Log In
Iron Cross Lite • Oct 10 2009
6
1
1
1
1
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
1
Moisture
1
Accel
1
Tech
1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Adams C3-Athletes Serving Athletes
2 Mike Hebe VisitPA.com
3 Aaron Snyder Scott
4 Chris Mcgill Backyard Bike Club
5 Bradley Ford South Mountain Cycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gunnar Shogren Cannondale Factory Racing/Backyard
2 Kirk Reisinger Club Wissahickon / Engin Cycles
3 Michael Birner Ben's Performance Bikes/BMC
4 Joseph Piccillo Evolution Racing
5 Don Kessel Holmes Cycling/BodyLogicTherapy
6 Bradley Ford South Mountain Cycles
7 James Johnson Battlefield Velo/Frederick Bike Doc
8 Barry Holman Team Fuji
9 Norman Brach C3 - Athletes Serving Athletes
10 Aaron Hofelt P-f'in-A Racing
11 N. Johan Anestad Evolution Racing
12 Thor Engblom NCVC/Inova Health System
13 Jay Downs WVU Healthcare
14 Kurt Hoff Sanctum Cycle
DNF Greg Flood
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Moats Mountainside Racing/YBR
2 Shawn Downing Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike/King
3 Douglass Gray Christiana Care PT+/FSVS
4 Kevin Breckenmaker Yellow Breeches Racing
5 Mark Wanco HUP United
6 James Carlisle
7 Patrick Leonard Evolution Racing
8 Dave Baumgardner
9 Gary Kelley Bean's Bikes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Perna beans bikes
2 Nunzio Dibiasi Yellow Breeches Racing
3 Jerome Weiner Guys Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Festa Pawling Cycle & Sport
2 Daniel Chabanov Kissena Cycling Club
3 Nathan Goates Lost Boys Racing / In-Gear
4 Jacob Colvin North Haven Bike
5 Jake Davidson Fast Forward Racing
6 Robert Lochner Iron City Bikes
7 Vinnie Galatro Flying Penguins
8 Todd Schoeni Pro Bikes
9 Kevin Nealon The Bike Rack
10 Chris Smead Tripower
11 Erik Mitchell Human Zoom/Pabst Blue Ribbon
12 Anthony So Team Independence
13 Max Knee Team Independence
14 Cody Gunst Team Mars
DNF Brian Hopkins Ag3r-ButlerHealthSystems
DNF Gerald Burkett Eastern Mobil Cycling Team
DNF Bryan Billington Toms Shoes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Trimble Kissena
2 Cooper Ray CRCA/Junior Development
3 Todd Schoeni Pro Bikes
4 David Parsons-foresi
5 Syd Lea Team Fuji
6 Joel Ankeny RGM Watches/Richard Sachs Cycles
7 Josh Hall Lanterne Rouge
8 Aric Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Israel Mccullough GungHo/Springhouse
10 Don Pagano Yellow Breeches Racing
11 Kevin Dillard C3-Athletes Serving Athletes
12 Darren Hartman Mountainside Ski & Sports
13 Steven Brewer AG3R
14 Chuck Buczeskie Mountain Bikers of Michaux/YBR
15 Josh Carter Tri State Velo
16 Gary Sterner HUP United
17 Richard Stem
18 Andrew Smith C3-Sollay.com
19 Colin Bonnington Beans Bikes
20 Alven Williams
21 Travis Ohm
22 Jason Yeager Team Cycle Works
23 Adam Hicks
24 Hans Bakermans Yellow Breeches Racing
25 Jr Petsko Backyard Bike Club
26 Bradley Bechtel
27 Evans Rohrbaugh
DNF Jason Gerhart
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Betsy Shogren Cannondale Factory Racing/Backyard
2 Libbey Sheldon T.E.A.M. Fuji
3 Lee-ann Beatty Penn State Hershey Cancer Institute
4 Alaina Gurski Philadelphia Ciclismo
5 Elisabeth Harlow C3 Athletes serving Athletes
6 Christina Briseno CycleLife p/b Specialized
7 Jess Kates Galatro Flying Penguins
8 Kim Dubeck C3 Athletes serving Athletes
9 Rebecca Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Amy Mccullough GungHo/Springhouse
11 Melani Hom Team Fuji
12 Esther Schaftel Team BBC
13 Kera Daily Mountainside Racing
14 Tara Walhart Team Campmor
15 Julie Holman T.E.A.M. Fuji
16 Sandie Reynolds Team Cycle Works/MBM
17 Linda Carlisle Battlefield Velo
18 Sarah Gordon Team Fuji
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 10