Log In
NEOCX#3: Brooklyn Cross pb Snakebite Racing • Sep 24 2017
5.1
1.3
4.2
4.7
5.7
Clear, 85 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
1.3
Moisture
4.2
Accel
4.7
Tech
5.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Snyder Independent 0:55:16
2 Michael Mihalik J Mac Cycling LLC 0:57:06
3 Brett Mckay bike ohio 0:59:07
4 John Proppe Lake Effect Cycling Team 1:00:06
5 Thomas Franek Team Lake Effect 1:01:23
6 Jay Ganser bike ohio 1:01:58
7 Shawn Geiger Appalachian Bicycle Racing Associat 1:02:04
8 Josh Stough Braap Farmers 1:02:07
9 Brent Evans Shining Star Cycling p/b the bicycl 1:02:40
10 Nathan Molnar bike ohio 0:56:00
11 Travis Iles Kryki Sports 0:56:16
12 Andrew Boissiere Independent 0:56:17
13 Kyle Mihalik J Mac Cycling LLC 0:59:53
DNF Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
DNF Cameron Jackson Summit Freewheelers
DNF Cory Muth Independent
DNF James Dieringer Independent
DNF Cory Muth Independent
DNF Jared Zollars Team Bicycle Hub
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Neag Snake Bite Racing 0:45:15
2 Richard Holzworth La Prima Espresso Co. Racing 0:46:15
3 Jeffrey Davis bike ohio 0:46:32
4 Brent Thompson Independent 0:47:02
5 Andrew Boissiere Independent 0:47:04
6 Brian Rybak Spin/Litzler Automation 0:47:06
7 Travis Iles Kryki Sports 0:47:50
8 Matthew Dolfi NovaCare Cycling 0:48:17
9 Stephen Smeyak Summit Freewheelers 0:48:32
10 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:48:40
11 Mike Scalamogna NuGo Racing 0:48:50
12 Philip Weigel J Mac Cycling LLC 0:48:51
13 Adam Wintz Team Six One Four 0:49:13
14 Jonathan Augustine bike ohio 0:49:22
15 Jason Hall Summit Freewheelers 0:49:23
16 Martin Zakes Independent 0:49:48
17 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:50:13
18 Christopher Smith Stark Velo 0:50:27
19 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:50:28
20 Andy Leveto bike ohio 0:50:32
21 Doug Hayes Forest City Racing 0:50:49
22 James Sargiovanni bike ohio 0:51:00
23 Nate Szabo Team Lake Effect 0:51:44
24 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:51:58
25 Eric Gibb Snake Bite Racing 0:52:18
26 Tom Weaver Knobby Side Down/Summit Freewheeler 0:52:43
27 Zachary Mellion bike ohio 0:52:52
28 Joe Stratton Blazing Saddle Racing 0:45:10
29 Jeanhyuk Park Independent 0:46:26
30 Josh Schmidt Snake Bite Racing 0:47:02
31 James Libecco Summit Freewheelers 0:49:06
32 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:54:49
DNF Alexander Kinney Joy Machines Racing
DNF Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
DNF Brian Boltz Summit Freewheelers
DNF Eamonn Schnell Independent
DNF Frank Mocilnikar Independent
DNF Adam Fulcher DistrictTaco Racing
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 22   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Davis bike ohio 0:28:32
2 Ryan Dombrowski Spin/Litzler Automation 0:28:47
3 Mike Scalamogna NuGo Racing 0:29:02
4 Billy Slutz Summit Freewheelers 0:29:26
5 Craig Burland bike ohio 0:29:32
6 Adam Mcneill Summit Freewheelers 0:29:48
7 Jason Hall Summit Freewheelers 0:29:53
8 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:30:05
9 John Schmitmeyer Team Chupacabra 0:30:13
10 Gregory Huzyak Independent 0:30:19
11 Rick Thompson Summit Freewheelers 0:30:36
12 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:30:38
13 Robert Hodge Independent 0:30:50
14 Carl Jaegers Independent 0:31:16
15 Neil Perko Independent 0:31:23
16 Doug Hayes Forest City Racing 0:31:34
17 Andy Leveto bike ohio 0:31:39
18 Duncan reid Bike palace Peninsula Cycle Club 0:31:47
19 Jeff Sack Monogram Mambas 0:31:50
20 Jeanhyuk Park Independent 0:32:12
21 Thomas Depietro bike ohio 0:32:26
22 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:32:34
23 William Mickey Independent 0:32:41
24 Ed Masta Independent 0:33:22
25 David Mcmullen Independent 0:33:24
26 Donald Ahrens Independent 0:33:31
27 Jesse Hawk Independent 0:33:42
28 Craig Kovach JOY MACHINES BIKE SHOP 0:34:05
29 John Kagan Spin/Litzler Automation 0:34:09
30 Raymond Krankowski Independent 0:34:14
31 Shawn Grandon Akron Bicycle Club 0:34:31
32 Bryan Bahle Independent 0:34:41
33 Ken Hagan Snake Bite Racing 0:35:06
34 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:35:16
35 Daraius Patell None 0:35:31
36 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:36:04
37 Neil Quinn Independent 0:26:53
38 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club 0:26:54
39 Quinitn Bressler Independent 0:27:03
40 Simon Fitzpatrick Independent 0:27:07
41 Jeffrey Stark Independent 0:27:09
42 William Weston Independent 0:27:10
43 Soren Engbert Independent 0:27:16
44 Grant Gillilan Independent 0:28:38
45 Sev Kurtov Independent 0:28:42
46 James Sargiovanni bike ohio 0:28:45
47 Ken Beech Independent 0:29:10
48 Steven Hubbard Independent 0:29:14
49 Patrick Renner Independent 0:29:31
50 Patrick Ryan Independent 0:29:43
51 Benjamin Switala Independent 0:32:16
DNF Alexander Rigda Joy Machines Racing
Finishers: Cat 4: 20   Cat 5: 21   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Niles Summit Freewheelers 0:23:50
2 Logan Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:23:51
3 Cameron Scacheri Independent 0:25:23
4 Patrick Urichich Independent 0:26:20
5 Nathaniel Abbott Independent 0:27:27
6 Carter Morris Summit Freewheelers Juniors Team 0:28:42
7 Finley Wills Truefit Racing 0:20:37
8 Addie Slutz Summit Freewheelers 0:21:04
9 Ian Niles Summit Freewheelers 0:21:39
10 Thomas Libecco Summit Freewheelers 0:21:50
11 Morrison Stoneking Summit Freewheelers 0:21:53
12 Andrew Krankowski Independent 0:27:22
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Molnar bike ohio 0:46:29
2 Brent Thompson Independent 0:46:48
3 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing 0:47:00
4 Joseph Melnyk Snake Bite Racing 0:48:35
5 Zachary Mellion bike ohio 0:49:18
6 Matthew Schieferstein Forest City Racing 0:49:22
7 Christopher Smith Stark Velo 0:50:53
8 Judson Linder Trailside Bicycle Co. 0:50:57
9 James Libecco Summit Freewheelers 0:43:45
10 Todd Schoeni Independent 0:44:30
11 Thomas Depietro bike ohio 0:47:18
12 Brian Wahl Team Bicycle Hub 0:44:41
DNF Billy Slutz Summit Freewheelers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Furio Spin/Litzler Automation 0:45:43
2 Nate Loman Lake Effect Cycling Team 0:46:35
3 Joseph Pallotto Lake Effect Cycling Team 0:46:42
4 Ernesto Marenchin Bike Authority 0:46:45
5 James Dieringer Independent 0:46:58
6 Zachary Wills Koeles Cycling Club 0:48:35
7 Craig Burland bike ohio 0:49:06
8 Chris Riccardi Lake Effect Cycling Team 0:49:49
9 Raymond Auger Independent 0:50:06
10 Michael Adams Summit Freewheelers 0:43:27
11 Tom Keller Team Spin/Litzler Automation 0:44:10
12 Sean Burkey Summit Freewheelers 0:44:29
13 Mark Briercheck Ag3r 0:44:53
14 Christian Staneluis Wells Fargo Advisors 0:46:27
15 Michael Schmidt Independent 0:47:14
DNF Ed Masta Independent
DNF William Marut Lake Effect Cycling Team
DNF David Shaffer Summit Freewheelers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team 0:40:58
2 Jeff Kompa Team Spin/Litzler Automation 0:42:23
3 Larry Pandy Stray Dog 0:43:33
4 John Mclaughlin J Mac Cycling LLC 0:44:46
5 Karl Kule Independent 0:45:25
6 Robert Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:46:46
7 William Gibson Independent 0:48:15
8 Phillip Wadsworth Independent 0:51:18
9 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club 0:42:04
10 Jos Belich Hammer Nutrition 0:44:28
11 Tom Wilson N/a 0:45:50
12 Mark Davis Spin/Litzler Automation 0:27:55
13 Dale Seeds Stark Velo 0:47:49
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Stough Braap Farmers 0:40:13
2 Jay Ganser bike ohio 0:40:55
3 Corey Gregg Joy Machines Racing 0:41:16
4 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team 0:41:31
5 Brian Ochocki Lake Effect Cycling Team 0:41:59
6 Carl Jaegers Independent 0:42:52
7 Neil Perko Independent 0:43:28
8 John Schmitmeyer Team Chupacabra 0:44:58
9 Ed Masta Independent 0:47:57
10 Jessica Tomazic Team Bicycle Hub 0:48:29
11 Craig Kovach JOY MACHINES BIKE SHOP 0:49:02
12 Matt Odonnell Independent 0:49:19
13 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:49:35
14 Kristen Keyes Snake Bite Racing 0:43:32
15 Amanda Schmidt Snake Bite Racing 0:44:15
16 Julie Sroka Lake Effect Cycling Team 0:44:35
17 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:30:58
18 Brian Klueber Blazing Saddle Racing 0:44:47
19 Jonathan Augustine bike ohio 0:44:48
DNF John Proppe Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling Team 0:41:01
2 Jackie Mckay bike ohio 0:42:03
3 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler 0:42:42
4 Traci Judge Aero Tech Designs Factory Team 0:44:13
5 Rachel Weaver J Mac Cycling LLC 0:46:50
6 Marie Rote bike ohio 0:47:37
7 Pei-i Wu Team Hungry 0:50:14
8 Anneke Frankemolle Lake Effect Cycling Team 0:51:04
DNF Korin Evans Shining Star Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Bair Stelleri Performance Training 0:27:07
2 Catherine Neff Summit Freewheelers 0:27:31
3 Heidi Benson Independent 0:28:28
4 Elise Moore Flat Tire Co. Bike Shop 0:29:37
5 Cara Bacher PATHFINDER of WV Race Team 0:30:08
6 Jessica Lilly Summit Freewheelers 0:30:11
7 Elizabeth Mis Stelleri Performance Training 0:31:05
8 Elizabeth Molnar VeloFemme p/b Litzler 0:21:38
9 Lyndse Rae faba Stelleri Performance Training 0:23:36
10 Susan Hayes Independent 0:25:22
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Lake Effect Cycling Team 0:47:49
2 Amanda Schmidt Snake Bite Racing 0:40:25
3 Sarah Shaikh Lake Effect Cycling Team 0:42:07
4 Gwen Davis Lake Effect Cycling Team 0:45:01
Finishers: Cat 3: 4