Log In
Statesville Grand Prix • Dec 7 2014
4
5
5
4.3
5.3
Clear, 49 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
5
Moisture
5
Accel
4.3
Tech
5.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Brookshire Volharden
2 Trever Kingsbury Brevard College Cycling Team
3 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
4 Justin Evans High Country Development Team
5 Luca Shaw SRAM TLD RACING
6 Reid Rhodes Velosports Racing Team
7 Brett Rumble Giordana-CST Cycling
8 Eddie Jones Champion System - DCX
9 Charles Prezioso Giordana-CST
10 Garrett Smith Reedy Creek Cycles
11 Zachary Lowden Kuat Racks
12 Matthew Sand Bret Pacheco CPA Cycling
13 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
14 Kyle Mcnamee Hoffenchard
15 Christopher Scallion
16 Mansour Benkreira Birdsong Brewing/Common Market
17 Jake Rosenbloum BSM Cycling
18 Henry Davis Wenzel Coaching Junior Development
19 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
20 Christian Klender The Spirited Cyclist
21 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
22 Brandon Hicks Clemmons Bicycle Racing Team
23 Evan St clair CHARLOTTE SPORTS TIMING
24 Corbitt Bourne Floyd Outdoors/EMI
25 Nicholas Barlow Faster Mustache
26 Gabor Szilagyi The Generals
27 Geoffrey Siepker US Military Cycling Team
28 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing/Common Market
29 Boyd Safrit
30 Eric Carlson Rogues Racing
31 Thomas Savage
32 Joseph Emanuel Faster Mustache
33 Richard Frye UNC Cycling
34 Sam Hutchens Boone Bike
35 Paul Paisant Mock Orange Bikes
36 Neal Boyd Giordana-Charlotte Sports Timing
37 Adam Koch Mock Orange Bikes
38 Ryan Brown
DNF Brandon Milet Rize Energy Performance Drink
DNF Bret Pacheco BPCPA Cycling
DNF Walker Shaw SRAM TLD RACING
DNF Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
DNF Matt Goddard
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 40   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Farris Evolution Jr Development
2 Sean Herring
3 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
4 Larry Gibson Generals (UNCG collegiate)
5 Brenden Forbis BikeSource
6 Andrew Dietz Generals
7 Michael Gearren ii Bicycle Sport
8 Nathan Lemons
9 Andrew Hillier Bicycle Post
10 Paul Mckenzie Slower than You p/b Gibson Coaching
11 Jose Avila Generals
12 Regis Bryer Brevard College Cycling Team
13 Tyler Conner
14 David Millsaps Oak City Cycling Project Racing Tea
15 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
16 Everett Engstrom Clemson University Cycling
17 Jonathan Marshall Cool Breeze Team
18 Charlie Mckenzie AYC Junior Development Race Team
19 Bryan Hoffman Oak CIty Cycling Race Team
20 Phillip Jerome PAC
21 Jonathan Plaxton Spoke Cycles p/b Carolina Ale House
22 Bradley Johnson Giordana-Charlotte Sports Timing
23 Gustavo Marin Constellation
24 Alex Laifer
25 Jonathan Hogan Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
26 Jesse Keicher
27 David Beverly Birdsong Brewing/Common Market
28 Steve Hlinak
29 Jim Siemens ABRC
30 Zachary Houlik team alliance environmental
31 Frank Wood MSG Cyclocross
32 Steve Lowe
33 Jamie Williams BAC Racing
34 Bryan Ream Atomic Cycles
35 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
36 Sayrd Price
37 Michael Keller
38 Davy Overcash
39 Wade Colvard
40 Adam Harris Hillsborough Street Elite
41 Mike Lambert
42 Brian Lafranchi Birdsong Brewing/Common Market
43 Luke Thomas Hawleys Bicycle World Race Team
44 Michael Carbaugh TriCyclists BRC
45 Michael O'Brien MOB Cyclocross Team Syndicate
46 Ryan Garland Evolution Jr. Devo Team
47 Josh Hatchell Berger Hardware Bikes
48 Fred Perrino Mock Orange Bikes CX
49 Robert Knapp
50 Thomas Poole WFU cycling
51 Jared Eytcheson Endorphin Fitness
53 Christopher Mumford Team Hammer Cross
54 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
55 Arthur Koch
56 Jay Capers
57 John Hergert Full Spectrum Racing NC LLC - The B
58 Tom Pearman Team Reeb
59 Scott Spurlin Cycleworks
60 Alfred Jessee
61 Joel White Amino Vital
62 David Lehn Rogues Racing
63 Dave Cassen Team REEB
64 John Paul amalong Constellation/Inland Construction
65 Philip Amalong Constellation Cycling
66 Parrish Matthews
68 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
69 Adam Fernbach Mock Orange Bikes
70 Eli Mumford Team Hammer Cross
71 Ethan Britt Hammercross
72 Richard Rozzelle Earth Fare
73 Brian Britt Hammercross
DNF Louis Moschetta CycleTherapy
DNF John Kelly
DNF Robert Nixon Charlotte Sports Cycling
DNF Zac Lockhart Burlington Velo Club
DNF Erik Engstrom Ms. Roses p/b J. Brown Contractors
DNF Christopher Stringer
DNF Eric Asch
DNF Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 35   Cat 5: 40   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
2 Bradford Perley Champion System/Cannondale
3 Westley Richards Clemmons Bicycle
4 Paul Mesi CleanEnergyGrowers/FastFrankieCoach
5 Philip Short Kens Bike Shop - Hearts Racing
6 Hunter Resek Mars Hill Cycling
7 Patrick Beeson Cycletherapy
8 William Harrison UNC Cycling
9 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
10 Brian Hill Stans NotTubes P/b Proferrin
11 Michael Potter High Country Development
12 Lucas Livermon Champion System DCX
13 Alan Starnes Clemmons Bicycle Racing
14 Silas Moorefield cycle works
15 Joshua Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
16 David Ladson walls AYC Junior Development Team
17 Abe Goorskey CycleWorks
18 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
19 Jordan Lewis Cycle-Smart Elite Team
20 Zach Lail Mock Orange Bikes 40+
21 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes 40+
22 Spencer Lowden Brevard College Cycling Team
23 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
DNF Baird Sills
DNF Benjamin Coleman Pro Tested Gear
DNF Brian Sain The Hillsborough Street Elite
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Kens Bike Shop - Hearts Racing
2 Westley Richards Clemmons Bicycle
3 Joseph Carpisassi Cycletherapy
4 John Kirkwood crosstown velo
5 Richard Tsui Cannondale pb Spirited Cyclist
6 Alan Tripp Cycletherapy / VoMax
7 Charlie Putnal Crosstown Velo
8 Louis Moschetta CycleTherapy
9 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
10 Geoffrey Siepker US Military Cycling Team
11 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing/Common Market
12 Joseph Emanuel Faster Mustache
13 Patrick Rimron CycleTherapy
14 William Sumner CycleTherapy/CLM
15 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
16 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
17 Rob Easton Revolting Cogs
18 Bill Tellman
19 Adam Koch Mock Orange Bikes
20 Kerry Shields Kens Bike Shop
21 Ann Kota CycleTherapy/CLM
22 Robert Coghill
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Spurlin Cycleworks
2 Cooper Rodrigues Evolution Jr Development
3 John Paul amalong Constellation/Inland Construction
4 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
5 Gabriel Mueller Inland
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Brookshire Volharden
2 Ryan Farris Evolution Jr Development
3 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
4 Eli Woodard Hometown Manufacturing
5 Luke Thomas Hawleys Bicycle World Race Team
6 Nathan St.clair CHARLOTTE SPORTS TIMING & KONA BICY
7 Ryan Garland Evolution Jr. Devo Team
8 Jacob Baugher Evolution jr. Developmeny
9 Jared Eytcheson Endorphin Fitness
10 Quinn Reece EVO DEVO
DNF Gustavo Marin Constellation
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Blake Bitter Dose Racing
2 Charles Storm Storm Racing Team
3 Jeffrey Welch Industry Nine Cycling Team p/b ARBC
4 Rick Pyle Cycleworks
5 Charlie (jimmy) Bruner Inland Construction / C2
6 Jason Morgan CrossTown Velo
7 James Pittman Crosstown Velo
8 Bc Roberts Solum Racing
9 Justin Mckean Live it xtreme
10 Randy Shields Kens bike shop
11 Russel Henderson Crosstown Velo
12 Jeff Varner Mock Orange Racing
13 Timothy Hopkin Crosstown Velo
14 John Degele Storm Racing
15 Robb Peterson Cycleworks
16 Robert Colbert Mock Orange Racing
17 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
18 Sonni Dyer Industry9 Cycling p/b: ABRC
19 Tim Hall Sonic Cycling
20 Alan Wages Cycle-Smart Grassroots Team
21 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
22 Todd Davis KCOI Boulevard
23 Mark Vomund Team Roger C Peace
24 Kevin Hessler Asheville Cyclocross
25 David Keesler
26 Dwight Smith Reedy Creek Cycles
27 Jack Brown Fiets Maan Racing
28 Charlie Putnal Crosstown Velo
30 Mark Jordan Cycletherapy Bikes
31 Jay Womack Hoffenchard
32 Joseph Cross Birdsong Brewing/Common Market
33 Philip Kielty Raleigh Gyros
34 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
35 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
36 Robert Pugh Fiets Maan Racing
37 Stoney Sanders Cycletherapy
38 Paul Mckeithan Evolution Jr. Devo
39 Jeff Nunnaley Classic Cycling
40 Kevin Watt Durham Cycles
41 Shaw Brown Boone Velo
42 Shawn Moore Fiets Maan Racing
43 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
DNF Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo
DNF John Weigel GVC/
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Rimron CycleTherapy
2 Paul Francis
3 Erik Schreiner Constellation Cycling
4 Timothy Marshall
5 John Bovine E3 Elite Human Performance
6 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
7 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
8 Bryan Hoffman Oak CIty Cycling Race Team
9 John Ventevogel Team HammerCross
10 Phillip Jerome PAC
11 Scott Kaysen WFO
12 Tim Richardson Team Velo 16 BSG
13 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
14 Kevin Webster
15 Michael O'Brien MOB Cyclocross Team Syndicate
16 Robert Cole Brawley Drafters
17 Michael Keller
18 Jim Siemens ABRC
19 Gary Sterner Hup United
20 David Brumfield Abbey Construction & Design
21 John Mills
22 Eric Greenley NC B.E.Fit
23 Bill Tellman
24 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
25 Robert Duggan E3 / JA King
26 Greg Sheehan Brawley Drafters
27 Bob Burdon International Christian IC3
28 Robert Libbert
29 Dan Robbins blood sweat and gears
30 Fred Perrino Mock Orange Bikes CX
31 Jay Capers
32 Christopher Mumford Team Hammer Cross
33 Robert Knapp
34 Bevington Steve
35 Gregory Atchison Tricyclists BRC
36 Jeff Montgomerie Birdsong Brewing/Common Market
37 Joel White Amino Vital
38 Andy Brown CyclocrossRacing.com
39 Bob Szymkiewicz Slippery Sasquatch
40 Michael Quinn Slippery Sasquatch/ Bicycle Sport
41 Paul Mckeithan Evolution Jr Devo
42 Joe Rodrigues Evolution Jr Development
43 Parrish Matthews
44 Robert Coghill
45 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
46 Daren Wilz
47 Brian Britt Hammercross
DNF Eric Jacobsson catUP Coaching
DNF Jason Epstein Berger Hardware Bikes
DNF Robert Nixon Charlotte Sports Cycling
DNF Louis Moschetta CycleTherapy
DNF Eric Asch
DNF Charles Hailey Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
DNF John Taylor Cycle Therapy
DNF Steve Hlinak
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 34   Cat 5: 14   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Baxter Mock Orange
2 Daryl Rains Mock Orange Bikes
3 Andrew Good Coolbreeze Cyclery p/b Trek of Char
4 James Berry Spinx Bike Race Team
5 Doug Shaw Crosstown Velo
6 John Baxter Inland/C2
7 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
8 William Macy
9 Gerard Remery Gwinnett Touring Club (GTC)
10 Todd Thornton inland construction
11 Andrew Ammon charlotte sport timing
12 Jeff Tripp BIKEMAN.COM
13 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
14 Terry Forrest Atomic Cycles
15 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
16 Neil Myers Exton beverage Company
17 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
18 Earl Anderson unattached
19 Mark Fasczewski The Generals
DNF Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team
DNF Gary Lowden Boulevard Brewery/KCOI
DNF Robert Pugh Fiets Maan Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Evolution Jr Devo
2 David Wier Evolution Jr. Devo
3 Ross Fulco
4 Tyler Mills rock n road
5 Thomas Mills
6 William Stanford Evo Devo
7 Ethan Britt Hammercross
8 ? Shawn Fiets Maan Racing
9 Brady Vomund
10 Eli Mumford Team Hammer Cross
11 Ellen Haggstrom Evolution Jr. Devo Team
12 Kate Stanford Evo Devo
13 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Lesondak NC B.E.Fit
2 Rebecca Falls AVLCX
3 Lillith Ahrens Evolution Jr. Devo
4 Isabella Brookshire TWENTY16 Development Team
5 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo Team
6 Michelle Canada Clemmons Bicycle
7 Keren Bennett EvoDevo
8 Grace Bishop Evo Devo Junior Racing
9 Skylar Bovine Evo Devo
10 Kathryn Mckenney Triangle Velo
11 Philicia Marion Cycleworks
12 Deborah Bradley 92Fifty
13 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
14 Taylor Hughes EvoDevo
15 Quinn Reece EVO DEVO
16 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
DNF Riley Gallagher Evolution Jr Devo
DNF Allison Sain THE HILLSBOROUGH STREET ELITE
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman K-Edge/Felt Cyclocross Team
2 Jane Burlew AVLCX
3 Emily Shields Kens Bike Shop
4 Katherine Shields Kens Bike Shop
5 Sara Tussey Mellow Mushroom Racing
6 Sarah Hill American Classic Pro MTB Team P/b M
7 Jessica Singerman
8 Kimberly Flynn The Generals
9 Karen Tripp BIKEMAN.COM
10 Miki Kedo clemmons bicycle
11 Julie Paisant Mock Orange Bikes
12 Patty Shoaf
13 Megan Archer Cycle-Smart
14 Melissa Cooper Storm Racing Team
15 Sarah Maloney Happy Tooth Womens Cycling
16 Laura Rice Pure Velo Racing
17 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo
18 Rebecca Bubp Birdsong Brewing/Common Market
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Matchett CoolBreezeTrek
2 Hope Ann snyder-walsh Cycletherapy
3 Ann Groninger BikeLaw
4 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
5 Andrea Tadros Clemmons Bike Racing
6 Laura Calvin CoolBreezeTrek
7 Lorri Warlick Cycletherapy
8 Janet Trubey NCCX
DNF Cid Guy Tricyclists (Trikes)
Finishers: Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Goody
2 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
3 Mary Rodrigues Evolution Jr Development
4 Stephanie Cole Globalbike Charlotte
5 Megan Sykes
6 Joynel Burgess
7 Beth Harrelson
DNF Joynel Burgess
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1