Log In
Bethlehem Cup • Nov 3 2019
Race uploaded by Holeshot Events csv | json
5.2
5.4
4.3
4.9
5
Partly Cloudy, 50 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
5.4
Moisture
4.3
Accel
4.9
Tech
5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Scott Birdsey GS Savile Road 48:38 7:54 8:03 7:57 8:04 8:13
2 Nicholas Groll NYCROSS p/b CRAFT 49:21 7:58 8:06 8:03 8:22 8:19
3 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 49:34 7:58 8:06 8:02 8:22 8:26
4 Richard Tortorici iii R-Cubed 49:47 8:08 8:11 8:13 7:56 8:47
5 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 50:31 7:59 8:18 8:16 8:33 8:39
6 Julian Georg Project Supertraining 50:49 7:57 8:07 8:22 8:38 8:57
7 David Yacobelli CNYC/NYCM Insurance 50:57 8:08 8:13 8:22 8:48 8:49
8 Alex Bogda North American Velo / Blue Sky Bicy 52:41 8:13 8:30 8:40 8:59 9:05
9 William Sprengnether Unattached 53:41 8:25 8:48 8:57 9:03 9:10
10 James Honda NYCROSS p/b Craft 55:06 8:25 9:37 9:08 9:10 9:11
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4
1 Clio Dinan Green Line Velo driven by Zipcar 45:27 9:08 9:06 9:08 8:60
2 Bryna Blanchard BMB Racing 45:40 9:15 9:11 9:07 9:03
3 Kimberly Milton R-Cubed 46:12 9:12 9:08 9:06 9:18
4 Paige Williams BCA/Linen 50:44 9:42 10:11 10:05 10:18
5 Danielle Baron Sunapee/Buchika’s/Canary Systems -1 9:30 15:58 10:02
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Palo Samko Woodenship 41:55 7:50 8:24 8:27 8:39 8:36
2 Gus Lellman Northampton Cycling Club 43:38 8:24 8:34 8:46 8:55 8:59
3 Scott Lawrence Team Placid Planet 44:09 8:45 8:34 8:40 8:58 9:13
4 Ryan Odonnell NYCROSS p/b Craft 44:15 8:18 8:45 8:55 9:19 8:59
5 Peter Dinolfo North American Velo / Blue Sky Bicy 44:18 8:31 8:48 9:05 9:07 8:48
6 Nathan Porter Capital Bicycle Racing Club 44:38 8:58 8:45 8:55 9:04 8:57
7 Lance Law FinKraft Cycling Team 44:59 8:49 9:05 9:02 9:01 9:03
8 James Walker Team Placid Planet 45:54 8:59 8:59 9:05 9:18 9:34
9 Steve Taggart Team Bicycle Doctor 46:57 9:06 9:14 9:25 9:37 9:35
10 David Villari The Descriptors 47:09 8:50 9:26 9:31 9:46 9:37
11 Jesse Coull The Descriptors 47:09 8:26 8:52 9:32 9:32 10:48
12 Brian Benson Favata's TRT Bicycles 48:02 9:15 9:30 9:41 9:55 9:41
13 John Schwarz Unattached 49:32 9:29 9:47 10:08 10:07 10:02
14 Nicholas Seleni 49:33 9:34 9:50 10:11 10:10 9:49
15 Samuel Lasher NYCROSS p/b Craft 49:37 8:33 9:01 9:05 9:03 13:56
16 Aaron Girard NYCROSS p/b Craft 50:13 9:46 10:01 9:60 10:17 10:10
17 Benjamin Evans 50:25 9:28 9:54 10:01 10:45 10:16
18 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club 50:45 9:57 9:52 10:00 10:27 10:29
19 Matthew Lennon 50:55 9:50 9:58 10:15 10:24 10:28
20 Finn Pachter NYCROSS 52:17 9:45 9:39 10:33 10:39 11:41
21 Daniel Hunt -1 9:46 10:10 10:59 10:43
22 Zachary Carey Favata’s Table Rock Tours -1 10:05 10:22 10:41 10:43
23 Finn Payne NYCROSS -1 10:16 10:18 11:43 11:08
24 Jacob Tarbay Team NYCROSS -1 10:12 11:12 11:32 12:02
25 Paul Hunt Bike Rack Racing -1 10:13 10:60 16:05 11:52
DNF John Bonetsky
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Haylee Johnson NYCROSS 30:04 9:55 9:54 10:15
2 Maggie Payne NYCROSS 31:04 10:02 10:31 10:31
3 Kristy Race NYCROSS p/b Craft 31:20 10:12 10:39 10:31
4 Victoria Dubois 32:12 10:25 10:34 11:13
5 Kathy Timpane BCA/LINEN 33:44 11:18 11:12 11:16
6 Loreta Krivickiene East End Cycling Team 34:10 11:42 11:16 11:13
7 Maya Healey NYCROSS p/b Craft 34:48 10:36 12:10 12:02
8 Stephanie Aldrich B2C2 p/b JRA 35:51 11:03 12:04 12:44
9 Olivia Guzzo Niskayuna Mohawk 36:41 12:01 12:22 12:18
10 Lilly Ware 36:56 11:43 12:42 12:31
11 Melinda Wetzel NYCross 41:01 13:10 14:05 13:47
12 Pat Rosier BCA 41:04 13:49 13:25 13:50
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3
1 Diego Schillaci Bicycle Depot pro team 26:29 8:31 8:59 8:60
2 Aaron Prescott The Descriptors 26:39 8:39 9:08 8:53
3 Eric Abbale 26:44 8:50 8:59 8:55
4 Conor O'brian 26:49 9:06 8:54 8:49
5 Andrew Summers Unattached 27:01 8:47 9:10 9:04
6 James Coover R-Cubed 27:33 8:40 9:14 9:39
7 Rory Devin Rensselaer Polytechnic Institute 27:37 9:16 9:17 9:05
8 Simon Pedrotty 27:45 9:18 9:18 9:10
9 Andrew Nesbitt 28:07 9:04 9:27 9:36
10 Lyman Tinc NYCROSS p/b Craft 28:29 8:49 9:40 9:60
11 Charles Lobosco R-Cubed 28:46 9:04 18:41 19:42
12 Heath Johnson CBRC 30:06 9:34 10:09 10:23
13 Benjamin Baum RPI CYCLING 30:52 9:55 10:23 10:34
14 Jesse Chartier R-Cubed 31:09 10:02 10:21 10:47
15 James Rath 31:09 9:54 10:02 11:14
16 Nathan Reed NYCROSS 31:19 9:29 10:48 11:02
17 James Porambo R-Cubed 31:27 9:60 10:31 10:57
18 Mark Eisenhandler 31:48 10:17 10:47 10:45
19 Ryan Bigham 31:47 10:30 10:60 10:18
20 Caleb Hewett R-Cubed 32:05 9:55 11:26 10:44
21 Matt Halfrey R cube 32:21 10:19 8:23 13:40
22 Daniel Rucinski -1 12:31 12:44
Finishers: Cat 5: 12   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Jack Samko 20:09 9:45 10:24
2 Nathan Reed NYCROSS 21:15 10:01 11:15
3 Landon Kinal Mohawk 23:30 11:29 12:02
4 Jacob Mccarthy 24:34 12:02 12:32
5 Eli Mcenaney 26:24 12:42 13:43
6 James Healey Niskayuna 27:20 12:46 14:35
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2
1 Sophie Parrott NCC/JAM fund 23:39 11:31 12:08
2 Lilly Ware 25:31 12:25 13:07
3 Lilliana Odonnell NYCROSS p/b Craft 28:31 13:46 14:46
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 David Connery BMB Racing 41:11 8:02 8:13 8:17 8:20 8:20
2 Cliff Summers CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 42:04 8:13 8:20 0:01 8:30 17:00
3 James Stafford Iron Bridge/ Tarmac -1 8:14 8:17 8:42 8:42 8:49
4 Michael Tucker BCA/Linen 43:23 8:25 8:32 8:53 8:45 8:49
5 Scott Lawrence Team Placid Planet 43:27 8:48 8:27 8:35 8:59 8:39
6 Bret Young No. 22 CX Team 43:42 8:25 8:50 8:50 8:50 8:48
7 Corey Dubois CNYC / NYCM Insurance 43:59 8:41 8:44 8:53 8:57 8:44
8 David Carmona Hammer Nutrition 44:18 8:37 8:50 8:53 0:13 17:46
9 James Walker Team Placid Planet 45:26 8:54 8:45 8:50 9:02 9:54
10 Thierry Blanchet North American Velo 45:59 8:53 9:01 9:16 9:23 9:27
11 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club 48:52 9:10 9:33 10:09 10:07 9:53
12 Gregory Popp R-Cubed 50:59 9:34 9:56 10:25 10:34 10:31
13 Garth Depuy Capital Bicycle Racing Club -1 10:39 9:53 10:13 10:36
14 Darrell Rikert Saratoga Biathlon -1 9:59 10:34 10:39 10:35
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Brad Young No.22 CX TEAM 43:14 8:18 8:39 8:45 8:54 8:39
2 David Goodwin Northampton Cycling Club 45:04 8:47 9:01 9:04 9:09 9:04
3 Joseph Lellman Northampton Cycling Club 45:30 8:59 8:57 9:05 9:20 9:11
4 Kevin Williams North American Velo (NAV) 46:58 9:00 9:12 9:26 9:34 9:46
5 Gene Primomo CBRC 48:47 9:08 9:39 9:49 10:03 10:09
6 Bruce Townend PEAK Racing/Valley Bike & Ski Werks 49:50 9:39 9:41 10:10 10:12 10:10
7 Arthur Goedeke -1 12:28 13:06 13:19 13:32
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5
1 Scott Birdsey GS Savile Road 43:13 10:16 8:30 8:18 8:35 8:35
2 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 44:15 10:15 8:32 8:34 8:46 9:09
3 Ryan Walker 44:23 10:14 8:39 8:46 8:54 8:50
4 Brad Young No. 22 CX TEAM 45:31 10:38 8:45 9:04 8:58 9:07
5 Thierry Blanchet North American Velo 49:05 11:15 9:31 9:39 9:58 9:42
6 David Carmona Hammer Nutrition -1 11:40 9:57 10:13 10:49
7 Gregory Popp R-Cubed -1 12:11 10:25 10:50 11:17
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1