Log In
Kickoff Cross • Oct 3 2015
5.8
6.1
3.7
5
3.6
Light Rain, 54 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
6.1
Moisture
3.7
Accel
5
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryant Jordan The Neighborhood Academy
2 Jake Schar Top Gear Racing
3 Jaquay Reddix The Neighborhood Academy
4 Cameron Mccullum The Neighborhood Academy
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Cyr Team Novonordisk
2 Nathan Annon #therealdnb
3 Joshua Teets ProMountain Outfitters
4 Bradley Schmalzer Pro Mountain Outfitters/Schwalbe US
5 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar
6 Chris Baker pro mountain outfitters
7 Zachary Chappell Snakebite Racing
8 Aaron Shelmire
9 Jason Mount Freddie Fu Cycling
10 Ryan Nye
11 Mike Lavengood Pro Mountain Outfitters
12 Matthew Tinkey TOP Gear Racing
13 James Braswell PATHFINDER of WV
14 Adam Cohen East End Cycling p/b Pabst Blue Rib
15 David Short NovaCare Cycling
16 Mike Janeiro La Prima Espresso Co. Racing / Shar
17 Michael Swope Team Athens
18 James Briggs
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Galati La Prima Espresso
2 Thomas Borner NuGo/Koeles
3 Joseph Melnyk
4 J. Nathanial manchin Thick Bikes - Don't skip leg day
5 Adam Haller All-City Cycles/Thick Bikes
6 David Klinke
7 Todd Harper
8 Mike Janeiro
9 Derek Reager Truefit Racing
10 Shawn Geiger
11 Christian Korey UPMC / Probikes
12 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
13 Marco Piccirilli
14 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
15 Michael Swope Team Athens
Finishers: Cat 3: 11   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing
2 Shane Montgomery Iron City Bikes
3 Theodore Denmanbrice La Prima Espresso Co. Racing
4 Curt Brown Truefit Racing
5 Brian Pitell Top Gear
6 Ian Baun
7 Seth Mitchell Pathfinder of WV
8 Christopher Petsko
9 Florian Lungu NovaCare Cycling
10 James Doyle WWVC Racing
11 Ethan Gladding Thick Bikes
12 Dan Depenhart Silverback Racing
13 Andrew Orischak American Adventure Sports
14 Adam Woods
15 Chris Boland
16 Drew Smorul East End Cycling Club
17 Matthew Dolfi NovaCare Cycling
18 Ron Kiesel
19 Drew Dorko East End Cycling Club
20 Chris Miceli Silverback Racing
21 David Mccormick New River Bikes
22 Timothy Smiley WWVC Racing
23 Eric Hawkinberry
24 Wade Holler
25 Nathan Tressler
26 Ben Hostetler
27 Greg Klaus Silverback Racing
28 Marvin Teets PRO MOUNTAIN
29 Dennis Patton East End Cycling
30 Tad Gorske East End Cycling Club
31 Ej Hubstenberger iii
32 Jared Petchel The Bicycle Shop
32 Al Meder East End Cycling Club (e2c2)
33 Jimmy Stemple
34 Hyagriv Simhan East End Cycling Club
38 John Mclaughlin NovaCare Cycling
39 Michael Greiner
40 Hasan Baydoun East end cycling club
41 Paul Diegelman East End Cycling
42 Birk Mcgilvrey La Prima Espresso Co. Racing
43 Guillermo Santiago Iron City Bikes
44 Noah Purdy
45 Charles Haas Pathfinder of WV
46 Dan Wright Twin Six
DNF Tj Burd East End Cycling
DNF Lucas Mcintire East End Cycling
DNF Brian Suter
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 22   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Smith Silverback Racing
2 Ken Barker
3 George Redpath
4 Hasan Baydoun East end cycling club
5 Ray Leonard
6 Douglas Orischak
7 Jason Hilton
8 Mckean Evans
9 Darrell Schmitt
10 Rick Hoover
11 Christopher Butor Top Gear Racing / 321 Ride
12 Christopher Hohman
13 Jason Scott
14 Ron Snyder The Neighborhood Academy
15 Alexander Hays Rodeo Adventure Labs
16 Shawn Reddick
17 Justin Schell Eloras HOPE
18 Todd Mcenroe
19 Thomas Carnahan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerry Pflug Dirty Harry's
2 Travis Saeler Trek CycloCross Collective
3 Chris Mayhew JBV Coaching
4 Jr Petsko Dynamic Physical Therapy Cycling Te
5 Mike Lavengood Pro Mountain Outfitters
6 Jeff Curry Truefit Racing
7 Florian Lungu NovaCare Cycling
8 Mark Nicoll Team GPOA
9 Mark Briercheck Ag3r-ButlerHealthSystem
10 Danny Welsch
11 David Shaffer N+1 cycling
12 Chris Jones
13 Zachary Wills
14 Nathaniel Black Ag3r-ButlerHealthSystem
15 John Cline PSIMET Racing
16 Darrell Schmitt The Neighborhood Academy
17 Michael Swope Team Athens
DNF Jeff Koontz UPMC / ProBikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar
2 Jeff Guy UPMC / ProBikes
3 Stephen Marlette Ag3r-ButlerHealthSystem
4 Joseph Fraas Dirty Harry's
5 Bryan Routledge ACA-Sette Nove
6 Scott House Pike Street BIke racing
7 Jay Downs QCW Cycling p.b. Breakawaybikes.com
8 David Mccormick New River Bikes
9 Fritz Kessler Pro Mountain Outfitters
10 Henry Dimmick Ag3r-ButlerHealthSystem
11 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem
12 Donald Dickerson pathfinder of WV
13 Ken Mowry East End Cycling Club
14 John Mclaughlin NovaCare Cycling
15 Mark Kuntz
16 Negley Rodgers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Ehler UPMC / ProBikes
2 Roy Gryskevich Frankford Bikes p/b PatientSafe
3 Kim Butler Pro Mountain Outfitters
4 Michael Ellis UPMC / ProBikes
5 Robert Breedlove Blue Sky Bicycles
6 James Anglin
7 George Sagan Top Gear Racing
8 Larry Harper
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV p/b Real Juice Bar
2 Joshua Teets ProMountain Outfitters
3 Gerry Pflug Dirty Harry's
4 J. Nathanial manchin Thick Bikes - Don't skip leg day
5 Theodore Denmanbrice
6 Shane Montgomery Iron City Bikes
7 Jason Miller
8 Jason Mount Freddie Fu Cycling
9 David Hunt THICK BIKES/ALL-CITY/PIPERS PUB
10 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te
11 Owen Nielson
12 Michael Maher Ag3r-ButlerHealthSystem
13 Eric Osth East End Cycling Club
14 Zack Hawthorne 6 DOWN SUFFER CLUB
15 Henry Dimmick Ag3r-ButlerHealthSystem
16 Nathaniel Black Ag3r-ButlerHealthSystem
17 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem
18 Christopher Camp
19 Fritz Kessler Pro Mountain Outfitters
20 Marco Piccirilli
21 Matt Luce Iron City Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Saeler Trek Cyclocross Collective
2 Gray Patton
3 Stephanie Swan Rare Disease Cycling
4 Nicole Dorinzi Pathfinder of West Vriginia
5 Stephanie Lamb Dynamic Physical Therapy Cycling Te
6 Anna-lena Kempen Dynamic Physical Therapy Cycling Te
7 Laura Pyle BFF Bikes
8 Dana Tinkey Vanderkitten Racing VIP
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Sydlik
2 Anna-lena Kempen Dynamic Physical Therapy Cycling Te
3 Stephanie Lamb Dynamic Physical Therapy Cycling Te
4 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
5 Colleen Grygier East End Cycling Club
6 Danielle Millett East End Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefanie Sydlik
2 Justine Pagenhardt Pathfinder of West Virginia
3 Amanda Barry
4 Elise Rowe La Prima Espresso Co. Racing
5 Colleen Grygier East End Cycling Club
6 Danielle Millett East End Cycling Club
7 Elise Walton
8 Megan Sybeldon Rare Disease Cycling
9 Erin Setzer
10 Samantha Stumpf park ave bike
11 Alexandra Korshin
12 Cara Bacher Dynamic Physical Therapy Cycling Te
13 Katherine Vargo
14 Nicole Berrian Dynamic Physical Therapy Cycling Te
15 Sarah Deacon
16 Zoe Wright
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 6