Log In
UTCX 10/24/20 • Oct 24 2020 • Ogden, UT
0
0
0
0
0
Overcast, 51 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Hoopes Bucked Up Racing 1:02:55
2 Weston Woodward Intermountain LiveWell 1:06:05
3 Russ Jackson 1:00:13
4 Wyatt Petersen Xmen 1:02:47
5 Tj Stone UTCX 1:04:32
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Christian Coureur Canyon 0:40:35
2 Kevin Watt Durham Cycles 0:40:44
3 Jason Webb 0:40:47
4 Ervin Hunt SPCC 0:41:07
5 Michael Sjodin Pegacorn racing/DNA 0:42:41
6 Jay Bartlett SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:43:03
7 Joshua Van otterloo 0:43:22
8 Briton Bailey Gravelution 0:43:52
9 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:44:19
10 Stephen Mayfield Zone Five Racing 0:44:22
11 Jim Corn Ogden Bicycle Collective 0:44:23
12 Ben Jones 0:44:44
13 Jon Huff SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:45:17
13 Patrick Jackman 0:45:17
14 Garrett Norton 0:45:57
15 John Rech Salt Fire Brewing 0:46:36
15 Uel Archuletta 0:46:36
16 Tony Wolff 0:42:43
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Makarewicz Kuhl Cycling Team 0:37:19
2 David Wood Kuhl 0:37:53
3 Joseph Albano SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:37:56
4 Tim Stack KUHL Cycling Team 0:38:26
5 Brian Ressa Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:39:53
6 Dag Vannman 0:40:37
7 Laura Howat Kuhl Cycling Team 0:41:47
8 Gary Porter 0:41:58
9 Bob Walker Bountiful Bicycle Racing 0:42:09
10 Terry Stone 0:43:00
11 Lou Melin 0:37:34
12 Andre Guillemot 0:38:35
13 Drummond Earley 0:39:40
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Truman Glasgo 1:00:24
2 Danny Van wagoner 1:00:50
5 Bruce Deppe GOTHIC HEALTH CLUB 1:03:13
6 Thomas Krause Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 1:03:52
7 Chad Chenoweth Johnson Elite Orthodontics 1:04:13
8 Kevin Wilde 1:04:39
9 Clinton Mortley 1:06:02
10 Stephen Cimino Ascent Cycling p/b RB Health 1:06:42
11 Andrew Robinson Zone Five Racing 1:07:13
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Mcbride 0:50:42
2 Tyler James Half Fast Velo 0:51:28
3 Jason Lux 0:52:47
4 Van Higley 0:52:57
5 Alec Hackett 0:53:39
6 Samuel Allen Hangar 15 0:54:18
7 Michael Krause Idaho Cycling Enthusiasts 0:55:43
8 Meghan Sheridan 0:55:52
9 Abraham Torres 0:56:39
10 Jackson Rayl Ascent Cycling p/b RB Health 0:58:45
11 Bishara Bisharat ICE 0:52:32
12 Unknown Rider 0:53:40
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Jones 0:37:50
2 Colby Wayment 0:37:50
3 Gavin Moss Epic Cycling Team 0:39:18
4 Michael Russell Zone Five Racing 0:39:55
5 Graham Greenlee Contender Bicycles 0:41:49
6 Crozier Kimball 0:42:25
7 Tyler Metten 0:45:02
8 Patrick Jackman 0:43:14
DNF Conner Burton Ascent cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:42:09
2 Mark Kaschmitter 0:42:44
3 Scott Hoggan BCPF 0:43:47
4 Matt Lowe Gravelution 0:43:56
5 Kevin Zollinger Zone Five Racing 0:44:34
6 Gavin Norton 0:39:01
7 Mark Hooyer SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:39:31
8 Jeff Eggelston SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:42:10
9 Eric Thomas 0:46:43
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Magrath Gibbons 0:39:16
2 Ethan F 0:39:20
3 Luke Willden 0:41:37
4 Jonah Watt McGillis Magpies 0:39:35
5 Asher Lowe 0:41:37
6 Sam Lowe 0:41:37
7 Caleb Hoopes Bucked Up Racing 0:41:37
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coco Bailey 0:41:37
2 Codi Hoopes Bucked Up Racing 0:38:17
3 Sara Watt 0:37:17
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Ward 0:54:31
2 Peter Lindgren MRC 0:55:14
3 Bradon Martin 0:55:18
4 Kenneth Rayl Ascent Cycling p/b RB Health 0:55:21
5 Morris Pusey American First Cycling Team 0:55:45
6 Joe Beals 0:56:29
7 Trevor Astrope Saltfire Brewing Cyclocross and Gra 0:56:58
8 James Todd erickson Pegacorn Racing / DNA Cycling 0:57:20
9 Caleb Christiansen 0:50:00
10 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:50:53
11 Scott Hoggan BCPF 0:52:50
12 Brad Seggar 0:53:18
13 Garrett Norton 0:53:54
14 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:56:25
16 Patrick Jackman 0:58:02
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling team 0:49:52
2 Scott Allen Hangar 15 0:50:31
3 Stewart Gray Contender Bicycles 0:51:00
4 Ryan Clayton GOTHIC HEALTH CLUB 0:51:44
5 Richard Abbott Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:52:26
6 Barry Makarewicz Kuhl Cycling Team 0:52:44
7 Trent Donat 0:53:57
8 Jeff Pauline 0:55:11
9 Dayne Hassett 0:57:15
10 Mark F 0:50:19
11 Mark Kaschmitter 0:51:47
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Kern 1:02:53
2 Jeff Eggleston SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 1:04:41
3 Trent Donat 1:05:32
4 Pete O'Brien SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 1:02:31
5 Michael Sjodin Pegacorn racing/DNA 1:00:37
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lowe Gravelution 0:41:14
2 Bri Hoopes Bucked Up Racing 0:41:52
3 Karen Hoggan 0:36:54
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aileen Pannecoucke 0:36:52
2 Molly Hackett NA 0:41:24
3 Paula Tingey 0:41:58
4 Kelly Mcpherson Zone Five Racing 0:42:37
5 Jennifer Gray-woolf 0:42:37
6 Steffany Greco PEAK FASTENERS 0:39:49
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3