Log In
Uncle Sam GP Day 1 • Oct 7 2017
Race uploaded by Mark Walling
Download
Series: NYCROSS 2017
5.4
4.3
4.4
4.1
4.6
Partly Cloudy, 64 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
4.3
Moisture
4.4
Accel
4.1
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Clark CRCA/ GF Capital/ H&E Ent. 41:52
2 Scott Birdsey NYCROSS p/b Craft 42:04
3 Tommy Servetas NYCROSS p/b Craft 42:09
4 James Honda Expo Wheelmen 42:14
5 Andrew Meunier 43:09
6 Tim Russell Thoroughbred Triathlon Coaching 43:26
7 Peter Fobare HRRT 43:28
8 William Carroll E2Value 43:28
9 Connor Singh NYCROSS p/b Craft 43:51
10 Richard Tortorici iii R-Cubed 43:52
11 Christofer Curven X-Men / Squadra Flying Tigers 44:02
12 Charley Kachigian 44:26
13 Riley Joinnides East End 44:38
14 Alexander Zierer HRRT 44:45
15 Tyler Zierer HRRT 44:57
16 John Cullinan Bicycle Depot 44:57
17 Jared Stritsman Team Brewery Ommegang 45:02
18 David Hansen Empire Brewing/Syracuse Bicycles 45:29
19 Gianni Polhemus BCA/LINEN 46:23
20 Mark Walling NYCROSS p/b Craft 46:44
21 Robert Shostack Bike Loft East378365 47:07
22 Peter Olmsted Divine Swine Cycling 47:22
23 James Davall A Dogs Day Out 47:41
24 James Dutko NYCROSS p/b CRAFT 48:41
25 Alex Bogda 48:50
26 James Leone NYCROSS p/b Craft 49:59
27 Roger Truax jr CBRC -2
DNF Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club DNF
DNF Martin Schleede Bike Brothers DNF
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Shaffer 34:29
2 Eric Darling 34:30
3 Tyler Walker Deep Blue Lobster Company Cycling T 35:13
4 Riley Joinnides East End 35:39
5 Aaron Girard NYCROSS p/b Craft 36:04
6 Hanjiro Kawai BCA Linen 36:13
7 Nathan Porter 36:28
8 Darrick Baker No.22 CX TEAM 36:43
9 Nicholas Groll R-Cubed 36:43
10 John Stallings 36:50
11 Ken Hammond InStride Sports 37:00
12 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance 37:05
13 Daniel Servetas NYCROSS p/b Craft 37:08
14 Craig Nittolo Richardson's Canal House 37:11
15 Alex Bogda 37:38
16 Roger Wakeman Colonial Bicycle Company 37:39
17 Kevin Delaney Sofa King Slow 37:41
18 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club 38:14
19 Jeremy Saksik pedalpowertraining.com 38:27
20 Nicholas Seleni Team Placid Planet 38:59
21 Brian Mccarthy 38:59
22 Jared Newell Grey Ghost Bicycles 39:06
23 Craig Goetzmann 39:07
24 Ryan Walker 39:38
25 Q Jones Team Brewery Ommegang 39:54
26 Chris Allen Venture.org 40:27
27 David Smith Team Placid Planet 40:37
28 Mark Eisenhandler 41:05
29 Stephen Healey HRRT 41:47
30 Kirby Haizlip R Cubed 42:40
31 Gary Cunningham 43:09
32 David Olivares 43:50
33 James Porambo R-cubed -1
34 Roger Truax jr CBRC -1
DNF Gavin Klami NYCROSS p/b CRAFT DNF
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Higgins 30:18
2 Lara Fisher KUHL Cycling Team 36:00
3 Allison Studley 37:28
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Groll R-Cubed 28:11
2 Tarrence Lasher Team Brewery Ommegang 28:31
3 Jeff Clement 28:35
4 Robert Underwood 28:46
5 Jared Newell Grey Ghost Bicycles 28:50
6 Hayden Stebbins 29:01
7 Brian Wood Capital Bicycle Racing Club 29:04
8 Nicholas Seleni Team Placid Planet 29:38
9 Kenny Reynolds Bike Brothers 29:39
10 Christian Meyer Panther Printing Racing Team 29:54
11 Jesse Saldana 30:13
12 Kirby Haizlip R Cubed 30:19
13 Randy Mcconnaeh 30:37
14 Peter Gryga Grey Ghost Bicycles 31:06
15 David Smith Team Placid Planet 31:20
16 Zachary Shostack Bike Loft East 31:36
17 Mark Eisenhandler 32:10
18 Robert Hymes R-Cubed 32:46
19 Ryan Bingham 32:59
20 James Porambo R-cubed 33:53
21 James Shuford 34:03
22 Terry Briscoe Elevate Cycles 34:31
23 Finn Payne NYCROSS p/b Craft 35:24
24 Daniel Hupe 36:11
DNF Adam Weitz HRRT DNF
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Bouchard-hall Wrenegade Sports/Farm to Fork Fondo 63:15
2 Kale Wenczel JAM / NCC 65:05
3 Julian Georg Syracuse University 65:29
4 Andrew Nicholas RPI 66:02
5 Chris Niesen JAM / NCC 67:08
6 Sam Dries No. 22 CX TEAM 68:24
7 Cameron Lewis Grey Ghost Bicycles 68:27
8 Roger Young NYCROSS 68:28
9 Jeff Krywanczyk Capital Bicycle Racing Club 69:19
10 Charley Kachigian -1
DNF Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryna Blanchard BMB Racing 45:20
2 Katina Walker Park Ave. Bike p/b Borah 46:30
3 Paige Williams Fuji Cross Crew 47:31
4 Elizabeth Lukowski Mad Alchemy | Zanconato 48:06
5 Shylah Weber NYCROSS p/b Craft 48:20
6 Kimberly Milton R-cubed 48:25
7 Emily Molden Nantucket Velo 48:49
8 Jennifer Harvey HRRT 49:24
9 Leah Valvo Wineforecaster 50:27
10 Stacy Beneke Dahanger 54:05
DNF Victoria Dubois Mission in Motion -William H. Lane DNF
DNF Rhys May JAM fund DNF
DNF Madeline Smith KMS Cycling - Killington Mountain S DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Conley Nycross p/b Craft 41:45
2 Travis Voyer Bicycle Express Racing 41:45
3 Brad Stratton NYCROSS p/b Craft 42:30
4 R Scott hannan Atlas Cycling Team 42:39
5 Jonathan Favata TRT Bicycles 43:32
6 Scott Hock 44:39
7 Peter Dinolfo North American Velo 45:22
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jurgen Beneke DaHANGER 41:11
2 Mark Fisher KUHL Cycling Team 41:19
3 Bret Young No. 22 CX TEAM 42:02
4 David Yacobelli CNYC/NYCM Insurance 42:30
5 Matt Delisa Swan Cycles / Chris's Cookies 42:51
6 James Stafford The Bicycle Depot New Paltz 43:14
7 Zack Vogel North American Velo 43:33
8 James Davall A Dogs Day Out 43:34
9 John Compton Atlas Cycling Team 44:43
10 Lance Law Finkraft Cycling Team 44:48
11 Bryan Blake Team 2 Cycling 44:54
12 David Carmona Hammer Nutrition 45:04
13 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 45:52
14 Phillip Mccarthy Pointway Performance - Syracuse Bic 46:12
15 Rich Rutishauser GSMVBC 46:16
16 Shawn Kelly Team Brewery Ommegang 49:00
17 John Scicchitano R-cubed 50:53
18 Jay Kulpinski BCA/Linen 51:41
19 Armand Arekian Old Time Cycling -1
20 Roger Truax jr CBRC -1
DNF Charles Tarbay USMES DNF
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Young No. 22 CX TEAM 42:49
2 Cliff Summers CCC/Keltic Const/Zanes Cycles 43:35
3 Michael Tucker BCA/Linen 44:15
4 James Laird Peak Racing/Pactimo/Valley Bike and 44:15
5 David Morgan GOM Racing 44:19
6 Thierry Blanchet NAV - North American Velo 44:45
7 Matt Moore CCC/Keltic Construction/Zane's Cycl 46:22
8 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 46:24
9 Mark Williams Sonne's Racing/MVBC 46:24
10 Chris Joinnides East End-Kreb Cycle 46:55
11 Don Rice CCB Racing 47:00
12 Keith Honda unattached 47:10
13 Ken Coleman BCA/Linen 47:14
14 Kevin Williams NAV North American Velo 48:07
15 Donald Massonne HRRT 48:22
16 Brian Polhemus BCA LINEN -1
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Niles Gagnon Grey Ghost Bicycles 25:42
2 John Cullinan Bicycle Depot 27:00
3 Corey Dubois CNYC/NYCM Insurance 27:10
4 Don Rice CCB Racing 27:49
5 Loren Graham CNYC/NYCM Insurance 27:52
6 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 29:00
DNF Roger Young NYCROSS DNF
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Miele HRRT 25:36
2 James Healey HRRT 30:15
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Shostack Bike Loft East 31:36
2 Finn Payne NYCROSS p/b Craft 35:24
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Healey HRRT 24:30
2 Addison Rizzi HRRT 27:42
3 Natalie Dessis-dinneen Niskayuna Cycling Club 32:16
4 Emily Bologna HRRT 34:54
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Vernooy 45:48
2 Andrew Summers 46:44
3 Brendan Kelly NYCROSS/R-Cubed 47:36
4 Samuel Lasher Team Brewery Ommegang 47:05
5 Paul Perry 51:06
6 Nicholas Dunham HRRT -1
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4