Log In
Stoudts Cross • Nov 3 2019
Series: PACX 2019
5.6
5.5
5.1
5.3
5.8
Clear, 48 degrees, wind 10 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
5.5
Moisture
5.1
Accel
5.3
Tech
5.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Roberts Edge 41:50.5
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grayson Hauck Gotham Cyclists 12:11.4
2 Otis Engel Long Tail Creative s.t.
3 Ryan Thornton Team T-Town 1:24.1
4 Aaron Mohr T-Town 3:11.8
5 Colyn Johnson-null 3:26.7
6 Colin Fox 717Cycling 3:41.4
7 Marcus Kennedy 3:44.7
8 Bryce Johnson-null 6:32.4
9 Cameron Martens 717 Cycling 6:38.6
10 Beckett Front 717cycle 9:57.6
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Szymon Niemotko CJCT 1:06:46.6
2 Jurgen Beneke DaHANGER - Harmony Builders 51.3
3 Nat Amato The Valley Om p-b Two Rivers Br 1:02.6
4 Jason Schiltz 1:10.0
5 Bernhard Resch Stoudts Brewing Co. - JBs Bike 2:47.8
6 Geoff Smith Trestle Bridge Racing 4:18.8
7 Jeff Thomas Trestle Bridge Racing -1 lap
DNF Darrell Engel Long Tail Creative -6 laps
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Beckley PROBUILDS RACING 44:17.6
2 Brian Hazenski UpstateVelo 44.3
3 Thomas Wandzilak ERA Pro Bikes 53.3
4 Eric Moon 6:27.2
5 Michael Meacham Stoudts brewing-JB race team -1 lap
6 Kevin Boyle Stoudts Brewing Co- JB's Bike S -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Reuther Piscitello Law Trek MidAtlantic 42:58.2
2 Kelly Cline Philadelphia Ciclismo 50.1
3 David Grant Trek - Active Yards 53.6
4 Martin Mrugal PA Masters RC p-b Piscitello La 59.4
5 Sean Smith Stoudts Brewing Co. - JBs Bike 1:27.2
6 Mike Stevens TREK Mid-Atlantic Racing 1:53.6
7 Steven Carr Trestle Bridge Racing 1:59.4
8 David Lowe Philadelphia Ciclismo 3:00.7
9 Kenneth Whittington THRU-IT-ALL BODY SHOP INC 3:31.7
10 Richard Leibfried ActiveYards PB Piscitello Law 4:08.3
11 John Lux Deluxx Bikes 4:28.9
12 Scott Gamble Trek - Active Yards 7:02.4
13 Mark Bowman The Valley Om p-b Two Rivers Br 7:21.0
14 Ron Short Pro Pedals Bike Shop 7:42.6
15 Tim Isle 7:49.5
16 Edwin Simoncek Stoudt Brewing-JB Bikes 8:22.3
17 David Reinhart The Cycle Works 8:56.2
18 Kenneth Fisher Thirsty's 9:35.9
DNF Jeffrey Appeltans Gocycling/drwahner.com/voler -4 laps
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Saint clair Team SKYLINE 44:45.1
2 Paul Wahner GoCycling-DrWahner.com 3:20.1
3 Tom Burrows TREK Mid-Atlantic Racing 5:03.1
4 Jim Mueller Bikesport-Sly Fox 8:20.4
5 Marc Torjman Guy's Racing Club 8:26.1
6 Robert Lund -1 lap
7 Thaddeus Newnam PA Masters -1 lap
8 Nunzio Dibiasi Deluxx Bikes Cyclocross Team -1 lap
9 Paul Kornet PA Masters -1 lap
10 Louis D'Amelio Evolution Pro Bike -1 lap
11 Darin Benson Thru It All -1 lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Johnson TMB Racing 42:51.5
2 Jeffrey Slade Slade's Mechanical Services 36.6
3 Scott Molnar Sparkle Muffins s.t.
4 Jason Livingood Twisted Cog Racing 1:12.9
5 Zak Andrews Doylestown Bike Works p-b Fred 1:43.7
6 Ryan Keown Shirk's Bike Shop 2:06.2
7 Jamie Hibell Colavita-Whole Foods Racing Tea 2:30.8
8 Brian Hazenski UpstateVelo 2:46.8
9 Chad Davis Perkiomen Bicycles 2:58.7
10 Eric Ciabattoni 3:23.2
11 Liam Mccary Team TTown s.t.
12 Zack Rundell BURNER FITNESS 4:39.4
13 Sonny Lutz QCW p-b Cadence Cycling 5:27.7
14 Thomas Coccia Stoudts Brewing Co. - JBs Bike 6:01.6
15 Randall Calvert Bigfoot Endurance Racing Team -1 lap
DNF Nathan Roberts Young Medalists -2 laps
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mcgeehan 42:27.9
2 Capellan Oslaldo 2:18.1
3 Thomas Repkoe Scooters Bike Shop Free Will Br 2:35.4
4 Otis Engel Long Tail Creative 2:43.8
5 Grayson Hauck Gotham Cyclists 3:14.6
6 Jake Looney Action Wheels-Party Bicycle Clu 3:22.9
7 Jake Haines Millersburg Velo Club 3:38.5
8 Brian Fitzgerald 3:53.8
9 Derek Miller Rare Disease Cycling - Keswick 3:57.3
10 Sam Green Henry's Bicycle Shop 4:12.9
11 Benjamin Van couvering Rare Disease Cycling-Keswick Cy 4:54.7
12 Chris Yura Honey Stinger Hive 5:00.5
13 Devin Rosencrance 5:04.7
14 Michael Brewer 5:27.0
15 Marc Walter 5:56.2
16 William Weisser 6:01.2
17 Jeremy King Lancaster VELO 6:07.1
18 Scott Feather Team Vortex 6:15.8
19 Eric Moon Millersburg Velo Club p-b Holme 6:31.8
20 Jim Wilkie 6:42.6
21 Steven Szabo Remedy Simulation Group 6:43.7
22 Michael Bush 6:59.1
23 David Lloyd 7:17.3
24 Dan Moriarty Long Tail Creative 7:21.8
25 Tyler Sebastian Veloce Elite pb DiscoverNEPA 7:25.7
26 Joe Luby Cutters Bike Shop 7:46.3
27 Corey G boudman 7:59.1
28 Brandon Hoover 8:03.6
29 Justin Cowder 8:48.1
30 Joseph Jackson Henry's Bicycle Shop 8:59.4
31 Ed Mroz Henry's Bicycle Shop 9:11.7
32 Ian Purner Blue Mountain Velo 9:34.8
33 Kyle Irwin Antietam Velo Club p-b Michelob 9:44.5
34 Tom Morse 10:03.7
35 Ned Bement Piscitello Law - PA Masters 10:19.9
36 Wilmer Barndt Philadelphia Triathlon Club 10:36.5
37 Ryan Myers -1 lap
38 Anson Wright Team TTown -1 lap
39 David Szabo Remedy Simulation Group -1 lap
40 Kevin Hopp -1 lap
41 David Evans -1 lap
42 Paul Seiber -1 lap
43 Andy Helffrich Cadence Racing - PHL -1 lap
44 David Hoppe Stoudts Brewing Co. - JB's Bike -1 lap
45 Matt Warner Evolution Racing -1 lap
46 Scott Rudy Henry's Bicycle Shop -1 lap
47 Jason Gabriel -1 lap
48 David Meyers Henrys Bicycle Team -1 lap
49 Carter Hayes -1 lap
50 Jacob Gerber The Cycle Works -1 lap
51 Eddie Ruiz -1 lap
52 Mike Buchakjian Rev3 -1 lap
53 Jack Tirone -1 lap
54 Wyatt Boughter Twisted Cog -2 laps
DNF Mark Diimmler -3 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 19   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Raab The 5th Floor NYC 1:02:30.3
2 Nick Morell Lamprey Systems 19.4
3 Mike Festa Philadelphia Ciclismo 2:07.6
4 Craig Lebair Philadelphia Ciclismo 2:13.1
5 Jack Drummond Philadelphia Ciclismo 2:23.4
6 Joe Pigga Lamprey Systems 2:30.8
7 Mark Kilgore Keystone 7:45.6
DNF Mark D'avino Cadence Racing PHL -3 laps
DNF Matthew Avery Philadelphia Ciclismo -7 laps
DNF Chris Welsh IMPACT -5 laps
DNF Mark Steffen King Kog - Sun and Air
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Hartmoyer STOUDTS BREWING/JB BIKE SHOP 45:09.3
2 Evans Rohrbaugh The Bike Shak 24.3
3 Jake Haines Millersburg Velo Club 1:54.4
4 Melissa Pieragostini Stoudts Brewing-JBs Bike Shop -1 lap
5 Timothy Pugh Stoudts Brewing Co. - JB's Bike -1 lap
DNF Benjamin Strine Commonwealth Cycling collective -4 laps
DNF Chris Yura Honey Stinger Hive -2 laps
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keira Jones Big Picture Cycling 44:16.2
2 Sonia Lloyd Team T-Town -1 lap
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Brothers switch4good 14:21.2
2 Keira Jones Big Picture Cycling 6.1
3 Jenna Lloyd Team T-Town 2:24.9
4 Clara Engel Long Tail Creative 2:54.3
5 Minori Yamashita Big Picture Cycling Devo 2:57.2
6 Haley Cline HEC - Health Education Cycling 4:38.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Kraut Colavita -Whole Foods Market Ra 39:08.7
2 Melissa Paquette STK Cycling 2:31.6
3 Stacy Beneke DaHANGER - Harmony Builders 9:22.8
4 Jody Twer Sturdy Girl Cycling -1 lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Iannucci Bikesport/Sly Fox Racing 44:46.1
2 Amy Fowler Stoudts Brewing Co. - Jbs Bike 1:12.3
3 Kelly Duignan The Big Heat 1:56.7
4 Andrea Greene Action Wheels Bike Shop 2:30.6
5 Janelle Jacques Sturdy Girl Cycling 4:40.4
6 Rena Frascella Sturdy Girl Cycling -1 lap
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katrina Dowidchuk 46:20.2
2 Homare Yamashita Team Twenty20 Sho-air Devo 1:16.4
3 Lauren Festa Rare Disease Cycling - Keswick 1:54.4
4 Masami Yamashita Big Picture Cycling 2:16.1
5 Melissa Pieragostini Stoudts Brewing-JBs Bike Shop 7:30.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3