Log In
Solstice Cross • Dec 20 2014
4.8
6
4.2
5.4
2.8
Clear, 32 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.8
Beers
6
Moisture
4.2
Accel
5.4
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team 52:53:00
2 Michael Yozell Lamprey Systems 53:37:00
3 Gunnar Bergey Champion System-Cannondale 54:30:00
4 Joe Pigga Lamprey Systems 54:42:00
5 Dan Larino Pete's Bike/Century Road Club of Am 57:45:00
6 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs 58:01:00
7 Andrew Reimann Team Yacht Club 58:50:00
8 Kathryn Cumming Team Yacht Club 59:01:00
9 Adam Cohen East End Cycling p/b Pabst Blue Rib -1 lap
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Kast South Mountain Cycle & Cafe 49:26:00
2 Peter Striegel Team Pro Power Coaching 50:05:00
3 Nat Amato Stoudts Brewing Co. / JB Mountain B 50:45:00
4 Brad Turner MTBNJ.com - Halter's 51:01:00
5 Adam Cohen East End Cycling p/b Pabst Blue Rib 52:08:00
6 Jonathan Ruiz Lamprey Systems 52:10:00
7 Michael Perlberg Kissena Cycling Club 54:33:00
DNF Sam Margolis Team Vortex
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Duka 28:16:00
2 David Hansen Empire Brewing-Syracuse Bicycles 28:21:00
3 Brian Hazenski Sickler's 28:49:00
4 Joe Luby Cutters Bike Shop 29:05:00
5 Brian Capps 29:34:00
6 Dustin Kapustiak South Mountain Cycle and Caf? 29:54:00
7 William Evers SPINTECK p/b Blue Bell Private Weal 30:19:00
8 Matthew Shea Century Road Club of America 30:38:00
9 John Squeri 31:16:00
10 Patrick Zbyszewski SPINTECK powered by Blue Bell Priva 32:01:00
11 Will Hannis Jay's Cycle Center 32:10:00
12 Attila Matyas 32:20:00
13 Patrick Mclaughlin 32:27:00
14 Rick Blood 32:33:00
15 Gaeson Taylor 32:56:00
16 Bob Joos Easy Riders Cycling p/b Cutters 33:15:00
17 Robert Sands Evolution / Beaver Valley Velo/ Fl 33:47:00
18 Chris Schultz Team Action Wheels 33:56:00
19 William Bray Saucon valley bikes/weyerbacher 32:25:00
20 Paul Hamerton-kelly IS 35:49:00
21 Rob Sutherland 37:39:00
21 William Kit jackson Young Medalists 38:41:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Kahl ProPower Coaching 46:02:00
2 Blair Saunders Sportif 46:55:00
3 Raymond Zeimet Guy's Racing Club 47:01:00
4 Eric Schmitt JOES BIKE SHOP RACING TEAM 48:29:00
5 Martin Jones Van Dessel 48:32:00
6 Sean Runnette Elite Endurance Training Systems 49:18:00
7 Nathan Goates Faulkner Nissan Racing 50:00:00
8 Matthew Morrison Toasted Head Racing 50:55:00
9 Mark Monnett SRAM Factory Team 51:05:00
10 Ian Palmer Bayside Velo/Bike Doctor 51:47:00
11 Brian Hazenski Sickler's 52:09:00
12 Dennis Smith Bike Line 52:20:00
13 Raymond Brettle Guys Racing 53:57:00
14 Gary Snyder Evolution Racing -1
15 Joe Favara GS Simmieria -1
16 Scott Sladovnik Kutztown Cutters -1
17 David Mitchell Team GPOA -2
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacey Barbossa MidAtlantic Colavita Women's Team 51:10:00
2 Melissa Paquette QCW Cycling p.b. breakawaybikes.com 51:15:00
3 Katina Walker Verge/VeloNRS Team -2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1