Log In
NEOCX: Ohio State Cyclocross Championships • Nov 9 2019
5.1
4.3
5.5
4.5
3.2
Overcast, 33 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
4.3
Moisture
5.5
Accel
4.5
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek Lake Effect dress 0:45:38
2 Jeffrey Craft Team Lake Effect 0:48:16
3 Mark Olin Independent 0:48:25
4 Derek Wilford Spin/Litzler Automation 0:48:28
5 Scott Young Roll: Racing 0:51:40
6 Rick Toler Team Dayton Bicycling 0:51:49
7 Ron Kubala Team Lake Effect 0:52:48
8 Robert Neuman Team Dayton Bicycling 0:46:02
9 Bill Braun bike ohio 0:49:34
10 Jos Belich Hammer Nutrition 0:53:02
11 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:47:23
12 Dale Seeds Summit Freewheelers 0:51:35
13 Jerry Shere Independent 0:46:21
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Urichich Lionhearts Junior Racing 0:28:13
2 Nathaniel Abbott 1972.0 0:28:29
3 Alex Mesarchik Shenanigans Cycling 0:32:23
4 Addie Slutz Summit Freewheelers Juniors Team 0:32:27
5 Kaden Koelling Independent 0:36:40
6 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:28:28
7 Caroline Illingworth Ignite Junior Racing 0:29:19
8 Braden Tall Ann Arbor Velo Club Inc. 0:29:25
9 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:29:56
10 Sara Tellez Lionhearts Junior Racing 0:32:08
11 Isabella Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:32:35
12 Izzy Illingworth Independent 0:32:29
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Proppe Team Lake Effect 0:44:57
2 Nicholas Vorwerk Team Dayton Bicycling 0:45:13
3 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Associat 0:45:52
4 Cameron Jackson Summit Freewheelers 0:46:03
5 Zachary Niles Summit Freewheelers Juniors Team 0:47:01
6 Adam Wintz Joy Machines Racing 0:48:03
7 Kyle Mccord Team Logik Junior Development 0:49:24
8 Logan Morris Summit Freewheelers 0:50:28
9 Scott Dickson Independent 0:43:45
10 Adam Fulcher DistrictTaco Racing 0:43:55
11 Tom Corrigan Snakebite Racing 0:44:29
12 Matt Odonnell Independent 0:45:34
13 Nathan Reymann Summit Freewheelers Juniors Team 0:46:02
14 Bryan Davis Independent 0:47:11
15 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:48:00
16 Patrick Bischof Fatheads/Spin 0:48:27
17 Michael Wojtasik Shenanigans Cycling 0:49:40
18 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:49:41
19 Dexter Shreve Independent 0:51:39
20 Morrison Stoneking Summit Freewheelers Juniors Team 0:48:02
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Villella Freddie Fu Cycling Team 0:44:55
2 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:45:39
3 Matt Locke Paradise Garage Racing 0:45:47
4 Nate Loman Team Lake Effect 0:45:51
5 James Pooler Ride On Wooster 0:45:54
6 Mark Illingworth Queen City Wheels 0:45:55
7 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 0:46:09
8 Ed Altwies Maumee Valley Wheelmen 0:47:04
9 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:47:07
10 Cory Muth Independent 0:47:09
11 Scott Goocher Independent 0:47:38
12 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:47:47
13 Ryan Mathews Independent 0:47:52
14 Doug Carraway Veloscience Cycling Team 0:48:03
15 Jeremy Paul Spin/Litzler Automation 0:48:19
16 Craig Burland bike ohio 0:48:25
17 Vince Urichich Independent 0:48:48
18 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:48:52
19 Matthew Tinkey Aero Tech Designs Factory Team 0:49:05
20 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:49:07
21 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:49:20
22 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:49:42
23 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:50:04
24 Nate Szabo Team Lake Effect 0:50:46
25 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:50:51
26 Mike Whitlow Independent 0:51:07
27 Peter Post Johnny Velo Racing 0:51:16
28 James Mazey Maumee Valley Wheelmen 0:44:27
29 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors 0:45:29
30 Jason Tellez Team Ghisallo 0:46:57
31 Todd Thombs Bike Ohio 0:48:14
32 David Kleinman Independent 0:48:30
33 Craig Caroff Independent 0:50:05
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 15   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser Carpe Diem Endurance Racing - CDE R 0:39:31
2 Nathan Molnar bike ohio 0:40:09
3 Ryan Mathews Independent 0:40:15
4 Brett Mckay bike ohio 0:41:39
5 Zachary Chappell Snakebite Racing 0:42:35
6 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:43:02
7 Ernesto Marenchin Team Lake Effect 0:44:39
8 Peter Post Johnny Velo Racing 0:45:09
9 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 0:40:36
10 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:41:30
11 Dexter Shreve Independent 0:43:00
12 Heather Smith Team Dayton Bicycling 0:44:52
DNF Todd Thombs Bike Ohio
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:44:09
2 Jackie Mckay Bike Ohio 0:44:22
3 Lorena Brown Wells Fargo Advisors 0:44:57
4 Marie Rote bike ohio 0:46:57
5 Megan Bair Summit Freewheelers 0:47:14
6 Emily Miller VeloFemme p/b Litzler 0:49:15
7 Tove Shere Independent 0:51:21
8 Cara Bacher Summit Freewheelers 0:44:15
9 Jenna Knopf LOGIK | Junior Development Team (Lo 0:45:51
10 Gwen Davis Team Lake Effect 0:47:14
11 Heather Smith Team Dayton Bicycling 0:52:19
12 Giovanna Iacobacci Team Lake Effect 0:52:45
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 1