Log In
Hop Brook Cyclocross 2014 • Nov 16 2014
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
3.8
3.4
3.6
3.5
3.8
Clear, 38 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
3.8
Beers
3.4
Moisture
3.6
Accel
3.5
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Goodman Team ERRACE p/b Central Wheel 41:51:00
2 Kurt Daniello Laurel Bicycle Club 43:25:00
3 Patrick Zelazek Team Edge 43:42:00
4 Marcus Peabody RISD 44:26:00
5 Bryan Zieroff Stage 1 / fusionTHINK 44:27:00
6 Greg Pelican Bethel Cycle Sport Club 47:27:00
7 Percy Zahl EECT/Green Arm Bandits 47:34:00
8 Dean Delis Northampton Cycling Club (NCC) 47:36:00
9 David Jacoboski ExpoWheelmen 47:49:00
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Lavoie Rogue Racing 43:38:00
2 Peter Cook Northampton Cycling Club 43:54:00
3 William Sheehan Cyclocrossworld 44:08:00
4 Phil Mazerolle Thread City Cyclers 44:58:00
5 Sean Roach Iron Bridge/Tarmac Cycling 45:31:00
6 Gabe Jiran CT HEAT 45:32:00
7 Matt Troutman Mystic Velo Club 46:20:00
8 Marcus Peabody RISD 46:25:00
9 Sean Whitehurst cheshire cycle 46:59:00
10 Sean Walsh 48:09:00
11 Josh Geib Bikeman.com 48:15:00
12 Miguel Camelo rosas CTCyclists 48:34:00
13 George Ives CFM Cycles 48:40:00
14 Christopher Zerrip Union Velo 48:50:00
15 Ian Macdonald MVCX 49:08:00
16 Kyle Herlihy C3 Racing 49:22:00
17 Peter Geloso Laurel Bicycle Club 49:37:00
18 Chris Bryant Bikers Edge 49:59:00
19 Matt Lichack lap
20 John Corbo lap
21 Lars Edeen Laurel Bike Club lap
22 Dan Goldberg Stage 1 / fusionTHINK lap
23 Brian Burke lap
24 Eric Hale lap
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Maher Team Edge
2 Peter Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
3 Peter Schulten CT Cycling Advancement Junior Team
4 Hope Maher Team Edge
5 Johnny Meyerle Bethel Cycle
6 Aidan Kiernan RACE CF | racecf.org @racecf
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaden Wise Northampton Cycling Club (NCC)
2 Justin Peck
3 Benjamin Gyulay
4 Reece Davis Northampton Cycling Club (NCC)
5 Patrick Kiernan CT Cycling Advancement Junior Team
DNF Xander Jones ExpoWheelmen
DNF Rex Davis
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monte Frank Verge Sport 43:19:00
2 Wade Summers Horst Engineering Cycling Team 43:40:00
3 Bryan Atwood Team Edge 43:43:00
4 Joe Kubisek cheshire cycle 43:58:00
5 Michael Wonderly Horst Engineering Cycling Team 44:20:00
6 David Diviney CyclePath Racing 44:24:00
7 Arthur Roti Horst Engineering Cycling Team 44:25:00
8 Dominique Desmonts Team Danbury Audi 46:01:00
9 John Meyerle Bethel Cycle Sport Club 47:16:00
10 Denis Niez Class Cycles and Ovens of France 49:23:00
11 Mark Mahoney Bethel Cycle Sport Club 49:50:00
12 Percy Zahl EECT/Green Arm Bandits lap
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Cunningham Horst Engineering Cycling Team 38:15:00
2 Jonathan Tarbox ExpoWheelmen 40:44:00
3 Michael Parent NCC/BikeReg.com/Cyclocrossworld/Fit 41:42:00
4 Ken Coleman BCA/Linen 42:53:00
5 Rich Allen ExpoWheelmen 43:48:00
6 Paul Hayes 44:28:00
7 Dwight Johnson Laurel Bicycle Club lap
8 Matthew Snow Greenwich Bicycles lap
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jules Goguely RISD 57:47:00
2 Tim Ratta ExpoWheelmen 57:48:00
3 Todd Bowden Trek Cyclocross Collective 57:50:00
4 Amos Brumble iv CCB 59:33:00
5 Keith Gauvin ExpoWheelmen 59:43:00
6 Connor Walsh CCAP Pro-AM Team 01:00.2
7 Keith Burgoyne Laughing Dog Bicycle 1:02:03
8 Kurt Daniello Laurel Bike Club lap
DNF Laurence Merling ExpoWheelmen dnf
DNF Hunter Pronovost cheshire cycle dnf
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vickie Monahan NYCROSS p/b Craft
2 Sheridan Bauman Team ERRACE p/b Central Wheel
3 Katrina Niez Class Cycles and Ovens of France
4 Kelli Montgomery Stage 1 / fusionTHINK
5 Lyn Mccabe Team ERRACE p/b Central Wheel
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Hoehne Deathrow/Vassago Cycles
2 Zvilka Neeman
3 Jules Goguely RISD
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Fleming Bethel Cycle
2 Catherine Diviney CyclePath Racing
3 Linda Pierce Bethel Cycle
4 Maria Dumoulin Bethel Cycle
5 Lila Pelc Competitive Edge Cycling
Finishers: Cat 4: 5