Log In
2021 NCCX Race #3 Raleigh (Lions Park) - pb BMW • Oct 10 2021 • Raleigh, NC
4.8
3.8
3
2.9
4.1
Overcast, 70 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
3.8
Moisture
3
Accel
2.9
Tech
4.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Cole First Flight Devo
2 Caleb Mccaskill Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
4 Eric Crandell Rogue Velo Racing
5 Tom Vaquera Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwayne Dixon Team Jigawatt
2 Asher Strauss NCTC
3 Blake Norman Jiggawatt Cycling
4 Nelson Beimfohr Cumberland Valley Collective
5 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
6 Jacob Bernas Velocious Sport
7 Perry Andre Team Somerset
8 Ethan White Recycles Bike Shop
9 Mark Deutsch Oak City Cycling Project Race Team
10 Nicholas Survoy Oak City Cycling Project
11 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
12 Bill Wenner Old North Cycling
13 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
14 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elias Dietrich Mission Devo Cycling p/b Tyler Perr
2 James Spencer
3 Colton Tickle Jigawatt Cycling
4 Caleb Mccaskill Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Joe Fitzpatrick Pine state coffee
6 Edward Porter Oak City Cycling Project Race Team
7 Joe Otto HammerCross
8 Klaas Van kempen NCTC
9 William Myers First Flight Devo
10 Wade Buchheit East Chapel Hill HS
11 Benjamen Shrewsberry Cumberland Valley Collective
12 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
13 Trevor Childs Velocious Sport
14 Delane Heath Foothills Cycling
15 Michael Briles Benissimo
16 Tyler Roe HammerCross
17 Tray Pittman Velocious sports
18 Finote Weldemariam SAU Cycling Team
19 Kerry Martin
20 Jackson Moore Bike Cycles
21 Riley Smith
22 Richard Brandon
23 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
24 Brandon Valentine - parris SAU Cycling/Velocious Sport
25 Cliff Sherman
26 Niko Strauss NCTC
27 Ian Bundy Constellation Cycling
28 Nicolas Huffman Oak City Cycling
29 Braxton Wilson Old North Cycling Team
30 Jim Otto HammerCross
31 Adam Riddle
32 Chris Gladora HopFly Cyclocross
33 William Garner 12th State Cycling Team p/b Trophy
34 William Bryan
35 Chris Lathrop
36 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
37 Rick Ash
38 David Fuhrer Newtype Cycling
39 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
40 Bevington Steve HammerCross
41 Neal Saxon
DNF Evan Elk Team Hammer Cross
DNF Chad Quinlan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 22   Cat 5: 16   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Casper Appalachian State University Cyclin
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terric Buchanan SAU
2 Josue Ortiz-flores SAU
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Brinson HammerCross
2 Willie Boynton Southern Energy Management
3 Travis Mathers
4 Ignacio Perea North Carolina Triathlon and Cyclin
5 Owen Williams Team Hammercross
6 Isaac Long Constellation Cycling P/B Inland Co
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hensley Recycles Bike Shop
2 Calvin Berger Berger Hardware Bikes
3 Will Zylstra Velocious Sport
4 Jensen Cervati NCTC
5 Rodrigo Perea North Carolina Triathlon and Cyclin
6 Jackson March
7 Tommy Tuescher Constellation Cycling
8 Isaac Flood Constellation Cycling pb Inland Con
9 Nicholas Dasilva NCTC
10 Joshua Amato
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Harrison Morosco Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Jensen Riddle
5 Hunter Dempsey Jigawatt Cycling
6 Robert Kelly Velocious Sport
7 Henry Black Black and Jones
8 Guillermo Perea North Carolina Triathlon and Cyclin
9 Jasper Nunn Duke University
10 Ceadmon Burford Velocious Sport
11 Gustaf Hamblen Velocious Sport
12 Logan Mcdonald HammerCross
13 Ryder Molnar Hammercross
14 Will Gray
Finishers: Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Soren Johnson
2 Jonathan Kelly
3 Andries Hanekom
4 Luke Mcmurtrey
5 Neal Caren
6 Phil Watson
7 Hansen Su
8 Mark Edwards
9 Chris Shields
10 Adam Long
11 Jeremiah Still
12 Nicholas Morosco
13 Jason Pendse
14 Josh Van cleef
15 Eric Hunter
16 Nathan Cuka
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Pittman Crosstown Velo
2 Robb Peterson Cycleworks
3 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
4 Brian Funk Team Spoke Cycles
5 Brad Reed Team Rize
6 Philip Kielty
7 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
8 Barney Baxter Revolution Cycling
9 Boyd Safrit Legion Brewing CX
10 David Gerrer NCCX
11 Dwight Smith
12 Kenneth Gillie Lexington Bicycle Shop-Pactimo-East
13 Todd Davis KCOI Boulevard
14 Steven Andreaus Constellation Cycling = C2
15 Peter Hymas
16 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
17 Michael O'Brien Mock Orange
18 Randy Murray Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Meier Legion Brewing
2 Brian Smith
3 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
4 Ronald Jester
5 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
6 Dave Cassen Legion Brewing
7 Joe Briscoe Constellation cycling
8 Chris Black Berger Hardware
9 Matthew Roe
10 Jim Otto HammerCross
11 Peter Abraham St Augustine's University
12 Charles Ball Team Bottom Split Cycling
13 Mark Janas Saint Augustine's University
14 Marc Sachdev Old North Cycling Team
15 Todd Tuescher Constellation Cycling
16 David Boynton Team HammerCross
17 Barry Evans Hammercross
18 Gary Jackson
19 David Amato
20 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
21 Walter Pofahl EC Velo
22 Charles Nunn HammerCross
23 Ed Gallagher
24 Stephen Knight Constellation pb Inland Constructio
25 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
26 Evan Myers HammerCross
27 Lance Tastet Constellation Cycling p/b Inland Co
28 John Bauer
29 David Love Birdsong
30 Todd Earnhardt
31 Bevington Steve HammerCross
32 Fred Perrino Mock Orange Bikes
33 Robert Tice
34 Bryan Hight Charlotte Sport Cycling/ The Cycle
35 Philip Amalong Constellation Cycling p/b Inland Co
36 Andy Brown
37 James Caraway Crazy Pumpkin Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daryl Rains MOB
2 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
3 Todd Thornton Constellation Cycling
4 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
5 Chuck Gillis Constellation Cycling pb Inland Con
6 Wiliam Johnson
7 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
8 Steven Baker Revolution Cycle Sports
9 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
10 Earl Anderson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Ibis off Road p/b Eliel Cycling
2 Dylan Richardson Brevard College Cycling
3 William Hardin Velocious Sport
4 Lucas Livermon Bell Lap/Fitter p/b Dogwood Cyclewo
5 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
6 Garret Thompson Oak City Cycling Project Race Team
7 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
8 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
9 Ethan Doherty
10 Keith Handlon Jigawatt Cycling
11 Matthew Warren ONTO p/b Hincapie Racing
12 Calvin Hinkle Hammercross
13 Joseph Alachoyan Velosports Racing
14 Eli Elk Team Hammer Cross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 8   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
2 Parker Tinsley HopFly Cyclocross
3 Will Summer Oak City Cycling Project Race Team
4 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
5 Bill Wenner Old North Cycling
6 Jim Molnar Hammercross
7 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
8 Todd Thornton Constellation Cycling
9 Kyle Boggess
10 Kenneth Metzger Oak City Cycling
11 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
12 Christopher Polage
13 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
DNF Eric Hunter
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ada Watson NCTC
2 Adeline Brinkley Oak City Cycling Project Race Team
3 Riley Pearman Blue Ridge Cross
4 Savannah Sill Hopfly Cyclocross
5 Chloe Holzapfel 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
6 Holly Spain Team SeaWeasel
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayley White
2 Hadley Molnar Hammercross
3 Caitlyn Davis
4 Nikki Steinsiek
5 Ali Otto HammerCross
6 Kasey Joiner
7 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
8 Brooke Evans Hammercross
9 Ashley Brandon
10 Amy Luebbering Team Sticky Fingers
11 Kristine Urrutia NCTC
12 Shelley Molnar Hammercross
13 Kelly Saxon
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vivienne Myers HammerCross
2 Gemma Edwards The Inga Thompson Foundation
3 Jade Joiner
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Shoaf TriClean CX
2 Lynn Weller NCTC
3 Naomi Haverlick Hammer Nutrition
4 Alison Weidner Hammercross
5 Tanya Harris Team Spokescycle
6 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Burlew Motion Makers/DARC
2 Kelly Mclaughlin TriClean CX
3 Skylar Bovine CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
4 Erin Necko
5 Mary Still Rogue Velo Racing
6 Evie Edwards Inga Thompson Foundation/Save Women
7 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross
8 Nina Mastandrea GRITS: Girls Racing in the South
9 Darcy Grimes Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
10 Lorri Warlick Mock Orange Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3