Log In
2022 NCCX Race# 5 Winston Salem (Sunday) - pb BMW • Oct 30 2022 • Winston-Salem, NC
5.4
2
4.4
4.6
4.8
Overcast, 54 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
2
Moisture
4.4
Accel
4.6
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Shoemaker Velocious Sport
2 Robert Kelly Velocious Sport
3 Oliver Jensen HammerCross
4 Ryder Molnar Hammercross
5 Vivienne Myers HammerCross
6 Peter Hartingh HammerCross
7 Leo Edwards GVC/Cycles de oro
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Dempsey Velocious Sport
2 Jensen Riddle Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Ethan Larsen NA
5 Henry Black Berger Hardware Bikes
6 Owen Crowley HammerCross
7 Dylan Abernathy Team HammerCross
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willie Boynton Team HammerCross
2 Coleman Files Velocious Sport Cycling
3 Andrew Mcintyre
4 Kalib Atkins Velocious Sport
5 Jackson Steffens Black Flag Racing
6 Nathan Farmer Farmer Cycles
7 Ben Allen FreeFly Endurance Coaching
8 Hudson Young HammerCross
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Mcentire HopFly Racing
2 Ethan White Benissimo Cycling
3 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
4 Ada Watson NCTC
5 Kyle Kimball
6 Joe Fitzpatrick OCCP
7 James Edwards Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
8 Mark Deutsch Oak City Cycling
9 Jensen Cervati NCTC
10 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
11 Justin Terry 12th State Cycling Team P/B Trophy
12 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
13 Tyler Claar
14 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Hensley Benissimo Cycling
2 Kalib Atkins Velocious Sport
3 Stephen George Cycles De Oro
4 Michael Briles Benissimo
5 Eric Ernst Youngblood Bicycles
6 Jason Green Cycles De Oro
7 Zachary Atala Wake Forest Cycling Team
8 Will Zylstra Velocious Sport
9 Daniel Worley Asheville Bicycle Company
10 Michael Dep 12th State Cycling Team p/b Trophy
11 Nathan Mogilski
12 Adam Riddle Velocious Sport
13 Baxter Caress NCTC
14 Robert Yamnicky Squeezers BC
15 Matt Allenbaugh
16 Kit Bjerk Velocious Sport
17 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
18 Benjamin Hoyt
19 Michael Garzon The Bike Gallery
20 Barry Evans US Military Endurance Sports
21 Albert Rosales HopFly Cyclocross
22 Simon Rice
23 Parrish Matthews 0
24 Austin Boswell
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coleman Files Velocious Sport Cycling
2 Micah Tennant
3 Jerry Jones
4 Jaime Cardenas sanchez Wake Forest Cycling Team
5 John Grubbs Wake Forest Cycling Team
6 Connor Donigian Wake Forest Cycling Team
7 Philip Flynn Rock Hill Bicycle Club
8 Jamie Arkfeld Team 1811
9 Adam Fernbach Mock Orange Bikes
10 Mitchell Harris Wake Forest Cycling Team
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dylan Richardson Brevard College Cycling
2 Kyle Mcdonald Brevard College
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Atala Wake Forest Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Harris Wake Forest Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Handlon Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
2 Robert Barnard Revolution Cycles NC
3 Robert Marion Cycleworks Performance Bicycle Shop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Mcmurtrey
2 Mark Rogerson
3 Soren Johnson
4 Mark Zhu
5 Raul Gutierrezgarcia
6 John Emanuel
7 Mark Edwards
8 Christopher Huggins
9 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Mogilski
2 Brian Carter Revolting Cogs
3 Trevor Hughes Bespoke Cyclery
4 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
5 Corbitt Bourne Foothills Cycling
6 Josh Van cleef 12th State Cycling Team p/b Trophy
7 Nicholas Morosco
8 Kelley Montoya Partypace
DNF Ian Bundy Constellation Cycling
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Campos
2 Daniel Odermatt
3 Jeremy Serkin
4 Curtis Dietrick
5 Morten Jensen
6 Christopher Prevatte
7 Craig Young
8 Thad Johnson
9 Jerry Jones
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
2 Dariusz Tyborowski Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Brad Reed Team Wellrabbit
4 Robb Peterson Cycleworks
5 Garnet Vertican toteandkari.com
6 Robert Mobley Well Rabbit
7 Timothy Hopkin North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
8 Joseph Cross Birdsong Brewing
9 Jonathan Dubel LSV/KELLY Benefits
10 Todd Davis KCOI Boulevard
11 David Gerrer North Carolina Cyclocross / NCCX
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Egan Legion Brewing p/b Bike Source
2 Delane Heath Foothills Cycling
3 Jim Molnar Hammercross
4 Jeff Meier Legion Brewing
5 Brian Smith Legion Brewing CX
6 Boyd Safrit Legion Brewing CX
7 Chris Black Berger Hardware Bikes
8 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
9 Jim Otto HammerCross
10 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
11 Geoffrey Wile Red Kite Bicycle Studio
12 Ronald Jester Crossroads Cycling
13 Kevin Freeman Great Pisgah Cattle Company
Finishers: Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Davis Fleet Feet / 0530
2 Lance Riddile Hickory Parks & Rec
3 Barry Evans US Military Endurance Sports
4 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
5 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing
6 David Boynton Team HammerCross
7 Tom Rogers Hickory Velo Club
8 Parrish Matthews 0
9 Edward Gallagher
10 Evan Myers HammerCross
11 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
12 Chris Culp Hearts Racing Club
13 Robert Tice CBRE Racing
14 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
15 David Brown Southeast Velo Racing
16 Paul Stefanovics Team SupraBars.com
17 John Allen FreeFly Endurance Coaching
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter Liberty Bikes
2 James Mead Cyclepath
3 William Waters south chicago wheelmen
4 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland C
5 Joe Briscoe Constellation Cycling pb Inland Con
6 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
7 Lee Reavis 0530/Carolina Masters
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 Eric Thompson MSPEEDWAX
3 Nate Morse Lima One Capital
4 William Hardin Project Echelon Racing
5 Eli Woodard Velocious Sport
6 Ethan Doherty
7 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
8 Dylan Richardson Brevard College Cycling
9 Jacob Bernas Velocious Sport
10 Nicholas Salazargarcia Velocious sport llc
11 Kyle Mcdonald Brevard College
12 Joseph Grimes
DNF Lucas Livermon Bell Lap Cycleworks/Fitter p/b Dogw
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hardin Project Echelon Racing
2 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
3 Eli Woodard Velocious Sport
4 Spencer Johnston Spaceman Racing
5 Frank Deal The Black Bibs
6 James Pearl
7 Nathan Mogilski
8 Charles Prezioso Legion Brewing
9 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon
10 Hans Stroven Hopfly Cyclocross
11 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
12 Justin Terry 12th State Cycling Team P/B Trophy
13 Zach Lail 530
14 Kelley Montoya Partypace
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Mead NCTC
2 Molly Sarchet Old North Cycling
3 Katherine Dale Voler/Easton/HRS/Rock Lobster p/b K
4 Darcy Grimes Sorella Cycling
5 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
6 Christine Walkerwicz Sorella Cycling
7 Brooke Evans NCTC
8 Christi Britt Betty Squad Racing
9 Susan Kefer E3 Endurance
10 Kaitlyn Underwood 12th State Cycling Team p/b Trophy
11 Megan Baxter constellation cycling
DNF Courtney White Old North Cycling Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanna Reynolds Cycleworks Performance Bicycle Shop
2 Rachael Worley Dirty Kitten Racing
3 Amy Webb Arrowhead Bike Farm
4 Shelley Molnar Hammercross
5 Jordan Hobgood Old North Cycling
6 Susan Bourne Foothills Cycling
DNF Carolyn Wright
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Weidner Hammercross
2 Tanya Harris Team Spoke Cycles
3 Lorri Warlick Mock Orange Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zoe Clay Velocious Sport
2 Hadley Molnar Blue Ridge Cross
3 Kelly Mclaughlin Hammer CX
4 Sheila Orem Trek Verge Racing
5 Evie Edwards
6 Karen Tripp FinKraft Cycling Team
7 Laura Rice North Carolina Cyclo-Cross / NCCX
8 Hope Ann snyder-walsh Western Carolina University
9 Natalie Arkfeld Sorella Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1