Log In
Riverbender Cross • Oct 12 2013
0
0
0
0
0
Mostly Cloudy, 47 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Germaine Juventus
2 Paul Martin Cyclemeisters/Bow Cycle
3 Adam Armstrong Kokanee redbike
4 Scott Book Edmonton Road & Track Club
5 Jason Redfern Pedalhead Racing Club
6 Aaron Falkenberg Edmonton Road & Track Club
7 Barrie Furlong DeJong Design p/b ROAD
8 Craig Debellefeuille Cyclemeisters/Bow Cycle
9 Marc Enter Speed Theory
10 Brad Dixon Rundle Mountain Cycling Club
11 Josh Hines Kokanee redbike
12 Jon Arne enevoldsen Cyclemeisters/Bow Cycle
13 Keegan Brooks Fiera Race Team
14 Tracy Shearer Juventus
15 Greg Nicholson Edmonton Road & Track Club
16 Jason Reid Natural High Cycling Club
DNF James Jensen Flexxaire
DNF Andrew Paul Terrascape Racing
DNF Antonio Bilotta Pedalhead Road Works
Finishers: Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Wilson Speed Theory
2 Andres Perdomo Speed Theory
3 Murray Buchanan Edmonton Road & Track Club
4 Donald Gross Pedalhead Racing Club
5 Gary Piller United Cycle
6 Lars Lof Cyclemeisters/Bow Cycle
7 Jeff Pennington Independent
8 Stewart Hutchings United Cycle
9 David Coates Independent
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Schooler Team H&R Block
2 Mark Mcconnell Synergy Racing
3 Shawn Bunnin Deadgoat Racing
4 Ian Auld Soul Sportif
5 Andre Sutton Hardcore
6 Michael Van den ham Cycle-Smart
7 Derek Chipping Redbike
8 Paul Ignatiuk Hardcore Cycling Club
9 Mason Burtnik Juventus
10 Casey Dyck Terrascape Racing
11 Andrew Mcrae Terrascape Racing
12 Kyle Anderson Edmonton Road & Track Club
13 Thomas Yip Speed Theory
14 Mark Rumsey Hardcore Cycling Club
15 Cory Dickinson United Cycle Racing
DNF Mike Sarnecki Kokanee redbike
DNF Steve Martins Hardcore Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Bunnin Deadgoat Racing
2 Shantel Koenig Kokanee redbike
3 Marg Fedyna Edmonton Road & Track Club
4 Sidney Mcgill Juventus
5 Kim Chapman Algoma Bicycle Company
6 Cindy Koo enevoldsen Deadgoat Racing
7 Annie Quinnett Central Alberta Bicycle Club
8 Sonia Utting Team Niklas
9 Daena Blixhavn Different Bikes Racing
10 Marcy Kimpton Speed Theory
DNF Michelle Jackman Terrascape Racing
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Asselstine Natural High Cycling Club
2 Brent Arnholtz TCR Sport Lab
3 Andrew Phelps Cranky's Bike Shop
4 Jeffrey Wright Central Alberta Bicycle Club
5 J-m Tetrault Rocky Mountain Bike n Board
6 David Apperson Headwinds Cycling
7 Robert Welch Team Niklas
8 Thomas Auer Dejong Design b/p ROAD
9 Amit Dutta Terrascape Racing
10 Michael Verveda Juventus
11 Colin Bastarache United Cycle
12 Liam Rourke Velocity
13 Dale Parker Velocity
14 Michael Meeres Central Alberta Bicycle Club
15 Niels Lof Cyclemeisters/Bow Cycle
DNF Simon Hirota bicisport
DNF Alexander Kay bicisport
DNF Bob Werner Hardcore Cycing Club
Finishers: Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abbey Mcgill Juventus
2 Shauna Telford United Cycle
3 Gloria Sebulsky Spin Sisters
4 Leanne Erickson United Cycle Racing
Finishers: Cat ?: 4