Log In
NCCX Race #3 Raleigh - pb BMW • Oct 23 2022 • Raleigh, NC
5.2
2.1
4.1
3.8
3.8
Mostly Cloudy, 61 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.1
Moisture
4.1
Accel
3.8
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Shoemaker Velocious Sport
2 Robert Kelly Velocious Sport
3 Oliver Jensen HammerCross
4 Jasper Nunn HammerCross
5 Vivienne Myers HammerCross
6 Logan Mcdonald HammerCross
7 Ryder Molnar Hammercross
8 Peter Hartingh HammerCross
9 Arthur Johnson Velocious Sport
10 Wyatt Zarzecki Hammer Cross
11 Foster Funk Team Spoke Cycles
12 Roman Mogilski
13 Eli Woolman HammerCross
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Baxter Caress NCTC
2 Hunter Dempsey Velocious Sport
3 Lucius Hamblen Velocious Sport
4 Henry Black Berger Hardware Bikes
5 Owen Crowley HammerCross
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kalib Atkins Velocious Sport
2 Andrew Mcintyre
3 Willie Boynton Team HammerCross
4 Nathan Farmer Farmer Cycles
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gustaf Hamblen Velocious Sport
2 Heidi Roe HammerCross
3 Sam Zarzecki
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Barlow the S P O K E E A S Y
2 Luke Woodard Velocious Sport
3 Joe Fitzpatrick OCCP
4 Mark Deutsch Oak City Cycling
5 Perry Andre Team Somerset
6 Sean Murphy Oak City Cycling Project Race Team
7 Edward Porter Oak City Cycling
8 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
9 Justin Terry 12th State Cycling Team P/B Trophy
10 Luke Mcmurtrey
11 Kevin Sundeen Great Eskape
DNF Calvin Berger Berger Hardware Bikes
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Horvath Rhythm Wheel Works
2 Hunter Hensley Benissimo Cycling
3 Joshua Snyder GVC/Cycles De Oro
4 Michael Briles Benissimo
5 Robert Smithson
6 David Mcinnis
7 Eric Ernst Youngblood Bicycles
8 Nathan Mogilski
9 Ross Cain Oak City Cycling
10 Zachary Atala Wake Forest Cycling Team
11 Nicolas Huffman Oak City Cycling
12 Will Zylstra Velocious Sport
13 Trevor Albert NCVC/UnitedHealthcare
14 Nathan Farmer Farmer Cycles
15 Cliff Sherman 0
16 Kerry Martin
17 Tyler Roe First Flight Devo
18 Stephon Beaufort Oak City Cycling Project Racing Tea
19 Braxton Wilson Old North Cycling Race Team
20 Barry Evans US Military Endurance Sports
21 Michael Garzon The Bike Gallery
22 Christopher Zino
23 Edward Gallagher
24 Rob Aldina 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
25 Kyle Mccarthy
26 Sean Murnane 0
27 Kalib Atkins Velocious Sport
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Dep 12th State Cycling Team p/b Trophy
2 Nick Meeker 12th State Cycling Team p/b Trophy
3 David Freedland OCCPT
4 Ulric Huang
5 William Bryan Squeezers
6 Kensington Brown SAU Cycling Team
7 Jalen Little SAU cycling team
8 John Ornitto
9 Brandon Hood Squeezers BC
10 Daniel Callender SqueezerS
11 Chris Nelson Squeezers BC
12 Axel John eckblad NCTC
13 Marcin Limanski
14 Loren Hendrickson
15 Keven Fernandez
16 Joe Mosesso Squeezers BC
17 Andrew Shelton
18 Kevin Durso Oak City Cycling Project Race Team
19 Thomas Jacobsen Squeezers BC
20 Connor Donigian Wake Forest Cycling Team
DNF Randall Garlock
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sparks SCAD Savannah
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Atala Wake Forest Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kensington Brown SAU Cycling Team
2 Jalen Little SAU cycling team
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Barnard Revolution Cycles NC
2 Mark Rogerson
3 Andries Hanekom Team Spoke Cycles
4 Soren Johnson 530
5 Mark Edwards GVC/Cycles De Oro
6 Nate Zellmer Oak City Cycling Race Team
7 Mark Zhu 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
8 Raul Gutierrezgarcia GVC/Cyles de Oro
9 Scott Richardson Clemmons Bicycle Racing
10 Christopher Huggins Endurance Collective
11 Dennis Pike Low Pressure
12 Antonio Donabo Perseverance
13 Jason Epstein 12th State Cycling Team p/b Trophy
14 Luke Mcmurtrey
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Mogilski
2 Brian Carter Revolting Cogs
3 Nathan Cuka Sherwood Forest Cycling Club
4 Hansen Su Vuelta/El Deseo
5 Stephen Coddington CBRE Racing/Lamorinda Cycling Club
6 Ian Bundy Constellation Cycling
7 Eric Smith Team Hoffenchard
8 Corbitt Bourne Foothills Cycling
9 Josh Van cleef 12th State Cycling Team p/b Trophy
10 Jason Jackson 12th State Cycling Team p/b Trophy
11 Michael Blankenship Hearts Racing Club
12 Kelley Montoya Partypace
13 Eric Hunter Your mom's house
DNF Chris Gladora HopFly Cyclocross
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Quinlan Zoom Multisport
2 Jamie Roszel
3 Olivier Arondeau 12 th state cycling Team p/b Troph
4 Douglas Cowell
5 Curtis Dietrick Old North Cycling Team
6 Rick Ash
7 Morten Jensen HemmerCross
8 Derek Galvin HammerCross
9 Andrew Dimeo
10 Thomas Mansfield 12th State Cycling Team p/b Trophy
DNF Danny Odum
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 2: 8   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Delane Heath Foothills Cycling
2 Chris Black Berger Hardware Bikes
3 Jim Otto HammerCross
4 Neal Caren NCTC
5 Ronald Jester Crossroads Cycling
6 Brian Funk
7 Vincent Rega Crossroads Cycling Clemmons
8 Robert Peters Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
Finishers: Cat 3: 7   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Cope
2 Chris Laspaluto Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law Fi
3 Guilford York Ultimate Bicycle
4 Barry Evans US Military Endurance Sports
5 Matthew Roe
6 David Boynton Team HammerCross
7 Charles Nunn HammerCross
8 Edward Gallagher
9 Walter Pofahl EC Velo
10 Evan Myers HammerCross
11 Robert Tice
12 Chris Hill Paul's Racing/Paul's Cycling & Fitn
13 Joel Eisner Constellation Cycling p/b Inland Co
14 David Love Birdsong Brewing
15 Gregory Atchison NCTC
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris St peter Liberty Bikes
2 Barney Baxter Revolution Cycling
3 John Baxter Constellation Cycling pb / Inland C
4 Greg Robitaille Triangle Velo
5 James Mead Cyclepath
6 Derek Bateson Team Spoke Cycles p/b Eatmon Law
7 Daryl Rains MOB
8 Joe Briscoe Constellation Cycling
9 James Lee 12th State Cycling p/b Trophy Brewi
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Livermon
2 William Hardin Project Echelon Racing
3 Andrew Sparks AUTOMATIC / SCAD Savannah
4 Nate Morse Lima One Capital
5 Lucas Livermon Bell Lap Cycleworks/FITTER p/b Dogw
6 Eli Woodard Velocious Sport
7 Ethan Doherty
8 John Paul amalong UNC
9 Jacob Bernas Velocious Sport
DNF Garret Thompson
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Hardin Project Echelon Racing
2 Jonathan Hamblen Project Echelon Racing
3 Eli Woodard Velocious Sport
4 Luke Woodard Velocious Sport
5 Steven George Oak City Cycling Project Race Team
6 Nathan Mogilski
7 Nathan Mullins Team Spoke Cycles p/b Eatmon
8 Eamon Queeney Oak City Cycling Race Team
9 Will Summer Oak City Cycling Race Team
10 Edward Porter Oak City Cycling
11 Kyle Boggess
12 Raymond Crepeau
13 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
14 Braxton Wilson Old North Cycling Race Team
15 Stephen Huddle Hopfly Cyclocross
16 Daniel Dziuban Old North Cycling Team p/b Amino Vi
17 Kelley Montoya Partypace
DNF Hans Stroven Hopfly Cyclocross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Mead NCTC
2 Kelsey Noll IOS Elite Triathlon Team
3 Katherine Dale Voler/Easton/HRS/Rock Lobster p/b K
4 Samantha Goldenstein US Military Endurance Sports
5 Courtney White Old North Cycling Team
6 Brooke Evans NCTC
7 Ali Otto NCTC
8 Megan Baxter Constellation cycling
DNF Molly Sarchet Old North Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Underwood 12th State Cycling Team p/b Trophy
2 Caroline Eckblad NCTC
3 Shelley Molnar Hammercross
4 Jaelyn Phelps Oak City Cycling Project Race Team
5 Julia Alexander Oak City Cycling Project Race Team
6 Susan Bourne
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Weidner Hammercross
2 Lynn Weller
3 Tanya Harris Team Spoke Cycles
4 Laura Roe HammerCross
5 Elizabeth Hester Oak City Cycling Project Race Team
6 Elizabeth Hall
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Mclaughlin Hammer CX
2 Sheila Orem Trek Verge Racing
3 Tara Keefer Classic Cycling
4 Mackenzie Yates NCVC/UnitedHealthcare
5 Hope Ann snyder-walsh Western Carolina University
6 Riley Pearman Blue Ridge Cross
7 Jessica Winebrenner Oak City Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4