Log In
Turkey Cross • Nov 26 2016
0
0
0
0
0
Clear, 45 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team 00:43:42.000
2 Cody Wallis Privateer Cyclocross Chattanooga 00:45:01.000
3 Blake Wilson Frazier Cycling 00:46:24.000
4 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:47:15.000
5 Ross Martin 00:48:30.000
6 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team 00:48:49.000
7 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga 00:50:18.000
8 Joshua Reed 00:50:51.000
9 Ross Monckton 00:52:01.000
10 Mike Albaneso Outback Bikes Racing 00:52:07.000
11 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
12 Joseph Peeden
13 Mark Stover Slippery Sasquatch
14 Billy Barnes King University
15 Jacob Kuper True Performance Junior Development
16 Kevin Addams
17 Andrew Beishline Outback Bikes Racing
DNF D Aaron braswell BPC Cycling
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fausto Crapiz 00:25:43.000
2 Andrew Shankles I AM Racing p/b Escadrille 00:26:22.000
3 Paul Carter Riverside Bicycle Racing 00:27:15.000
4 Bruce Boles 00:27:21.000
5 Jacob Gruzalski 00:27:41.000
6 Devin Handler 00:28:21.000
7 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:29:12.000
8 Austin Williams Harper Auto 00:29:16.000
9 Benjamin Rowland 00:29:52.000
10 Scott Koch 00:30:02.000
11 Hunter Connell Smoky Mountain Bears 00:30:24.000
12 Bruce Martin 00:30:31.000
13 Christopher Grice 00:31:10.000
14 Robert Dills 00:31:15.000
15 Chris Burl Harper Auto 00:32:15.000
16 Daniel Kaman Harper Auto 00:32:28.000
17 Michael Wyrosdick 00:32:53.000
18 Caleb Roark 00:33:29.000
19 Michael Crowe 00:34:47.000
20 Doug Sharp Ride615 Development 00:35:00.000
21 Keating Shelley 00:35:03.000
22 Kevin Tumlin 00:35:10.000
23 Mike Barto Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:35:14.000
24 Anthony Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:35:17.000
25 Joseph Peeden 00:35:21.000
26 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo 00:37:11.000
27 Isham Cason hewgley 00:37:26.000
28 James Sharp
29 Sean Halstead
30 Ross Monckton
31 Matthew Torrence Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants
DNF Phil Graves
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 16   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Wyatt Peachtree Bikes 00:43:24.000
2 Barry Lucas Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:43:30.000
3 Sanford Webster Harper Auto 00:44:15.000
4 Jeff Hopkins 00:46:15.000
5 Brad Shuford
6 Jeramie Hoff
7 Pj Cavoto jr PSIMET Racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zdenek Fiebinger Sonic Cycling 00:45:35.000
2 James Berry Spinx Bike Race Team 00:49:09.000
3 Robert Whitaker 00:50:33.000
4 Shawn Hirt MOAB Masters Racing 00:51:40.000
5 Jim Farmer Privateer Cyclocross Chattanooga
6 Robert Dills
7 Alan Sparks King University
8 Paul Carter Riverside Bicycle Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eddie Branch 00:46:39.000
2 Tim Marshall 00:47:26.000
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:53:20.000
4 John Wikle
5 David Thomas Micro Metals/Bike Zoo
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Mcgruther 00:27:06.000
2 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi 00:28:13.000
3 Jacob Kuper True Performance Junior Development 00:29:40.000
4 Hunter Connell Smoky Mountain Bears 00:30:03.000
5 Antonio Oros
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Connell 00:35:12.000
2 Zachary Lowe Lift Center Racing
3 Henry Reed
4 Jason Tumlin
5 Christian Vanderfriff
6 Carson Vandergriff
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Reardon Sonic Cycling 00:54:00.000
2 Stephen Bassett Podium Sports Medicine p/b Harper A 00:55:20.000
3 Andrew Bailey Provision PEAK Performance Team p/b 00:55:24.000
4 Christopher Wyatt Peachtree Bikes 00:58:59.000
5 Anthony Bailey AYC Junior Development Race Team 00:59:16.000
6 Travis Werts Sonic Cycling 00:59:32.000
7 Chris Young e2Value 01:00:43.000
8 Joseph Grimes North Carolina Cyclocross 01:01:32.000
9 Blake Wilson Frazier Cycling 01:01:35.000
10 Murphy Davis Toyota Forklifts of Atlanta
11 Gareth Miller Village VW p/b Erlanger Sports Medi
DNF Cory Rimmer Kona / Nox Composites
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Rimmer Kona / Nox Composites 00:26:51.000
2 Michael Montgomery L5Flyers Cycling Team 00:28:37.000
3 Lawrence Czarnecki Micro Metals/Bike Zoo 00:29:02.000
4 Kelley Montoya Team KBC Devo/Aubrey's Restaurants 00:30:03.000
5 Andre Bargenquast 00:30:53.000
6 Scott Koch 00:31:06.000
7 Sean Halstead 00:35:12.000
8 Ronnie Bratcher L5Flyers Cycling Team
DNF Joseph Peeden
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Reed Hicks Orthodontics Women's Racing 00:33:54.000
2 Mary Isaac Micro Metals/Bike Zoo 00:34:20.000
3 Kelsey Webb 00:35:26.000
4 Marie Tutterow Team Heroes 00:37:34.000
5 Franziska Sebastian
6 Michaela Hall
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Webster
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaysee Armstrong Podium Sports Medicine p/b Harper A 00:44:42.000
2 Rebecca Gross 00:44:58.000
3 Jane Burlew AVLCX 00:45:30.000
4 Katie Isermann PSIMET Racing 00:49:50.000
5 Jean Miller Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 00:50:40.000
6 Cambrie Epperson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports 00:55:03.000
7 Darcy Grimes North Carolina Cyclocross 00:55:56.000
8 Leigh Hopkins The 706 Project
9 Brittany Hopson Sorella Cycling p/b Hincapie Sports
10 Hannah Swan
11 Morgan Miller Taco Mamacita
12 Kaitlyn Benavides Ride615 Development
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 7