Log In
Queen City-Charlotte Cyclocross • Oct 19 2013
5.7
3.7
5
5.2
4.9
Clear, 64 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
3.7
Moisture
5
Accel
5.2
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Baker Hoffenchard
2 Ivan Graudszus
3 Jamie Arnold Unattached
4 Christian Klender
5 Nick Barlow
6 Tim Anderson Faster Mustache
7 Joseph Emanuel Faster Mustache
8 Zachary Arensman
9 Henry Davis KCOI U20 - Wenzel Coaching Jr. Devo
10 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
11 Brett Bennett Fiets Maan Racing
12 Paul Cunningham Bikesource
13 Richmond Baker Cycletherapy-Zimmer
14 Jake Rosenbloum Unattached
15 Jordan Martin UNC Wilmington
16 Brent Farley Spirited Cyclist
17 Boyd Safrit
18 Todd Sykes
19 Bradley Johnson Giordana-Clif Bar
20 Chris Cole
21 Larry Gibson Generals/UNCG
22 Terry Forrest Atomic Cycles
23 Christopher Ragland
24 Jay Womack na
25 David Beverly Birdsong Brewing p/b Common Market
26 Tony Zaffino
27 Thomas Price NA
28 Clayton Clark
29 Adam Koch
30 Jake Arthur na
31 Kevin Thompson Slippery Sasquatch
32 Kelley Montoya Cycletherapy
33 Scott Kaysen WFO
34 Zane Ray na
35 Kevin Wilson Chonchos roofing and escort service
36 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
37 John Martin
38 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
39 Daniel Cox Cone Health/cycles de ORO
40 David Brumfield Boone Velo
41 David Smith None
42 Jonathan Wilson South Main Cycles Racing
43 Curtis Kiser Emerywood Beer Co
44 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
45 Julio Lopez Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
46 Josh Hatchell
47 Alex Claiborne UNC Wilmington
48 Scott Richardson Evolution Jr. Devo
49 John Bovine Revolting Cogs/Evolution Jr Devo
50 John Croom Carolina Break- U23
51 Charles Martino
52 Geoff Buell BikeSource
53 Chris Laspaluto
54 Matthew Maya UNCW
55 Ben Mckenzie Unattached
56 Justin Butler Bicycle Sport - Charlotte NC
57 C Jennings woods Cycle-Smart Inc.
58 Joe Rodrigues Evolution Jr. Devo
59 Michael Lieberman
60 Robert Coghill
61 Eric Winebarger Unattached
62 Robert Kendrick
63 Jay Forgione TotalCyclist MTB
64 Dwayne Deese
65 Benjamin Wiegand Velosports Racing Asheville
66 Forrest Howard ASU Cycling
67 Jay Capers
68 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
69 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
70 Scott Unfried Unattached
71 Mike Myracle Generals
72 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
73 Mike Nelms
74 Dwayne Hunter Cycletherapy
75 Tim Everhart Team Reeb
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 51   Cat 5: 12   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trent Blackburn Wattage Cottage
2 Kevin Burgess Carolina Break- U23
3 Joe Wiswell Magic Cycles
4 Silas Moorefield Liveit Xtreme
5 Joseph Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
6 James Leath Appalachian State University
7 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
8 Richard Stem Specialized Dumonde Tech
9 Brandon Davis Wattage Cottage
10 Charles Prezioso Giordana Clif-Bar
11 John Jay Happy Tooth Racing
12 Eric Hoffman Berger Hardware Bikes
13 Kyle Mcnamee Team Hoffenchard
14 Evan Lacy Durham Cycles
15 Ian Nelson Unattached
16 Michael Goff Revolting Cogs
17 Mansour Benkreira Birdsong Brewing
18 Aaron Kellogg Oak City Cycling Project Race Team
19 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
20 Wes Douglas Unattached
21 Cameron Moss Velo 16 (BSG)
22 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
23 Joshua Cole Velosports Racing
24 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
25 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
26 Justin Bristol Kind Human Sports
27 Michael Lahm Velosports Racing Asheville
28 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
29 Daniel Jones Les Amis
30 Brett Rumble Giordana-Clif Bar
31 Josh Payne ABRC
32 Nicholas Reeves na
33 August Lehnert Clemson
34 James Reisen
35 Daniel Allen Clemmons Bicycle Racing
36 Ben Cooley
37 Stephen Huddle Rogue Racing Project ::513::
38 Hayden Miller na
39 Gabriele Romano Appalachian state
40 Adam Jones UNCW
41 Will Barnes Berger Hardware Bikes
42 Matt Goddard Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
Finishers: Cat 3: 39   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
2 Don Seib BIKEMAN.COM
3 Charlie (jimmy) Bruner Inland Construction / C2
4 Justin Mckean LIVE IT EXTREME
5 Jason Morgan CrossTown Velo
6 James Pittman Crosstown Velo
7 Richard Tsui
8 Thomas Vandevender Asheville Cycloross
9 Jason Scislowicz Revolution Cycle Sports
10 Robb Peterson Cycleworks
11 Todd Braswell Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
12 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing
13 Charles Von isenburg Mock Orange Bikes Pro CX Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ryan Mock Orange Pro CX Team
2 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
3 Philip Short Catup.com
4 Patrick Beeson Mock Orange Bikes Pro CX
5 Nate Morse Cyclocrossworld.com
6 Byron Rice Clemmons Bicycle Racing
7 David Forkner Team Athletix Benefiting Globalbike
8 Charles Storm Storm Racing Team
9 Todd Hancock Oak City Cycling Project Race Team
10 Lucas Livermon Unattached
11 Stephen Smith NCSU
12 Luke Sagur Unattached
13 Matt Moosa Stans NoTubes/ pb Proferrin
14 Tyler Thompson Clemmons Bicycle
15 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
16 Andrew Hager Team Hoffenchard
17 Sebastian York ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
18 Devin Clancy Birdsong Brewing / Common Market
19 Barret Fishner
20 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc
21 Baird Sills High Country Devo pb/ Pactimo
22 Myles Lietzke Kindhuman Cycling Team
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Fuerst na
2 Dallas Wester Evolution Jr. Devo
3 Gabriel Cunningham
4 Alastair Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Korbin Nevius na
6 Cooper Rodrigues Evolution Jr. Devo
7 Wesley Haggstrom evo devo
8 Dylan Richardson Evolution Jr. Devo
9 Lillith Ahrens Studio7
10 Jamie Mchenry Evolution Jr Development
11 Ryan Bush Unattached
12 Skylar Bovine Revolting Cogs / Evolution Jr Devo
13 Kira Zazzi na
14 Gabriel Mueller Berger Hardware Bikes
15 Arthur Sugar
16 Luke Nevius Evolution Jr. Devo
17 Madelyn Bowen
18 Alison Mckeithan Evolution Jr. Devo
19 Laurel Long
20 Keren Bennett EvoDevo Racing
21 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Reavis ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Aidan Pounder ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Luke Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
4 Ethan Dellamaestra Storm Racing Team
5 David Smith None
6 Megan Baxter Inland/C2
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
2 Jared Kelley Motion Makers Bicycle Shop
3 Jay Middleton Team Hoffenchard
4 Eric Smith Team Hoffenchard
5 Chris Sugar Civitas Track Cycling
6 Andrew Stackhouse Southeast CX Super Series
7 Robert Mobley Harrell's Bicycle World
8 Dave Leatherman Brica Racing p/b Blue Ridge Mosquit
9 Bc Roberts Biycle Sport
10 Kevin Hessler Asheville Cyclocross
11 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Store
12 Alan Wages Cycle-Smart Grassroots Team
13 Paul Mckeithan Studio 7 Multisport
14 Trent Long Dancing Bear Lodge
15 Stephen Spence
16 Lonnie Richardson The Revolting Cogs
17 Jack Brown Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
18 Jeff Nunnaley Classic Cycling
19 William Sumner CycleTherapy/CLM
20 Douglas Ahrens Studio7
21 Kelsey Oliver RTO
22 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
23 Jonathan Martin Hawleys Bicycle World
24 Tod Schmidt Charlotte Sports Cycling
25 T Wood Giordana/Clifbar
26 James Berry
27 Paul Wood Plan X Cycling
28 David Crews Birdsong Brewing p/b Common Market
29 Rich Wachtel Outspokin Bicycles Columbia
30 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc./Benissimo
31 Joseph Cross Birdsong Brewing p/b Common Market
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russel Henderson crosstown velo
2 Sonni Dyer IndustryNine Cycling p/b: ABRC
3 Robert Colbert Mock Orange Racing
4 Andrew Good Coolbreeze Cyclery
5 Daryl Rains Modry Evergreen
6 Michael Ventola Unattached
7 James Clark Fiets Maan Racing
8 Todd Davis KCOI Boulevard
9 Cameron Brantley Asheville Cyclocross
10 Robert Pugh na
11 Mark Jordan Mock Orange Bikes
12 David Gerrer Crosstown Velo
13 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
14 Jeff Mcconaghy na
15 John Baxter Inland/C2
16 William Macy Hearts racing club
17 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
18 James Berry
19 Tomas Kelemen
20 Paul Paisant Mock Orange Bikes
21 Rich Wachtel Outspokin Bicycles Columbia
22 Chris Culp Kens Bike Shop Hearts Racing Club
23 Chris Verwoerdt Hearts Racing Club
24 Andrew Danfy Spinx Racing Team
25 Joey Carico Cycle-Smart Grassroots Team
26 Austin Temple
27 Paul Gamewell Fiets Maan Racing
28 Bruce Stauffer Cycle Works
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 20   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwight Wyatt AVLCX
2 Andrew Ammon Hearts racing club
3 Chuck Gillis Nashbar Cycling Club
4 David Stevens Raleigh All Stars/Constellation cyc
5 Jeff Tripp Blue Steel Cyclery
6 Matt Jones American Classic / Cycleworks
7 John Dohan
8 Daryl Ellis Team MS
9 David Fuller Cycles deOro/Greensboro Velo
10 Earl Anderson unattached
11 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
12 Ron Swenson Unattached
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stamey velo 16 bsg
2 Roger Payne ABRC
3 Todd Sykes
4 Richard Lewis
5 Michael Chappell
6 James Fender Clemmons Bicycle Racing
7 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
8 Tony Zaffino
9 Vince Sabotin South Main Cycles
10 Boyd Safrit
11 Richmond Baker Cycletherapy-Zimmer
12 Jay Womack na
13 Thomas Price NA
14 Don Rose Team HammerCross
15 Glenn Cook
16 Terry Forrest Atomic Cycles
17 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
18 Josh Miller Clemmons Bicycle
19 Dwayne Deese
20 Jeff Hare Cool Breeze Cyclery
21 John Ventevogel Team HammerCross
22 Jeffrey Smith Bike Source
23 Jasen Taylor Coolbreeze Cyclery/ TREK Store Char
24 Kelly Caudle NA
25 Scott Moss Velo 16 BSG
26 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
27 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
28 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
29 Jay Capers
30 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
31 Tim Malson
32 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
33 Parrish Matthews
34 Chris Laspaluto
35 David Pressley Back to Dirt Cycling
36 Dwayne Hunter Cycletherapy
37 Tom Pearman
38 Robert Kendrick
39 Robert Wick
40 Craig Laing na
41 F. Scott thomas
42 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
43 Michael Quinn Slippery Sasquatch
44 Eric Winebarger Unattached
45 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
46 Michael Lieberman
47 Steven Rohrbeck Mock Orange Bikes
48 Paul Mckeithan
49 Mike Long
50 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
51 Trampas Nevius
52 Clayton Clark
53 Jay Forgione TotalCyclist MTB
54 Daren Wilz
55 Corbitt Bourne Mule Hell Racing
56 Brett Bennett Fiets Maan Racing
57 David Brumfield Boone Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 40   Cat 5: 7   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stamey velo 16 bsg
2 Roger Payne ABRC
3 Todd Sykes
4 Richard Lewis
5 Michael Chappell
6 James Berry
7 Boyd Safrit
8 Don Rose Team HammerCross
9 Glenn Cook
10 Michael Cunningham Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
11 Jeffrey Smith Bike Source
12 Kelly Caudle NA
13 Scott Moss Velo 16 BSG
14 Timothy Tennant Sandhills Cycling Club
15 David Brendle Fiets Mann Racing p/b Luna Cycles
16 Timothy Skelding RevolutionCycleSports p/b LoneRider
17 Jay Capers
18 Wayne Dellamaestra Storm Racing Team
19 Chris Laspaluto
20 Robert Kendrick
21 Craig Laing na
22 Mike Thomas Hawleys Bicycle/Cross Creek Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Forrest Atomic Cycles
2 Brian Miller Garneau Custom p/b Hutchinson Tire
3 Steven Rohrbeck Mock Orange Bikes
4 George Hatcher Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Westley Richards Clemmons Bicycle Racing
2 Bc Roberts Biycle Sport
3 Nick Barlow
4 Watts Dixon Revolting Cogs
5 Joseph Emanuel Faster Mustache
6 Jack Brown Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
7 Douglas Ahrens Studio7
8 Carl Peltzer Clemmons Bike Shop
9 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
10 Jacob Pilkerton Bridsong Brewing p/b Common Market
11 Vince Sabotin South Main Cycles
12 Kelley Montoya Cycletherapy
13 Michael Mueller Berger Hardware Bikes
14 William Sumner CycleTherapy/CLM
15 Theodore Hall Bird Song presented by Common Marke
16 Austin Temple
17 Paul Cunningham Bikesource
18 Earl Anderson unattached
19 Robert Coghill
20 Chris Verwoerdt Hearts Racing Club
21 Josh Miller Clemmons Bicycle
22 Bruce Stauffer Cycle Works
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicki Grupka
2 Ann Groninger
3 Darcy Grimes Abby Design & Construction/Boone Bi
4 Christy Quirk SpokesWomen Syndicate Inc.
5 Philicia Marion Cycleworks
6 Amy Snyder
7 Sherri Nevius Evolution Jr. Devo
8 Meredith Blake Spokeswomen Syndicate p/b Parcycles
9 Jaime Johnsen
10 Andrea Tadros Clemmons Bike Racing
11 Sarah Wilson
12 Ann Kota CycleTherapy/CLM
13 Ashlyn Woods ExergyTWENTY16
14 Casey Bailey na
15 Grace Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
16 Stephanie Myracle Generals
17 Melissa Hall Full Spectrum Racing Fayetteville N
18 Marsha Clark
19 Meghan Shapiro Cycletherapy
20 Samantha Bendt Mojo Cycles Racing
21 Mary Rodrigues Evolution Jr. Devo
22 Olga Weeks SVMIC Cycling
23 Amanda Gallagher SpokesWomen Syndicate
24 Jill Graudszus
25 Antoinette Delucia Clemmons Bicycle
26 Melissa Hall Full Spectrum Racing Fayetteville N
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Arensman Asheville Bicycle Racing Club
2 Jane Burlew Asheville Cyclocross
3 Hannah Arensman Evolution Jr Devolopment
4 Cinthia Lehner Beer City Bicycles
5 Kimberly Flynn The Generals
6 Suzanna Dupee The Hillsborough Street Elite
7 Cara Applegate Beer City Bicycles/Pepper Palace
8 ? Bonita TotalCyclist MTB Team
9 Genisis Dancer Women's Development Team
10 Chris Tommerdahl ParCycles
11 Jordan Salman Pisgah Tavern
12 Mollie Brewer
13 Erica Chard Pepper Palace Pro Cycling
14 Sarah Kraxberger Spokeswoman Syndicate p/b Par Cycle
15 Megan Archer Cycle-Smart
16 Grace Chappell Spokeswomen Syndicate/Parcycles
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Tripp Blue Steel Cyclery
2 Kim Bishop Fiets Maan Racing/Luna Cycles
3 Julie Paisant Mock Orange Bikes
4 Jana Morris Giordana-Clif Bar
5 Melissa Leigh Augusta Cross Coalition
6 Lorri Warlick Cycletherapy-Zimmer
7 Janet Trubey NCCX
8 Jerel Lynn waide PSIMET Wheels Racing
9 Kathleen Mckeithan Studio7Multisport
Finishers: Cat 3: 9