Log In
Durham Cycles 'Cross - BHB Cross Central NC Finale! • Oct 8 2017
4.1
3.4
3.8
4.4
2.8
Mostly Cloudy, 82 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
3.4
Moisture
3.8
Accel
4.4
Tech
2.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Dempsey Jigawatt Cycling
2 George Worrell
3 Jonathan Pfundstein
4 Alexander Boyd Great Eskape
5 Walter Page
6 Stephon Beaufort
7 Nate Zellmer Oak City Cycling Project Race Team
8 Tyler Ramer Berger Hardware Bikes
9 Eli Elk Team HammerCross
10 Kaden Lohr
11 Mark Smith Red Maple Farms
12 Nicholas Survoy Crank Arm Brewing Cycling Team
13 Brandon Knettel The Electric Banana Cycling Project
14 Klaas Van kempen Tri-cyclists
15 James Walsh
16 Richard Brandon Rogue Velo Racing
17 Chad Mcglone
18 Bryan Blanchard
19 Chris Robbins
20 Mark Deutsch Peace Love and Understanding
21 Ian Bundy Constellation Cycling
22 Bevington Steve Team HammerCross
23 Alex Casper Constellation Cycling
24 Samuel Gaver
25 Josh Hatchell 12th State Cycling
26 Daniel Dziuban 12th State Cycling p/b Spoke Cycles
27 Juan Villa
28 Darius Jonasch
29 David Boynton Team HammerCross
30 Michael O'Brien MOB Cyclocross Team Syndicate
31 Daniel Olivero Thunder Thighs
32 Peter Conaty
33 Casey Reagan
34 Eric Schoch Triangle Velo
35 Braxton Wilson 12th State Cycling
36 James Lee
37 Chris Lathrop
38 Neal Saxon
39 Nicholas Janes
40 Tim Nail
41 Steven George
DNF Jackson Engle HammerCross
DNF Bryan Engle HammerCross
DNF Jacob Clayton Oak City Cycling Project Race Team
DNF Adam Harris 12th State Cycling p/B Spoke Cycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 16   Cat 5: 15   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
2 Jakub Augustyn Berger Hardware Bikes
3 Christopher Ragland Crank Arm Brewing Cycling
4 Miles Camp Berger Hardware Bikes
5 Nathan Mullins Team Spoke Cycles
6 Eli Woodard Hometown Manufacturing
7 Jacob Florence US Military Endurance Sports
8 James Walsh
DNF Alan Sanfilippo Triangle Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Wittwer Sweet Spot Cycling Wrapped in VIE_1
2 Lucas Livermon Crankarm Brewing
3 William Guillen Team Spoke Cycles
4 Lewis Gaffney TRIANGLE CROSS SYNDICATE
5 John Paul amalong Constellation/Inland Construction
6 Scott Hoffner
7 Ian Baun Cyclus Sports
8 Michael Potter Boone Area Cyclists
9 Tyler Philips
10 Paul Mesi Jigawatt Cycling
11 Keith Gerarden Happy Tooth Racing
12 Will Barnes Triangle Cross Syndicate
13 Christopher Scallion Jigawatt Cycling
14 Javier Zamarripa Jigawatt Cycling
15 Matthew Watts
16 Zach Lail Mock Orange Bikes Pro CX
17 Tony Sigrist
18 Dylan Richardson Richardson Classic Renovations
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
2 Eamon Queeney Oak City Cycling Project Race Team
3 Doug Brown 12th State Cycling
4 Kenneth Metzger Oak City Cycling Project Race Team
5 Todd Thornton inland construction
6 Ahmet Erbas Blue Capital Management
7 Robert Loafman ELIEL FACTORY TEAM
8 Alexander Boyd Great Eskape
9 Mark Deutsch Peace Love and Understanding
10 Jason Pendse 12th State Cycling
11 Nate Zellmer Oak City Cycling Project Race Team
12 Tim Strauss Hammer Cross
13 Tanya Harris Team Spoke Cycles
14 Brian Funk Team Spoke Cycles
15 George Hatcher Hawleys Bicycle World Racing Team
DNF Steven George
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Klaas Van kempen Tri-cyclists
2 Jackson Engle HammerCross
3 Nate Myers Hammercross
4 Edward Hurley Constellation Cycling
DNF Niko Strauss Hammer Cross
DNF Ethan Britt Alison Bode Britt
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asher Strauss HammerCross
2 Rodrigo Perea Tri-Cyclists BRC
3 Daniel Boynton Team HammerCross
4 Ignacio Perea Tri-cyclists BRC
5 Bravery Ward Hammercross
6 Jonah Watt Constellation Cycling p/b Inland Co
7 Wilson Faucette
8 Jack Newport HammerCross
9 Travis Mathers
10 Hannah Breen Tri-cyclists BRC/Team HammerCross
11 Madoc Lee HammerCross
12 Dylan Roe HammerCross
13 Bodhi Hriciga HammerCross
14 Tyler Roe HammerCross
15 Tyson Miller HammerCross
16 Holden Brown
17 Ada Watson HammerCross
18 Rylee Shutts Team HammerCross
19 Hunter Habecker
20 Eliza Elk Team HammerCross
21 Nicholas Da silva
22 Len Farer Team HammerCross
23 Kai Faucette
24 Aidan Pendse Constellation Cycling
25 Nicole Clamann HammerCross
DNF Ali Otto HammerCross
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Elk Team HammerCross
2 Calvin Hinkle HammerCross
3 William Myers HammerCross
4 Luc Farer HammerCross
5 Joe Otto HammerCross
6 Evan Elk Team HammerCross
7 Alexandra Richardson Evo Devo
8 Elijah Halligan Constellation
9 Cole Sinclair Hammercross
10 Seth Hurley Constellation Cycling
11 Alex Emmons Hammercross
12 Aidan Leggatt HammerCross
DNF Casey Satterfield
Finishers: Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Faucette
2 Marc Sachdev 12th State Cycling
3 Jason Epstein 12th State Cycling
4 Scott Richardson Richardson Classic Renovations
5 Bevington Steve Team HammerCross
6 Mark Smith Red Maple Farms
7 Bill Wenner Slow Spokes NC
8 John Shutts Team HammerCross
9 Danielle Baker SpokesWomen Syndicate Inc.
10 Robert Peters
11 Alain Borthayre http://www.roulersportswear.com
12 Bryan Engle HammerCross
13 Michael O'Brien MOB Cyclocross Team Syndicate
14 Burke Hutcheson Team Hammercross
15 Stephen Knight Inland Construction/Constellation
16 Jim Casper Spiritual Spinners
17 Jeff Ward HammerCross
18 James Swigart Capital Cycling Club
19 Derek Bateson Spoke Cycles
20 James Lee
21 Mike Guerry
22 Rich Sinclair
23 Damian Hriciga HammerCross
24 David Levine
25 Justin Van leuvan
26 Jim Otto HammerCross
27 Brian Boyle Team CBC
28 Jeff Williams
29 Michael Clamann Hammercross
30 Mike Mcconeghy
31 George Hatcher Hawleys Bicycle World Racing Team
DNF David Boynton Team HammerCross
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 13   Cat 5: 8   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Biggs Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
2 Erik Frederick Redstone Kittens
3 William Mcdaniel Jigawatt cycling
4 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles
5 Carlos Zamarripa JiGaWaTt Cycling
6 Michael Mclamb Tricyclists BRC
7 Todd Davis KCOI Boulevard
8 Luis Flores Happy Tooth Racing
9 Rod Stanton Team Spoke Cycles
10 Philip Kielty
11 Kevin Watt
12 Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
DNF Reuben Mcfadden
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Baxter Jigawatt Cycling
2 Scott Mcallister Bitter Dose
3 David Parker Bicycle Heaven
4 Ted Hopkins Team Spoke Cycles
5 Terry Forrest Atomic Cycles
6 Jonathan Dubel WATTAGE COTTAGE
7 Michael Vandenheuvel
8 Chuck Gillis
9 Kevin Sigrist
DNF Bryan Ream AtOmic Cycles
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Thornton inland construction
2 Steve Leonard Team Spoke Cycles
3 Steven Andreaus Constellation Cycling
4 Stephen Knight Inland Construction/Constellation
5 Derek Bateson Spoke Cycles
6 David Fuller Cycles de Oro/ Cone Health
7 George Hatcher Hawleys Bicycle World Racing Team
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Bower Team Spoke Cycles
2 Desiree French
3 Chloe Holzapfel 12th State Cycling
4 Eleanor Christopher
5 Erica Haas
6 Anne Amalong Constellation/Inland Construction
7 Sanya Mehta
8 Stephanie Taylor
9 Connie Ferrell Team Massage Envy/Crank Arm Brewery
10 Melissa Watt Durham Cycles
11 Susan Pendse 12th State Cycling
12 Danielle Boniche Berger Hardware Bikes
13 Marissa Elk Team HammerCross
14 Julie Daniels HammerCross
15 Amy Swiatek
16 Lori Leggatt HammerCross
17 Laura Roe HammerCross
18 Xena Holzapfel
DNF Ashley Brandon SKV
DNF Kristine Urrutia Hammer Cross
DNF Jennifer Villa
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Mclaughlin Team Hammer Cross
2 Abigail Thiele Jigawatt Cycling p/b Carolina Ale H
3 Chris Tommerdahl Happy Tooth Women's Racing
4 Margaret Tobey Oak City Cycling Project Race Team
5 Jessica Winebrenner
6 Holly Spain
7 Patty Shoaf
DNF Danielle Baker SpokesWomen Syndicate Inc.
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7