Log In
West Chester Cross Classic VIII • Oct 20 2019
Series: PACX 2019
5.2
5.5
3.6
4.4
5.1
Light Rain, 50 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
5.5
Moisture
3.6
Accel
4.4
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 56:56.0
2 Mark D'avino Cadence Racing Phl 31.8
3 Jack Drummond Philadelphia Ciclismo 54.3
4 Joe Pigga Lamprey Systems 2:22.6
5 William Walton Young Medalists 2:57.7
6 Patrick Brown Veloce Elite Pb Discovernepa 3:12.2
7 Ryan Stahnke Trek Mid Atlantic 4:21.3
8 Aaron Miller Rare Disease Cycling 6:51.1
DNF Matthew Avery Philadelphia Ciclismo -2 laps
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Roberts 48:26.3
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Martens 717 Cycling 20:41.7
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko Cjct 58:19.0
2 Torrey Marks 1:50.0
3 Jason Schiltz 3:44.0
4 Geoff Smith Trestle Bridge Racing 5:19.0
5 Jason Livingood Twisted Cog Racing 5:34.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Christopher 37:24.0
2 Fred Grafe Active Yards - Chester County V 1:13.0
3 Michael Borda Gocycling/dr.wahner.com/mambocx 2:10.0
4 Thomas Wandzilak Era Pro Bikes 2:37.0
5 Chris Gaul Garrison's Cyclery/isaacs Garag 3:38.0
6 Greg Morrow 5:26.0
7 Ned Bement Piscitello Law - Pa Masters 7:10.0
8 Ed Kallatch 9:41.0
9 Greg Hoffman -1 lap
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther Piscitello Law Trek Midatlantic 42:48.4
2 Chris Chapman Trek Mid-atlantic Racing 25.5
3 David Grant Trek - Active Yards 43.0
4 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo s.t.
5 Mike Stevens Trek Mid-atlantic Racing 48.8
6 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike s.t.
7 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo 1:18.7
8 N. Johan Anestad Philadelphia Ciclismo 1:30.4
9 Thayer Seese Trek Mid-atlantic Racing 1:34.0
10 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing s.t.
11 Richard Leibfried Activeyards / Chester County Ve 1:59.5
12 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 2:16.2
13 Jeffrey Appeltans Gocycling/voler - Drwahner.com 2:30.4
14 Steven Carr Trestle Bridge Racing 2:44.3
15 Matt Perry Pa Masters 4:39.7
16 Neal Sapp Porsche Track Experience 4:40.9
17 Dirk Vander laan Active Yards / Chester County V 4:47.0
18 Michael Freedman Doylestown Bike Works P/b Fred 5:02.3
19 Raymond Brettle Guys Racing 5:31.8
20 Ron Short Pro Pedals Bike Shop 6:02.9
21 Dennis Derosa Stoudt's Brewing Co./jb Bikes 6:30.9
22 Hector Hernandez Pa Masters Racing 6:32.6
23 Scott Gamble Trek - Active Yards P/b Piscite 6:54.6
24 Kenneth Fisher Thirsty's -1 lap
25 Gary Snyder Evolution Racing -1 lap
26 William Bray Saucon Valley Bikes -1 lap
DNF Ed Figaniak Boss Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Piscitello Pa Masters P/b Piscitello Law 44:34.0
2 Kevin Saint clair Team Skyline 1:01.0
3 Albert Bold Iron Town/twisted Cog Bike Shop 1:31.0
4 Paul Wahner Gocycling/drwahner.com 2:29.0
5 Tom Burrows Trek Mid-atlantic Racing -1 lap
6 Douglass Gray First State Velo Sport/henry's -1 lap
7 Jim Mueller Bikesport/sly Fox -1 lap
8 John Hamilton Team Skyline Masters -1 lap
9 Mark Hastings Qcw P/b Cadence Cycling -1 lap
10 Robert Lund -1 lap
11 Paul Kornet Pa Masters -1 lap
12 Thaddeus Newnam Pa Masters -1 lap
13 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
14 Gerardo Brinkman -2 laps
15 Bob Joos Easy Riders Cycling -2 laps
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Roberts Young Medalists 45:02.8
2 Zak Andrews Doylestown Bike Works P/b Fred 1:35.9
3 Henry Daniluk Action Wheels 2:20.8
4 Jeffrey Johnson Tmb Racing 2:44.6
5 Sonny Lutz Qcw P/b Cadence Cycling 3:03.8
6 Matthew Black 3:37.8
7 Jason Warner World Cup Ski And Cycle 3:43.8
8 Jamie Hibell Colavita-whole Foods Racing Tea 5:17.8
9 Randall Calvert Bigfoot Endurance Racing Team -1 lap
10 Austin Banks Veloce Elite -1 lap
11 Eric Ciabattoni -1 lap
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mcgeehan 29:37.1
2 Matthew Black 9.6
3 Brad Gorter Blue Mountain Velo 35.6
4 Chad Davis Perkiomen Bicycles 50.7
5 Steven Szabo Remedy Simulation Group 1:11.5
6 Thomas Repkoe Scooters Bike Shop Free Will Br 1:20.3
7 Kyle Shenk Thru-it-all Body Shop 1:27.4
8 Jake Looney Action Wheels/party Bicycle Clu 1:31.6
9 Jeremy King Lancaster Velo 1:49.2
10 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 2:02.3
11 Michael Brewer s.t.
12 Sam Green Henry's Bicycle Shop 2:22.1
13 Gregory Armstrong Qcw P/b Cadence Cycling 2:28.1
14 Nathan Tressler 2:32.9
15 Randy Undercofler Keep It Casual/befitting Bicycl s.t.
16 Jason Ziegler s.t.
17 Scott Feather Team Vortex 2:47.2
18 David Szabo Remedy Simulation Group 2:51.2
19 Eric Moon Millersburg Velo Club P/b Holme s.t.
20 Matthew Jennette Henry's Bicycle Shop 3:03.8
21 Joe Luby Cutters Bike Shop 3:06.6
22 Gabriel Ortiz Sunday Strong 3:38.0
23 Corey G boudman 3:43.7
24 Zachary Brennan Hive Racing 4:01.3
25 Michael Kuzmission s.t.
26 Dan Ciabattoni Jb Bike Shop 4:21.0
27 Justin Cowder Henry's Bicycle Shop 4:29.3
28 Jim Wilkie 5:26.0
29 Ed Mroz Henry's Bicycle Shop 6:20.3
30 John paul Travis Henry's Bicycle Shop 6:34.8
31 Andy Helffrich Cadence Racing - Phl 6:50.6
32 Corey Fitzgerald 7:51.3
33 William Muzika -1 lap
34 Tyler Sebastian Veloce Elite Pb Discovernepa -1 lap
35 Lucas Mace -1 lap
36 Eddie Ruiz -1 lap
37 Craig Rial -1 lap
38 Sean O'connor -1 lap
39 Paul Rykaczewski -1 lap
40 Attila Matyas -1 lap
41 Michael Accursi Team Team -1 lap
42 Peter Raux -1 lap
DNF Todd Yerger -2 laps
DNF Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club -2 laps
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 17   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Murray 38:37.0
2 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 22.0
3 Chris Yura Honey Stinger Hive 42.0
4 Jason Warner World Cup Ski And Cycle 1:39.0
5 Timothy Pugh Stoudts Brewing Co. / Jb's Bike -1 lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shaina Kravitz Team Eps P/b Brielle Cyclery 46:01.2
2 Vanessa Romano Young Medalists 51.7
3 Bethany Newton Race Cf 1:17.7
4 Lauren Festa 2:11.8
5 Masami Yamashita Big Picture Cycling 2:35.4
6 Homare Yamashita Team Twenty20 Sho-air Devo 2:59.7
7 Cati Scheifele Trek Mid-atlantic Off Road 3:19.3
8 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 6:03.8
9 Jennifer Rhodes Team Skyline -1 lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Brothers Switch4good 15:11.3
2 Minori Yamashita Big Picture Cycling Devo 3:21.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joanne Abbruzzesi Trek Mid-atlantic Off Road 38:20.9
2 Jayme Morris Cadence Racing 2:52.5
3 Jody Twer Sturdy Girl Cycling -1 lap
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Iannucci Bikesport/Sly Fox Racing 40:19.2
2 Andrea Greene Action Wheels Bike Shop 1:52.1
3 Amy Fowler Stoudts Brewing Co. / Jbs Bike 4:05.4
4 Janelle Jacques Sturdy Girl Cycling 5:03.8
5 Joelle Godfrey 6:10.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3