Log In
CrosstoberFest VI • Sep 30 2017
6
4.9
5.2
5.3
2.5
Mostly Cloudy, 54 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
4.9
Moisture
5.2
Accel
5.3
Tech
2.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Pasqualina Giant Co-Factory Off-Road Team 59:08.12
2 Payson Partridge 59:51.58
3 Michael Gaertner Vertical Earth 1:01:34.94
4 Shaun Radley The Cycling House 1:01:36.24
5 Rob Amrine The Cycling House 1:02:19.80
6 Cory Kaufman The Cycling House 1:02:51.35
7 Beddome Allen Mayhem Racing 1:03:20.11
8 David Holden vertical earth 59:19.20
9 Jerry Long Vertical Earth 1:00:17.37
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clint Hastings Hedon Speed 1:03:27.98
2 Joshua Monteith 1:03:37.55
3 Jacob Cartergibb Tokyo Joes 1:05:15.66
4 Nigel Davies beer 1:05:23.35
5 Garret Smith Team 10 Barrel 1:05:23.50
6 Jesus Salazar Montana Velo 1:07:27.69
7 Spencer Ferrer University Of Idaho 1:04:13.47
8 Austin Gilbert University of Montana 28:05.37
9 Kyle Gray Team 10 Barrel 32:53.62
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Mcallister Flathead Cycling Team 47:19.92
2 Ivan Gallego MBW Racing 47:35.24
3 Russ Gates Big SKy Cyclery - Helena 49:17.53
4 Evan Zamore Open Road 49:22.65
5 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 50:13.27
6 Tucker Costain 50:25.01
7 Montana Sturges Dog House Pub 50:30.60
8 Lance Payne Vertical Earth 50:32.28
9 Ian Williams 51:02.52
10 Mitch Tom 51:11.13
11 Jed Barden River City Red 51:45.77
12 Cody Pate Big Sky Cycling - Helena 51:45.87
13 Jordan Chapman Vandal Cycling 51:54.63
14 Luuk Mackenzie GAS/Intrinsik 52:04.35
15 Forrest Hoyt 52:32.48
16 Jacob Ryse School of Cross 52:39.59
17 Clay Allred Idaho Vandal Cycling 52:49.99
18 Joseph O'brien 53:00.76
19 Scott Sturges Palouse Bicycle Racing 53:14.21
20 Scott Allen Emde Sports 53:14.35
21 Joshua Bell 53:26.38
22 Jason Edwards Doghouse Pub 53:47.43
23 Roberty Seeley vertical earth 53:57.23
24 Jason Webster Hammer Nutrition 54:00.02
25 Jaime Borrego 54:40.21
26 Mark Evans 54:40.30
27 Brabdt Souvenir University of Idaho 54:53.78
28 Robert Estuar School of Cross 55:02.46
29 Zach Enloe 55:32.97
30 Robert Liddicoat vertical Earth 56:19.41
31 Matthew Handwerk 47:22.47
32 Zac Petterson 47:27.10
33 Keith Cancel Vandal Cycling 47:52.67
34 Joe Bergantine Epic Athletics 48:18.98
35 Matt Monbouquette Mountain View CyclesRacing 48:52.85
36 Conner Matlosz Team Autism 24/7 48:53.99
37 Jacob Nickle School of Cross 50:10.52
38 Jaymes Hansen Sagle Canoe Club 51:56.60
39 Jake Brooks 52:04.24
40 Dhaulagiri Feriansyah University of Idaho 52:52.82
41 David Braun 53:10.63
42 Diego Estuar School of Cross 53:26.34
43 Billy Bledsoe Team in Your Way 57:24.59
44 Elliot Sher Vandal Cycling 58:40.36
45 Chris Nickle School of Cross 48:04.11
46 Lee Althen 48:05.79
47 Steve Sanchez Pend Oreille Pedalers 48:41.50
48 Eric Smith Palouse Bicycle Racingo 23:13.25
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 22   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fletcher Barrett 32:39.40
2 Simon Wherity house of cross 35:17.53
3 Harrison Omine School of Cross 41:30.10
4 Cadin Billstin 25:03.65
5 Keiton Long Palouse Bicycle Racing 25:05.13
6 Marshall Hunter School of cross 25:12.63
7 Aiden Mcardle School of Cross 26:46.11
8 Hudson Omine School of Cross 28:41.47
9 Land Westenfelder Zootown Derraileurs 30:13.81
10 Benjamin Hurdlow 31:06.54
11 Evan Luckey School of Cross 36:12.66
12 Immanuel Sanchez Pend Oreille Pedalers 45:45.72
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Williams 25:17.67
2 Gabriel Shipley the cycling house 25:22.45
3 Jacob Ryse School of Cross 25:26.89
4 Jacob Nickle School of Cross 29:59.18
5 Billy Bledsoe Team in Your Way 31:26.72
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Walker Gillespie Eye Care 46:57.32
2 Tom Ryse Emde Sports/Wheel Sport 49:04.46
3 Tim Noonan Flathead Cycling 49:32.25
4 Ryan Hamilton Wildhorse Cycling Club 50:00.48
5 Matthew Larsen ML Wheelbuilding 50:14.96
6 Jason Roggenbauer AEKE Racing 50:34.16
7 Patrick Humenny Purcell Outdoors 51:24.51
8 Bob Presta 51:50.04
9 Erik Digby MBW Racing 51:57.17
10 Jerry Long Vertical Earth 52:03.68
11 Brian Fuller Hedon Speed 52:14.37
12 Guy Mackenzie GAS/Intrinsik 52:51.06
13 Kile Mcardle 53:09.74
14 David Barth Team Autism 24/7 53:22.03
15 Matthew Clarke School of Cross 53:40.17
16 Jason Hurdlow Washington State University 54:43.02
17 Matthew Pollard Palouse Bicycle Racing 55:44.80
18 Chris Wherity NA 48:10.90
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Petrie HedonSpeed 49:55.98
2 William Tietz Team Great Divide 51:23.77
3 Tom Lamphier Two Wheeler Dealer 51:34.29
4 Brad Hamby River City Red 52:14.95
5 Pat Kautzman hedonspeed 52:22.94
6 Wayne Pignolet 52:24.44
7 John Hansen kovarus wells fargo racing 53:29.42
8 Karl Westenfelder Missoula Bike Source 54:44.87
9 Allen Murray river city 45:58.44
10 Robert Liddicoat vertical earth 46:09.02
11 Mark Evans 47:26.74
12 Jimmy Matlosz Team Autism 48:08.61
13 Stephen Meyer Pend d'Oreille Winery 53:04.43
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Bauder Flathead Cycling 54:03.68
2 Joe Anchondo Vertical Earth 45:28.42
3 Cosmic Miller 46:43.35
4 John Osterback River City Red 47:20.57
5 Tom Heywood Gillespie Eye Care 49:15.20
6 Frank Benish Ridge Cyclesport 49:36.56
7 Kenneth Mozek SRV Mt Bike Club 50:02.44
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Monteith 49:11.61
2 David Holden vertical earth 50:29.51
3 Scott Doherty Missoula Bicycle Works 51:07.69
4 Matthew Pollard Palouse Bicycle Racing 52:16.29
5 Patrick Humenny Purcell Outdoors 52:19.78
6 William Tietz Team Great Divide 53:08.38
7 Jaime Borrego 53:49.47
8 Joseph O'brien 54:20.98
9 Clay Anselmo Team Small Batch 55:03.10
10 Samer Khodor Radio Free Denver 55:57.86
11 Ed Evanson 57:47.59
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carly Holman Cycling House 46:16.16
2 Disa Doherty Missoula Bicycle Works 48:11.47
3 Remy Arnot Gonzaga University 48:32.67
4 Elsa Westenfelder MY alpha cycling 49:40.99
5 Jackie Allen zuster 50:04.51
6 Francine Hoch Cyclemetrix 50:13.26
7 Kestrelle Kozak CycleMetrix 51:09.25
8 Margaux Mcbirney WSU 54:07.25
9 Lisa Sunderman School of Cross 55:31.61
10 Jackie Evanson 56:25.72
11 Zoe Lewis 57:00.10
12 Erin Somerville 57:25.34
13 Sara Nelson Flathead Cycling 49:39.68
14 Sierra Kozak University of Idaho Vandal Cy 16:55.30
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elsa Westenfelder MT Alpha Cycling 30:49.25
2 Audrey Pollard Palouse Bicycle racing 32:01.58
3 Megan Heyns Palouse Bicycle Racing 33:08.15
4 Kjersten Roggenbauer School of Cross 36:59.74
5 Laura Pollard Palouse Bicycle Racing 27:55.05
6 Neel Clarke School of Cross 30:50.74
7 Chloe Fitterer School of Cross 35:01.45
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maddie Speare School of Cross 32:07.69
2 Ellen Heyns Palouse Bicycle Racing 32:59.82
3 Linnea Sunderman School of Cross 33:27.42
4 Elizabeth Roggenbauer School Of Cross 34:50.54
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Compton Zuster Cycling 48:58.79
2 Jackie Allen zuster 49:38.68
3 Lori Westenfelder Missoula Bike Source 50:12.86
4 Chrystie Keller zuster 50:48.89
5 Julie Meyer Pend d'Oreille Winery 51:54.98
6 Sheila Heyns Palouse Bicycle Racing 52:21.74
7 Arlene Cook 55:26.07
8 Lisa Sunderman 45:31.76
9 Wendy Stredwick Vertical Earth 47:24.13
10 Barbara Jackson 48:40.63
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lynn Creager Zuster Cycling 52:10.54
2 Jessica Long Palouse Bicycle Racing 57:11.40
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1