Log In
Cross' on the Range • Nov 13 2016
4.5
3.6
4.3
3.6
3.7
Clear, 50 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.5
Beers
3.6
Moisture
4.3
Accel
3.6
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
2 Nate Loman Team Lake Effect
3 Brett Mckay bike ohio
4 Jonathan Siuta Campus WheelWorks
5 Jacob Krynock Lionhearts Junior Racing
6 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy Cycling p/
7 Jay Ganser Blazing Saddle Racing
8 Joshua Friedman ATP Race Consulting
9 Zachary Chappell Team Snakebite Racing
10 Nate Szabo Team Lake Effect
DNF James Dieringer 0
DNF John Proppe Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Molnar Bike Ohio
2 Jonathan Augustine Bike Ohio
3 Martin Zakes
4 James Libecco
5 Douglas Reese
6 Alex Intihar
7 Stephen Smeyak 0
8 Paul Marasco 0
9 Brian Klueber Blazing Saddle Racing
10 Christian Staneluis North Coast Cycling
11 John Reedy Blazing Saddle Racing
12 Jasper Stallings Case Western
13 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
14 Scott Kuboff North Coast Cycling
15 Joe Stratton Blazing Saddle Racing
16 Thomas Depietro Bike Ohio
17 Zac Waugh 765 Racing
18 Ed Masta 0
19 Frank Mocilnikar 765 Racing
20 Donald Fedrigon 0
21 Christopher Reese 0
DNF Timothy Edwards Case Western Reserve University
DNF Robert Ludwig 0
DNF Victor Allen Summit Freewheelers
DNF Sean Burkey Queen City Wheels
DNF Craig Burland Bike Ohio
DNF Jonathan Scott
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 18   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Davis
2 Judson Linder
3 James Sargiovanni
4 Rick Thompson
5 Brian Ochocki
6 Matthew Schieferstein 765 Racing
7 Carl Jaegers
8 John Mcgarry
9 David Barnette
10 Corey Gregg Joy Machines Racing
11 Gabe Thomas
12 Robert Hodge
13 Neil Perko
14 Simon Fitzpatrick
15 Craig Kovach
16 Darrell Schmitt
17 Matthew Henely
18 Andrew Henderson Steadfast Cycling Club
19 Brian Wahl
20 Tony Fernandez
21 Keith Bryant
22 Scott Thompson
23 Paul Smith
24 Timothy Neff
25 Matt Odonell
26 Justin Petty
27 David Effron
28 Neil Hoffman
29 Casey Odonell
30 Michael Knack
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Niles WAS Labs Cycling
2 Ben Bellett 0
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Niles WAS Labs Cycling
2 Cameron Scacheri Spin/Litzler Automation
3 Keaton Adams WAS Labs Cycling
4 Thomas Libecco 0
5 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morrison Stoneking WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Smith La Prima Espresso Co. Racing
2 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation
3 Joseph Melnyk Snake Bite Racing
4 Joshua Friedman ATP Race Consulting
5 Todd Schoeni 0
DNF Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Dieringer
2 Thomas Manderfeld Donkey Label
3 Brooke Furio Spin/Litzler Automation
4 Joseph Pallotto Team Lake Effect
5 William Marut Lake Effect Cycling Team
6 Michael Schmidt
7 Ed Masta 0
DNF Nate Loman Team Lake Effect
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
2 Larry Pandy
3 Ron Kubala
4 Mark Thomas
5 Karl Kule
6 Bill Braun Bike Ohio
7 Paul Giesel
8 Jos Belich
9 Daryl Breedlove Blue Sky Cycling Club
10 Dale Seeds Stark Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Weeks Lake Effect Cycling Team
2 Rudy Sroka Lake Effect Cycling Team
3 Billy Slutz 0
4 Mitch Schrader 0
5 David Kubala 0
6 Robert Tandy
7 Kevin Kovach
8 Timothy Neff Summit Freewheelers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Siuta Campus WheelWorks
2 Jay Ganser Blazing Saddle Racing
3 Nathan Molnar bike ohio
4 Daniel Lausin 0
5 Jack Richardson Blue Sky Cycling Club
6 Brian Ochocki
7 Brian Klueber Blazing Saddle Racing
8 William Gibson Blue Sky Cycling Club
9 Christopher Reese 0
DNF Andrew Stackhouse 0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode VeloFemme p/b Litzler
2 Jackie Mckay bike ohio
3 Laura Webb VeloFemme p/b Litzler
4 Kennedy Adams Women's CX Project
5 Mallory Miller VeloFemme p/b Litzler
6 Gillian Wenger Women's CX Project
7 Marie Rote Wells Fargo Advisors
8 Catherine Neff WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Rote Wells Fargo Advisors
2 Catherine Neff WAS Labs Cycling
3 Sarah Shaikh 0
4 Diana Miller
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Izabella Shaffer WAS Labs Cycling
2 Addie Slutz
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Marasco
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Knack
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Team Lake Effect
2 Amanda Schmidt Team Snakebite Racing
3 Angela Ridgel Team Snakebite Racing
DNF Sarah Shaikh 0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janet Edwards
2 Sandra Gliga
Finishers: Cat 3: 2