Log In
North Carolina Cylocross State Championships (NCCX #6) • Nov 15 2014
0
0
0
0
0
Clear, 41 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Mcnamee Hoffenchard
2 David Ladson walls AYC Junior Development Team
3 Carter Harris UNCW
4 Joshua Cole Brevard College Cycling Team
5 Mansour Benkreira Birdsong Brewing/Common Market
6 Charles Prezioso Giordana-CST
7 Henry Davis Wenzel Coaching Junior Development
8 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
9 Christopher Ragland Berger Hardware Bikes
10 Aaron Kellogg Oak City Cycling Project Race Team
11 Nicholas Barlow Faster Mustache
12 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
13 Corbitt Bourne Floyd Outdoors/EMI
14 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team
15 Geoffrey Siepker US Military Cycling Team
16 Zachary Lowden Kuat Racks
17 Boyd Safrit
18 Adam Leman Tri-Cyclists BRC
19 Jacob Pilkerton birdsong brewing p/b common market
20 Gabor Szilagyi Generals
21 Kevin Walker Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
22 Richard Kirby Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
23 James Fender Clemmons Bicycle
24 William Sumner CycleTherapy/CLM
25 Paul Paisant Mock Orange Bikes
26 Jonathan Davis The Generals
DNF David Crews Birdsong Brewing/Common Market
DNF Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing/Common Market
DNF Kenneth Poole Velosports Racing Asheville
DNF Seth Long
DNF Jacob Florence Abby Design & Construction/Boone Bi
DNF Eddie Jones Champion System - DCX
DNF Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
Finishers: Cat 3: 32   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Brown
2 Ryan Farris Evolution Jr Development
3 Sean Herring
4 Andrew Dietz Generals
5 Marc Macleod NCSU Cycling
6 Mark Vomund Full Spectrum Racing
7 Kurt Wilson VeloSports Racing
8 Larry Gibson Generals (UNCG collegiate)
9 Andrew Hillier Bicycle Post
10 Tyler Garrard Durham Cycles
11 Nathan Lemons
12 Daniel Cox Cycles de Oro/Cone Health
13 Paul Mckenzie
14 Paul Vulcan Birdsong Brewing/Common Market
15 Mike Tam Bicycle Sport/ Total Cyclist MTB
16 Eric Sjoerdsma Bicycle Post
17 Jonathan Hogan Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
18 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
19 Tyler Benedict Bikerumor.com
20 Peter Kreuser Oak City Cycling Project Race Team
21 Kenneth Metzger Oak City Cycling Project Race Team
22 Jared Eytcheson Endorphin Fitness
23 Jonathan Plaxton Spoke Cycles p/b Carolina Ale House
24 Andrew Fairman AYC Junior Development Race Team
25 David Millsaps Oak City Cycling Project Racing Tea
26 Christopher Steddum Bicycle Post- Greenville
27 Bryan Ream Atomic Cycles
28 William Langston Triangle Velo
29 Christopher Huggins Durham Cycles
30 Matthew Watts
31 Thomas Cook Queen City Bicycles
32 Jamie Williams BAC Racing
33 James Edwards
34 Davy Overcash
35 Jeremy D. morgan Twin Six Metal
36 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
37 Josh Miller Clemmons Bicycle
38 Michael Carbaugh TriCyclists BRC
39 Josh Hatchell Berger Hardware Bikes
40 Logan Sites Spoke Cyles p/b Carolina Ale House
41 Adam Ridge
42 Jacob Richardson Durham Cycles Club
43 Michael Kale Nashbar
44 Andrew Dibble Bicycle Gallery Racing
45 Christopher Stringer
46 John Farmerie Cycling Spoken Here
47 David Townsend
48 Walker Page
49 Arthur Koch
50 Jason Halsey Triangle Velo
51 Terrick Munn
52 Zac Lockhart Burlington Velo Club
53 Brian Taylor
54 Ian Bundy
55 Fred Perrino Mock Orange Bikes CX
56 Reid Smith
57 James Gallagher Triangle Velo
58 Craig Inscore Mock Orange Bike
59 Mike Thomas Hawleys Bicycle World Race Team
60 Trampas Nevius Evolution Jr. Devo
61 Joshua Eisner Inland Construction/ C2
62 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
DNF Ryan Garland Evolution Jr. Devo Team
DNF Luke Norris
DNF Jesse Keicher
DNF Jacob Baugher Evolution Jr Development
DNF David Pressley Constellation Cycling
DNF Louis Moschetta CycleTherapy
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 37   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Short Kens Bike Shop - Hearts Racing
2 Bradford Perley Champion system/cannondale
3 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
4 Westley Richards Clemmons Bicycle
5 Paul Mesi CleanEnergyGrowers/FastFrankieCoach
6 Lucas Livermon champion system/dcx
7 Patrick Beeson Cycletherapy
8 Byron Rice Clemmons Bicycle
9 Michael Potter High Country Development
10 William Harrison UNC Cycling
11 Keith Handlon The Hillsborough Street Elite
12 Joshua Whitmore Greenlife-Subaru Benefiting Globalb
13 Evan Lacy Durham Cycles
14 Myles Lietzke Ms Roses P/b J.Brow-ChampSys
15 Karsten Bench Beers N Gears Bike Squad
16 Spencer Lowden Berger Hardware Bikes
17 Nathan Rice
18 Andrew Raab CCB
19 Benjamin Turits Champion System/DCX
DNF Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Hamblen Kens Bike Shop - Hearts Racing
2 Westley Richards Clemmons Bicycle
3 Michael Koballa Storm Racing Team
4 Richard Tsui Cannondale pb Spirited Cyclist
5 Zachary Lowden Kuat Racks
6 Wojtek Dyszkiewicz Birdsong Brewing/Common Market
7 Brock Denis Finish Strong Elite Cycling Team
8 James Reisen Mock Orange Bikes
9 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
10 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
11 Patrick Rimron CycleTherapy
12 Jacob Pilkerton birdsong brewing p/b common market
13 Geoffrey Siepker US Military Cycling Team
14 Adam Koch Mock Orange Bikes
15 William Sumner CycleTherapy/CLM
16 Richard Kirby Revolve Residential p/b Pre-Reg.com
17 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
18 Josh Miller Clemmons Bicycle
19 Louis Moschetta CycleTherapy
20 Robert Coghill
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Roach EAST COASTERS
2 Alastair Pounder AYC Junior Development Race Team
3 Scott Spurlin Cycleworks
4 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
5 Gabriel Mueller Berger Hardware Bikes
6 Cooper Rodrigues Evolution Jr Developement
7 John Paul amalong Constellation/Inland Construction
8 Jacob Eisner Inland Construction/ C2
9 Jackson Engle HammerCross
10 Michael Hammer
11 Alexander Velasquez school of creative studies
12 Charlton Stainback constelation cycling p/b: inland co
13 Anna Taylor
14 Nia Shields
15 Tobiah Morrison-danner
16 Elizabeth Herrera-mendez
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ladson walls AYC Junior Development Team
2 Ryan Farris Evolution Jr Development
3 Luke Thomas Hawleys Bicycle World Race Team
4 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
5 Eli Woodard Hometown Manufacturing
6 Ryan Garland Evolution Jr. Devo Team
7 Jared Eytcheson Endorphin Fitness
8 Jacob Baugher Evolution Jr Development
9 Alec Whyte Finish Strong Elite Cycling Team p/
10 Taylor Hughes EvoDevo
11 Quinn Reece Evodevo
12 Logan Pruett
13 Megan Baxter Inland/C2
14 Tate Sennett
15 Miller Mathison The School For Creative Studies
16 Montgomery Hemsley
DNF Riley Gallagher Evolution Jr Devo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ophir Sefiha Motion Makers - Specialized
2 Charles Storm Storm Racing Team
3 Jason Morgan CrossTown Velo
4 Justin Mckean Live it xtreme
5 Charlie (jimmy) Bruner Inland Construction / C2
6 James Pittman Crosstown Velo
7 Todd Hunter Wenzel Coaching Junior Development
8 Christopher Blake Bitter Dose Racing
9 Randy Shields Kens bike shop
10 Russel Henderson Crosstown Velo
11 Robb Peterson Cycleworks
12 Bc Roberts Solum Racing
13 Jeff Varner Mock Orange Racing
14 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes 40+
15 Timothy Hopkin Crosstown Velo
16 John Degele Storm Racing Team
17 Robert Colbert Mock Orange Racing
18 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
19 Gary Roach EAST COASTERS
20 John Weigel GVC/
21 Sonni Dyer Industry9 Cycling p/b: ABRC
22 Mitchell Hopkins Cycletherapy Zimmer
23 Eric Smith Team Hoffenchard
24 Todd Davis KCOI Boulevard
25 Mark Overby Unaffiliated
26 Kevin Hessler Asheville Cyclocross
27 Michael Mclamb Tricyclists BRC
28 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
29 Philip Kielty Raleigh Gyros
30 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
31 Dean Sutton Champion System/DCX
32 Mark Jordan Cycletherapy Bikes
33 Chett Hopkins
34 Douglas Ahrens Evolution Jr. Devo
35 Charlie Putnal Crosstown Velo
36 Jay Womack Hoffenchard
37 Randy Jones
38 Stoney Sanders Cycletherapy
39 Jack Brown Fiets Maan Racing
40 Thomas Esposito Storm Racing Team
41 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc./Benissimo
42 Eric Peterson www.stircreativegroup.com
43 James Clark Fiets Maan Racing
44 Peter Hymas Nashbar Cycling Club
45 Wesley Best East Coasters
DNF Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
DNF James Berry Spinx Bike Race Team
DNF Jerry Gala Revolution CycleSports
DNF Dennis Pike Tri-Cyclists BRC
DNF Cameron Brantley Asheville Cyclocross
DNF Michael Tennyson Mock Orange Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 28   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Vomund Full Spectrum Racing
2 Louis Moschetta CycleTherapy
3 Paul Francis
4 Erik Schreiner Constellation Cycling
5 Timothy Marshall
6 Patrick Rimron CycleTherapy
7 John Bovine E3 Elite Human Performance
8 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
9 John Ventevogel Team HammerCross
10 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
11 Chris Laspaluto
12 Marc Buxbaum Team Spoke Cycles pb Carolina Ale H
13 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
14 Jeffrey Smith Bike Source
15 Tim Richardson Team Velo 16 BSG
16 Doug Brown Team Revolution Cycle Sports
17 Bryan Hoffman Oak CIty Cycling Race Team
18 Eric Jacobsson catUP Coaching
19 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
20 Robert Duggan E3 / JA King
21 Hansen Su
22 Dariusz Tyborowski Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
23 Michael O'Brien MOB Cyclocross Team Syndicate
24 David Pressley Constellation Cycling
25 Jay Capers
26 Greg Beasley Hawleys Bicycle World Race Team
27 Rod Stanton
28 John Gillan CatUp Coaching
29 Burke Hutcheson Team HammerCross
30 Brian Taylor
31 Eddie Hamlett E3 JA King
32 Jason Pendse Wolfpack of One
33 James Swigart Team Spoke Cycles p/b Carolina Ale
34 Bevington Steve
35 Bryan Engle HammerCross
36 Christopher Mumford Team Hammer Cross
37 Fred Perrino Mock Orange Bikes CX
38 Gregory Atchison Tricyclists BRC
39 Kilo Krahn
40 Andy Brown CyclocrossRacing.com
41 Andrew Geller Durham Cycles
42 John Koenck Hawleys / C-4
43 Joel Eisner Inland Construction/ C2
44 Philip Amalong Constellation Cycling
45 Victor Grindstaff Hawleys Bicycle World Racing Team
46 Jj Dewar
47 Joe Rodrigues Evolution Jr. Development
48 David Rice Clemmons Bicycle
49 Robert Coghill
50 Darrell Fruth
51 Paul Mckeithan Evolution Jr Devo
52 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
53 Mike Thomas Hawleys Bicycle World Race Team
DNF Charles Hailey Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 35   Cat 5: 12   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barney Baxter Mock Orange
2 Andrew Good Coolbreeze Cyclery p/b Trek of Char
3 Daryl Rains Mock Orange Bikes
4 John Baxter Inland/C2
5 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
6 Chris Knetsche The Trappe Door Cycling Team
7 James Berry Spinx Bike Race Team
8 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
9 Robert Pugh Fiets Maan Racing
10 Doug Shaw Crosstown Velo
11 Wayne Nix Hanging Dog Moonshine
12 Greg Robitaille Catup.com
13 Neil Myers Exton beverage Company
15 Don Rose Team HammerCross
16 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
17 Terry Forrest Atomic Cycles
18 Todd Thornton inland construction
19 Michael Chappell
20 Earl Anderson unattached
21 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
DNF Jim Emery Bicycle Sport
DNF Steven Baker
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wesley Haggstrom Evolution Jr Devo
2 Korbin Nevius Evolution Jr. Devo
3 William Stanford Evo Devo
4 Keren Bennett EvoDevo
5 Ryan Hughes EvoDevo
6 Eli Mumford Team Hammer Cross
7 Robert Allen Team Hammer Cross
8 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
9 Andrew Degele
10 Ethan Britt Hammercross
11 Ross Fulco
12 Brady Vomund
13 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
14 Brooklyn Fox Evo Devo
15 Bailey Fox Evo Devo Jr Development Team
16 Karlsson Anstrom
17 Gabriella Herrera-mendez
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
2 Lillith Ahrens Evolution Jr. Devo
3 Skylar Bovine Evo Devo
4 Grace Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
5 Riley Gallagher Evolution Jr Devo
6 Michelle Canada Clemmons Bicycle
7 Philicia Marion Cycleworks
8 Deborah Bradley 92Fifty
9 Desiree French
10 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle Racing
11 Elizabeth Schultz
DNF Taylor Hughes EvoDevo
DNF Jill Caputi Carolina Cycling/Triangle Velo
DNF Amanda Gallagher Triangle Velo
Finishers: Cat 4: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly Flynn The Generals
2 Angelina Stevens Champion Systems DCX Elite
3 Grace Chappell Champion System DCX Elite
4 Susan Helm-murtagh TriCyclists BRC
5 Suzanna Dupee Happy Tooth Women's Racing
6 Julie Paisant Mock Orange Bikes
7 Nicki Grupka Mock Orange Bikes
8 Chris Tommerdahl Happy Tooth Womens Racing
9 Sara Tussey Mellow Mushroom Racing
10 Kathleen Mckeithan Evolution Jr. Devo
DNF Sarah Kraxberger Carolina Cycling Team
DNF Patty Shoaf
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Groninger Bikelaw
2 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
3 Andrea Tadros Clemmons Bike Racing
4 Cid Guy Tricyclists (Trikes)
5 Elizabeth Skiba
6 Lorri Warlick Cycletherapy
7 Janet Trubey NCCX
DNF Suzanne Hosman TriCyclists
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kota CycleTherapy/CLM
2 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
3 Mary Rodrigues Evolution Jr Developement
4 Teresa Brusadin
5 Greta Haggstrom
6 Megan Sykes
7 Ami Goldstein
8 Joynel Burgess
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 1