Log In
Thanks Given'er WSBA State Championships • Dec 11 2016
5.7
5.5
4.3
5.1
3.6
Partly Cloudy, 42 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
5.5
Moisture
4.3
Accel
5.1
Tech
3.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Spranger Rad Racing NW
2 Kai Wallis Rad Racing NW
3 Nathan Sabol
4 Tyler Morgenson
5 Maks Karman Hammer + Awl
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trey Trefry Rad Racing NW
2 Bronwynn Gar-aouy Rad Racing NW
3 Jack Spranger Rad Racing NW
4 Addison Lee
5 Alexander Bennett Cycle U
6 Evan Mcelwaine
7 Alec Morgenson Cycle U
8 Jack Harris Cycle U
9 Maximilian Krause
DNF Parker Casazza Cycle U
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brink Rad Racing NW
2 Tommy Shapiro Rad Racing NW
3 Connor Gizinski Cycle U
4 Jake Hightower Rad Racing NW
5 Aidan Cordero
6 Ethan Colson
7 Winston Hackett Cycle U
8 Holden Berg
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calder Wood
2 Scott Funston
3 Brayden Buchanan Rad Racing NW
4 Ellison Brink Rad Racing NW
5 Eli Gold
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Davis
2 Craig Undem
3 Richard Mcclung Lake Washington Velo
4 Brian Bressler
5 Barney Gill
6 Peter Avolio
7 Jeff Cummings
8 Dale Plant
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Heath
2 Colin Ferguson Fanatik Bike Company Race Team
3 Mark Freda
4 Brendan Mcmahan
5 Pedro Deguzman
6 Pat Miller Seattle Race Club Hagens Berman-Soc
7 Rob Mcgarty
8 David Neubeck
9 Steven Moe Nemesis
10 Theodore Chauvin Audi
Finishers: Cat 3: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Schulz Olympia Orthopaedic Associates
2 Jan Heine
3 Gian Vito
4 Wayne Wakeman
5 Daniel Tomko Kenmore Velo
6 Andy Rosser CBC Racing Olympia Orthopaed
7 Harrison Magun Apex Racing Team
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Fryer
2 Michael Mallory Shuksan Velo Club
3 Dan Arildson Slalom Consulting
4 Timothy Culbertson SCCA/Starbucks Cycling
5 John Harris Market Street Cycling Club
6 Steve Holton
7 Jeff Prendergast
8 James Thompson
9 Travis Dougan Belgian Boys Club - Seattle
10 Craig Burgess Black Sheep Velo
11 Robert Rice
12 Amos Galpin
13 Tom Petersen
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Johnson Avanti Racing Club Egencia
2 Glen Conley
3 David Stanton Seattle Super Squadra Taco Time
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Myers Northwest Womens Cyclocross
2 Daniel Olsen Olympia Cycling Team
3 Groblewski Pete
4 Dylan Carney
5 Conrad Kornmann
6 Greg Heath
7 David Karman Hammer + Awl
8 Michael Copenhaver
9 Connor Gizinski Cycle U
10 Kip Zwolenski
11 Mark Orr
12 Matt Hoffmeyer
13 Josh Parrish
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toby Swanson
2 Brian Mccleerey Dyna Racing
3 John-Christian Flack
4 Alec Pasqualina
5 Chris Adolf
6 Calvin Spranger
7 Patrick Dunn
8 Kevin Raymond
9 Keith Robinson
DNF Doug Graver
DNF Jason Cemanski
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Nelson
2 Kyle Gillespie
3 Roy Stansell
4 Adrian Magun Apex Racing Team
5 Wyatt Mason Rad Racing NW
6 Kurt Litsinger SnoCo Velo
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Seguin Jet City Velo Dyna Racing
2 Jack Spranger Rad Racing NW
3 Jake Hightower Rad Racing NW
4 Paul Josephson Apex Racing Team
5 Kit Culbert
6 Connor Gizinski Cycle U
7 Mathew Johnson
8 Ethan Colson
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Rivas
2 Michael Copenhaver
3 Doss Herndon-schepper
4 Curtis Crape
5 Curtis Baird
6 John Clark
7 John Gold
8 Nick Carlson
9 Steve Abarr
10 Mark Orr
11 Shawn Peerson
12 Robert Beare
DNF Tony Peralta
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bronwynn Gar-aouy Rad Racing NW
2 Keaghlan Robinson
3 Stella Bressler rad Racing NW
4 Catharine Schumacher
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Rad Racing NW
2 Callah Robinson Rad Racing NW
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliann Vanderhaegen
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Yelisaveta Topchaniuk
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Coyne
2 Geraldine Vanderhaegen
3 Johnson Sheryl
4 Faye Christenberry Avanti Racing Club Egencia
5 Lavonne Wilson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler
2 Anne-marije Rook Sound Velo Cycling Club Team
3 Hillary King
4 Hidi Cramer
5 Jamie Schoenborn
6 Karen Metcalfe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andi Zolton
2 Heidi Franz
3 Gina Estep Seattle University
4 Monica Lloyd Northwest Womens Cyclocross
5 Shannon Mallory 333fab CX Factory Team
6 Heidi Wood Avanti Racing Club
7 Sarah Barkley Sound Velo Cycling Club Team
8 Elizabeth Hartsoch
9 Hayden Gizinski NWCX Project
10 Geraldine Vanderhaegen
DNF Laura Jeddeloh CBC Racing Olympia Orthopaedics
DNF Lisa Coyne CBC Racing Olympia Orthopaedics
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski NWCX Project
2 Yelisaveta Topchaniuk
3 Hannah Neubeck
4 Mckenna Mckee Rad Racing NW
5 Elle Lee
6 Amanda Mcnabb Northwest Womens Cyclocross
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliann Vanderhaegen
2 Brittany Gillespie
3 Sarah Martin
4 Veronica Parkin
5 Marisa Chang
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1