Log In
West Pennsylginia Cross- APCXS #8 Saturday • Dec 1 2012
4.5
1.3
5.5
4.8
3.4
Partly Cloudy, 54 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
1.3
Moisture
5.5
Accel
4.8
Tech
3.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Cummings C3 - Athletes Serving Athletes 20/2
2 Gerald Adasavage Bicycle Therapy / Melitta
3 Andy Gorski Pro Bikes
4 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
5 Jordan Snyder PRO BIKES
6 Gunnar Shogren Pathfinder of WV/Stan's NoTubes
7 Michael Green Bicycle Therapy / Melitta
8 Michael Vanderberg Dynamic Physical Therapy Cycling Te
9 Jordan Villella Twin Six
10 Brett Rothmeyer C3 Athletes serving athletes
11 Chris Mayhew JBV Coaching
12 Eric Lundgren JBV Coaching
13 Bradley Schmalzer Bikeman.com/XXCMag
14 Daniel Rapp
15 Dusty Arbogast Pro Mountain Outfitters
16 Keith Hower
17 Derek Clark Dynamic Physical Therapy Cycling Te
18 Jr Petsko Dynamic Physical Therapy Cycling Te
19 John Heffner Iron City Bikes
20 Gregg Shanefelt Pro Bikes Pittsburgh Race Team
21 James Briggs Allegheny Cycling Assoc.
22 Michael Swope Team Athens
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Friedman TREK OF PITTSBURGH
2 Christian Schott Top Gear Bike Shop / Fit Squared
3 Benjamin Kuhlman Dynamic Physical Therapy Cycling Te
4 J. Nathanial manchin Thick Bikes
5 Kyle Mihalik DPS Penn
6 Scott Green Spud Racing/Toasted Head
7 Matthew Tinkey HighlandTraining.net/Maxxis
8 Alan Lucas Steel City Endurance
9 Adam Amrhein Bike in Place
10 Douglas Riegner Steel City Endurance
11 David Short Dirty Harrys
12 Derek Reager Koeles Cycling Club
13 Jeff Curry Koeles Cycling Club
14 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling Te
15 Gerald Audet Dynamic Physical Therapy Cycling Te
16 Jason Hochreiter Morningside Velo/Biketek
17 Todd Harper West Liberty Cycles
18 Patrick Conneely JBV Coaching
19 Adam Young
20 David Cornett Pro-Mountain Outfitters
21 John Kavouris STAMPEDE!
22 Dan Wilson Freddie Fu Cycling
23 Duncan Oliver SV/BikeSource
24 Scott Young Tri Tech
25 David Ortiz
26 Donald Splitstone DPS Penn
27 Tim Gregis
28 Jacob Perlmutter
29 Jason Samonds Fat Head's Brewery
30 Joe Egan
31 Marco Piccirilli
32 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
33 Michael Swope Team Athens
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Munko
2 Kristopher Powell
3 Leonard Lucas Turd Ferguson and the Mustachioed S
4 Adam Young ProBikes
5 Tom Senkevich DPS Penn
6 Dan Depenhart Beaver Valley Velo
7 Carl Lovejoy Pro Bikes Pittsburgh Race Team
8 Alexander Daily Trek Of Pittsburgh
9 Christian Korey SV/Bikesource Racing
10 Logan Krause
11 Scott Feather Team Vortex
12 Cody Pile
13 Joseph Egan
14 David Whitehead
15 Jt Marra Pathfinder of West Virginia
16 Jeffery Nagy
17 Jason Samonds Fat Head's Brewery
18 Chris Miceli Beaver Valley Velo
19 Negley Rodgers
20 Robert Dubas
21 Lucas Mcintire Performance Bike
22 Geoff Fusco Pro Mountain Outfitters
23 Brian Suter
24 Thomas Riddell West Liberty Cycles
25 Benjamin Voytko
26 Hank Ingram Team Sewickley
27 Shane Dunay
28 Marco Piccirilli WVUcycling
29 Kris Piscitella
30 Jonathan Suite Dynamic Physical Therapy Cycling Te
31 Negley Rodgers iii
32 Dustin Wehler Steel City Endurance
33 Kevin Mcnamara
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 7   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Marshall
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerry Pflug Team CF / Pro Bikes
2 Jason Cyr Team Type 1
3 Craig Cozza UPMC Cycling Performance/ Pro Bikes
4 Sean Easley Cham City Cycling
5 Gary Rodosta Breakaway Velo
6 Chris Baker Breakaway Velo
7 Betsy Shogren Pathfinder of WV/Stan's NoTubes
8 Justin Pokrivka
9 Mike Lavengood
10 Scott Benson PathfinderWV.com/Cannondale
11 Bryan Routledge ACA-Sette Nove
12 Jeff Koontz UPMC Cycling Performance
13 Jeff Guy ChamRakh Cycling
14 David Ortiz
15 Ed Koontz
16 Fritz Kessler Breakaway Velo
17 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
18 Michael Swope Team Athens
DNF Jay Downs ChamRakh Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Appeltans Mambo CX/GoCycling
2 Douglass Gray First State Velo Sport
3 David Lowe Philadelphia Ciclismo
4 Scott Reynolds Guy's Racing Club
5 Scott Young Tri Tech
6 Joseph Fraas dirty harrys
7 Michael Ellis UPMC / Pro Bikes
8 Gary Dugovich Beaver Valley Velo
9 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem
10 Christopher Hroblak Fat Head's Brewery
11 William Ehler UPMC Cycling Performance
12 Larry Harper West Liberty Cycles
13 Raymond Sielski Ag3r-ButlerHealthSystem
14 John Mcconnell
15 James Briggs Allegheny Cycling Assoc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gerry Pflug Team CF / Pro Bikes
2 Gunnar Shogren Pathfinder of WV/Stan's NoTubes
3 Michael Vanderberg Dynamic Physical Therapy Cycling Te
4 Justin Pokrivka
5 Todd Schoeni Pro Bikes
6 Marc Glass Breakaway Velos
7 Fritz Kessler Breakaway Velo
8 Michael Maher Ag3r-ButlerHealthSystem
9 Kirk Morrison Ag3r-ButlerHealthSystem
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Gernert Dynamic Physical Therapy Cycling Te
2 Rick Plowman Steel City Endurance
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Betsy Shogren Pathfinder of WV/Stan's NoTubes
2 Stephanie Lamb Bike America Racing
3 Stephanie Swan Pro Bikes
4 Stacie Truszkowski Steel City Endurance
5 Dana Tinkey Maxxis
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lara Marek Mambo CX/GoCycling
2 Greta Daniels DPS Penn/CTS
3 Melanie Marra Pathfinder of WV
4 Valerie Gould Pro Bikes
5 Anne-marie Alderson Steel City Endurance
6 Anne Foreman Dynamic Physical Therapy Cycling Te
7 Mary Boone Velo Femme
8 Holly Gatto
9 Sarah Lukens Velo Femme
10 Sequoya Moore WVU Cycling
11 Danielle Millett
12 Cynthia Cornell Velo Femme
13 Julia Anderson STAMPEDE!
DNF Suzanne Atkinson Steel City Endurance
Finishers: Cat 4: 12   Cat ?: 2