Log In
 
 
2013 TCC Mansfield Hollow Cyclocross Race and CT Championships • Oct 12 2013
Series: Zank SS 2013
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
2
Moisture
3.7
Accel
4.2
Tech
3.9
Elevation
Categories
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Whaley BETHEL CYCLE
2 Cameron Scott NORTHAMPTON CYCLING CLUB
3 Lane Maher TEAM EDGE
4 Cooper Holland NORTHAMPTON CYCLING CLUB
5 Alex Mccormack HOT TUBES DEVELOPMENT TEAM
6 Martin Huysman
7 Greg Gunsalus
8 Christian Moreau TEAM BICYCLE ALLEY
9 Finnegan O'connor NORTHAMPTON CYCLING CLUB
10 Mikko Aho TEAM BICYCLE ALLEY
11 Ryan Zwick CYCLING CONCEPTS RACING TEAM
12 Ben Walton NEBC P/B CYCLE LOFT
13 Lizzy Gunsalus GirlsFirst p/b Milton Cat
14 Alexander Jones
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Maynard CHESHIRE CYCLE RACING
2 Eric Carlson TEAM EDGE
3 Anson Ross CLR RACING
4 Christopher Merola LAUGHING DOG BICYCLES
5 Christopher Raymond BOSTON BICYCLE SCHOOL
6 Jason Rabidou FRITZ'S BICYCLE SHOP
7 Connor Walsh CVC / SUBURBAN SUBARU
8 Patrick d. Rondeau NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC)
9 Brian Hayes
10 Jules Goguely RHODE ISLAND SCHOOL OF DESIGN
11 Josh Anthony CYCLOCROSSWORLD.COM
12 Cory Lafleur BONK! SUPPORT
13 Ian Whaley BETHEL CYCLE
14 Eric Baumann STAMPEDE!
15 Daniel Cariolo STAMPEDE!
16 Christopher Bassett LAUGHING DOG
17 Jon Nable HUP UNITED
18 Matt Lolli TWIN 6 METAL/DEATH TOUCH/CAMELSTACH
19 Matt Aumiller BROADWAY BICYCLE SCHOOL / ZANCONATO
20 Philip Hempstead NORTHAMPTON CYCLING CLUB/ JAM FUND
21 John Sumner NBX/ NARRAGANSETT BEER/ APEX
22 Scott Frison DEVIL'S GEAR BIKE SHOP
23 Lance Jones EXPO WHEELMEN
24 Dan Barrett THRESHOLD CYCLING
25 Vincent Buffone NORTHAMPTON CYCLING CLUB
26 John Wanner NORTHAMPTON CYCLING CLUB
27 Thom Barry NCC
28 John Morin
29 Adam Walton NEBC P/B CYCLE LOFT
30 Steve Czerwinski STAMPEDE!
31 David Wells
32 Stephen Gibertoni CHESHIRE CYCLE RACING
33 Paul Sennott BROADWAY BICYCLE SCHOOL/ZANCONATO F
34 Ben Carbonetti EXPO WHEELMEN
35 Sean Whitehurst CHESHIRE CYCLE RACING
36 Taylor Valentine NEW HAVEN BICYCLING CLUB/DEVILS GEA
37 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
38 Chris Franson EXPOWHEELMEN
39 Henry Schmidt WILLIAMS COLLEGE
40 Mark Sondeer
41 Philip Gerhardt PORTALND VELO CLUB
42 John Young QUINNEBAUG VALLEY VELO
43 Brandon Zwick CYCLING CONCEPTS RACING TEAM
Finishers: Cat 3: 27   Cat 4: 10   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Ratta
2 Laurence Merling EXPO WHEELMEN
3 Josh Egan CREATEX-BENIDORM
4 R. Michael Mckittrick BROADWAY BICYCLE SCHOOL/ZANCONATO
5 Joe Kubisek CHESHIRE CYCLE RACING
6 Mike Wonderly
7 Jeremy Brazeal COMPEDGE CYCLING
8 Michael Kelly TEAM EDGE
9 Arthur Roti HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING T
10 Keith Burgoyne
11 David Thompson CYCLE-SMART
12 Scott Livingston HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
13 Jason Roggenbauer BETHEL CYCLE
14 David Dubos
15 Phil Riggio ICP P/B BETTER HALF BREWING
16 Eric Bascombe BLACKSTONE BICYCLES
17 Gary Gluck QUINEBAUG VALLEY VELO
18 Kevin Brant GRACE BICYCLES VELO CLUB
19 Eric Johnson HUP UNITED
20 Don Dauphinais DANIELSON ACTION SPORTS
21 Dave Jackobowski EXPO WHEELMEN
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Galoob STEDMANS BICYCLE CO
2 Jay Faria Stedman's Bicycle Co.
3 David Kozikowski Team Edge
4 Brian Suto BAYHILL CAPITAL P/B CORNER CYCLE
5 John Morin JOE'S GARAGE
6 Patrick Zelazek TEAM EDGE
7 Ian Macdonald MVCX
8 Mark Damien EUREKA RACING
9 Eric Wyzga
10 Stephen Gibertoni CHESHIRE CYCLE RACING
11 Thomas Ricardi
12 William Goodman Team ERRACE p/b Central Wheel
13 Darrin Beek
14 Matt Troutman MYSTIC VELO CLUB
15 Eric Jennette LAUREL
16 Josh Araujo GEEKHOUSE BIKES/CUPPOW
17 David Hansen ROGUE RACE TEAM
18 Steve May MAD ALCHEMY
19 Steven Quinn TEAM EDGE
20 Brendan Longe COMMUNITY BIKE RACING
21 Sean Whitehurst CHESIRE CYCLE RACING
22 Al Curtis BETHEL CYCLE
23 David Parmelee ESSEX COUNTY VELO (ECV)
24 Randall Dutton
25 Dillon Pronovost CHESHIRE CYCLE RACING
26 Joseph Wilkos
27 Henry Schmidt WILLIAMS COLLEGE
28 Dan Kurowski
29 Sean Walsh
30 James Mayol
31 Jeremy Lindeman
32 Paul Lussier
33 Matthew Leahey Northampton Cycling Club
34 Dave Jackobowski
35 Peter Geloso LAUREL BIKE CLUB
36 Bruce Ackman
37 Justin Costa
38 John Weaver MYSTIC VELO CLUB
39 Thomas Montovani UNIVERSITY OF MASSACHUSETTS - AMHER
40 Tony Bellamo
41 Scott Soutra
42 William Bonin SPRING HILL RACING
43 Aaron Russ
44 Joel Orkin-Ramey HUP UNITED
45 Anthony Utitus LIBERTY CYCLE
46 Timothy Ryan CYCLE-SMART GRASSROOTS TEAM
47 Charles Schwartz CYCLE-SMART
48 Michael Moses
49 Alexander Miragaya
50 Blaine Hurty BLACK TIE SPORTS / SPINE
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 11   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Monte Frank VERGE SPORT / TEST PILOT
2 Wade Summers HORST ENGINEERING CYCLING TEAM
3 David Diviney CYCLEPATH RACING
4 Jonathan Tarbox EXPOWHEELMEN
5 Michael Ward BCA/TOSK CHIROPRACTIC
6 Bryon Atwood TEAM EDGE
7 Richard Legault NESS TEAM NEW ENGLAND
8 Dave Geissert TOLLAND BIKE / NERAC EARTH
9 Richard Pirro NESS TEAM NEW ENGLAND
10 Brian Mcinnis JRA CYCLES
11 Andre Bessette DANIELSON ADVENTURE SPORTS
12 Doug Aspinwall JOE'S GARAGE
13 Joel Brown COX COMM./STEDMAN'S BICYCLE SHOP
14 Christopher Burke CYCLOCROSSRACING.COM/PROVIDENCE VEL
15 James Paterson SPIN ARTS
16 Guy Zerega COX/WE STEDMAN CYCLING TEAM
17 Bo Fuller NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
18 Daniel Fox
19 Jim Peters NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
20 Todd Holland NORTHAMPTON CYCLING CLUB
21 Mark Mahoney BETHEL CYCLE
22 David Powell COMPETITIVE EDGE CYCLING
23 Mike Dameron COX / W.E. STEDMAN CYCLING TEAM
24 Michael Hempstead NORTHAMPTON CYCLING CLUB
25 Ed Wolf SHERPA
26 Andy Scott NORTHAMPTON CYCLING CLUB
27 David Hansen ROGUE RACE TEAM
28 John Mosby RACE CF | RACECF.ORG @RACECF
29 Charles Schwartz CYCLE-SMART
30 Rudy Bleakley jr Sherpa-Team Mossman
31 Gary Aspnes CCB RACING
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Belknap CYCLE LODGE
2 Paul Curley MAGGIE ROSA'S/GRACE BARKER/THE WILL
3 Jay Trojan BIKEWORKS - FLANDRIA CAFE
4 William Thompson
5 David Corrigan Fritz's Bicycle Shop
6 Keith Andree
7 Joseph Lellman NORTHAMPTON CYCLING CLUB
8 Wes Deane COX/W.E. STEDMAN
9 Peter Crowley NCC/NORTHAMPTON CYCLE CLUB
10 Keith Honda EXPO WHEELMEN
11 John Tickle BIKEWORKS/SWANSEA VELO CLUB
12 David Schachte UNION VELO
13 Keith Enderle TOLLAND BICYCLE / NERAC EARTH
14 John Weferling COMPETITIVE EDGE CYCLING
15 David Leedberg SPIN ARTS
16 Todd Samuelson CYCLO-CORE/ CANNIBAL VELO
17 Steven Abbott TOLLAND BIKE/ NERAC
18 Tom Doucette NEBC P/B CYCLE LOFT
19 James Hoard NBX/NARRAGANSETT BEER/APEX
20 Tri Vinh COMPETITIVE EDGE CYCLING
21 Raymond Martin UNION VELO CLUB
22 James Themig MYSTIC VELO CLUB
23 James Bouderau ZANES CYCLING CLUB
24 Mike Cyr THREAD CITY CYCLERS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Bowden EXPOWHEELMEN
2 Max Judelson GIANT CYCLING WORLD BOSTON
3 Matt Timmerman Cannondale
4 Dominic Gillen
5 Mike Rowell Bikeway Source/Bell Lap Racing
6 Mark Mccormack CLIF BAR/PACTIMO
7 Frankie Mccormack CLIF BAR / PACTIMO
8 Brendan Mccormack CLIF BAR / PACTIMO
9 Colin Reuter CROSSRESULTS.COM
10 Charles Clarkson HUP UNITED
11 Michael Wissell CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2
12 Kevin Sweeney CUPPOW/Geekhouse/B2C2
13 Scott Smith
14 John Harris
15 Graham Garber
16 Andrew Lysaght CUPPOW/GEEKHOUSE/B2C2
17 Chris Algar CAPE COD RACING/C4
18 Jesse Quagliaroli Expowheelmen
19 Cam Mccormack CLIF BAR / PACTIMO
20 Jules Goguely RHODE ISLAND SCHOOL OF DESIGN
21 David Devine UNATTACHED
22 Nicolas Catlin SHERPA
23 Cassandra Maximenko
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mccormack CLIF BAR/PACTIMO
2 Mike Rowell BIKEWAY SOURCE/BELL LAP RACING
3 Sean Rudzinsky NESS/SHIMANO
4 Scott Rosenthal Zanconato Racing
5 Cory Johannessen THRESHOLD CYCLING
6 Geoff Williams ENGVT
7 Curtis Boivin ENGVT
8 Brendan Mahoney G.S. LA CHIOCCIOLA
9 Ken Carpenter THRESHOLD CYCLING
10 Matt Lolli TWIN 6 METAL/DEATH TOUCH/CAMELSTACH
11 Abel Tomkinson HUP UNITED
12 Chip Baker HUP UNITED
13 Gary Gluck QUINEBAUG VALLEY VELO
14 Matt Aumiller Broadway bicycle school
15 Cathy Rowell BLUE STEEL CYCLERY
16 Lesli Cohen CYCLISMAS
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Wright B2C2 P/B BOLOCO
2 Rebecca Fahringer BROWN CYCLING TEAM
3 Jennifer Maxwell
4 Frances Steen BROWN CYCLING TEAM
5 Michelle Zwick CENTRAL WHEEL / GHCC
6 Nicole Hildebrand
7 Sally McInnis
8 Rachel Horwitz CAPE COD RACING / C4
9 Kristen Lukach COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE
10 Jennifer Minery COMPREHENSIVE RACING/SALEM CYCLE
11 Ginger Jenne
12 Linda Pierce CYCLING CONCEPTS
13 Brynn Powell
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cathy Rowell BLUE STEEL CYCLERY
2 Amanda Bedard CYCLING CONCEPTS RACING TEAM
3 Brenda Bahnson HUP UNITED
4 Tracy Gustafson DANIELSON ADVENTURE SPORTS
5 Kirsten Begg-swider BLUE STEEL CYCLERY
6 Susan Lynch UNION VELO
7 Sheridan Bauman CENTRAL WHEEL
8 Kelli Montgomery STAGE 1
9 Janet Ramos NEBC P/B CYCLE LOFT
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cassandra Maximenko
2 Melissa Lafleur BONK! SUPPORT
3 Vickie Monahan RARE VOS
4 Giulia Righi RARE VOS
5 Christine Fort PEDALPOWERTRAINING.COM
6 Elizabeth Allen DANIELSON ADVENTURE SPORTS
7 Maria Benson
8 Lacey Gomez
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat ?: 1