Log In
Cap City Cross #2 (Ohio CX Cup #3) - Big Run Fun CX • Oct 11 2014
5.2
3.1
3.6
4.6
5.7
Clear, 55 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
3.1
Moisture
3.6
Accel
4.6
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Weeks WAS Labs Cycling
2 Ryan Gamm Cincinnati Velo Club
3 Jonathan Card
4 Nicholas Vorwerk Team Novo Nordisk
5 Jay Karpinski
6 Samuel Kieffer Toyota of Lexington p/b SWORD
7 David Rohrer Team Athens
8 Brett Mckay
9 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
10 Christopher Huck North Coast Cycling
DNF Christopher Metzler Cap City/Brioso Coffee Cycling
DNF James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health - RG
DNF Aidan Seufert Cap City/Brioso Coffee Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Kruse Paradise Garage Racing
2 Jeff Rupnow Paradise Garage Racing
3 Samuel Kieffer Toyota of Lexington p/b SWORD
4 Brian Ohara Veloscience Cycling Team
5 Mark Brown Central Ohio Bicycle Club
6 Christopher Arndt Paradise Garage Racing
7 Daniel Brown Team Athens
8 Shawn Aker Team Six One Four
9 Michael Clevidence Team Athens
10 Joseph Hall Queen City Wheels
11 Tony Mellott Backroom Coffee Roasters / Echelon
12 Joshua Bozue
13 Dan Monnig Paradise Garage Racing
14 David Cornett
15 Bill Craig Team Hungry
16 Eric Peters Team Jeni's
17 Jamie Williamson Team Hungry
18 Justin Brown Paradise Garage Racing
19 Nathan Fields Paradise Garage Racing
20 Joshua Morrow Veloscience Cycling Team
21 Christian Ambjorn Reser Bicycle
22 John Farren
23 Robert Parsons
24 Christopher Lee
25 Paul Adams
26 Seth Nuckols Bishop Bicycles
27 Addison Smith Central Ohio Bicycle Club
28 Robert Magness Team Hungry
DNF Vincent Francis Team Athens
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 11   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kieffer
2 Rob Luikart Paradise Garage Racing
3 Tom Hoying Cap City/Brioso Coffee Cycling
4 Jon Wolery Trek Bicycle Store of Cincinnati
5 Jeff Sack Monogram CX
6 Koji Yamazaki
7 Travis Iles
8 David Rich Team Dayton Bicycling
9 Tom Draskovic Paradise Garage Racing
10 Andrew Fredrick Team Jeni's
11 Corey Spilman
12 Peter Post CMS Race Team
13 Robert Parsons
14 David Spurlock Queen City Wheels
15 Christopher Fidler
16 Matt Locke
17 Kunihiko Tanuma
18 Seth Nuckols Bishop Bicycles
19 Christian Fischer Team Six One Four
20 Wells Travis
21 Sean Hughes Trek Bicycle Store of Cincinnati
22 Jeff Borisch
23 Robert Ludwig
24 John Tenwalde
25 Adam West
26 Douglas Fisher
27 Dubois David
28 Franklin Salinger
29 Tim Cristy
30 Eric Simpson Trek Bicycle Store of Cincinnati
31 Alex Yockey
32 Todd Mees
33 David Wright
34 Alex Brewer
35 Jeffrey Tefend
36 Aaron Saez
37 Mark Harris Trek Bicycle Store of Cincinnati
38 Christopher Averett Trek Bicycle Store of Cincinnati
DNF John Bodell
DNF Addison Smith Central Ohio Bicycle Club
DNF Byron Carle
DNF Mike Castello
DNF James Villacres
DNF Zappe Mike
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 21   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Carraway Team Six One Four
2 Jeff Rupnow Paradise Garage Racing
3 Daniel Ott Darkhorse Racing
4 Scot Herrmann Team Dayton Bicycling
5 Bruce Pisarek Central Ohio Bicycle Club
6 Benjamin Kuhlman
7 Jeff Schoeny Team Dayton Bicycling
8 Vince Urichich
9 Chris Knapp Team Six One Four
10 Tim Brown
11 Brad Fischer Team Six One Four
12 Kevin Wellendorf
13 Neal Schmitt Team Six One Four
14 Gary Burkholder Snake Bite Racing
15 Matthew Berrisford Team Six One Four
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Loman Lake Effect Cycling Team
2 Peter Hills Team Dayton Bicycling
3 Patrick Lach Zephyr Wheel Sports
4 Peter Post CMS Race Team
5 Corey Green Team Hungry
6 Peter Czerwinski Backroom Coffee Roasters / Echelon
7 John D. kimple Team Jeni's
8 Rick Voithofer Team Six One Four
9 Lance Brown Darkhorse Racing
10 David Spurlock Queen City Wheels
11 Larry Moore Cyclocrossracing.com
12 Kelley Clem Team Six One Four
DNF Jeff Davis Cap City/Brioso Coffee Cycling
DNF Doug Mcconaha Veloscience Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hart Zephyr Wheel Sports
2 Robert Neuman
3 Ron Kubala
4 Mike Lawler Team Dayton Bicycling
5 Jim Roegge
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Ott Lionhearts Junior Racing
2 Liam Hughes
3 Cade Ott
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Hughes Veloscience Cycling Team
2 Spencer Hackett Cap City/Brioso Coffee Cycling
3 Katsu Tanda Paradise Garage Racing
4 Ken Shonkwiler
5 Randy Patton
6 Dan Monnig Paradise Garage Racing
7 Noah Hutson Backroom Coffee Roasters / Echelon
8 Justin Brown Paradise Garage Racing
DNF Aaron Inscho
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Malik Team Six One Four
2 Lorena Brown Wells Fargo Advisors
3 Anneke Frankemolle Lake Effect Cycling Team
4 Kristen Arnold Lady Gnar Shredders
5 Maya Wei-haas Lady Gnar Shredders
6 Pei-i Wu Lady Gnar Shredders
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anneke Frankemolle Lake Effect Cycling Team
2 Natalie Arkfield
3 Jennifer Peters Team Jeni's
4 Julie Kennel Lady Gnar Shredders
5 Anna Haney
6 Marilyn Rayner Lady Gnar Shredders
7 Christine Happel Lady Gnar Shredders
8 Amy Kulesza Team Jeni's
9 Birgit Reeves Southern California Velo
10 Kristen Ricker
11 Rachel Rynski Lady Gnar Shredders
12 Jillian Kellbach Queen City Wheels
13 Sarah Bryant Lady Gnar Shredders
14 Kathy Koontz
15 Dana Mese
16 Michelle Rucker Lady Gnar Shredders
17 Pfifer Erin
18 Melissa Kramer
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Grassi
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Arnold
2 Heather Smith Team Dayton Bicycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1