Log In
Green Acres CX p/b Fulton Racing Day 2 • Oct 17 2021 • Lake Elmo, MN
Series: MCF RotY 2021
5.4
2
3.1
5.8
6.3
Clear, 58 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
2
Moisture
3.1
Accel
5.8
Tech
6.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Olejniczak 0:57:41.1
2 John Heinlein iii 0:58:09.8
3 Josh Bauer 0:59:42.5
4 Anton Smirnov 1:00:13.5
5 Dominic Talerico 1:01:52.8
6 Owen Thoele 1:03:09.2
7 Matthew Allen 0:58:29.2
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ethan Nelson 1:02:27.9
2 Andy Englesmith 1:02:47.6
3 Eli Shank 1:04:13.8
4 Tim Werts 1:00:25.3
5 Eamon Ohara 1:03:04.0
6 Andrew Hudacek 0:59:29.1
7 Steve Bailey Spin Racing 1:02:22.3
DNF Blake Nelson Synergy 0:27:29.9
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Jones 39:25.1
2 Nicholas Paglia CiS Training Systems p/b BRAVANE 39:42.7
3 Daniel Eckerson Birchwood 39:55.7
4 Evan Giannobile 39:56.6
5 Guy Smith 40:41.3
6 Alex Knutson 41:08.6
7 Blake Nelson Synergy 41:20.6
8 Joseph Dundee 41:44.3
9 Alex Walsh 41:58.8
10 Kevin Greimel Birchwood 42:28.7
11 Jon Friedell 44:24.9
12 Aaron Collins 45:42.5
13 Luke Drinkerd 40:21.8
14 Eliott Schloetel 41:49.6
15 Bill Drinkerd 42:58.8
16 James Berg 43:53.9
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier 24:38.5
2 Morgan Hendricks Donkey Label Racing 25:39.0
3 Guy Smith 26:16.7
4 John Sullivan 26:57.6
5 Andrew Person 27:33.3
6 Carl Bauer Synergy 28:15.2
7 Henry Braun The Hub 29:23.1
8 Justin Valenstein 110 Racing 30:17.8
9 Gary Bruns Big Ring Flyers 30:56.8
10 Tony Serpe 31:10.8
11 Lucien Randolph 31:21.6
12 Thomas Quinn 31:23.8
13 Stephen Wilson The Hub Cycling Team 24:44.1
14 Matthew Atkins 29:23.9
DNF Nick Paidosh 11.763
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Berg 24:55.2
2 Peter Goss Birchwood 27:00.9
DNF Nate Zumach LACORVUS 9.36
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Isaac Greimel 21:31.3
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Nelson Peace Coffee Racing 43:44.3
2 Ken Raiche 45:05.1
3 Andy Englesmith 45:39.4
4 Arik Jon holm 46:24.2
5 Scott Robertson 46:43.7
6 Ed Alpasa THC 47:34.8
7 Andrew Crane 48:35.9
8 Keith Bianchi 48:44.7
9 Marc Wiken EEC 48:50.0
10 Chris Van ert 49:07.0
11 Brandon Trigger 49:09.4
12 Cory Gross 49:11.6
13 Ladric D'schommer-grant 49:25.9
14 Eric Pirius 49:47.4
15 Dustin Gaffke 50:11.9
16 David Olejniczak Borah Factory Racing 50:32.6
17 Glen Jones 44:13.0
18 Mark Rathbun 44:45.8
19 Martin Andrusiak 47:37.5
20 Adam Rambow 49:33.7
21 Jake Helmbrecht Freewheel Bike 49:41.3
22 Stephen Wilson The Hub Cycling Team 50:12.8
23 Eric Haug 45:39.8
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Levi Lowell 46:14.3
2 Barry Tungseth 46:45.4
3 Anthony Lane 47:23.8
4 Alex Walsh 42:17.5
5 Alex Knutson 42:37.8
6 Chris Petersen THC* inc. 45:19.9
7 John Sullivan 45:57.1
8 Thomas Quinn 46:33.1
9 Wesley Kuhnley Fulton Racing 48:09.1
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tricia Tofte Fulton 24:44.2
2 Claire Milldrum 29:28.8
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Seipp 44:28.4
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Hudacek 48:10.0
2 Nicole Brandt 49:12.8
3 Sara Smith 51:43.6
4 Jessica Santiago 47:03.2
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Penn Tacocat Racing 45:54.9
2 Nikki Munvez 41:27.9
3 Erin Porter Corpse Whale Racing 45:07.2
4 Kat Mccarthy 47:47.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyoko Yoshida 25:18.2
2 Janell Hibbard 25:19.1
3 Yen Ong Fulton Racing 26:37.8
4 Michelle Jordan Fulton Racing 28:57.6
5 Lisa Olson 29:47.7
6 Courtney Norman 24:49.4
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Hoppe 49:19.1
Finishers: Cat 3: 1