Log In
UTCX 10/31/20 • Oct 31 2020 • Fruit Heights, UT
5.7
1.1
2.9
3.9
3.7
Clear, 57 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.7
Beers
1.1
Moisture
2.9
Accel
3.9
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Hoopes Bucked Up Racing 1:00:00
2 Weston Woodward Intermountain LiveWell 1:00:47
3 Troy Gorman Team TOSH p/b Hyperthreads 0:57:20
4 Wyatt Petersen Xmen 0:57:04
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ervin Hunt SPCC 0:42:26
2 Kevin Watt Durham Cycles 0:43:42
3 Smith Warner 0:43:46
4 Matt Lowe Gravelution 0:45:04
5 Jay Bartlett SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:38:04
6 Stephen Mayfield Zone Five Racing 0:38:54
7 Dru Whitlock SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:39:09
8 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:39:26
9 Joshua Van otterloo 0:40:06
10 Peter Friedman 0:40:28
11 Seggar Brad 0:40:42
12 Michael Sjodin Pegacorn racing/DNA 0:40:59
13 Jon Huff SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:41:01
14 Jim Corn Ogden Bicycle Collective 0:41:13
15 Nocella Anthony 0:41:21
16 John Rech Salt Fire Brewing 0:41:58
17 Solomon Mitch 0:42:09
18 Blockman Blaine 0:45:13
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Truman Glasgo 0:56:04
2 Danny Van wagoner 0:56:26
3 Preble Kolben 0:57:29
4 Bruce Deppe GOTHIC HEALTH CLUB 0:58:11
5 Thomas Krause Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 0:58:46
6 Miller Max 0:59:04
7 Jonas Austin 0:59:24
8 Chad Chenoweth Johnson Elite Orthodontics 0:59:38
9 Clinton Mortley LiVeWell p/b Harristone 0:59:54
10 Glasgow Spencer 1:00:59
11 Kevin Wilde Bountiful Bicycle Racing 1:01:57
12 Grieseme Casey 0:57:44
13 Brock Olson 0:58:32
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collier John 0:49:44
2 Samuel Mcbride Ascent Cycling p/b RB Health 0:49:46
3 Cessna James 0:51:00
4 Jackson Rayl Ascent Cycling p/b RB Health 0:52:25
5 Meghan Sheridan Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:52:28
6 Ashworth Tyler 0:52:46
7 Alec Hackett 0:53:03
8 Jones Robert 0:53:30
9 Michael Krause Idaho Cycling Enthusiasts 0:53:38
10 Peter Stack KUHL Cycling Team 0:54:34
11 Samuel Allen Hangar 15 0:56:08
12 Jason Lux Zone 5 0:51:27
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Packer Lance 0:38:50
2 Colby Wayment 0:39:13
3 Tyler Metten Zone Five Racing 0:41:35
4 Mike Russell Zone Five Racing 0:42:42
5 Crozier Kimball 0:44:31
6 Jeremy King 0:45:27
7 Embley Brock 0:38:56
8 Embley Braden 0:40:07
9 Ethan Archuletta 0:41:26
10 Tipping Greyson 0:41:51
11 Rupp Joshua 0:48:05
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:41:52
2 Jeff Eggelston SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:43:42
3 Mark Kaschmitter 0:45:17
4 Scott Hoggan BCPF 0:38:08
5 Strand Rolf 0:38:14
6 Mark Hooyer SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:39:44
7 John Krause 0:40:17
8 Archuletta Uel 0:42:03
9 Child Jason 0:43:07
10 Kevin Zollinger Zone Five Racing 0:44:26
11 Powell Mike 0:38:34
12 Vanskiver Conner 0:40:25
13 Gavin Norton BCPF 0:41:33
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Clawson 43:33:00
2 Magrath Gibbons 43:34:00
3 Joshuah Anderson 43:55:00
4 Spencer Clawson 45:24:00
5 Jordan Forsgren 38:57:00
6 Leo Martin 39:06:00
7 Chase Neider 39:47:00
8 Eddie Coleman SLC Composite 41:09:00
9 Nicholas Forsyth 42:52:00
10 Gabe Hutchinson 42:58:00
11 Jonah Watt McGillis Magpies 44:40:00
12 Ean Campbell 46:45:00
13 Caleb Hoopes Bucked Up Racing 41:47:00
14 Sam Lowe 42:11:00
15 Asher Lowe 44:13:00
16 Otis Day 38:31:00
17 Griffin Richards 44:38:00
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hogge 0:53:42
2 Martin Olds 0:53:50
3 Austin Jonas 0:54:01
4 Dawson Dimmick 0:49:31
5 Benjamin Anderson 0:49:33
6 Joshua Allen 0:50:58
7 Ethan Kristic 0:51:41
8 Kaden Wright 0:52:24
9 Blake Strand 0:52:27
10 Ty Harris 0:53:12
11 Evan Campbell 0:53:24
12 Melvin Martinez 0:49:18
13 Sasha Seggsr 0:50:06
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Remington 41:46:00
2 Coco Bailey Gravelution 44:46:00
3 Lucy Gray 48:01:00
4 Codi Hoopes Bucked Up Racing 39:13:00
5 Layla Day 48:16:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Hogge 0:52:08
2 Nina Neider 0:52:14
3 Daisey Miller 0:55:39
4 Molly Miller 0:55:55
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Lindgren MRC 0:52:49
2 Hogge Justin 0:52:55
3 Jeff Goddard 0:53:46
4 Morris Pusey American First Cycling Team 0:54:20
5 Kenneth Rayl Ascent Cycling p/b RB Health 0:55:18
6 Caleb Christiansen 0:55:33
7 Jason Goodfellow 0:49:15
8 Joe Beals 0:49:19
9 Jeremy Ward 0:50:01
10 Trevor Astrope Saltfire Brewing Cyclocross and Gra 0:51:06
11 James Todd erickson Pegacorn Racing / DNA Cycling 0:52:16
12 Mark Hooyer 0:52:52
13 Zach Butterfield Hanger 15 bicycles 0:52:54
14 Jeremy King 0:53:02
15 Scott Hoggan BCPF 0:53:52
16 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:48:59
17 Brad Seggar 0:49:17
18 Uel Archuletta Bingham/Peak Fasteners 0:52:57
19 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:50:55
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Heppler Dialed Cycling team 0:48:56
2 Jason Olsen Salt Fire brewing Cyclocross and Gr 0:48:57
3 Scott Allen Hangar 15 0:49:09
4 Stewart Gray Contender Bicycles 0:49:42
5 Ryan Clayton GOTHIC HEALTH CLUB 0:50:35
6 Richard Abbott Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:51:02
7 Jeff Pauline 0:51:57
8 Trent Donat 0:51:59
9 Hull Christopher 0:52:21
10 Gallagher Jon 0:55:09
11 Dayne Hassett Unattached 0:51:34
12 Glasgo Mark 0:53:32
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Barry Makarewicz Kuhl Cycling Team 38:30:00
2 David Wood Kuhl 39:39:00
3 Joseph Albano SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 40:33:00
4 Brian Ressa Bingham Cyclery Peak Fasteners 40:55:00
5 Tim Stack KUHL Cycling Team 41:49:00
6 Dennis Porter 43:05:00
7 Dag Vannman 43:09:00
8 Gary Porter 43:25:00
9 Scott Nielson 43:48:00
10 Laura Howat Kuhl Cycling Team 44:51:00
11 Ron Brown 38:34:00
12 Stephen Coleman 38:56:00
13 Bob Walker Bountiful Bicycle Racing 41:11:00
14 Lou Melini 41:59:00
15 Drummond Earley D3 Geochemistry LLC 46:10:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Kern SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:57:14
2 Jeff Eggleston SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 0:57:36
3 Trent Donat 0:57:49
4 James Todd erickson Pegacorn Racing / DNA Cycling 0:56:07
5 Michael Sjodin Pegacorn racing/DNA 0:56:50
6 Nocella Anthony 0:56:58
7 Pete O'Brien SaltFire Brewing Cyclocross and Gra 1:00:40
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lowe Gravelution 45:02:00
2 Aileen Pannecoucke 38:35:00
3 Bri Hoopes Bucked Up Racing 39:02:00
4 Karen Hoggan Bingham/peak fastener 39:04:00
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jocelyn Bonney 42:52:00
2 Molly Hackett NA 44:49:00
3 Christie Kristic 44:48:00
4 Deborah Plummer 38:42:00
5 Jennifer Gray-woolf 42:17:00
6 Kelly Mcpherson Zone Five Racing 44:17:00
7 Judy Lee 42:09:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6