Log In
Nebo Ridge Bicycles Trader's Point Cyclocross #2 • Oct 4 2014
5.6
4.3
4.7
4.4
6
Breezy, 44 degrees, wind 21 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
4.3
Moisture
4.7
Accel
4.4
Tech
6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team
2 Marek Hayes J's Bikes/IHOP
3 Eddie Stillman
4 Alex Corby
5 Kyle Andersen Summit City Cyclocross Team
6 Evan Witte
7 Cyrus Crandell J's Bikes/IHOP
8 Max Palmer Midwest Devo
9 Adri Shepherd
10 Andrew Kauffman Midwest Devo
DNF Cameron Warden Midwest Devo
DNF Angus Proctor
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Proctor
2 Joseph Hatley
3 Patrick Hirschfeld Team Indiebike p/b Angie's List
4 Ryan Myers Don Galligher-DRT Consulting
5 Andy Paskins SRAM Factory
6 Greg Bauer Speedway Wheelmen
7 Christopher Yeomans Team Nebo Ridge
8 Jason Pope
9 Ty Peck
10 Luke Landis Summit City Cyclocross Team
11 John Wischmeier Don Galligher-DRT Consulting
12 Brad Hayes J's Bikes/IHOP
13 Yngvar Brynildssen Speedway Wheelmen
14 William Hallberg Team Nebo Ridge
15 Mike Minichiello Team World Bicycle Relief
16 Chris Arvin Don Galligher-DRT Consulting
17 Randy Witte
18 Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
19 Michael Conaway Speedway Wheelmen
20 Robert Annis
21 Blake Fahl Team Heroes- MOB
22 Gregory Dyas
DNF Scott Brenton Team Indiebike p/b Angie's List
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 14   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Andersen Summit City Cyclocross Team
2 Scott Bond Speedway Wheelmen
3 Geoffrey Chandler Speedway Wheelmen
4 Michael Henry
5 Vern Lamere
6 Scott Wagner Men Of Steel Racing LLC
7 Norman Gwaltney Team Indiebike p/b Angie's List
8 Tom Elliott
9 Glen Alden Men Of Steel Racing LLC
10 John Schmitz Team Indiebike p/b Angie's List
11 Matt Curry Team Nebo Ridge
12 Matthew Koehn Speedway Wheelmen
13 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD
14 Tom Peek Speedway Wheelmen
15 Dave Garriott Gray Goat Sports
16 Jeff Smart
DNF Timothy Wozniak Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Anderson
2 Vance Fletcher
3 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
4 Justin Sorber
5 Craig Baker Speedway Wheelmen
6 William Sherman
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Winters Celerity Cycling p/b Brooks Systems
2 Justin Miller Team Six One Four
3 Garrett Sczechowski Purdue University
4 Kevin Depasse BISSELL-ABG-GIANT
5 Cory Swihart
6 Miles Johnson Team Indiebike p/b Angie's List
7 Jay Brant Team Indiebike p/b Angie's List
8 Justin Yoder Team Indiebike p/b Angie's List
9 Galen Denney Speedway Wheelmen
10 William Prann Trek Bicycle Store of KC
11 Josiah Longenecker Midwest Devo
12 Matthew Allen Team Nebo Ridge
13 Jay Lorentz Speedway Wheelmen
14 Robert Mcfadden Team Heroes- MOB
15 Brent Kingen
16 Josh Kline Team World Bicycle Relief
17 Jonathan Edwards
18 John Porter
19 David Dygert
20 Bob Cochrane Team Indiebike p/b Angie's List
21 Donald Williams SRAM Factory
22 Dustin Folger Team Novo Nordisk
23 Tim Odonnell
24 Corbin Schmitz Midwest Devo
DNF Dustin Jones Team Indiebike p/b Angie's List
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
2 Lewis Henrickson CMS Race Team
3 Chris Kellar
4 Ben Handy Purdue University
5 Brennan Foster Red Zone Cycling
6 Tyler Roberts ICCC-St. Louis
7 Christopher Hruska
8 Cary Smith T3 Cycling Team
9 Christopher Downer Veloworks Urban Cyclery
10 Chris Moore
11 Cary Schein Team Heroes- MOB
12 Russell Nichols Team World Bicycle Relief
13 Brett Downey
14 Jake Parker Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
15 Bryan Downs
16 Scott Helvie BISSELL-ABG-GIANT
17 Greg Miller
18 Victor Popov First Internet Bank Cycling Team
19 Edward Fujawa DRT Racing
20 John Ryan
21 Aaron Lifford
22 Adrian Fahey Speedway Wheelmen
23 Terry Mcdonald
24 Daniel Harper Team Indiebike p/b Angie's List
25 Ryan Elpers Team Indiebike p/b Angie's List
26 David Tharp Team Nebo Ridge
27 Scot Allen
28 John Garman
29 Timothy Casady Team Nebo Ridge
30 Shawn Thomas
31 Karl Kovach Team Bicycle Outfitters Indy
32 Matt Allgeier
33 David Harstad
34 Scotch Swango
35 Blake Fahl Team Heroes- MOB
36 Chuck Warren
37 Pat Herrick Summit City Cyclocross Team
38 David Anderson
39 Carl Deamicis
40 John Knight Gray Goat Sports
41 Kurt Hershberger
42 Eric Allen
43 Craig Clayton
44 Matthew Ladwig
45 David Wefler
46 Charlie Douglas
47 David Foster
48 Collin Shipman
49 Jerry Rusin Team Nebo Ridge
50 Nate Surls
51 Todd Malloy
52 Glenn Kellum
53 Brandon Taylor
54 Joseph Mcguire
55 Michael Myers
DNF Paul Gilson
DNF Michael Diehl
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30   Cat 5: 19   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
2 Tyler Conant
3 James Foster
4 Scott Wagner Men Of Steel Racing LLC
5 Jason Renschler Speedway Wheelmen
6 Chad Nay
7 John Wheeler
8 Nathan Schickel Kreitler Racing Team
9 Michael Myers
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor Dyas Midwest Devo
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Prater Speedway Wheelmen
2 Sierra Siebenlist Scarlet Fire presented by Matthews
3 Janelle Renschler Speedway Wheelmen
4 Amanda Virostko Bio Wheels Racing
5 Cat Ebeling Michelob Ultra - Big Shark Racing
6 Christina Paul J's Bikes/IHOP
7 Catherine Hollibaugh Team Nebo Ridge
8 Nicole Borem Summit City Cyclocross Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Brant Team Indiebike p/b Angie's List
2 Agueda Formoso mayan Team Nebo Ridge
3 Jennifer Mcconnell
4 Kristine Mosier Speedway Wheelmen
DNF Marissa Doner
DNF Melissa Baldwin
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2