Log In
Stoudts Cross • Nov 4 2018
Series: PACX 2018
4.9
5.6
4.8
5.4
5.8
Clear, 52 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
5.6
Moisture
4.8
Accel
5.4
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Mccary T-Town Elite 38:12:00
2 Kai Johnson 5:07
3 Jacob Evans Gotham Cyclist 5:48
4 Anson Wright Gotham Cyclists 8:24
5 Noah Cimini Henry's Bike Shop 8:36
6 Brian Collins -1 lap
DNF William Stanford
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Otis Engel Long Tail Creative 21:01
2 Kai Johnson 37
3 Grayson Hauck Gotham Cyclists 1:03
4 Jonah Hover T-Town Elite 2:13
5 Brian Collins 2:38
6 Dave Hoffman Velo Amis 2:54
7 John Josulevicz T-Town 5:30
8 Evan Reiner The Cycle Works -1 lap
9 Drew Dommel 717 Cycling -1 lap
10 Cameron Martens 717 Cycling Club -1 lap
11 Jordan Hench 717 Cycling -1 lap
12 Aidan Rau -1 lap
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Morell Lamprey Systems 1:00:58
2 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. / JBs Bike 2:20
3 Damon Daywalt -1 lap
4 Sean Smith Stoudts Brewing Co. / JBs Bike -1 lap
5 Werner Freymann Philadelphia Ciclismo -1 lap
6 Darrell Engel Long Tail Creative -1 lap
7 Jason Livingood Twisted Cog Stable 12 Racing -1 lap
8 Alexander Roberts 717 Cycling p/b RSI Panels -1 lap
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gale Hess Thru It All Body Shop 39:08:00
2 Oscar Diaz 12
3 Kenneth Whittington THRU-IT-ALL BODY SHOP INC 14
4 Marc Bertucco 1:39
5 Brent Vollrath Blue Bell Wealth Management p/b 1:41
6 Keith Kline Blue Mountain Velo 1:53
7 Thomas Wandzilak ERA Pro Bikes 2:45
8 Brian Evans Gotham Cyclists 3:28
9 Cory Schaeffer Blue Mountain Velo 4:35
10 Christopher Stine Strive Multisport 5:41
11 Paul Seiber 6:11
12 Darryl Moser -1 lap
DNF Mike Christopher
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther 46:09:00
2 Martin Mrugal PA Masters p/b Piscitello Law 21
3 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 44
4 Mike Stevens Trek Mid-Atlantic Off Road 1:36
5 David Grant s.t.
6 Joseph Piscitello Pa Masters p/b Piscitello Law 1:59
7 David Lowe Philadelphia Ciclismo 2:43
8 Douglass Gray First State Velo Sport/Henry's 3:21
9 Kirk Reisinger Twisted Cog Racing p/b Stable 1 5:16
10 Barry Jones Caffeinated Cyclist Racing 5:35
11 Richard Leibfried PA Masters pb Piscitello Law 6:51
12 Scott Gamble Trek - Active Yards 7:42
13 Ron Short Pro Pedals Racing 7:57
14 Dennis Derosa Stoudt's Brewing Co./JB Bikes 8:09
15 Tom Rampulla PA Masters p/b Piscitello Law 8:30
16 Jeffrey Appeltans GoCycling / DrWahner.com / MAMB 8:32
17 Jason Eicholtz Philadelphia Ciclismo 8:46
18 David Reinhart The Cycle Works 9:28
DNF Bobby Lee Blue Mountain Velo
DNF Hector Hernandez Team FEC p/b Cycle Sport
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team SKYLINE 49:40:00
2 Tom Burrows Trek Mid-Atlantic 5:32
3 Steven Kinney 6:34
4 Paul Kornet Trek-Bike Line -1 lap
5 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
6 Jim Mueller Bikesport/Sly Fox -1 lap
7 John Hamilton Team Skyline Masters -1 lap
8 Brian Wilson Bikesport/Slyfox -1 lap
9 Bob Joos Easy Riders Cycling -1 lap
10 Eric Bartlett -2 laps
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Brown Lackawanna Valley Racing Team p 45:10:00
2 William Stanford 8
3 Alexander Smith 41
4 Austin Banks Young Medalists 1:06
5 Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe 1:20
6 Patrick Wiwel Henry's Bicycle Shop 1:22
7 Ted Teyber CRCA/To Be Determined 1:29
8 Aaron Miller Rare Disease Cycling 1:48
9 Jeffrey Johnson TMB Racing 2:04
10 Brandon Haslip Twisted Cog Stable 12 Racing 2:50
11 David Dawson Team Skyline 3:01
12 Scott Molnar Cutters Bike Shop 4:12
13 Keith Heisey The Cycle Works 4:18
14 Martin Mckeon 717 Cycling 4:20
15 Phil Garofolo The 5th Floor NYC 4:38
16 Ryan Keown Shirk's Racing p/b Trek Bikes 4:43
17 Nathan Werner Yukato Yoga p/b Two Rivers Brew 5:13
18 Cullen Macdonald CRCA/To Be Determined s.t.
19 Benjamin Coleman Blue Mountain Velo 5:35
20 Adriano Hauck Rohan Cycling 5:52
21 Gerard Josulevicz 6:28
22 Jason Warner World Cup Ski and Cycle 6:57
23 Ryan Smolko Yukato Yoga p/b Two Rivers Brew 7:07
24 Clay Jones CRCA/To Be Determined 8:21
25 Erik Mitchell Twisted Cog Stable 12 Racing 10:36
26 Josh Clingan The Cycle Works -1 lap
27 Scott Kingsley 717 Cycling P/B RSI Panels -1 lap
28 Edward Hatton Action Wheels Bike Shop -1 lap
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Chabanov RSCX - House Ind - DWR - HM 57:57:00
2 Andrew Wulfkuhle 717cycling 29
3 Lance Dionne CS Velo 3:35
4 Jack Drummond Arrow Racing 4:46
5 Alex Pankiw Commonwealth Cycling Collective 5:00
6 Nat Amato Yukato Yoga p/b Two Rivers Brew 5:38
7 Matthew Avery Philadelphia Ciclismo 6:00
8 Jesse Stauffer East Ridge Outfitters /@bicycle 8:14
9 Benjamin Strine 8:16
10 David Dawson Team Skyline -1 lap
11 Christopher Consorto Trek Mid-Atlantic -1 lap
12 Andrew Dudle South Mountain Cycle & Cafe -1 lap
DNF Dan Larino Yukato Yoga p/b Two Rivers Brew -6 laps
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paulie Allison 38:42:00
2 Jeffrey Slade 38
3 Steven Heintzelman Lititz Bikeworks 52
4 Kyle Sammon 717Cycling s.t.
5 Andre Burton HIVE Racing 1:47
6 Christopher Moore QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 2:09
7 Derek Miller Rare Disease Cycling / Keswick 2:15
8 Jake Looney 2:17
9 Ian Cronin AISTRIU 2:19
10 Thomas Repkoe Doylestown Bikeworks P/B Fred B 2:24
11 Benjamin Van couvering Ride Brooklyn 3:03
12 Jason Rinde 3:05
13 Dan Moriarty Long Tail Creative 3:14
14 Gary Wilpizeski Bicycle Revolutions Racing 3:33
15 Kyle Shenk 3:47
16 William Weisser 3:51
17 Ryan Miller Henry's Bicycle Shop 4:06
18 Jeremy King Lancaster VELO 4:13
19 Chad Davis 4:17
20 Eric Moon Millersburg Velo Club 5:18
21 Mark Keith 5:45
22 Jim Wilkie 5:55
23 Joe Luby Cutters Bike Shop 5:57
24 Ian Purner 6:04
25 Scott Feather Team Vortex 6:36
26 Michael Bush 6:50
27 Michael Harris Thru-It-All Cycling Team 7:08
28 Matt Strode s.t.
29 Louis Russo Rohan Cycling s.t.
30 Chris Shelton QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 7:38
31 Chris Schultz Team Action Wheels 7:46
32 Corey G boudman 8:08
33 Andy Helffrich Cadence Racing 9:05
34 Robert Lund 9:15
35 Jim Martin Team Lifecycle 9:22
36 Clint Clauss Millersburg Velo Club 9:30
37 Hugo Herold 9:32
38 Charles Williams 9:46
39 Tom Morse 9:49
40 David Hoppe Stoudts Brewing Co. / JB's Bike 10:21
41 Michael Reiner The Cycle Works 10:27
42 Scott Kingsley 717 Cycling P/B RSI Panels 12:22
43 Patrick Leaman JB's Bike Shop -1 lap
44 Wayne Jones -1 lap
45 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co/ JB's Bike S -1 lap
46 Timothy Pugh Stoudts Brewing Co. / JB's Bike -1 lap
47 Jack Tirone -1 lap
48 Robert Smith -1 lap
49 Dominic Pandiscia -1 lap
50 Andrew Clark -1 lap
DNF Benjamin Feldman
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Larino 36:47:00
2 Charles Southgate SNAKE CH__CH 5:26
3 Jordan Czajka SNAKE CH__CH 5:35
4 ? Uknown 6:58
5 Kris Molendyke SNAKE CH__CH -1 lap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Mcpoyle 37:26:00
2 Caleigh Bold 2:02
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita 23:20
2 Maya Brothers QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 2:21
3 Kate Stanford 3:11
4 Julia Bold -1 lap
5 Minori Yamashita -1 lap
6 Hannah Halm QCW Cycling p.b -1 lap
7 Clara Engel -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Williams Sturdy Girl Cycling 34:10:00
2 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 13:21
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Dowidchuk Colavita-Whole Foods Market Rac 40:42:00
2 Shaina Kravitz Team EPS/M3 p/b Brielle Cyclery 13
3 Jennifer Kraut Colavita Whole Foods Market Rac 48
4 Emma Freymann Laser Cats Feline Allstars 1:08
5 Erin Mascelli Yukato Yoga p/b Two Rivers Brew 1:40
6 Lisa Stefanelli Sturdy Girl Cycling 2:23
7 Erin Gordon Rare Disease Cycling / Keswick 3:09
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Masami Yamashita Big Picture Cycling 42:29:00
2 Vanessa Romano Young Medalists 27
3 Bethany Newton RACE CF 59
4 Melissa Paquette QCW Cycling p.b. Breakawaybikes 2:16
5 Homare Yamashita 5:01
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Pieragostini Twisted Cog/Stable 12 Race Team 32:52:00
2 Maria Dziembowska Trek Mid-Atlantic Off Road 1:56
3 Kate Stanford 3:04
4 Kelly Duignan 4:42
5 Mary Fanelli lund Sturdy Girl/Vanderkitten 5:24
6 Emily Dodson VeloDash 6:08
7 Dorothy Mozloom Commonwealth Cycling Collective 7:45
8 Andrea Greene Action Wheels Bike Shop 9:40
9 Andrea Mules VeloDash 12:49
10 Amy Fowler 14:37
DNF Brooke Martin Sturdy Girl Cycling
DNF Lindsay Long Wooden Wheels Racing
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 1