Englesmith 0:44:51.7
2 Daniel Nelson 0:45:14.3
3 Evan Giannobile 0:45:19.6
4 Kyle Rickert Donkey Label 0:45:51.0
5 Brian Jones Beyond Category Coaching 0:45:54.6
6 Zachary Schuster 0:46:33.0
7 Brian Sprague 0:46:50.0
8 Blake Nelson Synergy 0:46:54.6
9 Alex Walsh Freewheel Bike 0:46:56.8
10 Eric Sundstrom Christian Cycling 0:48:08.4
11 Alex Knutson Fulton Racing 0:48:10.7
12 Cole Stiegler Top Natchez Racing 0:48:44.8
13 Owen Eerdmans 0:48:59.5
14 Jon Friedell Kenwood Racing 0:49:55.1
15 Brad Ingles Omnium Racing 0:51:34.7
16 Keith Johnson Birchwood Cycling Team 0:45:16.2
17 Robert Ogren The Fix Studio 0:45:45.6
18 Eliott Schloetel 0:46:47.3
19 James Berg 0:51:01.3
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Walsh Freewheel Bike 0:31:02.8
2 John Sullivan THC 0:31:35.2
3 Andrew Nelson 0:32:00.6
4 Guy Smith 0:32:50.2
5 Joseph Renier Turn Takers 0:33:28.8
6 Tyler Abfalter 0:33:58.0
7 Alan Klein Midtown 0:34:47.3
8 Ted M hintz 0:34:47.6
9 Willem Bastiaens Chilkoot Racing 0:34:53.8
10 Kevin Bourgeault University of Minnesota cycling tea 0:36:06.8
11 Andrew Dayton 0:36:27.4
12 Andrew Lageson Tacocat Racing 0:36:31.6
13 Burke Minahan 0:37:28.6
14 Robbie Halvorson n/a 0:31:36.6
15 Matthew Brownson 0:33:22.1
16 Skyler Schwendeman 0:36:53.3
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Nelson 0:31:02.7
2 David Nagel Midtown 0:36:21.5
3 Nate Zumach LaCorvus 0:37:42.3
4 James Berg 0:31:14.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Decker NorthStar Development 0:28:18.3
2 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 0:29:38.8
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling 0:24:58.0
2 Pierce Meyer MNJRC 0:27:01.9
3 Lucien Randolph 0:30:54.4
4 Dan Reimann MNJRC 0:32:27.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Rickert Donkey Label 0:26:47.7
2 Elliott Back Oklahoma Flyers 0:31:35.9
3 Torben Krumrich Donkey Label Racing 0:33:19.0
4 Oliver Rients KUHL Cycling Team 0:36:12.9
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Nelson Peace Coffee Racing 0:42:52.3
2 Peter Maxwell 0:43:30.7
3 Keith Bianchi Saint Paul Bicycle Racing Club 0:44:07.2
4 Joseph Dundee 0:44:33.6
5 Thomas Manderfeld Fitzharris 0:44:48.0
6 Ladric D'schommer-grant THC 0:45:22.7
7 Michael Groskreutz Fulton Racing 0:46:40.5
8 Erik Sorensen 0:46:47.9
9 Tyler Abfalter 0:46:48.7
10 William Kuster Minnesota Masters Cycling (MMC) 0:47:46.6
11 Chris Erickson Erik's Bike Shop 0:48:43.3
12 Mark Rathbun 0:48:49.0
13 Christopher Veum Midtown 0:49:06.1
14 Jake Helmbrecht Freewheel Bike 0:42:58.7
15 David Nagel Midtown 0:43:22.0
16 Mark Mlinar Flanders MBRC 0:46:13.0
17 Robert Ogren The Fix Studio 0:47:13.9
18 Mark Considine 0:48:08.0
19 Alan Klein Midtown 0:42:54.5
20 Tom Bengel 0:44:39.2
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Westmoreland Gear West 0:45:28.0
2 Barry Tungseth THC 0:45:42.0
3 John Sullivan THC 0:47:42.0
4 Andrew Hudacek One Ten Racing 0:42:58.5
5 Chris Petersen THC*inc. 0:45:06.7
6 Andrew Dayton 0:45:28.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Bastiaens 0:35:16.3
2 Kate Hanson Team Recess 0:28:16.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonia Pond Freewheel Bike 0:47:03.1
2 Anna Luckow 110 Racing 0:52:49.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Santiago Corpse Whale Racing 0:49:10.8
2 Ashley Busack Tonka Cycle & Ski 0:49:41.6
3 Veronica Hudacek One Ten Racing 0:50:57.5
4 Gabrielle Russell 0:48:32.6
5 Erin Porter Corpse Whale Racing 0:49:10.1
Finishers: Cat 3: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tricia Tofte Fulton Racing 0:52:19.3
2 Atsuko Fukushi Tacocat Racing 0:51:59.9
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikki Munvez 0:29:52.7
2 Emma Schultz 0:30:41.0
3 Anna Truong 0:32:45.3
4 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 0:35:08.2
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Ingles 0:25:01.4
2 Alma Teske 0:25:21.1
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Ingles 0:32:24.0
2 Penelope Rients 0:35:18.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek One Ten Racing 0:48:04.1
2 Anna Matthews Team Recess 0:50:41.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1